folytonos munkarend - sürgős


BadBoy # 2008.01.31. 08:57

Sziasztok! Nálunk is eléggé érdekesen alakul a szabadságolás. Folyamatos műszakba járunk, 3 nap nappal(12óra)-3 nap szabad- 3 nap éjszaka(szintén 12óra). Ha szabira akarok menni, akkor az úgy néz ki, hogy ha az első napot veszem ki, arra 2 nap szabit írnak ki. Ha a középsőt, arra egyet. Ha az utolsót, arra szintén kettőt. Tehát egy komplett 3 napos műszakra ha nem megyek be, arra 5 nap szabit írnak ki, azzal indolova h a szabit 8 órával számolják. De ez sem stimmel így hiszen a három nap meló az 36óra, de szabiban ez 5 napba, 40 órába kerül. 4 órám mindig elúszik. Arról nem is beszélve, hogy ezzel a logokával mindig csak a középső nap érdemes elmenni szabira, hiszen az csak egy napba kerül. Hogy van az, hogy egyszer 1 napot ér ugyanaz a 12 órás műszak, máskor meg kettőt? Törvényes ez így? Várom válaszotok! Üdv: Gabi

efi99 # 2008.01.17. 16:34

Ha ünnepnap dolgozol jár extrapótlék, ez világos, de ha jön egy ünnepnap amin nem dolgozol, arra nem hinném, hogy bármit is kéne fizetni, más (8-órás) se dolgozik akkor.

briella # 2008.01.17. 16:01

Fizetett ünnepen ha dolgozol én úgy tudom +100% pótlék jár, ha nem dolgozol akkor távolléti díj , legalábbis nekünk így számolták és valahol azt olvastam hogy húsvét vasárnap + pünkösd vasárnapot ugyanúgy kell kifizetni mint pl.:augusztus 20.-át.A műszakpótlékon felül mi úgynevezett "ágymelletti" pótlékot kapunk és azt csorbítják meg rendszeresen.

efi99 # 2008.01.17. 13:32

Hát gondolom a pótlék az éjszakai vagy délutáni vagy valami ilyesmi, amiről szabi idején nem nagyon beszélhetünk.
Mit jelent a fizetett ünnep?

briella # 2008.01.17. 11:54

Sziasztok!
Én az eü-ben dilgozok, ápolónő vagyok, folyamatos munkarendben.A munkaszerződésem szerint munkahelyi pótlék illet meg, amit általában meg is kapok kivéve a szabi idelyére, tehát ha egy hónapban volt 2 nap szabim annyival kevesebb a pótlékom is. A főnök azt állítja azért mert ez az összeg benne van a távolléti díjban.Szerintetek ez így jó?Ezenkívűl a húsvét vasárnapot és a pünkösd vasárnapot fizetett ünnepként kell fizessék?Köszi!

efi99 # 2008.01.15. 17:17

Ez több kérdés egyben.
"Az viszont nem pihenőidőben végzett rendkívüli munkának számít" Az attól függ, hogy 2 szolgálat között, illetve a héten összesen mennyi pihenőidőd és milyen eloszlásban marad. Vagyis nem feltétlenül, sőt általában nem.

"ha mondjuk egy hónapban el akarok menni szabira 12.-én nappal,meg 28.-án éjszaka,akkor ezt lehet így is/akár 2vagy akár 3 nap szabinak írják/és nem kötelezhet arra,hogy 13,-án éjszaka és 27.-én nappal is menjek el szabira"

Lehet persze, de egyébként mire jó neki, hogy kötelez mindjárt duplázva, ha nem vagyok indiszkrét? Nem elég, hogy egyszer pótolnia kell?
2 éjszaka: nálunk ez úgy volt, hogy 2 éjszaka lehetett, bár ha tudták kerülték, 3 már csak mvállalói beleegyezéssel, de utóbbi már nem tudom, hogy az Mt, vagy a KSZ miatt volt-e.

