végkielégítés és felmondás


Cohyke # 2013.07.09. 22:09

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék.

Édesapám mostmár több, mint 1 éve meghalt.
Halála elött felmondási idejét töltötte egy állami cégnél (Opera) ahol megállapították már neki a végkielégítést...
A halála után testvéremmel bementünk megérdeklődni, hogy a bent maradt összeget hogyan milyen módón tudnánk megigényelni, illetve mennyiről is van szó, ahol is elhajtottak minket, hogy mivel még nem volt mega hagyatéki információt nem adhatnak, és mellékesen kijelentették, hogy örökölhető a végkielégítés, mivel "nem tudják milyen jogcímen" kiutalni...
Ha jól tudom 9-10 évet dolgozott ott édesapám, és ha jól olvastam neten akkor asszem 4 havi átlagkereset járna neki (600 e Ft körül).
Megteheti-e ezt a munkáltató, vagy ha nem akkor mire hivatkozva kéne bemenni és az "asztalra" csapni?
Lesz majd még több ügy is de most csak ennyire volt időm mennem kell dolgzoni, illetve össze kell szedni a többi dolognak az adatait, h meg tudjalak titeket kérdezni...
Köszönöm előre is.

Cohyke

Lyonee # 2013.07.10. 12:56

Szerintem nem fizethető ki nektek még hagyatéki eljárás után sem a végkielégítés, mert nem jár.

Végkielégítés illeti meg a közalkalmazottat, ha közalkalmazotti jogviszonya felmentés miatt szűnik meg.
Hiába állt apukád felmentés alatt, a közalkalmazotti jogviszonya a halálával szűnt meg és nem a felmentés miatt.
Sem a kjt sem az MT nem rendelkezik a végkielégítés kifizetéséről az elhalálozás után az örökösöknek.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.10. 13:28

+1

Lyonee # 2013.07.10. 14:40

Kedves kbs!
A felmentési idő lehet az MT 55. (1) k?

55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott tartamra.
Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.10. 16:12

Ahogy az előbb mondtad. A halállal megszűnik a munkaviszony, akkor is, ha épp a felmentési idő telik. Tehát a felmentési idő is lerövidül.
Ha arra vonatkozik a kérdésed, hogy esetleg ily módon a munkavállaló nem mentesült a felmentési idő felére a munkavégzési kötelezettség alól, akkor azt mondom, hogy azt viszont ki kell fizetni az örökösöknek.

Lyonee # 2013.07.10. 16:38

Nem az utolsó kérdéshez kapcsolódott a kérdésem.

Közalkalmazott felmentési idejének a munkavégzésre nem kötelezett felére vonatkozó szabadságot a KLIK nem akarja kiadni. Eddig arra is járt, szerintem most is. Az MT 55 (1) a)-k) -ban felsorolt esetekre jár szabadság, ezért ha a felmentési idő megfelel a k-nak, akkor most is jár. Ehhez kérek tőled megerősítést, jól gondolom?

shlady # 2013.07.30. 15:57

A mai napon kaptam meg a felmondásomat, de mivel szociális járadékos vagyok, azzal fogadtak, hogy nekem nem jár végkielégítés. Tud valaki ilyen rendeletről?

Haribofan # 2013.08.01. 20:58

Segítségüket szeretném kérni,hogy mit lehet tenni olyan esetben,hogy 2009-ben átjelentettek névváltoztatás miatt egy másik Kft-be,de ez ugyan az a cég,csak névváltoztatás történt.Itt 1 hónapot maradtam,aztán terhességi betegállományba kerültem 9 hónapig,majd Gyesre,ami idén járt le 2013-ban.Most tudtam meg,hogy múlt év novemberében kényszertörlés alá került a cég,amiről engem nem értesített senki így jogviszonyban vagyok még mindig.Ettől a cégtől senkit sem találok meg,elhelyezkedni sem tudok.
Hova tudok fordulni ilyen esetben,hogy szüntessék meg a jogviszonyomat és kapjak róla papírokat??
Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.02. 07:04

Ha a céget törölték, akkor azzal dátummal a munkaviszonyod is megszűnt. Ha valóban kényszertörlés történt, akkor valószínűleg irattár sem maradt utána.

Az egészségbiztosítási pénztárnál tudod tisztázni a biztosítási jogviszonyod tartamát.

