végkielégítés és felmondás


Tamás2016 # 2020.07.06. 12:13

„Foglalkoztatási kötelezettség nincsen ilyenkor?”

Vállalt valami ilyesmit a szerződésben?

Határozatlan idejű munkaszerződés volt.
Külön ilyen kitétel nem volt benne, csak hogy a munkavégzés helye a X kft telephelyei.

drbjozsef # 2020.07.06. 11:02

Tamás2016,

Lényegében nem tudsz belekötni. Ha olyan hibákat hoznak fel hivatalos indoknak, ami nem valós, vagy nem olyan súlyú, az persze nem korrekt. De ez ilyen. Ha valakit el akarnak bocsátani, találnak rá indokot.

Úgyhogy a felmondással megpróbálhatod rákényszeríteni a jogszerű útra, ha úgy érzed, nem voltak korrektek.

wers # 2020.07.06. 11:01

Foglalkoztatási kötelezettség nincsen ilyenkor?

Vállalt valami ilyesmit a szerződésben?

wers # 2020.07.06. 11:00

Foglalkoztatási kötelezettség nincsen ilyenkor?

Tamás2016 # 2020.07.06. 10:41

Igazából a szabadságaim egy részét mostanra írtam ki, szóval pár napról van csak szó.
Viszont ha már ennyire kedvesek és segítőkészek vagytok, leírom a teljes történetet, hogy ezt hagyjam inkább, vagy ügyvédi iroda felé érdemes fordulni?

2019 decemberben felvett az X kft aki különböző cégekhez, projektekhez biztosít embert.
Határozatlan idejű munkaszerződés volt.
Kiközvetített egy multihoz, ahol az első 4 hónapban adatmentés volt a feladat. Utána átkerültem volna a helyi IT csapatba.
Az első 4hónap ment rendesen, még jutalmat is adott a cég, és a projektmanagar irásban is elismerően nyilatkozott a munkámról.
Mielőtt véget ért volna az adatmentés projekt, írásban jeleztem az ottani felettesemnek ( aki az X kft megrendelője is volt egyben), az IT csapat vezetőjének
hogy a nagyvállalati környezet még ismeretlen, nézzük át a szoftvereket, szabályokat. Erre megnyugtató választ kaptam, hogy így lesz.
Utána nem így lett, és jött a koronavírus, home office. Eleinte nem túl hatékonyan, később már azért jobban.
Viszont hirtelen X kft felmondott, miszerint a megrendelő már nem tart igényt a munkámra. Elmondta telefonba hogy a multinak egyszerübb kirúgnia, mint egy embert leterhelnie az IT csapatból azzal hogy betanítson. Mivel sajnos más projektje nincsen ahova elhelyezhet, így mehetek ahova akarok.
Kirúgás indokának a második periódusból lévő hibákat hozott fel, ami egy-egy alkalommal történtek meg. (pl, felettesemet nem tettem be a levelezésbe, miután jelezte, már betettem, illetve volt olyan amikor azt nehezményezte hogy a kollégáimtól nem kértem segitséget, egyedül próbáltam megoldani, de volt olyan is hogy a kollégám mondta hogy eszkalálni kell egy ügyet, és ez is baj volt, mert a megrendelővel kellett volna egyeztetni) Mindent tőle kellett volna megkérdezni mielőtt bármit teszek, ami egy idő után eléggé frusztráló, de az esetek 98%-ban igy tettem.
Semmi oktatás, de még belső szabályzatot sem láttam (nem volt leírva semmi, a korábbi munkatársak tudták mert ott voltak egy ideje, átállás alatt álló cég)

Kirúgás oka: Az Ön által ellátott szolgáltatás megrendelője az elmúlt öt hónapban többször elégedetlenségét fejezte ki a szolgáltatás színvonalával kapcsolatban. A megrendelő visszajelzése alapján a fent leírt kéréseknél, kompetenciáknál nem történt javulás hosszabb idő után sem. Fentiekre tekintettel kerül sor munkaviszonyának felmondás útján történő megszüntetésére.

Ettől függetlenül, a közvetlen felettesem az X kft-nél jelezte, hogy azért rúgnak ki, mert a multi a könnyebb utat választotta, inkább lemondott a munkámról, és ő (mármint a munkaszerződés szerinti munkáltatóm) meg nem tud más projektre áttenni.
Foglalkoztatási kötelezettség nincsen ilyenkor?
Akár felajánlhatott volna fizetés nélküli szabit, de ehelyett közös megegyezéssel történő felmondást ajánlott, amit nem fogadtam el.

