Fizetett ünnepnap


wers # 2014.01.09. 07:22

Burkoltan jár díj a havidíjasoknak is, hiszen úgy variálták meg, hogy kikerült a munkanapokból

Régi szerint decemberben 22 munkanappal számoltak volta, 20 mn + 2 fizetett ünnep, most csak 20 mn.
A vágeredmény ugyanaz, jár a teljes havi bér.

efi99 # 2014.01.09. 08:34

wers
Ez attól még úgy hülyeség, ahogy van.
A havibéres lehúz 20 napot (160 órát), ezért kap X Ft-ot.
Az órabéres lehúz szintén 160 órát, amiért kap valamennyit (ami lehet, hogy X, lehet hogy kevesebb vagy több, ez az óra bérétől függ, de jó eséllyel X-hez nagyon közeli érték), majd még a nagy semmiért megfejelik neki 8 órányi bérrel, amivel viszont már fájdalomküszöbön felül túllépi a havibéres bérét.
(A másik esetben meg persze szintén a havibérest szívatják, ha az ünnepnap nem hétköznap, az órabéres megint csak az emelt összeget kapja, mivel 8 órával többet dolgozik, jogos is, a havibéres viszont nem kap semmivel sem többet, pedig ő is 8 órával többet dolgozik a béréért).

Arra már rájött a nagyokos jogalkotó, hogy ez a katyvasz a havibéresnél már akkora költői képzavar volt, hogy inkább kivették az MT-ből, az órabéresnél viszont még nem volt hajlandó elővenni a számológépet.

További kérdésem hozzád, hogy számolni is tudjunk, ha Gipsz Jakab eddig havibéres volt nettó 200-zal, és most órabéres lesz (ugyanazt fogja csinálni, ugyanúgy napi 8 órában), mennyi kell legyen az órabére?

wers # 2014.01.09. 08:43

Nem hiszem el, hogy még mindig nem érted, mindkét elszámolás végeredménye ugyan az: a munkaszüneti nappányílvánított munkanapra munkavégzés nélkül mindkettő megkapja a bérét, mintha dolgozott volna, vagy szabadságon lett volna.

Próbálod össze vissza kiforgatni, de butaságot írsz.

efi99 # 2014.01.09. 09:01

wers
Mondtam, add meg órabéresként mennyi kellene legyen a bére, aztán előveszzük a számológépet, mert látom, ez máshogy nem megy. A puding próbája az evés.
Az elszámolás végeredménye nem lesz ugyanaz.

"ha az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti nap miatt csökken a teljesítendő munkaidő". Más miatt is csökken: 2013 augusztusában 9 hétvégi nap volt, 2014-ben 10 lesz. Csökkenni fog emiatt az órabéres bére? Igen? kap ezért egy plusz fizetett vasárnapot? Nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.09. 09:15

Nyertél, wers. :) De kezdhetted volna ezzel.

wers # 2014.01.09. 10:35

de hiszen ezzel kezdtem :) paragrafus nélkül

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.09. 10:53

Épp azt mondom, hogy a jogszabályhellyel. :)

efi99 # 2014.01.09. 14:01

wers
Ha te nem mondassz értéket, akkor mondok én.
2014-ben 253 munkanap van, ez 2024 óra.
A havi béres bére 12*200 E = 2,4 M.
Az órabéres órabére 2,4 M / 2024 = 1185,77 Ft/óra.
Mindketten lehúzzák a 2024 órát, a havibéres 2,4 millióért, az órabéresnek meg ezen felül fizetsz 7 hétközi ünnepnap x 8 óra= 56 órányi bért, amivel zsebretesz még plusz 66403 Ft bért.
Miért is ????

wers # 2014.01.09. 14:13

nem jó a példa

Ha kitalálod hol rontottad el (amúgy elsőre egész jónak tűnik) küldök neked egy mosolyt (megelőlegezem :))

efi99 # 2014.01.09. 16:22

wers
Sehol sem rontottam el, de hogy lásd kivel van dolgod, levezetem a te logikádat is :)
Ülj le hozzá kényelmesen mert ez sokkal fárasztóbb.