Haribofan # 2013.08.02. 10:09

Nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Annyit tudok,hogy kényszertörlés alatt van a cég múlt év november óta,és még mindig tart és ez akár elhúzódhat akár 2 évig is,mire megszűnik. NAV-ban annyit láttak,hogy jogviszonyban vagyok,munkanélkülire sem tudok menni,elhelyezkedni szintén nem,mert nincs papírom.Válaszra sem méltatnak.Pereskedni sem szeretnék,pénz sem kell a cégtől,csak kapjak papírt és szűnjön meg a jogviszonyom.Hol tudnak segíteni ebben?Egyedül nevelem a gyermeket és szeretnék elhelyezkedni már végre.Válaszukat előre is köszönöm még egyszer!

pazs # 2013.08.02. 12:37

Nem kell papír ahhoz, hogy elhelyezkedj.

Arany0306 # 2013.08.31. 17:28

Üdvözlöm!
Én azzal a kérdéssel fordulok Önhöz/Önökhöz , hogy 2012-ben közös megegyezéssel eljöttem a munkahelyemről és 25 év után megkaptam az ezután járó végkielégítésem.Hét hónap elteltével lehetőséget kaptam, hogy ismét visszatérjek a munkahelyemre szintén ugyanebben a szakmában, de területileg máshová, amikor is közölték velem a leendő első munkanapomon hogy nem mehetek vissza többet dolgozni, konkrét indokot nem adtak! Sajnos csak találgatni tudok a miértjére(talán a kapott végkielégítés miatt, nem tudom!
Ezúton szeretném megkérdezni, hogy mit tanácsol mitévő legyek, és hogy jogos-e részükről ez az egész, meg az eljárás menete?
Köszönöm válaszát

Etimami # 2013.09.09. 15:09

Tisztelt Fórumozók,

Közalkalmazottként dolgoztam 21 évet. Felmentéssel megszüntették a jogviszonyomat létszámleépítésre hivatkozva. 57 éves elmúltam február 21.-én Mennyi végkielégítés jár? 8 havi béremnek megfelelő végkielégítést kaptam, de úgy hallottam ,hogy aki 5 éven belül eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt annak plusz 4 havi bérnek megfelelő összeg járna még. Jogosan járt-e el a munkáltatóm mikor csak az alacsonyabb összeget fizette ki. 2013. július elsejétől felmentési időmet töltöm , amely december 30.-án jár le és December 31-től kérem a nyugdíjazásomat, mivel akkortól meg lesz a 40 év munkaviszonyom. Ha esetemben jogtalanul járt volna el a munkáltató, kihez fordulhatók jogorvoslatért?

Segítségüket előre is köszönöm!

Üdv.:

Etimami


segítséget szeretnék kérni. Közalkalmazottként dolgoztam 21 évet. Felmentéssel megszüntették jogviszonyomat létszámleépítésre hivatkozva. 57 éve

Kriszti82 # 2013.10.01. 11:06

Tisztelt fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy október 22-én lejár a gyesem a második gyermekemmel. Már beszéltem a főnökkel és nem akar visszavenni. 2002.07.01. óta vagyok náluk. Közös megegyezéssel akar felmondani, de ugye így nem jár végkielégítés. Köteles vagyok a közös megegyezést aláírni, vagy mit tehetek? Mennyi végkielégítés járna?

Válaszokat előre is köszönöm:Kriszti

Még annyi,hogy mennyi szabadság jár?

1982.09.17 születtem

2007.11.16. első gyermekem születése
2010.10.22. második gyermekem születése

tgyáson 2007.11.11. és 2010.10.30 voltam
2007-ben 2 nap szabim maradt bent.

domared # 2013.10.14. 11:35

Üdv!
Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni:
GYET mellett részmunkaidősként dolgoztam egy cégnél (napi 2,5 órát). 3 év után (2011. legvégén) váratlanul rendes felmondással megszüntették a munkaviszonyomat, viszont végkielégítést nem kaptam, azzal a címszóval, hogy az nem jár. Nemrég - más miatt - utánaolvastam és annak alapján kellett volna, hogy kapjak.
Tudja valaki, hogyan van ez pontosan? Tényleg járt volna-e és ha igen, utólag érvényesíthetem-e? (nem nagy összegről van szó, de a mostani helyzetemben ez a kis pénz is sokat jelentene)
Köszönöm előre is a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.14. 16:13

Látni kellene a munkaszerződést, a munkaviszony megszüntetéséről szóló okiratot.

