„munkahelyem ahol 9 éve dolgozom,decemberben megszűnik. ”
Mindig olyan kíváncsivá tesz egy ilyen bejelentés. Honnan lehet azt így előre, napra pontosan tudni?
Munkahely megszűnése terhesség ideje alatt
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem. A párommal babát szeretnénk,de most derült ki, hogy a munkahelyem ahol 9 éve dolgozom,decemberben megszűnik. Kérdésem az lenne,hogy akkor én ebben az esetben nem kapok sem tgyást sem pedig gyedet?
Ha mondjuk szeptemberben sikerülne teherbe esnem, és nem januártól mennék munkanélkülire hanem a szülés előtt 3 hónappal akkor járna a gyed? egyáltalán ez lehetséges így? Vagy mindenképpen előbb új munkahelyre kellene mennem?Köszönöm a segítséget!
Tisztelt Szakértők!
Látom, egész régen szóltak hozzá utoljára a topikhoz, remélem talán valaki még ránéz és tud segíteni :) A problémám a következő lenne, amelynek megoldásához tanácsot szeretnék kérni:
15 hetes várandós vagyok, várhatóan október végén fogok szülni, de közben június 30-án lejár a határozott idejű közalkalmazotti munkaviszonyom (addigra leszek kb. 24 hetes/5,5 hónapos), amelyet várhatóan a terhesség miatt nem fognak meghosszabbítani (2009 októbere óta dolgozom). Az lenne a kérdésem, hogy ha nem hosszabítanak meg, hogyan járnék a legjobban, hogyan kaphatnék "normális" TGYÁS-t, GYED-et? Olvastam a passzív táppénzről, majd ha az lejár, el kellene mennem arra az egy-két hónapra munkanélkülire, ugye? Munkanélküli biztosítottság esetén a mn. segély havi összegétől függ majd a TGYÁS, GYED összege, vagy az előtte lévő két év átlagkeresetétől, mint normál esetben?
Segítségüket előre is köszönöm:
PKKata
2005.03.22-től 2005.11.16-ig táppénz
2005.11.16-tól 2006.05.02-ig Gyás
2006.05.03-tól 2007.10.31-ig Gyed
2007.11.01-től 2008.04.06-ig Gyás
2008.04.07-től 2009.10.22-ig Gyed
2009.10.23-tól 2010.10.22-ig Gyes
1980-ban születtem.
Segítene valaki kiszámolni mennyi szabadság jár utána?
2005 májusától táppénzen voltam aztán 2005 novemberétől tgyás majd gyed aztán megszületett a kisfiam akivel kaptam tgyást majd gyedet és most gyesen vagyok október 22.-ig. Mi számít fizetés nélküli szabadságnak? Vagyis mennyi szabadság jár ennyi idő után? 1980-ban születtem.
Nagyon nagyon köszönöm a segítségét és a válaszait!
Egyáltalán nem szűnt meg a cég! A beszámoló adataiból arra lehet következtetni, hogy a cég tevékenysége az elmúlt években jelentősen csökkent. De még 2009-ben is volt közel 10 MFt árbevétele, ez azért nem utal arra, hogy ne működne a cég.
Az APEH szinte folyamatosan végrehajtást indít a cég ellen, de a Bt-ben van ingatlantulajdon és más tárgyi eszköz is, szóval nem tudnak "csak úgy" megszűnni.
2005 májusától táppénzen voltam aztán 2005 novemberétől tgyás majd gyed aztán megszületett a kisfiam akivel kaptam tgyást majd gyedet és most gyesen vagyok október 22.-ig. Mi számít fizetés nélküli szabadságnak? Lehet hogy egy kicsit értetlen vagyok de ha tényleg megszűnt a cég ????
Köszönöm a választ előre is.
A fizetés nélküli szabadság első évére jár szabadság. De nem kell kifizetniük, kiadniuk kell majd, ha megszünteted a fizetés nélküli szabadságot.
Mennyi idő után kérhetem jogosan a szabadságot?
Utánanéztem a cégjegyzékben és működik de egyébként Four Play Bt. Komló.
Mit tehetek ilyen esetben????
Áruld el a cég nevét, és megmondjuk, megszűnt-e.
Az 5 év után? Na nem.
Üdvözletem!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. 2005 novemberében született meg a kislányom ezért az akkori munkahelyemről gyesre mentem. Majd még a gyes ideje alatt megszületett a kisfiam akivel a gyes ideje ez év október 22.-én járna le. Ha jól tudom az 5 év után járna nekem még szabadság is amit a munkáltató ki kellene , hogy fizessen de a munkáltatót nem lehet elérni és állítólag közben a cég is megszűnt (amit én nem hiszek el). A kérdésem az lenne hogy valóban előfordulhat e ez? Megszüntetheti e a céget anélkül, hogy a gyesen lévő alkalmazottját (vagyis engem) értesítené illetve a cég megszűnése miatt felmondott volna? Mit tehetek ilyen esetben? Behajtható e rajta az 5 év után járó szabadság? Nagyon kétségbe vagyok esve kérem segítsenek! Előre is köszönöm.
