folytonos munkarend - sürgős


zsenzso # 2007.12.06. 19:30

Piqlet!

Lehet, hogy már nem lesz időd tapátázni odabenn, én csak azért vagyok most bátor, mert már nem tudnak kirúgni.

zsenzso # 2007.12.06. 19:28

Hát!

Jellemző a cégekre, hogy nagylelkűek! Nem azért adják meg a pótlékokat, mert az jár, hanem azért, mert ők ilyen jók!

Amikor tanácsot kértem egy ügyvédtől a munkaidő-keretről, és hogy bepereljem-e a volt cégemet, azt kérdezte, hogy nem félek-e, hogy utánamnyúlnak? Jó, mi?

Nálunk a HR-es főnöknőnek világít a negro a szájában, halvány lila gőze sincs a munka törvénykönyvéről.

Piqlet # 2007.12.06. 19:20

Ez most elgondolkoztatott kicsit... lehet, hogy nevet változtatok Piqlet-ről Don Quijote-ra... :D

Piqlet # 2007.12.06. 19:18

Amúgy e-mailben felvettem a kapcsolatot a Munkaügyi Főfelügyelőséggel és a Regionális Munkaügyi Felügyelőséggel, kíváncsi vagyok mit válaszolnak - ha válaszolnak. De ha nekem lesz igazam, hát én kitapétázom a válaszukkal nem csak az igen tisztelt HR faliújságját, de az egész épületet... majd meglátom, arra mit lépnek.

Piqlet # 2007.12.06. 19:12

Ennyit, na! Bocs a hibákért, csak a kezem lassabban jár mint az agyam. Attól eltérően, ahogy a munkáltatóm hiszi... :P

Piqlet # 2007.12.06. 19:10

Zsenzso!

Nálunk enyit írtak ki a faliújságra és kijelentették, hogy örüljünk a 20-40%-nak, mert ilyen nagylelkű a cég. Volt amikor azt hallottam, hogy ebbe a 20-40-ben viszont beépítették a veszélyességi pótlékot, azért adnak nálunk annyit. Tehát varició egy témára itt is van bőven attól függően, mit is kíván a munkáltató érdeke...

zsenzso # 2007.12.06. 19:10

Nálunk a KSz alapján 6 havi munkaidő-keret van. Ez még
f...ább.

zsenzso # 2007.12.06. 19:08

szia Segal!

Ha folyamatos munkarendben dolgozol, elvileg van egy munkaidő-kereted, meg egy beosztásod, ami szerint dolgoznod kell. A munkaidő-beosztástól eltérő és a munkaidő-kereten túli munka már túlmunka.Ha eredetileg nem úgy szól a munkaidő-beosztásod, ahogy most dolgozol, az szerintem túlmunka, ráadásul szerintem a pihenőidőd rovására megy. Azért ehhez kellene egy jogász, én csak olvasgattam a munka törvénykönyvét, mert a kutya sem védi meg az embert, mindenért harcolni kell.

Piqlet # 2007.12.06. 19:07

Egyébként a munkáltató többféle munkaidő-keretet alkalmazhat, nálunk pl. kéthavi elszámolás van, ami annyit jelent, hogy mondjuk ha majd januárban összejön pár túlóra, azt csúsztatják februárra, így természetesen nem kell majd túlórát fizetni, hiszen a kéthavi átlagból nem jön ki a túlóra. Ügyes...
Ha jól emlékszem (de nem biztos) a maximum számolható munkaidő-keret 12 hetes, vagyis nagyjából 3 hónapos.

zsenzso # 2007.12.06. 19:03

Szia Piqlet!

Ne haragudj, de folyamatos munkarendnél a délutáni pótlék min. 20 %, az éjszakai meg min. 40 %.

segal # 2007.12.06. 19:02

Szia Piqlet ! Ezt nagyjából én is így gondoltam,de a pihenőidő kérdéséban is szeretném egy munkajogász válaszát olvasni.Probléma az,hogy most kitalálták,hogy a bejött pluszmunka miatt az éjszakai műszakot leadó emberke hazamegy reggel 6-kor majd este 6 kor visszajön újabb 12 órára.Erről szeretném hallani,hogy ez a pihenőidőmben történő munkavégzésnek számít e?

