doktori cím


hunfrakk # 2009.01.09. 20:49

de hogyan jöttél rá, hogy ki is vagyok?

Kiszi # 2009.01.09. 19:05

Hunfrakk!
Kalányos jól van, ő is ügyvédjelöltként tengeti napjait. Veled mi van?

Impossible!
Nem vagyok szemüveges, de az egyetem és a meló hatására egyre inkább érzem, hogy elkerülhetetlen lesz... :(
Mindenesetre biztosan nem rám gondoltál.

Impossible # 2009.01.09. 17:58

Bandi szemüveges? Mert akkor nekem is van tippem, ki lehet. Persze itt nem fedem fel a személyét. :D

hunfrakk # 2009.01.09. 12:59

Bandi! Kánálás Elvtárs jól van? :)

Kiszi # 2009.01.09. 12:10

Kifelejtettem:
Egyjogász!

Az kis könyvecskés ügyvédjelölti igazolványban alapból benne van, nyomtatva a dr., csak a nevedet írják mögé tollal. Személyit még soha sem kértek. :) Ilyenkor persze, hogy úgy írja le az ember.

Kiszi # 2009.01.09. 12:07

Talált, sűllyedt!

Impossible # 2009.01.09. 11:08

Hát ez marhajó! :D Mára kiröhögtem magam. :D

Egyjogász # 2009.01.09. 08:46

hunfrakk,

azt olvastad (valamikor decemberben írta be valaki, az akkor folyó a fórumozó jogászok akkor folyó fikázása kapcsán, de nem tudom melyik topicba), hogy van olyan jogász aki még azt is megengedi magának, hogy "hunfarok" néven fórumozzon?

Jót szórakoztam rajta, nem tudom, reagáltál-e:)

hunfrakk # 2009.01.09. 08:01

Kiszi = Bandi ?

Egyjogász # 2009.01.09. 01:37

Gondolom akkor Te nem sokat képviselsz bíróságon, mert egy kicsit uncsi, amikor 1245-dször néz rád az aktuális bíró úgy, mint egy svábbogárra, és kérdezi meg, hogy "Maga nem jogász.....???".
(Már az egyetem elvégzése előtt is sokat képviseltem meghatalmazással, úgy hogy volt ebben részem elégszer...)

Egyébként helyi bíróság előtt egy céget bármelyik alkalmazott képviselheti meghatalmazással, de némely bíró személyes sértésnek veszi, ha a képviselő nem "dr".

Kiszi # 2009.01.09. 00:08

Engedjétek meg, hogy én is belekontárkodjak a kérdésbe. A "kisdoktori" és "nagydoktori" csupán egy szleng, egy laikus megfogalmazása a dr. iur.-nak, illetve a DSc.-nek, amelyek nem az írásmódra vonatkoznak!!!
Sehol semmi nem írja elő, hogy a sima jogi végzettségűeknek kicsivel kéne írni és az akadémiai doktorokat sem jogosítja fel semmi arra, hogy naggyal írják. Ergo mindenki úgy írja, ahogy neki jól esik, mert én is falnak szaladok ettől a dr. iur.=dr., DSc=Dr. felfogástól. Ezt csak valaki bedobta a köztudatba és ettől kezdve mindenki, aki nem gondolja végig, ezt majmolja (nem tudom miért).

Egyébként én is egyet értek bajusszal, még a személyimet sem írattam át, pedig a családban sokszor ezzel b...ogattak, bár már kezdenek leszokni. A doktori cím viselésére ugyanis a jogszabály csak feljogosít, de nem kötelez!!! Ezért is jó lenne elmagyarázni a Budapesti Ügyvédi Kamarának a jog és a kötelezettség fogalma közti különbséget, ugyanis ott állítólag addig nem adnak ki ügyvédjelölti igazolványt, amíg nem doktoros személyivel mész oda!

Hunfrakk!
Tetszett az MTA kapcsán felhozott személyi példád! :))
Kitalálod ki vagyok? Az e-mail címből biztosan! Évfolyamtársak voltunk!

bajussz # 2009.01.08. 23:25

én, mint jogot végzett, kis dr-t írok, ha írok, ugyanis nem szoktam használni, még hivatalos helyeken sem leírva.

Legislator # 2009.01.06. 11:46

Világos! A többiek menjenek a...levesbe. De szerintem csak a DSc. lehetne Dr. most is de iure. A dr. címet pedig csak dr. jur., dr. med., dr. vet. stb. formában lehessen használni, lehetne még dr. PhD. iur. és Dr. DSc. iur. is, és akkor a probléma nem lenne többé probléma, maximum porbléma lol.


Sunshine after the rain.

Kacsa1111 # 2009.01.06. 08:58

Pedig ezt a vitát egyszerűen is el lehetne intézni:
csupán a nagy doktor legyen nagy D...:)))


Kacsa11

Impossible # 2009.01.06. 07:58

Krisztiánnak megint sikerült annyira objektívnek lennie, hogy ezzel a nick-kel is törölték. lol
Na most jót röhögtem.

"Legislator!

Hogy lásd, én próbálok objektív lenni és a témánál maradni:"

Leg,

egyébként nekem meg PhD-hallgató mondta, hogy ha meglesz a fokozata, akkor "Dr.", de pl. hunfrakk nevű fórumozó egy helyen részletesen kifejtette, hogy mondat elején a dr. jur. is írhatja Dr.-nak a helyesírási szabályok szerint. Egyetemen pl. az összes PhD-nélküli tanársegéd IS Dr.-nek van írva, sőt, vannak, akik a szakvizsgához kötik a dr./Dr. megkülönböztetést (erre pedig közjegyzők weboldalain lehet felfigyelni). Szóval teljes a káosz, és ez pont az az eset, amikor egyszerre többeknek is lehet igaza. Idevágó jogelméleti olvasmány: Az egyetértés hiánya és a döntések racionalitása (már nem tudom, ki írta). :D

Legislator # 2008.11.25. 09:43

O.K., ebben nincs vita köztünk. A szabályozás hiánya eléggé rossz üzenet, az inkonzekvens használat sem javít a helyzeten.