Az ilyen szabikivételeknél - főleg ha már erősen fogy - az év második felében jönnek a gondok. Hiába adminisztrálják 8 példányban anyja neve mélységben, arra nem térnek ki, hogy most akkor a munkavállaló vette-e ki vagy a munkaadó adta-e ki. A gyakorlatban a mvállaló kitölt egy papírt vagy valamilyen módon ő kéri, a munkaadó kiadja és nagyokat hallgat. Aztán évvégén ha szorul a hurok, jönnek a határidők, meg az ünnepek, akkor megint kéri, de akkor már azt mondja a m.adó, apukám már 15-öt kivettél, bőven az 1/4-ed fölött (nézd itt a papírjaid) úgyhogy decemberben a kívánságműsorokat el lehet felejteni.

segal # 2008.01.15. 16:23

Az viszont nem pihenőidőben végzett rendkívüli munkának számít? de nem arról van itt szó hogy a nappalokat akarnám meguszni vagy egyéb.Csak ha mondjuk egy hónapban el akarok menni szabira 12.-én nappal,meg 28.-án éjszaka,akkor ezt lehet így is/akár 2vagy akár 3 nap szabinak írják/és nem kötelezhet arra,hogy 13,-án éjszaka és 27.-én nappal is menjek el szabira.Azt tudom hogy a 2/3-ával ő rendelkezik,de csak két részlet meg egy hónappal előtte stb.és ha az éjszakás műszakom utáni napon megint be kell mennem éjszakára az ugye 100% pótlékot jelent??

efi99 # 2008.01.15. 15:59

*Vége helyesen:
Arról nem is beszélve, hogy ha mondjuk Hé éjjel voltál, aztán Csü nappal jönne, arra te bevágsz egy szabit, azt is mondhatja, oké: Csü otthon, viszont Sze nappal gyere.

efi99 # 2008.01.15. 15:56

Azt nem mondtam.
Ami biztos:
1.szabid 3/4-ével ők rendelkeznek, ezt éppen kiadhatja úgy is, hogy 2 műszak kilő, helyette 3 nap szabi be.
2. kettőnél több "csomagban" csak a munkavállaló engedélyével, szóval elvileg ezt így csak 2* tudná eljátszani úgy, hogy bele se lehessen kötni.
3.Az összesítés a munkaidőkerettől függ, de ha mondjuk havi és 1 műszakot akarsz kihagyni, ehelyett kiírható 1 szabi és akkor -4 órád lesz vagy 2 és akkor +4.

Ha arra spekulálsz, hogy pl a nappalokat akarod megúszni, sokáig nem futja a szabiaidból a lefedésére, mert te meg csak 1/4-éről mondhatod meg, hogy mikor. Arról nem is beszélve, hogy ha mondjuk Hé éjjel voltál, aztán Sze nappal jönne, arra te bevágsz egy szabit, azt is mondhatja, oké: Sze otthon, viszont Ke nappal gyere.

segal # 2008.01.15. 13:57

Köszönöm efi99!tehát nem kötelezhetnek arra,hogy az egymás mellett lévő két műszakomat kötelezően kivegyem,kivehetem csak a nappalos vagy csak az éjszakás műszakomat is és az éves összesítés a lényeg?

zsenzso # 2008.01.15. 01:55

A 174 csak egy osztószám, ennyivel kellene osztani a havi alapilletményemet a pótlékok kiszámításához. Nálunk az elmúlt hónapokban ez nem sikerült, még nem jöttem rá a bérelszámoló logikájára, hogy egyik hónapban miért oszt 168-cal, a másikban meg 180-nal?
Igen, a havi munkaidő-kereten felüli órák túlórák.

efi99 # 2008.01.14. 17:32

Nem egészen. A legújabb kutatások szerint 174-24=150..:)
Másrészt 174 óra nem lehet egy hónapban a kötelező munkaidő, mert az nem osztható 8-cal (kivéve ha mínusz órákat hozott át)
Egyébként a többi igen.