Piqlet # 2007.12.06. 18:44

Helló Segal!

Hogy ez milyen munkarendnek számít, azt (gondolom) a szerződés határoza meg. Én pl. a szerződésem szerint megszakítás nélküli (tehát folyamatos) munkarendben dolgozom, 3*12 óra, majd 3 nap pihenő. Leállás nincs (a gépek működtetése miatt), csak ha a munkáltató az éves-féléves karbantartást elrendeli.
Műszakpótlékok:

  • 14:00-22:00-ig délutános műszaknak számít, erre minimum 15% pótlék;
  • 22:00-06:00-ig éjszakás műszak, erre pedig minimum 30% pótlék jár.

Túlóra: a "normál", 8 órás munkarendben dolgozókhoz viszonyítanak. Tehát ha a hónap pl. 30 napos és ebből mondjuk 21 hétköznap (munkanap), akkor az 21*8=168 óra munkaidő. Ami efelett van, arra 50% túlóra-pótlék jár - már ha jól tudom...

segal # 2007.12.06. 18:36

Szia Zsenzso!
A munkát folyamatosan végezzük,mert azt lehet mondani,hogy " meleg csákányváltás van".Tehát én 6-kor úgy adom le a munkát,hogy a másik már ül le a helyemre és ez minden nap így van,tehát karácsony aug.20.stb.

zsenzso # 2007.12.06. 17:28

szia Segal!

Én ugyan nem vagyok hozzáértő, csak én is folyamatos műszakrendben dolgozom, de én havidíjas vagyok.
Azt hiszem, nem attól folyamatos a munkarend, hogy Te így dolgozol. Az számít, hogy a munkát folyamatosan végzi valaki, nincs leállás, nálunk pl. 4 műszak váltja egymást.
Benne van a szerződésedben, hogy megszakítás nélküli munkarendben dolgozol?

segal # 2007.12.06. 16:26

Szervusztok! Kis segítséget kérnék hozzáértőktől,munkarend és pihenőidő ügyében:
12-24-12-48 az "többműszakos,folyamatos vagy megszakítás nélküli munkarend a jsz szerint?Ha végig dolgozok így egy hónapot full,500 ft-os órabérrel,akkor a pótlékokkal hogy alakul adolog?és végül: A 12 utáni napom és a 12 utáni két napom pihenőidő,és ha dolgoznom kell akkor 100 % pótlék jár?
Lehet hogy kicsit soknak tűnik,de ha valaki megvilágítana nagyon megköszönném.

Piqlet # 2007.12.05. 10:05

Helló megint!

Valaki tudja, hogy név nélkül lehet-e bejelentést tenni a cég ellen? És pontosan hol? Írtam egy másik oldalra a mi "teljesítménybérezésünkkel" kapcsolatban is és azt a tanácsot kaptam, hogy forduljak Munkaügyi Bírósághoz, meg - ha jól emlékszem - Munkaügyi Felügyelőséghez. Azért tartok én ettől, mert per-pillanat nem tudnék egy másik munkahelyet elővarázsolni mellényzsebből, ha kirúgnának...

efi99 # 2007.12.02. 09:34

piqlet
Igen úgy dolgoznak és a szabit is úgy kéne számolni, ahogy írod.
Hogy ezt az elmúlt 50 évben miért nem ellenőrizte senki, azt nem tudom.
Meg azt sem, hogy az általam említett 0,33 napokkal a munáltató saját magát v. a munkavállalót károsítja-e.
Ja a kötelezőkkel ott is mindig gond van (mivel ugye a 56 naponként a 24 órás 336 órát, a 8-órás 320-at dolgozik).

zsenzso # 2007.12.02. 00:44

Halvány lila ..gőzöm sincs, próbáltam megérteni a tűzoltó keresztfiam munkabeosztását, de nem értem a dolgot, csak annyit fogtam fel, hogy tényleg csak ennyi szabit vehet ki.

Piqlet # 2007.12.01. 23:02

Úgyhogy nálunk már "csak" a munkaszüneti nap és a havi munkaidő-keret elszámolásával vannak problémák.

