Közbeszerzésről érthetően - fókuszban az elektronikus közbeszerzés | Budapest, 2019. április 4. csütörtök | Regisztráljon most!

Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Gyed Extra

Zengőbérci #   2014.08.11. 07:45

erikauvad 2014.08.10. 23:40
Tisztelt Szakértő.
2010-ben született a kisfiam, 2012.10.03-án született a kislányom. 2014.10.06 megyek vissza dolgozni, 08.08-tól szabadságon vagyok. A szabadság után járó bérem (kb. bruttó 150 ezer Ft.) több, mint amiből a gyed-et számították (minimálbér). Még majdnem 2 hónapig jár a gyed. Kérhetem, hogy újra számítsák ki a gyed-et a szabadság után járó bérem alapján, vagy szabadságból nem számítanak gyed-et?
Köszönettel

Kérhetni kérheti, de az a szabály, hogy a GYED lejártáig az első elbíráláskor megállapított összegben kell az ellátást folyósítani, azaz a folyósító szerv nem teheti meg azt, hogy azért, mert idő közben megváltozott a jövedelme megváltoztassa a GYED összegét.

Amennyiben ilyen kérelmet terjeszt elő, úgy azt a kifizetőhelynek határozattal el kell utasítania.

erikauvad #   2014.08.10. 23:40

Tisztelt Szakértő.

2010-ben született a kisfiam, 2012.10.03-án született a kislányom. 2014.10.06 megyek vissza dolgozni, 08.08-tól szabadságon vagyok. A szabadság után járó bérem (kb. bruttó 150 ezer Ft.) több, mint amiből a gyed-et számították (minimálbér). Még majdnem 2 hónapig jár a gyed. Kérhetem, hogy újra számítsák ki a gyed-et a szabadság után járó bérem alapján, vagy szabadságból nem számítanak gyed-et?
Köszönettel

sortie #   2014.07.25. 15:11

barathtamas # e-mail 2014.07.25. 01:06

Üdvözlet!

Az alábbiakban lenne szükségem tanácsra.
A feleségem van jelenleg gyesen a legkisebb fiammal, ő a harmadik a sorban...
Én főállásban dolgozom, szeretném a gyedet megigényelni. Eddigi tudásom szerint, a gyermek egy éves kora utáni igénylést követően csak a 61. napra lehet munkát vállalni. Ez az én esetemben nem működik, nem tudom két hónapra a munkaviszonyomat felfüggeszteni.
Azonban mi történik abban az esetben ha a gyerek egy éves kora előtt egy héttel megyek el gyedre, erre az egy hétre megszűnik a munkaviszonyom, majd a gyermek betölti az egy évét majd újraszerződnek velem. Ez járható megoldás?

köszönettel
barathtamas

Gondolom erre a rendelkezésre gondolt:

1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Ebtv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

1. a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás – ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását – ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.

Ön valamit félreértett. Kérheti a GYED-et, és ha jogosult rá meg is kapja, de csak az igénylést követő 61. naptól kezdik el folyósítani.

A jogviszonyát tehát nem kell megszüntetnie!

Azt jó, ha tudja, hogy ha megigényli a GYED-et a felesége nem kaphatja az esetleges 3 évesnél fiatalabb másik gyermekre tovább a GYES-t, mivel a gyed és gyes ellátásokat csak egy szülő veheti igénybe!

Esetleges további kérdéseit a penzbeli@oep.hu e-mail címen teheti fel.

Javaslom továbbá tanulmányozásra az alábbi linken elérhető összefoglalót:

http://www.oep.hu/…_KISOKOS.PDF

barathtamas # e-mail 2014.07.25. 01:06

Üdvözlet!

Az alábbiakban lenne szükségem tanácsra.
A feleségem van jelenleg gyesen a legkisebb fiammal, ő a harmadik a sorban...
Én főállásban dolgozom, szeretném a gyedet megigényelni. Eddigi tudásom szerint, a gyermek egy éves kora utáni igénylést követően csak a 61. napra lehet munkát vállalni. Ez az én esetemben nem működik, nem tudom két hónapra a munkaviszonyomat felfüggeszteni.
Azonban mi történik abban az esetben ha a gyerek egy éves kora előtt egy héttel megyek el gyedre, erre az egy hétre megszűnik a munkaviszonyom, majd a gyermek betölti az egy évét majd újraszerződnek velem. Ez járható megoldás?