mkezdi # 2013.10.14. 17:00

Üdvözlöm!
Segítségét kérném az alábbi problémában.
A jelenlegi munkahelyemen novemberben lesz 27 éve, hogy dolgozom. A napokban egy új munkaszerződést akartak aláíratni velem, melyben munkaköri besorolásom változását és egyben a bérem jelentős csökkenését realizálnák. Ha nem írom alá, akkor felmondanak. A 40 éves munkaviszonyom saját számításom szerint jövő év júniusában lesz meg, folyamatos a munkaviszonyom 40 éve.
A kérdésem, hogy milyen juttatások járnak ennyi munkaviszony után, valamint, hogy Ön szerint, hogy tegyek, hogy a végkielégítést is megkapjam. November 1.-el mondanának fel, de szerintem maradna a 40 év eléréséhez még 3 vagy 4 hónap hátra.Vagy dolgozzak tovább és, ha elérem a 40 éves munkaviszonyt vagy a rendes nyugdíjkorhatárt menjek nyugdíjba? Akkor is jár a végkielégítés?
Várom mielőbbi válaszát. Üdvözlettel

szoporty # 2013.10.14. 17:51

Tisztelt Szakértők!
Kérdésem: milyen indokkal lehet felmondani GYED-en lévő kismamának? pl. létszámcsökkentés, megszűnt munkakör stb.
Lehetséges?

ObudaFan # 2013.10.14. 19:03

A felmondási idő 90 nap, a végkielégítés hathavi átlagkereset.
Nem jár végkielégítés, ha a munkáltató az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik.
Más a helyzet akkor, ha a munkavállaló arra pályázik, hogy azért kapjon nyugdíjat, mert olyan nő, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.
Ebben az esetben ugyanis a felmondáskor még nem nyugdíjas, tehát jár a végkielégítés.

domared # 2013.10.15. 09:44

A 2013.10.14. 13:35 kérdésemet kiegészíteném az alábbiakkal:
A munkaszerződésem határozatlan időre szólt, részfoglalkozás, heti 15 órában - órabéres kifizetéssel, 3 hónapos próbaidővel. Mindenben a Munka Törvénykönyve az irányadó. Majd kb. 1 év múlva munkaszerződés módosítás történt közös megegyezéssel, amelyben csupán a bérforma és a munkaidő változott. A bérforma havibéres lett, a munkaidő pedig heti 12,5 órára csökkent. Végül 2011. november végén kaptam meg a rendes felmondásomat, mely 30 nap felmondási idővel 2011. december 29. napján szűnt meg. Az indoklásban az szerepelt, hogy megszünteti azt a munkakört, amiben engem alkalmazott, ezáltal munkakörök összevonása, átszervezése lesz. Mivel a felmondási idő nov.30-tól dec.29-ig tartott, (melynek a felét le kellett dolgoznom) én akkor úgy értelmeztem, hogy a 2008.12.01-től fennálló munkaviszonyom ezáltal pont nem éri el a 3 évet, amely után járna már a végkielégítés.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.15. 10:12

A felmondási idő is beleszámít.

domared # 2013.10.15. 10:56

Kedves Kovács Béla Sándor!
Tehát akkor kellet volna, hogy kapjak 1 hónap végkielégítést? Lehet ezt még érvényesíteni utólag és ha igen, hogyan?

pazs # 2013.10.15. 12:21

3 év az elévülés, úgyhogy lehet, elsőként szólítsd fel a fizetésre.

btt77 # 2013.10.16. 16:25

Tisztelt Cím!

Két év munkaviszony után Gyedre, és Gyesre mentem. Két gyermekem született 2,5 év különbséggel, és mivel a nagyobbikkal probléma volt, ezért rá kértem a méltányossági gyest a gyerek 10 éves koráig. Most a gyerek 10 éves. Időközben azonban elköltöztünk a korábbi munkahelyemtől 300 km-re. Szeretném a munkaviszonyomat megszüntetni, és érdekelne, hogy mennyi szabadságra, illetve pénzre számíthatok esetleg. Mit kellene tennem?

Válaszát előre is köszönöm:
btt77

ObudaFan # 2013.10.18. 13:41

Még mindkét gyerek akkor született, amikor az volt a szabály, hogy gyerekenként a fizetés nélküli szabadság első évére jár a szabadság, tehát azt kell megnézni, az adott években mennyi járt volna.
A végkielégítésed, felmondási időd függ attól, hogy mikor keletkezett a munkaviszonyod.