Munkajogi kérdések.


ecki # 2017.04.28. 20:54

Jó érzésű emberben fel sem merül, hogy nem ismeri be a hibáját és nem viseli a következményeket.Pláne úgy, hogy nevét,aláírását adta hozzá.Ezt én nem akarom megkapni, mert már meg is kaptam. Ha dupla annyi fizetést kapsz véletlenül akkor reklamálsz, hogy vegyék vissza?Ha látom, hogy valaki talál egy pénztárcát az utcán, nem rohanok a rendőrségre, hogy márpedig ez így nem etikus.

Persze, hogy nem jár. De a kérdés az volt, hogy jogilag elvehetik-e. Hiszen jogszabályra vonatkozva adták. Kérdés, hogy vissza kérik vagy vissza veszik.

ecki # 2017.04.28. 19:14

Tisztelem!

Előző évről maradt 2 nap életkor alapján járó pótszabadságom, ennek átviteléről közös megállapodást kötöttem a céggel a 2012. évi I. törvény (Mt.) 123.§ (6) bekezdésére hivatkozva. Cég által aláírva, pecsételve. Azonban nem a 2 maradék napot hozta át a cég, hanem tévedésből az összes életkor alapján járót, ami 5 nap. A főnököm jelezte az illetékesek felé, hogy nekem ennyi nem jár és javítsák ki. El vehetik-e azt a plusz 3 napot tőlem?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.28. 17:11

Szerintem munkaszerződésben nem lehet ilyen feltételeket érvényesen kikötni. De látni kellene azt a szerződést.

kobold69696 # 2017.04.28. 15:11

*betegsége végett kell a felmondásom benyúktani ,mert gondozást igényel és ez végett kell hazautaznom?Vagy most akkor hogyan mükődik ez?Köszönöm

kobold69696 # 2017.04.28. 15:09

A kérdésem a következő lenne.A munkaszerződésemben kivan kötve 2 hét próbaidő ami után mind 2 fél részéről +15n nap a felmondási idő.Majd ha esetlegesen felmondásra kerülne a sor ezt írásban köteles vagyok indokolni.Ez eddig tiszta sor.Itt viszont kiemelve még a következő dolgokat tartalmazza.kizárólag olyan ok lehet ami MUNKAVÁLLALÓN KÍVŰLI OKBÓL a munkaviszonyt lehetetlenné tenné vagy aránytalan sérelemmel járna.Ha ez megvan szegve akkor szerződésszegésnek minősül és 700000 Ft kell fizetni a szerződés 1 éves Határozott idejű.Na most akkor pl ha oda kerülne a sor hogy fel szeretnék mondani nem tehetem meg?Vagy ha azt mondom hogy pl a mamám betegsé

Dr.Attika # 2017.04.28. 12:40

Üdvözletem!
Áthelyezés esetén nem szakad meg a közalkalmazotti jogviszony. Az folyamatos marad. A jubileumi jutalom vonatkozásában is.

amari68 # 2017.04.28. 11:37

Üdvözletem!
Érdeklődni szeretnék: ugyanazon tankerület intézményei közötti áthelyezés esetén hogyan számítják az új intézménynél eltöltött munkaviszonyom éveit (esetleges megszűnés, leépítés esetén nem mindegy, hogy az eddig letöltött 26 évem számít-e vagy sem). Mire kell figyelnem, hogy minden szabályos legyen? Jelenlegi munkaviszonyom az 1. munkaviszony az életemben, de most a kényszer önhibámon kívül más útra szólít.
A válaszokat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2017.04.25. 12:12

?

ObudaFan # 2017.04.25. 12:12

gallasz

A munkavégzés helye Magyarország vagy Németország.

Zengőbérci # 2017.04.25. 11:30

:)

Dr.Attika # 2017.04.25. 10:07

"Sziasztokkal" egy óvoda udvarán köszönünk az ottani gyerekeknek.

gallasz # 2017.04.25. 09:33

Sziasztok!
A párom egy német multinál dolgozik február óta nem kapott fizetést csak igérgetik hogy holnap... Így megy ez 2 hónapja..és Vártunk...vártunk..
Javasoltam ne várjon tovább és azonnali hatállyal mondjon fel.
Ebben az esetben alkalmazható e azonnali felmondás azzal az indokkal, hogy a bérét nem fizették ki?
És a 30 napos felmondási idejét ne kellejen letölteni?
3 havi bérével tartoznak neki, ( már ha áprilist is beleértjük) és mi van ha kilépése után sem kapja meg a fizetését?

előre is köszönöm
Üdv V.Cs,

Dr.Attika # 2017.04.24. 15:19

Ne keverjük a megbízási és a munkavállalói jogviszonyt. Előbbinél a kifizető (megbízó) vonja le a közterheket és fizeti ki a "netto" megbízási díjat a megbízottnak. Nem bérfizetés történik. Bejelentési kötelezettség sincs, mint a munkavállaló esetében. Ellenőrzéskor csak a megbízási szerződést kell felmutatni.