köszönettel
barathtamas

sortie #   2014.07.23. 15:16

Igen, ha a gyermek betöltötte az 1. életévét 2014.01.01-től a GYED mellett korlátlanul lehet dolgozni és az anya a munkabér mellett kaphatja a GYED ellátást is.

flover80 # e-mail 2014.07.23. 13:57

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi kérdéssel fordulnék Önökhöz.
Kisfiam 2008. szeptemberben született, kislányom 2013. márciusban. Idén októberben visszamegyek dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy Kislányom után jogosult leszek-e a gyed extrára a gyermek 2 éves koráig a munkabér mellett?
Maradok tisztelettel.
flover80

sortie #   2014.07.08. 12:44

tűzokádó 2014.07.07. 17:01
Tisztelt szakértő! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2013. 07.09.-én született gábor , majd 2014.06.20.-án pedig csabi.

Egyedülállóként nevelem őket,(és a 4 testvéreit) apukától külön élek.

Ha apuka elszeretne menni gyedre csabikával, és gabikával, akkor 2 gyedet kapna-e, mivel egyik gyermek sem töltötte még be a 2 évet, vagy akkor is egyikre gyedet, másikra gyest kapna.

A másik kérdésem az lenne, hogy közös háztartásban kell lenniük, nekem kell-e valami nyilatkozatot tennem mikor apuka átjelenti a piciket magához? Előre is köszönöm a választ.

1. A GYED extra egyik lényege az, hogy több gyermekre több tb ellátás is folyósítható, viszont azokat csak a közös háztartásban élő egyik szülő veheti igénybe!
  2. Ellátást csak az kaphat, aki a gyermekekkel közös háztartásban él!
  3. A 2014. 06.20-án született Csabikára az apa nem kaphat GYED-et, mert a szülési szabadság idejére (168 nap, azaz 24 hét -kb.fél év-) nagyon leegyszerűsítve az apának GYED csak akkor folyósítható ha az anya meghalt. (OKA: Egy újszülöttnek az anyára, szoptatásra van szüksége, nem az apára, erre az időre az anya kaphat tgys ellátást, ha a jogosultsági feltételeknek megfelel.)
  4. A csak átjelentés kevés. A gyámhatóság hol helyezte el a gyermekeket?
  5. Az apa a fentieken túl csak akkor kaphat GYED-et, ha biztosított és az igénylést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.
  6. Ha mindkét gyerek 2 éven aluli -figyelemmel a fentiekre- nem egy GYED és egy GYES, hanem két GYED illeti meg a jogosultat. (Persze annak sincs akadálya, hogy a GYED helyett alacsonyabb összegű GYES-t igényeljenek. (A GYES bruttó 28.500 Ft/hó, a GYED 8 órás, minimáélbéres joviszonyt feltételezve kb. br. 70.000 Ft/hó.

További kérdéseit a penzbeli@oep.hu e-mail címen teheti fel.

tűzokádó # e-mail 2014.07.07. 17:01

tisztelt szakértő! Nekem olyan kérdésem lenne, hogy 2013. 07.09.-én született gábor , majd 2014.06.20.-án pedig csabi. Egyedülállóként nevelem őket,(és a 4 testvéreit) apukától külön élek. Ha apuka elszeretne menni gyedre csabikával, és gabikával, akkor 2 gyedet kapna-e, mivel egyik gyermek sem töltötte még be a 2 évet, vagy akkor is egyikre gyedet, másikra gyest kapna. A másik kérdésem az lenne, hogy közös háztartásban kell lenniük, nekem kell-e valami nyilatkozatot tennem mikor apuka átjelenti a piciket magához? Előre is köszönöm a választ.

sortie #   2014.06.30. 14:04

jaffamari l2014.06.20. 22:28
Az lenne a kérdésem ha 2013 áprilisában szültem és most betöltötte a kisfiam az egy évet és gyeden vagyok vele de ismét terhes lettem , hogy most a terhességem alatt igényelhetem a gyed mellet a táppénzt?

Amennyiben a GYED mellett dolgozik igen, amennyiben a GYED mellett nem dolgozik nem.

jaffamari # e-mail 2014.06.20. 22:28

Az lenne a kérdésem ha 2013 áprilisában szültem és most betöltötte a kisfiam az egy évet és gyeden vagyok vele de ismét terhes lettem , hogy most a terhességem alatt igényelhetem a gyed mellet a táppénzt?

linaa # e-mail 2014.05.28. 13:33

Tisztelt Szakértő!
Nevelőszülő vagyok,és 8éves iker kisfiút nevelek.Most 1oszt.de sajnos újra kell járniuk az első osztályt.Tavaly decemberéig kaptam a fiúkra a gyest.Kérdésem. A gyest újra kaphatom-e? mivel újra elsősek lesznek szeptembertől.
Köszönöm a segítségét.