butácska # 2008.01.14. 17:21

'1 kiírt szabi az minden esetben 8 órával "csökkenti" a havi köteleződet"
Ez pontosan lefordítva úgy értendő, hogy:
a havi munkaidő 174 óra, pl. a 3 nap szabi 24 óra, akkor 174-24= 154
ha mégis ezen felüli munkaórája van valakinek, akkor az már ezekszerint túlóra?

efi99 # 2008.01.14. 17:05

1 kiírt szabi az minden esetben 8 órával "csökkenti" a havi köteleződet. Aznap 0-24 között nem lehetsz munkában.

A munkáltatók ettől függetlenül előszeretettel adnak ki 12-16-24 órákat "érő" szabikat, amiket vért izzadva számolnak ki, időnként kihozva, hogy valakinek ilyenformán abban az évben 12,65821 nap szabi jár.
A 24 órás szabadság módszerét nagy gyakorlattal és évtizedekre visszamenő hagyományokkal alkalmazzák olyan állami szervezeteknél, mint pl a tűzoltóság, ez ennek ellenére senkit nem zavar.
Megfigyelhetők még olyan egzotikumok is, minthogy a szabadság 18 órától reggel 6-ig tart, aminek nagy részét a szerencsétlen delikvens természetesen alvással tölti.

Ezenkívül vannak szabályok arra nézve, hogy hány alkalomra osztva és mennyivel előtte közölve kell(ene) kiírni, de mondjuk ezeket senki sem tartja be.

A jogalkotók minderre még rátesznek egy lapáttal, akik ahelyett, hogy alapvetően csak a felső 2 mondatot írnák bele a szabályozásba, oldalakon keresztül boncolgatják, ebből kifolyólag itt a fórumon is több éve munkaügyisként dolgozók bizonygatják, hogy de bizony van 12 órás szabi...

Röviden ennyi...:)

segal # 2008.01.14. 13:58

Szia Zsenzso ! Az hogy esetleg szabálytalan én is sejtettem,csak hozzáértőtől szeretném olvasnia szükséges jogi hivatkozást és indoklást.

zsenzso # 2008.01.14. 13:42

szia Segal!

Én is folyamatos munkarendben dolgozom, nálunk az a szokás, hogy műszaknapra (12 órára) kell kiírnom a szabimat, bár tudom, hogy ez szabálytalan.
Vagyis van évi 30 nap szabim, ezt átszámolják 20 műszaknapra, és ha elmegyek szabira, műszaknapokat kell kivennem.

segal # 2008.01.14. 12:30

Senki ??

segal # 2008.01.14. 09:40

Szervusztok ! Ha tud valaki kérném segítsen: Folyamatos munkarendbe-12-24-12-48-végzett munka esetén hogy történik a szabadság kiírása és számítása. Van olyan változat hogy egy műszakot nem lehet kivenni csak egymás után lévő kettőt és akkor 3 nap szabadságot írnak ki,és egy műszakot abszolút nem lehet kivenni??

Piqlet # 2007.12.30. 14:23

Sziasztok!