Immaculata # 2017.04.24. 06:53

Lehet megbízási szerződéssel úgy, hogy a vállalkozó bejelent, fizet utánad, a járulékokat levonja Tőled, bérpapír alapján adja ki a fizetésed.

Francis64 # 2017.04.24. 06:40

Köszönöm! Akkor mi a megoldás? Határozott idejű munkaszerződés arra a 3-4 napra + napidíj?

Immaculata # 2017.04.23. 17:30

Ez nem felel meg az egyszerű foglalkoztatásnak.

Napidíjat kell megállapítani.

Francis64 # 2017.04.23. 16:32

Sziasztok! Azt tervezem, hogy alkalmanként max. 3-4 napon külföldön egy magyar vállalkozó kézműves termékeit árusítom piacon, vásáron. Egyszerűsített foglalkoztatás keretében tenném a NAV-hoz bejelentéssel. Így a külföldön végzett munkára is vonatkoznak a belföldi egyszerűsített foglalkozásra irányadó korlátok/szabályok?
Kötelező a napidíj, vagy megállapodhatunk (szerződésben) egy olyan fix összegben ami mindkettőnknek megfelel és azt kapom?
Köszönöm előre is.

Pancho # 2017.04.22. 06:53

Kedves Nonolet!

Ez azt jelenti, hogy az ALDI például értékesítési munkatársként alkalmazza a munkavállalót, akkor már nem is vonatkozik rá a jogszabályi előírás és nem kell szakvégzettséget igazoló dokumentum?

Előre is köszönöm

drbjozsef # 2017.04.21. 19:18

Garott,

"(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti."

A kérdésed rossz, de ha arra gondoltál, akkor _23_ szabadnap illet meg abban az évben, amikor betöltöd a 31 életévet (ha decemberben, akkor is).

Pancho # 2017.04.21. 17:30

Kedves Fórum Tagok!

Abban kérném a segítségetek, hogy miként fordulhat elő, hogy egyes kereskedelmi cégek (Lidl, Tesco, Aldi) nem kérnek szakirányú végzettséget igazoló dokumentumot, holott ezt a törvény előírja, míg másoknál csak eladó-pénztárosi végzettséggel lehet csak dolgozni? Van esetleg valami kiskapu erre, mert a cég, ahová jelentkeztem ragaszkodik a végzettséghez.

Előre is köszönöm

Garott # 2017.04.21. 16:12

Az alábbi kérdés merült fel bennem a szabadságok kapcsán, ami valahogy eddig soha.

Az alapszabadság bizonyos betöltött kor után jár. Azonban ez mit jelent pontosan. Attól a kortól jár a plusz nap amiben betöltöm a szükséges évet, vagy csak az utána lévőben?

Azaz ha júniusban születtem, és idén 31 leszek, akkor idén még 32 vagy már 33 nap szabadság jár?

ObudaFan # 2017.04.20. 04:56

Ha van olyan aláírt szerződés, ami alapján jogosulttá váltál erre az összegre, és azt nem kaptad meg, akkor elévülési időn belül igen.

kosselagabor # 2017.04.20. 00:27

A korábbi munkahelyemről, 2016. December 14.-én, a felmondásiidőm letelte után, eljöttem. Egész évben, még a segédmunkások is, havonta kaptak bónusz pénzeket. Én, csak a következő évben kaptam eddig bónuszt, mert megvárták a pénzügyi elszámolást. A munkaszerződésemből, ügyesen kihagyták ezt a bónusz összeget, de van egy igazgató által is aláírt bónusz szerződésem.A kérdésem az lenne, hogy be tudom valahogy hajtani ezt az összeget, vagy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.04.19. 19:50

milyen szankciókkal járhat.
Semilyennel.

a bérem is kevesebb lenne, mert indok nélkül, de visszaminősítettek egy pozícióból
Nem lehet egyoldalúan csökkenteni a szerződés szerinti alapbért.

méhecske # 2017.04.19. 18:56

...és akkor az aktuális napig még a régi bért kell kapnom?
(bocsánat, hogy így szaggatottan kérdezek,csak így jutnak eszembe a dolgok)