  1. Meghatározod az éves óraszámot, eddig egyforma
  2. Marad elöl a naptár és kiguberálod belőle az ünnepeket
  3. Megnézed melyek esnek hétköznapra
  4. Felszorzod 8-cal és hozzáadod az éves óraszámhoz
  5. A kapott számmal osztod azt a 2,4 M-t (éves bér)
  6. Ezzel lecsökkentetted az órabért valamennyivel (az én eredményemhez képest), amit - fél szemedet egész évben a naptáron tartva - "fizetett ünnepeken" vissza-visszacsorgatsz neki 6-7 részletben (attól függően hány ilyen ünnepnap van).
  7. Dec 31-én elégedetten hátradőlsz, hogy 3-szor annyi számolással visszajutottál az origóhoz, vagyis amennyit elszedtél tőle, azt visszaadtad végül. Ez nálam 2 lépés volt 1 szorzás, 1 osztás és egész évre elfelejtve a görcsölés vele.

A másiknak aztán piszok sok értelme van. De legalább elmondhatja, hogy volt fizetett ünnepe.

wers # 2014.01.10. 06:48

efi, van három feladványom, melyiket akarod megoldani?

A)
Egy étterenben három jóbarát fizetni akar. Fejenként 10-10.000 Ff-ot adnak a pincérnek. A pultos azt mondja a pincérnek, ezek régi törzsvendégek, ezért a 30.000 Ft-ból visszaadunk nekik 5.000-et. A pincér visszaindul az asztalhoz. Közben gondolkodik: ebből a pénzből szépen zsebreteszek kétezret, s a három barát is visszakap 1-1.000 Ft-ot. Igy is tesz.
A vendégek így tehát fejenként 9.000-et fizettek, ez összesen 27.000. A pincérnél 2.000 van. Ez eddig 29.000. De eleinte 30.000 Ft-juk volt. Hová lett 1.000 Ft?

B)
Van kilenc ezüst érme, ezek között egy hamis, a súlya nem egyezik az valódiakkal. (könnyebb, nehezebb mindegy). Van egy kétkarú mérleg, és három mérési lehetőség. Melyik a hamis?

C)
2014-ben nem 253 munknap van, hanem 261.
A 200.000 Ft-os brutto jövedelemhez az órabéresnek 1.149 Ft/óra a bére.
Innen már tudod egyedül is számolni, vagy segítsek?Mellesleg 2014-ben nem 7, hanem 8 munkanapra esik munkaszüneti (ünnep) nap.
Az órabéres, ha nem dolgozik az ünnepnapon, a te gondolkodásod szerint azt pluszban valamikor a munkaidőkeretben le kell dolgoznia, úgy lesz azonos jövedelme a havibéressel, és jön ki a negyven órás munkahét.

Ha még most sem érted, én feladom. (pedig tanítványaim szerint türelmes vagyok)

efi99 # 2014.01.10. 07:56

a, klasszikus példa, a számolás elve a rossz
b, ilyen könnyű kérdéssel ne sérts meg, mondjuk könnyebb. (aztán 1.mérés 3-3, 2.mérés 1-1 a megfelelő 3-as csoportból, úgy is tudod hogy gondolom)
c, hiába erősködsz 253 munkanap van
http://www.naptarak.com/…zamlalo.html
http://www.hrportal.hu/index.phtml?…
A 8 ünnepnap stimmel, jan 1-et kihagytam.
A magyar értelmező kéziszótárban viszont nézd meg, hogy a munkaszüneti nap jelentésénél ott van-e az is, hogy munkanap, mert te nemes egyszerűséggel hozzáadtad a 253-hoz a 8-at. (Ahogy írtam is a 4.pontban).
Az órabéresnek meg nem kell semmit pluszban ledolgoznia, egész egyszerűen annyival magasabb kell legyen az órabére (1186 Ft), hogy ugyanannyi melóval ugyanannyi pénzt keressen 1 év alatt, mint a havibéres.
Az órabérét kicsit leveszem, ünnepnapokon egyben visszapótolom című vargabetű hót fölösleges. (Aki meg ragaszkodik hozzá, javaslom, hogy akkor vegye le még jobban és kezdje el játszani ezt a történetet az összes szombatra és vasárnapra is) Ráadásul, ha valaki úgy áll alkalmazásban pár hónapig, hogy ott nincs hétközi ünnepnap, akkor megrövidíted a bérét, óránként kb 40 Ft-tal. Ha meg úgy áll be, hogy egymást érik, fizeted neki a nagy semmiért.