És ez továbbra sem változott: bizony rendkívüli felmondási ok lehet.
Nandy, igazad van, de mivel felmerült, h egy munkavállalót rendkívüli felmondással is kirúghatnak, ha nem jelenik meg az új munkavégzés helyén, jó volt ezt tisztázni egy munkajogásszal. Köszönöm, üdv.
Kedves Nyuszi75!
Úgy látom, nincs új a Nap alatt...
„
Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.09.03. 19:40
Na, azért nem egészen. A munkavégzés helyének megváltoztatása általában szerződésmódosításnak minősül, ezért csak közös megegyezéssel lehetséges. De éppenséggel kivétel, ha az a telephely, amely a munkvégzés helye volt, megszűnik. Ilyenkor a munkáltató egyoldalúan kijelölheti a munkavégzés új helyét. De rendes felmondással felmondani nem tud, amíg védelem alatt állsz.”
nyuszi75 # e-mail 2010.09.04. 19:13
A hozzászólásomat szeretném kiegészíteni munkaügyi jogász állásfoglalásával. Remélem, hasznos lehet másnak is:
A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. tv. (továbbiakban: Mt.) 105.§-a értelmében a munkáltató jogosult arra, hogy gazdasági érdekből, ideiglenesen a szokásos munkavégzési helyén kívüli munkavégzésre kötelezze a munkavállalót. (kiküldetés)
Fontos azonban, hogy a kiküldetés a munkavállalóra nézve – különösen beosztására, képzettségére, korára, egészségi állapotára vagy egyéb körülményeire tekintettel - aránytalan sérelemmel nem járhat. A kiküldetés várható időtartamáról a munkavállalót írásban tájékoztatni kell, és a kiküldetés alapján történő munkavégzés időtartama - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - nem haladhatja meg naptári évenként a negyvennégy munkanapot.
Az Ön esetében releváns lehet még az a munkajogi szabály, mely szerint nem kötelezhető beleegyezése nélkül más helységben végzendő munkára a nő terhessége megállapításának kezdetétől gyermeke hároméves koráig. (Mt. 105.§ (3) bek)
Az Ön által felvázolt esetben azonban vélhetőleg nem csak ideiglenesen kellene egy másik telephelyen dolgozni, hanem - a *i telephely megszüntetése miatt - tartósan kerülne áthelyezésre egy másik munkavégzési helyre.
Erre vonatkozóan az Mt. 76/C.§ (4) bekezdése az alábbiak szerint rendelkezik:
Amennyiben a munkáltató székhelyének, telephelyének megváltozása miatt a munkavállaló munkavégzésének helye módosul, a munkaszerződést módosítani kell, ha
- a változás következében a munkahely és a lakóhely közötti naponta - tömegközlekedési eszközzel - történő oda- és visszautazás ideje másfél, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállaló esetében - a megváltozott munkaképességű munkavállaló által igénybe vett közlekedési eszközzel - egy órával növekszik, vagy
- a változás a munkavállaló számára személyi, családi vagy egyéb körülményeire, illetve költségeire tekintettel aránytalan vagy jelentős sérelemmel jár.
A munkaszerződés egyoldalú módosítását a Munka Törvénykönyve nem teszi lehetővé, ahhoz mindkét fél beleegyezése szükséges. Ha tehát a munkavállaló nem egyezik bele a szerződés módosításába, a munkáltató – tekintettel arra, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint már nem tud munkát biztosítani a munkavállaló számára, - működési körében felmerült okra hivatkozva kénytelen lesz rendes felmondással megszüntetni a munkaviszonyt.
Ön azonban, mivel emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés alatt áll, az Mt. 90.§ (1) bek. d) pontja értelmében „munkajogilag védett”, így a munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyát.
Renkívüli felmondást sem alkalmazhat jogszerűen a munkáltató, mert annak indoka csak a munkavállaló magatartásával, nem megfelelő munkavégzésével összefüggő ok lehet, itt azonban a munkáltató működési körében felmerült ok – nevezetesen a telephely megszüntetése – kényszeríti a feleket a munkaviszony megszüntetésére.
Ilyen esetben a mindkét fél számára elfogadható megoldás az lehet, ha a felek közös megegyezéssel szüntetik meg a munkaviszonyt, s a megállapodás részeként a munkáltató biztosítja a munkavállaló számára mindazokat a juttatásokat, amik munkáltatói rendes felmondás esetén a dolgozót megilletnék (mint pl. elmaradt szabadság pénzbeli megváltása, felmondási idő, végkielégítés).
Nem értem, miért kérdezed meg újra, hisz már kaptál választ...
„Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2010.08.05. 16:08
Ha igénybe veszed a gyest, akkor annak folyósítás alatt – de legkésőbb a gyermek három éves koráig – nem szüntethetik meg rendes felmondással (felmentésssel) a jogviszonyodat.”