Nnna, kiraktuk. Az eredménye, hogy a "tisztelt HR" - válaszukban így említik magukat, holott a mi levelünk nem indokolta a gúnyos hangnemet - egyrészt annyit írt, hogy a levélíró meg is adta magának a választ a kérdéssel (a 135.§ 2. bekezdést idéztük), másrészt annyira hülyének néztek, hogy bepróbálkoztak azzal, hogy a levélíró jelentkezzen személyesen és akkor majd a vállalati jogásszal karöltve megbeszéljük a problémát... :D Igazából már nem tudom eldönteni, ez siralmas vagy nevetséges, hogy ilyen hülyének néznek. A munkatársunkat, aki tavaly feljelentette őket, úgy dobatták ki munkaidő alatt a biztonságiakkal...
Úgyhogy egyelőre kaptak egy kedves választ az Ő stílusukban megírva, röviden benne van ez is, miért is nem lehet itt személyesen ilyen problémákkal a HR-hez fordulni. Ha mást nem érünk el vele - egyelőre - legalább az emberek tájékoztatva vannak, mik (lennének) a jogaik a szabadsággal kapcsolatban.
Egyébként közben jött mail a Munkaügyi Főfelügyelőségtől, mégpedig annyi, hogy sajnos ők jogi tanácsot nem adhatnak - de egyébként amit a "teljesítménybérezésről" írtam nekik, az már alap a feljelentéshez, amit névtelenül is megtehetek -, viszont megadták az e-mail-címet, ahová továbbküldhetem a levelem, éspedig ez a Szociális és Foglalkoztatásügyi Minisztérium valamilyen tanácsadója. Onnan pénteken írtak, hogy a levelet továbbították valamilyen osztályra (most nem emlékszem, melyikre) és onnan kapok majd választ.
Most itt tartok, majd megírom a további fejleményeket. Kíváncsi vagyok én is, remélem, kedvező választ kapok, és a Minisztérium szignójával ellátott levelet rakhatok ki válaszul az "okosoknak"... :)
Mindenkinek szerencsés újévet kívánok!

Sücy # 2007.12.14. 09:31

Ne menj be, vagy fizesse a károdat...
Próbáljon meg kirúgni miatta, 1:0 neked

andy64 # 2007.12.14. 09:17

Nálunk is érdekes a történet!
Teganpelőtt kitalálta a Vezér, hogy mostantól lépcsőzetes munkarendben dolgozunk és sem hétvégi sem műszakpótlékot nem fizet, és milyen rendes hogy amit eddig fizetett azt nem kéri vissza, tehát már ettől a hónaptól nem kapjuk. A hétvégi pótlékról szól a munkatrövénykönyve, abban az esetben, ha a cég "rendeltetés szerűen" tart nyitva hétvégén, de ez egy bér call center rengeteg kimenő kampánnyal, és 1-2 infó vonallal. Ez mióta rendeltetés szerű? A múszakpótlékról pedig nem találtam semmit, ahol az lenne leírva, hogy nem jár. Nekem konkrét paragrafusokra van szükségem, akár idézet formájában, mert csak ezt fogadják el érvként. Előre is köszi minden segítséget.
A másik a szabadság amit ugye tárgyévebn kötelesek kiadni, mindenkivel beíratták hogy a maradék szabiját hogy szeretné kivenni, majd ma közölte a szupervigyorom, hogy hétfőtől mégsem mehetek el, mert egy olyan kampány ami nem is az enyém nem lesz kész időre. Ma nekem már be sem kellene mennem, de felhívtam, én balga. Én pedig már hétfőn utazom el és nem tudom lemondani sem már kicsúsztam a határidőből.

Piqlet # 2007.12.08. 09:46

Zsenzso!

Csak nem képzeled, hogy névvel ellátva tapétázok?! Neem, az le fog maradni véletlen a tájékoztatómról. Annyira bátor mégse vagyok. Sunyin, hátulróljövősen kell mindent csinálni... tőlük tanultam. Pl. a "teljesítménybér" ürügyén bevezetett bércsökkentés kapcsán. De erről írtam a "teljesítménybér" címszó alatt.

segal # 2007.12.08. 08:00

Sziasztok! Köszönöm az eddigi válaszokat a pihenőidő és a munkarend ügyében csak szeretnék biztosat tudni
egy jogásztól aki gyakorlott ebben!

zsenzso # 2007.12.06. 19:36

mondogatom magamnak: jövő héten bemégy a Főv. Munkaügyi Bíróságra, beadsz egy fizetési meghagyást a volt munkáltatód ellen, már nem tudnak kirúgni.Bemégy...bemégy... Január 1-jén elévül a követelésem. Nem nagy összeg, de nem szeretem, hogy folyamatosan palira vesznek.

zsenzso # 2007.12.06. 19:32

bocsi: tapétázni.