wers # 2014.01.10. 08:17

sajnálom, hogy még mindig nem érted

wers # 2014.01.10. 08:32

ó én balga, hiszen én a munka törvénykönyvéből és a bérszámfejtés szabályaiból indultam ki, és nem a magyar értelmező kéziszótárból

megérdemled a mosolyomat :))

efi99 # 2014.01.10. 08:35

wers
Érteni te nem érted.
Megérteni csak azt lehet, amit próbálnak elmagyarázni, levezetni, kiszámolni, én ezt teszem.
Görcsösen hivatkozni egy törvény egy pontjára, ami hülyeség van, odalökni 2-3 számot, amit nem viszel következetesen végig, majd azt hajtogatni, hogy sajnálod, ott nem beszélhatünk arról, hogy valalmit meg lehetne érteni.
Esetleg ha próbálnád cáfolni, amit írtam (munkaszüneti nap nálad miért munkanap, hogyan lesz pénzénél az órabéres, ha nem dolgozik egész évben stb) és nem azzal záránád le, hogy sajnálom, akkor nem tűnne úgy, hogy nincs érved.

wers # 2014.01.10. 09:02

ha végig olvastad volna.és csak próbáltad volna felfogni...

Nézzük a konkrét példát, kérdező munkaidő keretben órabéres, 2013 dec. 1-től febr. 28-ig.

Erre az időszakra törvény szerint 13 hét x 40 öra, azaz 520 óra az időkeret.
decberben 22 nap, januárban 23, februárban 20 a kirendelt munkanap.

Szerinted ez csak dec. 20 nap, január: 22 nap, február 20 nap. Ez csak 496 óra, nincs meg az időkeret. A hiányzó 3 napot le kell dolgoznia azonos munkabérét.
Vagy a törvény szerint munvel ünnepnep, megkapja a távolléti díjat.

Hányszor írjam még le? És azt állítod nem próbáltam elmagyarázni csak félig?
Te addig nem szállsz le erről a rugóról, amíg nem adok neked igazat. Arra pedig mostanában ne számíts, mert nincs igazad.

efi99 # 2014.01.10. 09:54

Vonatkoztass már végre el attól, hogy heti 40 óra. Nem jelent semmit. Szombatra áthelyezett munkanapon nem is lenne szabad dolgozni, mert akkor már heti 48-nál vagyunk? Ezt hogyan akarod kezelni? Ha valaki áthelyezett munkanapos héten kezd dolgozni, akkor az nem megy kapásból az első szombaton, ne nevetess!
Napi munkaidő 8 óra, az 1 nap az egység, pont azért, mert az évi 52 hétből alig 35-40 a "problémamentes" hét, amikor pont 40, se több, se kevesebb és az alapszabály, hogy minden munkanap meló (vagy szabi/beteg), nincs 40 órázás.
Így tehát a munkanapokat kell számolni, megszorozni 8-cal, ennyit kell mindenkinek dolgoznia és erre kell egyforma bért kapniuk. És nem kell pluszban dolgoznia, mivel az órabére eleve úgy lett visszaosztva, hogy automatikusan biztosítsa, hogy egyforma lesz a havibéresével.
Emiatt az egy ostoba alpont miatt képes volt mindenhol az egész munkaügyi szervezet 2 szabályozást és számolást kitalálni, mindenhol duplázva a táblázatokat, elszámolásokat, abszolut teljesen feleslegesen, mert a vége ugyanaz, mint, amit én hoztam ki belőle, negyed annyi munkával.
Tovább megyek: a havi bérezés is egy igen nagy hülyeség, mivel nem egyforma hosszúak a hónapok. Mindenkinek órabéresnek kellene lennie és csak a munkanapokra szabadna pénzt elszámolni (dolgozott/szabin volt/beteg volt).