Ok fo az optimizmus, de....
Kirughatnak osztalymegszunes miatt, ha kiadjak kulso cegnek es az egesz osztaly ill igazgatosag megszunik???
En is aggodom!!! Persze elore!
A gyerek apja most hagyott itt a 12 millios hitelevel, mert az en nevemen van!
Tudom iden nem raknak ki a hazambol, de ha meg az allasomat sem tartom meg pont veszelyeztetve van az eletunk a bebivel!
Ugyhogy legysziiiiiii ird meg, hogy jogilag a vedettsegemnek annyi-e ilyen esetben!????
A gyermekelhelyezesi perben nezik, hogy van-e allasom!
Koszonom!!!!!
Gyere vissza, majd ha tényleg lesz valami. Egyébként nem kell összecsinálni magad, megnuygtathatlak, Orbánnak nincs patája. Lecsekkoltam.
Sziasztok,
huh ezerrel cikaznak a gondolataim, annyira ideges vagyok!!!!
A storym:
2009 jan-ban szuletett a bebim, most masfel eves!
Mennek vissza dolgozni, szenvedes a bolcsikkel, hogy felvegyek vlhova! Talan sikerul nem kis rohangalas utan!
Lenyeg: allami szferaban dolgozom! Kormanyvaltas ugyebar!
A fonokoket mar lecsereltek mind!
Tegnap kaptam az infot bentrol, hogy az utolso kisfonokomet visszafokoztak! Szoval ennyi!
Megy a pletyka, hogy megszuntetik az osztalyt es kiszervezik!
Tobben egyszerre szultunk az osztalyrol!
En vagyok, akinek muszaj dolgoznia -egyedulallo anya lettem-!
Ha megszuntetik az osztalyt kirughatnak?
Es mi lesz azokkal, akik maradnak inkabb gyesen? Az o helyettesuket kirughatjak? Ezaltal az o helyukkel mi lesz?
Mit tanacsoltok???
Tudom gyes idejen vedettseg van, de ilyen esetben???
Help!!!!!!!
Koszonom!!!!
Majd tájékoztatlak, az infó senkinek sem árt, és hátha más is tanulhat belőle. Lehet, h annak a munkajogban specializálódott szakembernek (igy már jobb?!) már volt az enyémhez felvázolthoz hasonló konkrét esete, és tud mondani megoldásokat. Úgy gondolom, egy nagyon is értelmes, valóságszerű kérdést tettem fel, amire nem kaptam egyértelmű választ, ezért fordulok szakértőhöz. Szeretnék felkészülni az eshetőségekre, mert nem igaz, amit állitasz, hogy nem aggódom, csak mást dolgoztatok. Mindenesetre köszönöm a munkádat.
Mégis, mivel fog tudni többet mondani a "munkajogász" konkrét adatok nélkül?
Tisztelt Kovács Béla Sándor, Dr Attika, Kaméleon. Természetesen egy most még elméleti kérdésben kértem tanácsot, véleményt. A lényege az volt, h rendes felmondás alatti védettséget élvező nő (akár reprodukciós kezelés alatt áll, akár már terhes) mire számitson, HA a jelenlegi munkavégzési helye megszűnik. Azért jelöltem meg a 150-200 km-es távolságot, mert a munkáltatóm vidéki kirendeltségei kb ilyen messze vannak a jelenlegi munkahelyemtől (ami a lakóhelyemtől 18 km-re van), tehát a munkavégzés jövőbeni helye várhatóan ilyen távolságban lesz kijelölve. Itt nem a munkavégzés MEGTAGADÁSÁRÓL van szó, hanem az aránytalan teherről, amit a munkába járás minimum napi 2x3 órája jelent. Számomra ez a kérdés továbbra sem egyértelmű, ezért fogok munkajogászhoz fordulni.
A pozitiv diszkriminációról pedig azt tudom mondani, hogy minden pár (illetve elsősorban ugyebár a nőről van itt szó), aki természetes úton próbálkozik, ugyanolyan jogi védelem (avagy "nem-védelem") alá esik, amig ki nem derül a meddőség. Ha viszont már orvoshoz fordulnak a természetes próbálkozások után az elmaradt terhesség miatt, és meddőnek nyilvánittatnak, a teljes reprodukciós protokoll alatt (amely nem csak a lombik kezelést jelenti) ugyanolyan védettséget fognak kapni. Ergo alapból senki sem élvezi a pozitiv diszkriminációt AMIG természetes úton nem próbálkozott.
Elnézést, ha hosszúra sikerült a magyarázat. Köszönöm mindenkinek az információt.
Jól van na. Tudjátok, hogy nekem sokkal könnyebb az ügyfél és a szenvedő alany szemszögéből nézve keresni a megoldást, mint arról az oldalról, ahonnan ti szemlélitek a problémát. Nekem nem okoz gondot, hogy fiktív példa megoldását keressem, de megértem, hogy ti nem szeretitek, csak a konkrétumokat.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02