Felmondás


Janos # 2003.05.15. 13:52

the big cat írta - 2003.05.15 15:12
'Más módon' annyi jár, amennyi a munkaszerződésedben, vagy, ha munkáltatónál van kollektív szerződés vagy rá kiterjesztettek ilyet akkor az a szerinti jár.

Az Mt. szerint három évi munkaviszony után 1 havi átlagkereset összege jár. Ezen felül megillet a felmondási időre járó munkabér, úgy, hogy annak felére a munkavégzés alól fel kell mentsenek, mégpedig úgy, hogy a felét te mondod meg mikor.

A végkielégítés azonban csak a munkáltatói rendes felmondás esetén jár!

Kösz

the big cat # 2003.05.15. 13:12

'Más módon' annyi jár, amennyi a munkaszerződésedben, vagy, ha munkáltatónál van kollektív szerződés vagy rá kiterjesztettek ilyet akkor az a szerinti jár.

Az Mt. szerint három évi munkaviszony után 1 havi átlagkereset összege jár. Ezen felül megillet a felmondási időre járó munkabér, úgy, hogy annak felére a munkavégzés alól fel kell mentsenek, mégpedig úgy, hogy a felét te mondod meg mikor.

A végkielégítés azonban csak a munkáltatói rendes felmondás esetén jár!

Janos # 2003.05.15. 12:49

Hello,

Nem tudom, hogy ezt a témát kiveséztétek -e, de érdekelne, hogy Magyarorszagon 3-éves munkaviszony után, mennyi végkielégítés jár. (Pl.:Munka TK alapján, illetve más módon)???

Encián # 2001.11.14. 09:47

Franciska írta - 2001.11.14 9:47
Aha, szóval még semmilyen intézkedés nem történt!

'A lányom úgy hallotta, hogy ha a munkáltató mond fel a munkakör megszünése miatt, az adott hónapra járó munkabér teljes egészében jár'. Ez valami félreértés lehetett. A munkabér addig jár, amíg a felmondási ideje tart. Ha ez 30 nap, akkor addig fizetik ki, ha több, akkor addig. 30 napnál kevesebb nem lehet rendes felmondás esetén a felmondási idő, tehát ha pl. 14-én felmondanak, akkor képtelenség, hogy 30-áig fizessenek, akkor minimum a következő hónap 14-éig kell fizetni (munkabérrel és a felmentési időre járó átlagkeresettel).

Tanácsot csak általánosságban tudok adni. Ha valakinek már van tuti ajánlata egy új munkahelytől, akkor közös megegyezéssel távozni a legcélszerűbb. A felek bármilyen időpontban megállapodhatnak (akár nov. 30-ban is). Ez csak akkor hátrányosabb, mint a munkáltató rendes felmondása, ha a munkavállaló már régóta van a cégnél és sok felmondási ideje és végkielégítése van, amít elveszíthet, ha közös megegyezéssel távozik. Nem tudom, hogy Encián lánya mekkora végkielégítésre lenne jogosult felmondás esetén. Ha semmi, vagy csak 1 hónap, próbáljon inkább közös megegyezni, és a megegyezésben (ha jóindulatú vele a munkahelye) próbáljon kérni 1 havi plusz bér kifizetést, cserébe azért, hogy 'lemondott' a felmondási idejéről és végkielégítéséről.

Röviden, rendes felmondás esetén _jár_ a végkielégítés, közös megegyezésben csak _adható_, de nem jár.

Remélem, Mt. szerinti munkaviszonyban áll a hölgy, mert én végig az Mt. alapján válaszolok, de ha közalkalmazott vagy egyéb, pl. megbízott, akkor a fentiek mind elfelejtendőek!

Kösz. Mivel a lányom másfél éve dolgozik határozatlan  idejü munkaszerződéssel, végkielégítést nem kap, és a felmondási idő is rövid.
Most telefonált, hogy a közös megegyezés mellett döntöttek azzal, hogy a 30 nap felmondásból 15 napot nem kell ledolgozzon, és kifizetik a 2 heti szabadság árát, igy holnap szabadulnak egymástól.
Még egyszer kösz a segítséget.


gsm

Franciska # 2001.11.14. 08:47

Aha, szóval még semmilyen intézkedés nem történt!

'A lányom úgy hallotta, hogy ha a munkáltató mond fel a munkakör megszünése miatt, az adott hónapra járó munkabér teljes egészében jár'. Ez valami félreértés lehetett. A munkabér addig jár, amíg a felmondási ideje tart. Ha ez 30 nap, akkor addig fizetik ki, ha több, akkor addig. 30 napnál kevesebb nem lehet rendes felmondás esetén a felmondási idő, tehát ha pl. 14-én felmondanak, akkor képtelenség, hogy 30-áig fizessenek, akkor minimum a következő hónap 14-éig kell fizetni (munkabérrel és a felmentési időre járó átlagkeresettel).

Tanácsot csak általánosságban tudok adni. Ha valakinek már van tuti ajánlata egy új munkahelytől, akkor közös megegyezéssel távozni a legcélszerűbb. A felek bármilyen időpontban megállapodhatnak (akár nov. 30-ban is). Ez csak akkor hátrányosabb, mint a munkáltató rendes felmondása, ha a munkavállaló már régóta van a cégnél és sok felmondási ideje és végkielégítése van, amít elveszíthet, ha közös megegyezéssel távozik. Nem tudom, hogy Encián lánya mekkora végkielégítésre lenne jogosult felmondás esetén. Ha semmi, vagy csak 1 hónap, próbáljon inkább közös megegyezni, és a megegyezésben (ha jóindulatú vele a munkahelye) próbáljon kérni 1 havi plusz bér kifizetést, cserébe azért, hogy 'lemondott' a felmondási idejéről és végkielégítéséről.