Beszéltem ma a HR-es lánnyal, segítőkész volt, kedves, nem is érti hogy egyáltalán mi a bajom az egész folyamattal. Ez csak az én igazságérzetemet zavarja, és teljesen rendben járt el a cég?

wers # 2020.07.06. 10:15

(Megjegyzem, ha én lennék a munkáltató, két hétig szétszivatnálak) :)

csunyarosszgonosz :)

jó eséllyel ezt fogja tenni a munkáltató

drbjozsef # 2020.07.06. 10:04

Tamás,

Nem pontosan, mert legfeljebb két részletben, de igazad van.

Azt sem teheti a munkáltató.

Biztosítson munkát jogszerűen, vagy fizessen állásidőre, ha nem akar foglalkoztatni.

(Megjegyzem, ha én lennék a munkáltató, két hétig szétszivatnálak) :)

Mt. 70. § (1) A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
(2) A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően - legfeljebb két részletben - kell felmenteni.

Tamás2016 # 2020.07.06. 09:52

Üdvözlet, felmerült még egy kérdés

Esetemben 30 napos felmondási idő van, amiből 15 napot fel kell menteni a munkavállalót a munkavégzés alól.
A szabadságot úgy lehet kiadni, hogy legalább 15nappal előtte jelzi a munkáltató.
Jeleztem a munkáltató felé hogy a szabadságok egy részénél nem volt meg a 15napos határidő. Erre az volt a reakció, hogy akkor az első 15napra ment fel, a második a szabadság (és akkor megvolt a 15napos Mt. határidő).

Ez igy teljesen jogszerű?

"A Munka törvénykönyvének 70. paragrafusa szerint a munkavégzés alól a munkavállalót - legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban - a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni." -erre mennyire hivatkozhatok, hogy én utolsó hónap második felére kérem a felmentést?

Olyat nem akarok számon kérni ami nem jogszerű, viszont ami az, arra igényt tartanék.

Tamás

drbjozsef # 2020.07.04. 15:46

Edömér,

Nem a munkáltató kötelez rá, hanem a munkáltató kezdeményezése esetén, az adott törvényi feltételek fennáltakor az NM rendelet kötelez rá, hogy elmenj.

Edömér # 2020.07.04. 06:28

"„Amikor véget ér a munkaviszony, akkor meg azért nem kötelezhet - a gondolatmenetem szerint”

Szerintem még ez sem így van. Akár a munkaviszony megszűnése után is adódhat olyan helyzet. Mondjuk egy használatos vegyszerről később derül ki, hogy ilye-olyan egészségkárosító."

Ez azért furcsa. Nehezen tudom elképzelni, hogy a volt munkáltatóm kötelezhet bármilyen orvosi vizsgálatra. Más kérdés, ha pereskedünk valamilyen egészségkárosodás miatt, de jelen helyzetben nem ez van.

wers # 2020.07.03. 16:35

:D én nő vagyok.

És nem hagyom ki, hogy halmozottan hátrányos helyzetű, mert szőke is. :))

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.03. 14:28

:D Ő a "legalább egyen" felül van, és nem vagyok benne biztos.

Tamás2016 # 2020.07.03. 14:12

Jogos, igazad van, elnézést :)

Lyonee: nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.03. 14:11

Hálás köszönet urak a hozzászólásért, a segítő szándékért!
Legalább az egyik úr hölgy. (És nem csak azért, mert annak érzi magát. :) )

Lyonee # 2020.07.03. 14:01

https://munkaugyilevelek.hu/…%ADv%C3%BCl/

"munkavállaló a kötelező orvosi vizsgálat tartamára mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól [Mt. 55. § (1) bek. c) pont], amely tartamra távolléti díj illeti meg [Mt. 146. § (3) bek. b) pont].A soron kívüli és az időszakos alkalmassági vizsgálatok (33/1998. NM rendelet 7. §), mivel azok a munkáltató - már fennálló - munkaviszonyból származó kötelezettségének teljesítéséhez kötődnek, munkaidőben kell, hogy elvégzésre kerüljenek."
Idült betegségnek azért előzményei is vannak. Hosszabb idejű táppénzes időszak(ok), szakorvosi kezelések.

Tamás2016 # 2020.07.03. 13:20

Ok. Ezen ne múljon, együttműködő leszek.
Hálás köszönet urak a hozzászólásért, a segítő szándékért!

