Nettó????


SzCsB # 2004.08.30. 10:47

Küldtem mailt!

Köszi:
SzCsB

Szakbarbár # 2004.08.30. 10:02

Több tucat oka lehet annak, hogy januártól decemberig nem pont annyi előleget vonnak le, mint amennyi a végleges adó. Aminek a legnagyobb esélye lehet szerintem nálad, az az igénybevett és mégsem (teljes egészében) járó adójóváírás vagy valami malőr a családi kedvezménnyel (előlegnél történő érvényesítéshez volt papír, éves adó megállapításához nem volt, ezért nem vették figyelembe). De lehet még másik 10-20 ok is.

Ha átküldöd az adatokat olyan formában, hogy havonta mennyi az adóalap és a levont adó, akkor megnézem.

SzCsB # 2004.08.30. 09:52

Megnéztem, minden hónapban vontak jövedelem adóelőleget 2003-ban. Azelőtt mindig jól csinálták, ezért nem értem most! A TGYÁS, Táppénz, GYED kavarhatott volna be ennyire?

Köszönöm, ha tudsz erre is válaszolni!

SzCsB

SzCsB # 2004.08.30. 09:44

Most megnéztem a 2003-as adóbevallásomat és 87.779 ft adóhátralék van feltüntetve (TGYÁS-on, táppénzen és GYED-en voltam 2003-ban), hogy ez nekem miért nem tünt fel az év elején? Na, most komolyan kétségbeestem, hogy nekem ez mitől volt/van!

Ezek szerint még sok van hátra, sajnos:(

Köszi:
SzCsB

Szakbarbár # 2004.08.30. 09:19

Nézz utána, hogy sok adóhátralékod van-e, ha nem, akkor szerintem nem érdemes variálni. (Ha most kevesebb lett levonva, mint a nettó 15%-a, akkor már nincs hátra semmi.) De ha még sok van és akarod húzni az időt, hogy csak később kelljen megfizetni, akkor mutasd az alábbi jogszabályrészletet a munkáltatónak (bérszámfejtőnek). Ha annyira járatlan a témában, hogy augusztusban még von, akkor ha szerencséd van, nem fogja tudni, hogy hogy oldja meg és talán békén hagy. Ha megoldja, akkor meg nyertél 1-2 hónapot.

2003. évi XCII. törvény
az adózás rendjéről

41. § (1) Ha a jövedelemadót a munkáltató állapítja meg, az adó és a korábban levont adóelőleg különbözetét a munkáltató - a számára előírt legközelebbi fizetéskor, de legkésőbb május 20-ig - levonja vagy visszafizeti.
(2) A munkabérből havonta levont adóhátralék nem haladhatja meg az esedékes egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal és adóelőleggel csökkentett havi munkabér 15%-át. Ha az adóhátralék ilyen módon az (1) bekezdésben előírt határidőig nem vonható le teljes egészében, a levonást további 2 hónapon keresztül kell a 15%-os mértékkel folytatni.
(3) Ha a (2) bekezdésben foglalt levonások után is marad még adóhátralék vagy a magánszemély időközben munkahelyet változtat, a munkáltató a levonás meghiúsulásától számított 15 napon belül értesíti a tartozás összegéről a magánszemély állami adóhatóságát, amely intézkedik a végrehajtásról. Ilyen esetben késedelmi pótlék a fizetési felhívásban megjelölt teljesítési határidő lejártát követően számítható fel.
(4) A magánszemély az adóhatóságtól részletfizetést vagy fizetési halasztást csak az adólevonás (3) bekezdés szerinti meghiúsulása után kérhet.

SzCsB # 2004.08.30. 08:10

Értem, És akkor most mit mondjak nekik? Vagy most már semmit nem lehet tenni, ugye?

Köszi:
SzCsB

Szakbarbár # 2004.08.30. 08:07

Szerintem nincs rendben, mert 3 hónap sikertelenség után át kellett volna adni az APEH-nak. Ez azért jobb neked, mert kérhetsz részletfizetést, fizetési haladékot, 260 mellett szerintem elengedést nem, de ha nem kérsz fizetési könnyítést, akkor is mire kimegy a levél, addig eltelik vagy 2-3 hónap, tehát időt nyersz. Kamat meg nyilván nem terhel azért, mer a cég későn intézkedett.

SzCsB # 2004.08.30. 07:23

De, de 15%, rosszul emlékeztem. A cég csinálta mindig a bevallásomat, ezért nem értem az adóhátralékot sem, de ehhez én tényleg nem értek.
És akkor most ez így rendben van a részükről szerinted???

Köszi:
SzCsB

Szakbarbár # 2004.08.30. 06:29

Nem 15% az az adóhátralék miatti levonás? Mert akkor legalább tudnám, hogy mi az. Ha a cég csinálta a bevallásodat tavaly, de lehet ez akár tavalyelőtti is, és befizetendő adód keletkezett, akkor 3 hónapig próbálhatta levonni a havi nettó 15%-ával. Ha ez nem sikerült, mert a gyedből nem lehet vonni (ez nem biztos, de mintha így lenne), akkor 3 hónap után tovább kellett volna adni az APEH-nak hogy hajtsa be ő. Lehet, hogy ezt nem tette meg a cég és most, már a béredből próbálkozik levonni.

SzCsB # 2004.08.29. 20:51

Igen, most már nekem is ez rémlik korábbról. Ráadásul a múlt havi bérjegyzékemen (ami 7 nap GYED, a többi szabi) még 16% adóhátralék is szerepel, ez aztán honnan jött nekik, gőzöm sincs! Na, holnap bemegyek és megkérdezem mit mivel számolnak!:((((

Köszi:
SzCsB

Szakbarbár # 2004.08.29. 19:57

230-ból is 130 körülinek kellene lennie.

SzCsB # 2004.08.29. 19:34

Köszönöm Szakbarbár a választ!

Akkor nem tudom milyen összegből számolják a fizetésemet, mert igaz GYED-ről mentem vissza (szabimat töltöm most, az aug. teljes hónap volt), ennyire emelték most meg, de 119 ezret utaltak. Szerintem a korábbi 230 ezres fizuval számoltak. Asszem reklamálok, csak egy nyamvadt bérjegyzéket nem küldtek még idáig:((

SzCsB

Szakbarbár # 2004.08.29. 12:57

146.433 mindenféle kedvezmény nélkül, normál adóelőlegszámítással. Ezeket azért tettem hozzá, mert ha nem ilyen paraméterekkel számfejtik, akkor nem ennyi. Pl. ha göngyölt módszerrel vonják az adót és eddig nem minden hónapban 260 volt, akkro tuti, hogy nem ennyi lesz.
Ennél a nagyságrendnél a gyors számítás a nettóra: bruttó fele + 15-17.000.

SzCsB # 2004.08.29. 11:38

Sziasztok!

Nagyon megköszönném, ha tudna valaki segíteni nekem. Ki tudná számolni valaki hozzáértő, hogy 260 ezer ft-nak mennyi a nettója?

Köszi:
SzCsB