Piqlet # 2007.12.01. 22:55

Tűzoltóéknál hogy van a beosztás? 24-72? Mert akkor egy hétre több mint 2 pihenőnap jut, tehát a szabit nekik is úgy kell(ene) számolni, hogy hétfőtől-péntekig 5*8 órát. Ha azon a héten dolgozott mondjuk 2 napot, akkor 7nap-2pihenőnap(szombat-vasárnap)-2munkanap=3 nap szabadság. Ez tuti, hogy így számolandó, nálunk bírósági döntés szabályozta be... és mi sem 8 órát dolgozunk egy nap.

efi99 # 2007.12.01. 22:21

Nem.
Mivel hetente alig jön össze 2 szoli is (48 óra) 1-1 ilyen 24 órás szabival kidurrantják az egyiket, így 1 hetet otthon vannak. Évente 9-10 szer!
Attól félnek, ha az egy 24-órás szabi el lenne darabolva 3*8-as szabályosra, akkor esetleg nem hármasával adnák ki nekik (ami szintén a fenti jó kellemes szitut eredményezné de legalább szabályosan) hanem kisebb csomagokban, és akkor azt be kell dolgozni úgymond.
Ők az egészből annyit látnak, hogy évente 2 hónapot otthon vannak, szolik között 3 nap szünet, ezek után ezen még annyit se lennének hajlandók változtatni, hogy a szabadságot ezentúl 2 cs-vel írják, nemhogy megbolygatni ezt.

zsenzso # 2007.12.01. 22:06

Szie efi99!

Az egyik keresztfiam szintén pernyetipró (ő hívja magát így ), tőle ugyanezt hallottam, és ő is azt mondja, hogy ez rendben van így!

Lehet, hogy még senki sem perelt a dolog miatt?

efi99 # 2007.12.01. 20:57

Egy tűzoltó ismerősöm most homályosított fel, hogy náluk 24-órás szabadság dívik, ami persze ráadásul reggel 8-kor kezdődik mellesleg. Gőzöm nincs róla, hogyan emelik az alapszabadságaikat a 2-3 évenként járó 1 nappal, gondolom nem 0,333333-asával...
9 nap szabija van, és szentül meg van róla győződve, hogy itt minden oké, mert "profi" munkaügyisük van, aki megmondta, hogy az Mt az egy dolog, de vannak mindenféle belső szabályok (feltételezem tán ő az értelmi szerző is), tehát ez így jó és kész.

Legalább az ilyen állami/önkormányzati testületeknél odafigyelhetnének az ilyen dolgokra, ezek is csak elrettentő példának jók.

Még jó, hogy nincs 48 órás meló egyben, mert ott a delikvenseknek 1 nap szabija 48 óra lenne, ami teljes költői képzavar.

Piqlet # 2007.11.30. 21:35

Helló!

Butácska!

A munkaidő- és szabadság megszakítás nélküli munkarendben történő elszámolásáról már valamelyik előző oldalon bemásoltam-bemásoltuk a megfelelő §-okat, bocs, nem akarom még egyszer iderakni. A Mtk. arról szól(na!) szerintem egyébként, hogy mindenkinek egyenlően kell(ene) elszámolni munkaidőt, szabadságot, táppénzt, munkaszüneti napot, túlórát-homokórát-napórát ésatöbbi... :)

zsenzso # 2007.11.30. 20:04

sziasztok!

Ma az jutott eszembe, hogy a mostani munkahelyemen ugyanannyi délutáni és éjszakai pótlékot kap (mármint %-osan) az is, aki 3 műszakos munkarendben dolgozik, meg az is, aki folyamatos munkarendben. Viszont: mivel a törvényesnél jóval magasabbak a pótlékok, még csak nem is szólhatok. A munka törvénykönyve csak a minimumot határozza meg az én esetemben 20, illetve 40 %-ban.

Aztán az is eszembe jutott, hogy idén tavasszal, még a régi munkahelyemen a munkahelyi jogász azon törte a buksiját, hogy: mondjuk én márciusban ledolgoztam 192 órát, de voltam 1 nap csuszin, tulajdonképpen a fix fizetésemből le kellene azt a napot vonni, mert aznap be se mentem! Aztán valaki elküldte őt a fenébe, lehet, hogy még törte az IQ-light-os kis fejecskéjét valami ilyesfélén, de szerencsére már nem volt több dobása, mert eladtak minket.