Zengőbérci #   2014.05.23. 16:02

Kivonat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztályának leveléből:

Örömmel tájékoztatjuk, hogy rövidesen megújul honlapunk. A jövőben is arra törekszünk, hogy minden ügyfelünk érthető formában naprakész és hiteles információt kapjon az egészségbiztosítást érintő jogszabályok változásáról, illetve a hatályos jogszabályok gyakorlati alkalmazásáról.

A kifizetőhelyek pozitív visszajelzései alapján az OEP által készített a kifizetőhelyeknek elektronikusan közvetlenül megküldött tájékoztatók a kifizetőhelyek feladatellátását nagymértékben segítik, ezért kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a társadalombiztosítási kifizetőhelyek részére az új honlapunkon is rendszeresen kerüljön sor szakmai tájékoztatók közzé tételére.

Ügyfeleink a kérdéseiket az www.oep.hu „írjon nekünk” oldalon, illetve a penzbeli@oep.hu e-mail címre küldhetik meg, a kérdésekre igyekszünk rövid időn belül választ adni.

edii001 # e-mail 2014.05.16. 13:34

Tisztelt Szakértő!
Kisfiam (2012.12.28) 2014. 05.05.-től bölcsődébe jár!
Én hivatalosan 2014.05.27.-től leszek állományba.
A kérdésem az lenne, hogy erre az időszakra megvonhatják a gyedemet! És ha igen akkor lehetőségem van újra igényelni, ha visszamentem dolgozni?
Válaszát előre is köszönöm Tisztelettel:
Edi

gabriandi # e-mail 2014.05.14. 18:24

Tisztelt Szakértő!
2014. júniusára várom első gyermekem. Lehetséges, hogy 2 éven belül vállalunk még egy babát. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi alapján számolják a 2. gyermek után járó TGYÁST? A mostani TGYÁS-ommal fog megegyezni a 2. gyermek után járó TGYÁS-om? Az új szabály szerint kaphatom ekkor az 1. gyermekem után járó GYES-t és a 2. után járó TGYÁS-t is. Jól értelmeztem?
Több éves folyamatos munkaviszonyom van, 2012. októbere óta dogozom jelenlegi cégemnél, ahova visszavárnak.
A 2015-ös szabadságomat ki kell vennem 2015-ben, tehát erre az időre "vissza kell mennem dolgozni"?
Köszönöm segítségét!
Üdvözlettel,
Andrea

NyGAgi # e-mail 2014.03.18. 18:40

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg kisfiammal GYEDen vagyok, aki most 03.20-án tölti az 1. évet. 3. gyermekünket 2014.08.07-re várjuk. A kérdésem az lenne, hogy a gYED extra érelmében kivitelezhető-e, hogy kivegyem a tavalyról bennmaradt szabijaimat, majd táppénzre mennék a TGYÁS folyósításáig úgy, hogy mindemellett megkapom a kisfiam után járó GYEDet. A másik kérdésem, hogy ha ez megoldható, akkor az esetben az új GYEDet miből számolják?
Válaszát köszönöm: Ági

Ocsi23 # e-mail 2014.03.17. 11:53

Tisztelt Szakértő olyan kérdéssel fordulunk önhöz 3.közös babánkat várjuk aki 2014,11,01-re vagyok kiírva de a kisebbik fiam 2014,11,04-én tölti be a 2 évet az lenne a kérdés hogy én a magzattal a hasamban el mehetek beteg állományba a szülésig és a kisebbik fiam után igénybe tudom e venni a gyed extrát vagy nem? 2006 óta van munkahelyem. Ha ez ne lehetséges mikortól mehetek el szülési szabatságra? Válaszát előre is köszönöm Tisztelettel: Bódis Család

nandy #   2014.03.10. 13:11

Nem egy összegben kapja meg, hanem havonta, ahogy eddig is.
Ha jön a második baba, akkor utána jár a TGYÁS, és valóban jár az első gyermek után a GYED is.

Tothgabi80 # e-mail 2014.03.10. 08:04

Tisztelt Szakértő!