Sunshine after the rain.

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.25. 09:38

Legislator!

Hogy lásd, én próbálok objektív lenni és a témánál maradni:

Az ebben a topicban elhangzott egy beírás miatt elnézsédet kértem, ugyanis a megfelelő helyeken ezt a kérdéskört körbe jártam, és igazad van abban, hogy a mai magyar helyesírásban a dr és Dr nincs szabályozva. Bár ennek ellenkezőjét se állítottam soha, csak magánvéleményként mondtam, hogy nemá Dr-t használjon egy mezei orvos vagy jogász.

Viszont utána jártam, és igazad van, ha neki tetszik, használja nyugodtan, merthogy jogilag se és helyesírásilag sincs szabályozva Magyarországon (sajnos szerintem), ezzel együt azon véleményemet fenntartom, hogy akkor egyszerűen csak pofátlanság a Dr-t használni, hacsak nem DSc az illető.

Úgyhog yennyiben elnézést!
Üdv:

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.25. 08:14

Csak azért nem reagálok, mert megígértem, hogy vitát nem viszek egyetlen topicba se. Kacsa, ha te is meg tudnád állni, nagyon jó lenne. Köszi. Mindenfajta vitának most már van külön topicja!

Kacsa1111 # 2008.11.24. 20:58

nem attól van nagyobb súlya a mondanivalójának...:)


Kacsa11

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.24. 20:47

Végre, akkor tehát nyilvánítsuk lezártnak.

De általánosságban tenném hozzá, hogy attól, mert agresszív hangnemben írsz a fórumra, nem lesz ám nagyobb súlya a mondanivalódnak, sőt ....
(persze ez csak egy vélemény)

Legislator # 2008.11.24. 19:59

Nem nekem vannak rögeszméim.

Sosem mondtam, hogy egyetértek ezzel a jelenlegi helyzettel. Kábé tízszer írtam le a helyzetet, de ez a téma örök.

És itt zárjuk le.


Sunshine after the rain.

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.24. 19:48

maguk az egyetemek is nem konzekvensek a dr./Dr. használatban

Ez való igaz, lám a második pont amiben egyetértünk.

Csakhogy akkor leegyszerüsítem:
Azért mert nekem az a szokásom, hogy jobban szeretek az úttest bal oldalán menni, attól még nem biztos, hogy az úgy rendben is van.

De figyi, igazad van mindenben, abba hagyhatjuk már??? Iszonyatosan unom. Köszi!

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.24. 19:44

Én mondtam, hogy lezártam a vitát, és képzeld, bizonyára meglepő, de nálam megértőbb és pozitívabban a diákokhoz álló tanárt/oktatót szerintem nem nagyon találsz. És még csak szerénytelen se vagyok, csak a tapasztalat, a visszajelzések.

Ellenben Te folyamatosan elferdítetted amit írtam, innen ered minden ............

Áruld már el, bárkivel szemben miért lennék eleve csak úgy negatívan elfogult?

Ezen a fórumon már nagyon sok minden kezd rögeszmébe átmenni.

Legislator # 2008.11.24. 19:36

Szerintem olvass vissza a kezdetekig, és lesz még egyetértenivalód. Nem én írok idiótaságokat, hanem ti.

Láttam PhD-t, aki így használta, pártolandóbb a dr. Gipsz Jakab PhD alak. Nincs erre törvényi szabályozás, de ha van, mutasd meg.

Nem szokásjogot írtam, hanem szokást, nagy különbség.

Amit a használatról írsz, az helyénvaló lehetne, azonban még maguk az egyetemek is nem konzekvensek a dr./Dr. használatban, és a Magyar helyesírás szabályai nem foglalkoznak a kérdéssel, bár én végig azt írtam, ha visszaolvasol (kicsit régebben írok e topikba, és a fórumra is, mint Te), hogy a dr. jur. az dr., a DSc. meg Dr., csak éppen neked mindig abba kell belekötnöd, amit éppen meglátsz. Mutass egy csak gyakorlati jogászt, aki DSc. Remélem, a diákjaiddal is annyira vagy negatív irányban elfogult, mint velem szemben.


Sunshine after the rain.

KrisztiánBp (törölt felhasználó) # 2008.11.24. 19:13

Srácok, ezt is megértük, az egész írásban akad egyetlen kis mondatocska, amiben végre 100%-osan egyetértek és igazat adok az európai harmonizáció fémyében is az egész problémának, mégpedig:

"helyes lenne, ha a doctor juris-ok dr. jur. Gipsz Jakab alakban használnák a címüket”"

Pontosan ... de az összes többivel ismét nem tudok egyetérteni, nem szokásjogról van szó! Egy PhD közel sem jelent Dr-t. De nem bonyolódom bele.
Igyekzsem én is megfogadni, hogy többet nem szólok hozzád, de sajnos az idiótaságaidat látva, qu... nehéz ám megállni sokszor.

Hunfrakk és Websas!
A kérdés nem álprobléma, hanem bántja leginkább a jogászok önérzetét.
Egyébiránt leghelyesebb használat feketén-fehéren, ahogy Te kérted:
Dr-t csak DSc írjon, mindenki más dr. Ilyen egyszerű.