Üdv:
Tamás

wers # 2020.07.03. 09:45

Amikor véget ér a munkaviszony, akkor meg azért nem kötelezhet - a gondolatmenetem szerint

Szerintem még ez sem így van. Akár a munkaviszony megszűnése után is adódhat olyan helyzet. Mondjuk egy használatos vegyszerről később derül ki, hogy ilye-olyan egészségkárosító.

Később is akarhatja tisztázni a munkáltató, hogy érhette-e egészségkárosodás a munkavállalót.

(mellesleg a te esetedben szimpla sziv@tásnak tűnik, elővéve nőies formámat)

Tamás2016 # 2020.07.03. 08:40

Igen, eléggé csúnyán váltunk el, illetve tovább is viszem munkaügyi perre. -viszont szeretném hogy az utolsó harminc napban ne szivassanak, hanem betartsák a törvényi előírásokat.
Abból indultam ki, hogy nem kötelező sem a munkavégzés, sem a rendelkezésre állás a szabadság és a felmentési idő alatt.
Amikor véget ér a munkaviszony, akkor meg azért nem kötelezhet - a gondolatmenetem szerint.
De én nem vagyok jogász, csak egy munkavállaló aki úgy érzi hogy hülyére vették/vennék, ezért teljes mellszélességgel beleállok ebbe.

wers # 2020.07.03. 08:31

Úgy tűnik elég harapós az elválásotok.

wers # 2020.07.03. 08:23

Én nem látok arra konkrét szabályt, hogy az orvosi vizsgálatot munkaidőben kellene elvégezni.

Az előzetest biztos nem, hiszen azt a munkaszerződés megkötése előtt kell, az a munkaszerződés feltétele.

Tamás2016 # 2020.07.03. 08:08

Köszönöm a meglátásokat.
Mindketten jeleztétek hogy az orvosi vizsgálatot érdemes megcsináltatni.
A kérdés az, hogy ha kizárólag olyan napon van üzemorvosi vizsgálat(péntek), amikor vagy (törvényesen, 15nappal előre jelzett) szabadságon vagyok, vagy a munkavégzés alóli felmentésen, akkor jelzem neki, hogy az egyik szabadságban töltött napomon bemegyek, de azt a napot utólag meg kell váltania.
Ez igy jogos igény részemről?
Az email cimre küldött felmondásba nem mernék belekötni, hiszen a neten pro-kontra van infó, csak olyan dolgot szeretnék felhozni, amit -per esetén- tuti nem tudnak a nyakamba varrni.

drbjozsef # 2020.07.03. 06:51

idült foglalkozási betegség veszélyével járó munkavégzés

Ebbe azért sok minden belefér. A 8 órában monitor előtt ülés is (szem, nyak, gerinc). Bár nemigen hinném, hogy a jogalkotó erre gondolt a megszövegezésnél.

Én is elmennék. De hogy a szabadságaimat bevasalnám rajtuk, akkor pláne.

A sima emailban küldött felmondás nem számít közöltnek. Akkor még fel sem mondtak neked.

wers # 2020.07.03. 06:06

sima IT munka

Attól még támadhat ingerenciája a volt munkavállalónak perelni a céget egészségkárosodás miatt. Menj el, ne kekeckedj velük.

Tamás2016 # 2020.07.03. 05:46

Urak, köszönöm a válaszokat:

drbjozsef: Email levelezésben kérte. A felmondást is így emailben küldték el.
A záróvizsgálatot is.
wers: sima IT munka. Semmi olyan amikor veszélynek lenne kitéve az ember.

Üdvözlettel:
Tamás

wers # 2020.07.03. 05:22

Sok helyen kéri a munkáltató. Szeretné ha megállapítanák, hogy milyen egészségi állapotban hagyja el a munkahelyet. Később ne jöjjön: "itt romlott 5 dioptrát a szezme, itt újjúlt ki a gerincsérvem.. stb."

Záróvizsgálat
8. § * A munkáltató kezdeményezésére záróvizsgálatot kell végezni

  1. a külön jogszabályban szereplő emberi rákkeltő hatású anyagok tízéves, benzol, illetve ionizáló sugárzás négyéves expozícióját követően a tevékenység, illetve a munkaviszony megszűnésekor;
  2. idült foglalkozási betegség veszélyével járó munkavégzés, illetve munkakörnyezet megszűnésekor, továbbá ha a foglalkoztatott korkedvezményre jogosító munkakörben legalább négy évet dolgozott;
  3. külföldi munkavégzés esetén a munkavállaló végleges hazatérését követően.