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.10. 10:16

OFF
B. Ha tudjuk, hogy könnyebb vagy nehezebb érme a hamis, akkor elég két mérés. Ha nem tudjuk, akkor pedig nem biztos, hogy elég három mérés.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.10. 10:27

OFF
B. Bocs, ha nem tudjuk, könnyebb vagy nehezebb, akkor valóban legfeljebb három mérés kell.
Nem olyan könnyű ez.
ON

wers # 2014.01.10. 10:33

OFF
Igen, igazad van, ha tudjuk, hogy könnyebb vagy nehezebb, vagy ha az elsőre feltett 3-3 db súlya megegyezik, akkor elég két mérés.

Ha nem egyezik meg, tudjuk, hogy a mérlegen lévő hat között van a hamis, és azt is tudjuk, hogy a nem mért három biztos valódi, ezért az egyik eldali 3 db-ot levesszük, helyette feltesszük a három biztos valódit, így megtudjuk, melyik három között van a hamis, és azt is, melyik irányba billent a mérleg a valódiakhoz képest, tehát már tudjuk, könnyebb-e, vagy nehezebb, így a harmadik méréssel kiválaszthatjuk a hamisat.
ON

wers # 2014.01.10. 10:48

efi szerint mindenki 8 órában, és hétköznapokon (munkanapokon) dolgozik, így szép kerek rózsaszínű világot lát maga körül
Nincsenek 4 órás, 6 órás munkaviszonyok, nincs folyamatos üzem, nincs 12 órás munka, 24 órában nyitva tartó üzletek, hétvégén is működő üzemek stb.

Ha nem határozzuk meg, hogy heti 40 óra (vagy 20 óra, 30 óra), akkor honnan tudjuk, hogy van túlóra pl. munkaidó keretnél?

De magam részéről ezt befejezem, efi most játszom veled tovább

wers # 2014.01.10. 10:49

bocs, kimaradt a nem, nem játszom veled

efi99 # 2014.01.10. 11:47

wers
Őrájuk duplán igaz, hogy gyönyörűen bele lehet majd kavarodni, ha valaki egy hétközi ünnepnapon mondjuk éjféltől reggel 6-ig dolgozik és lehet rajta vitatkozni fél évet, hogy akkor neki most fizetni kéne-e még abból a napból és ha igen mennyit (még 2 órát, még 8 órát, semennyit?). Mondjuk, ha így erre a konkrét esetre rákérdeznék most nálad, nem biztos, hogy a te verziód alapján 2 perc alatt szülnél rá választ. Az enyém egyértelmű és gyors: 6 óra ünnepnapi pótlékkal, a többi 18-ra semmi.

OFF
kbs
Azért írtam én is, hogy mondjuk, hogy könnyebb. Ha nem tudjuk, hogy könnyebb v nehezebb, nem tudjuk hogy melyik csoportban van a hamis.
ON

efi99 # 2014.01.10. 11:51

wers
"Ha nem határozzuk meg, hogy heti 40 óra (vagy 20 óra, 30 óra), akkor honnan tudjuk, hogy van túlóra pl. munkaidó keretnél?"
Ezt most komolyan kérdezed? Komolyan nem tudod kiszámolni egy munkaidőkeret ledolgozandó óráit, ha a hét, mint mértékegység helyett napban adjuk meg a ledolgozandó órákat?
Te úgy szoktad kiszámolni, hogy decemberben 31 nap van, az 4,43 hét és ezt megszorzod 40-nel ?? Ami egyébként 177,2-t ad és köze nincs amúgy a valósághoz!?

wers # 2014.01.10. 11:55

OFF
Ha nem tudjuk, hogy könnyebb v nehezebb, nem tudjuk hogy melyik csoportban van a hamis.

ha nem tudjuk könnyebb vagy nehezebb, akkor is elég a három mérés

most ezt kell még húszszor leínom?
ON