Röviden, rendes felmondás esetén _jár_ a végkielégítés, közös megegyezésben csak _adható_, de nem jár.

Remélem, Mt. szerinti munkaviszonyban áll a hölgy, mert én végig az Mt. alapján válaszolok, de ha közalkalmazott vagy egyéb, pl. megbízott, akkor a fentiek mind elfelejtendőek!

Encián # 2001.11.14. 08:27

Köszönöm Franciska.
Tehát megpróbálom pontosítani. ( Ha jól értettem,a munkaviszony megszünésének napjáig jár a fizetés. )
Szóval a lányomról van szó.
A mai napon megszünik a munkaköre, de holnaptól már máshol tudna dolgozni. A főnöke a felmondási időtől eltekint, sőt azt mondta, hogy olyan formában szünteti meg a munkaviszonyt, ami a lányomnak a legjobb. A lányom úgy hallotta, hogy ha a munkáltató mond fel a munkakör megszünése miatt, az adott hónapra járó munkabér teljes egészében jár, függetlenül attól, hogy van e már másik munkaviszonya. Ha jól értettem, az lenne a jó, ha a munkaviszony nov.30-án szünne meg, de közben már elhelyezkedhet. Ilyenkor párhuzamosan két munkaviszony él?
A felmondás jobb vagy esetleg a közös megegyezéssel történő megszüntetés?
Kösz a segítséget.


gsm

Franciska # 2001.11.14. 08:16

Encián, a kérdésed nem egészen világos. (Mi az az 'adott hónap'? Melyik cég - az új vagy a régi - tud eltekinteni és pontosan mitől?)

A szabály az, hogy a munkáltató rendes felmondása esetén azt az időt, amikor már a felmondási idődet töltöd, de még dolgozol, a rendes havi munkabérrel kell fizetni, majd amikor már felmentenek a munkavégzés alól, a felmentés napjától kezdve átlagkeresetet kell számfejteni, amit egyösszegben az utolsó munkában töltött napon, tehát a felmentési idő kezdete előtti munkanapon ki kell fizetni.

Ha a munkaviszony 15-én szűnik meg (azaz ez a felmentési idő utolsó napja) akkor természetesen csak eddig fizetnek ki téged. Ha azonban 15-én csak a munkában töltött felmondási időd ér véget, és 16-ától fel vagy mentve a munkavégzés alól, de a munkaviszonyod még tart, akkor a 16-ától kezdődő időszakra még jár neked az átlagkereseted a felmentési idő végéig. Ettől függetlenül a felmentési idő alatt már elhelyezkedhetsz, hiszen 15-én meg kellett kapnod a kilépő papírjaidat és minden pénzbeli járandóságodat is.

Elnézést, hogy ilyen hosszú és bonyolult a válasz, de számomra homályos kérdésre nem tudok rövidebben és konkrétabban válaszolni. :-)

Encián # 2001.11.14. 06:48

Azt kérdezném, hogy a munkáltató részéről történő rendes felmondás esetén az adott hónapra a teljes munkabért ki kell-e fizessék. A munkaviszony pl. hó 15-én megszünik, de 16-án már másik munkáltatónál dolgozhatom, mivel a cég a felmondási időtől el tud tekinteni.


gsm

Franciska # 2001.11.05. 07:56

Kedves stiv, a kérdésedben benne van a felelet, már csak meg kell keresned itt mellettünk a Jogkódexben a Munka törvénykönyvét, és benne a 92.§-t. Ha már elolvastad, és még mindig nem érthető valami, akkor kérdezz minket nyugodtan.

stiv (törölt felhasználó) # 2001.11.01. 21:08

A kérdésem az lenne, hogy ha fel szeretnék mondani a jelenlegi munkahelyemen, akkor mennyi felmonndási időre kötelezhet engem a munkáltató?
A szerződéemben az szerepel, hogy a rendes felmondási idő az Mt. 92§ alapján kerülmegállapításra!
A segítségüket előre is köszönöm

Franciska # 2001.09.25. 11:41

Először nem értettem, mi a gondja a topicnyitónak, aztán rájöttem. Valószínűleg választania kellett a munkáltató rendes felmondása és a közös megegyezés között, amelyben minden kifizetést megígértek neki.
'Felmondás közös megegyezéssel': ilyen nincs - vagy felmondás, vagy közös megegyezés.

Én mindenképpen az egyoldalú rendes felmondást választottam volna. Ha másért nem is, de egy felmondást könnyebb megtámadni a bíróságon, mint egy közös megegyezést. Másrészt ki tudja, hogy K. I. valóban megkap-e minden 'járandóságot' a közös megegyzésben, mint amit felmondás esetén kapna ?

Szvsz a munkanélküli járadékot nem befolyásolja, hogy milyen jogcímen távozik valaki a cégtől, de erről inkább egy TB-ügyintézőt kellene megkérdezni, mert az ilyesmit (táppénz, nyugdíj, GYES, járadékok) ők ismerik legjobban.

Kocsis István # 2001.09.07. 18:11

Milyen felmondási módot fogadjunk el ha a munkáltató megszünteti a munkaviszonyunkat
Rendesfelmondás a munkáltató részéröl. Felmondás közös megegyezéssel minden járandóságot végkielégítést és felmondási időre járó munkabért a munkáltató kifizeti a felmondási időt nem kell ledolgozni.
A felmondás módja hogy befojásolja a munkanélküli ellátásra jogosultságot?


koist