Feleségem 2012.novemberében eljött táppénzre terhessége miatt. 2013.03.19.-én kislányunk megszületett. megkapta a tgyest, most gyeden van. Az lenne a kérdésem ha májusban vissza menne dolgozni (munkahelye jogutoddal megszűnt. a jogutod visszavenné. megkapnánk egy összegben a fennmaradó összeget?)Tervezünk még egy gyermeket. ha ez a terv még az idén megvalósulna akkor járna e neki a gyermek után a tgyes, és a gyed???

Várom válaszát

Tisztelettel: egy forumozó

nandy #   2014.03.09. 21:34

Diplomás GYED akkor jár, ha egyébként az Ebtv. 42/A § alapján nem jogosult GYED-re, vagyis nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, vagy rendelkezik, de nincs meg a 365 nap.

4. oldal
itt a többi feltétel is.

nandy #   2014.03.09. 21:31

Diplomás GYED akkor jár, ha egyébként az Ebtv. 42/A § alapján nem jogosult GYED-re, vagyis nem rendelkezik biztosítási jogviszonnyal, vagy rendelkezik, de nincs meg a 365 nap.

4. oldal
itt a többi feltétel is.

moevaaz # e-mail 2014.03.07. 14:53

Capisca köszönöm a választ!

capisca #   2014.03.06. 16:36

Kedves moevaz!

Azt, hogy te hány órában dolgozol TGYÁS és GYED esetében nem számít, az a lényeg meg van-e a biztosítási időd (elmúlt két évben 365 nap, ami ha jól látom megvan)

Igen jól mondták, jár neked.

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 42/E.§ (5)-(6) bekezdését olvasd el.

moevaaz # e-mail 2014.03.06. 15:48

Kedves fórumozók!
Remélem valaki tud nekem segíteni, mert az iskolában, munkahelyen nem tudnak felvilágosítást nyújtani, az OEP pedig elég érdekes választ adott...Emiatt írok, hát ha valakinek hasonló az esete, vagy tud róla valamit.
A gyermekemet 2014. júl. 25.-re várom, 2012. dec. 14-óta 4 órában dolgozom. 2013 szept. óta pedig főiskolára járok. Azt már tudom, hogy a főiskola után nem kapok GYED-et mert biztosított vagyok a munkahelyemnél, de az OEP azt mondta, hogy ne aggódjak, mert a munkahelyemen igényelem meg a GYED-et de a Diplomás GYED összegét kapom. A minimálbér 70%-át. Most ez hogy lehet? 2x is rákérdeztem, és azt mondta, hogy -igen, igen, a 101 x ezer 70% jár-. Nem keresem meg a minimálbért 4 órába...bruttó 64.000 a fizetésem, ezt az OEPnek is mondtam. A ledolgozott időből számítják ki nem?
Előre is köszönöm a segítséget!
E.

Bence baba # e-mail 2014.03.05. 18:01

Érdeklödni szeretnék hogy kisfiam 2013.04.05 született gyeden vagyok vele. kérdésem az lenne ha kistesó lenne én lemondanák a gyedröl apa részére ha már egy éves a fiam ő dolgozna +gyed(ő 1 éve bejelentett munkaviszonya van) én visszamennék dolgozni kivenném a szabim ha égiek is kegyesek babával a pocimban, szabi után elmennék saját jogon betegállományba. majd szülés elött 28 nappal tgyásra illetve ha az időpontok jók akkor gyesre a nagyobbal. olyat lehet hogy apa nagyobbal gyed vagy gyesanya kisebbel tgyás gyed?gyeről én lemondok apának apa is lemondhat hogy mégis én? elég kacifántos bocsánat érte

linastux # e-mail 2014.03.04. 10:33

Segítséget kérnék!

A 2013. évi CCXXIV. törvény egyes törvényeknek a gyermekgondozási ellátások átalakításával, valamint a szociális hozzájárulási adó megfizetése alóli kedvezmény bővítésével összefüggő módosításáról szerint:

„42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

1. a gyermekgondozási díj első igénybevétele a gyermek egy éves kora után kezdődik, az első igénybevétel első napjától számított 60 napig, ha a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenység díjazását - ellenében munkát végez vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységet személyesen folytat, kivéve, ha az igénylő a gyermekre tekintettel terhességi-gyermekágyi segélyt vett igénybe, vagy a gyermekgondozási díjban részesülő meghal.”

Ez most azt jelenti, hogy én 2014. január 23-al lemondtam a gyesről. Férjem 2014. január 23. nappal igényelte a gyed-et az Auchan-nál (ott dolgozik), és akkor 2014. március 23-ig nem jogosult gyed-re?