„jjscott 2016.11.09. 15:30
Tisztelt JogiFórum!
• Kamionsofőr vagyok,munkám során külföldön tartózkodtam,
combomban erős fájdalmat észlelve kórházba kerültem Görögországban,kint bizonyítást nyert hogy mélyvénás-trobózisom van, 9 nap kint tartózkodás után mentővel hazaszállított az OMSZ,és lakhelyemen újabb 7 napot töltöttem kórházban!minden vizsgálatot megismételtek s embóliát is felfedeztek!Az orvos fél évre eltiltott a munkavégzéstől (orvosilag)!véralvadásgátlót szedek, fél év múlva lesz genetikai vizsgálat és góckutatás!
Táppénzzel kapcsolatos kérdésem két részből áll:
• a külföldi kórházban tartózkodás idejére jár e táppénz,minden orvosi papír adott,hisz ezek alapján hozz haza az OEP-is.A munkáltató azt a tájokoztatást kapta...hogy oda nem jár semmi,korábban betegszabadságom is felhasználtam! Tehát táppénzre a háziorvosom csak a magyar kórházi zárójelentés dátumától vett!Ha jár hol kell kérnem,hogyan és kitől?
• Továbbá, a megbetegedés, nem vártan,munkavégzés közben,azzal összefüggően történt,
a háziorvosom azt a tájékoztatást adta..hogy inkább egyezek meg a munkáltatóval,mert ne az ügyvédek zsebét tömjük!
Kérdésem a következő,kit terhelne egyáltalán a felelősség ilyen szakma és ilyen "baleset" esetén?Mert az irataim alapján egyértelműen foglalkoztatási megbetegedést kimerítik, munkával összefüggő!Így járna a baleseti táppénz?Illetve kit terhel ennek kifizetése, főleg ha a munkáltató sem felelős? miért kellene megegyeznem vele?
Őt milyen kötelezettség terhelné?
Választ előre is köszönöm!
Holnap felkeresem az OEPet...csak nem akarok információ nélkül menni,illetve a munkáltatóm sem akarom bajba sodorni!
”
T. Kérdező!
Igen jár, amennyiben a külföldi (görög) eü-i intézmény ezen tényt leigazolta ekként:
Amennyiben a magyar biztosított egy másik EGT tagállamban való tartózkodása alatt kórházi ellátásban vagy járó beteg ellátásban részesül és keresőképtelen, és ezen keresőképtelenségére Magyarországon pénzbeli ellátást igényel, abban az esetben ennek igazolására az E 115 jelű formanyomtatványokat csatolni kell az igénybejelentéshez.
Amennyiben a biztosított külföldön ismételten keresőképessé válik, ezt a tényt a külföldi biztosító az E 118 jelű nyomtatványon közli.
Amennyiben a biztosított hazatérésekor már nem keresőképtelen, ő dönt arról, hogy a külföldi biztosító által kiállított E 115, illetve az E 118-as nyomtatvány benyújtásával a keresőképtelenség teljes időtartamára, vagy csak egy részére igényel-e táppénzt. Ilyen esetben a folyósító szervnek, a külföldi biztosító által kiállított E 115 jelű nyomtatványt úgy kell tekintenie, mintha az a 102/1995 (VIII. 25) Kormány rendelet alapján kiadott „Orvosi igazolás keresőképtelen (terhességi) állományba vételről” című igazolás lenne.
Megjegyzés: az E jelű nyomtatványokat minden esetben a nyomtatványt kibocsátó ország hivatalos nyelvén állítják ki.
A trombózis nem baleset, mivel nincs egyszerei külső hatás.
Ami nem baleset, az munka/üzemi baleset sem lehet.
A foglalkozási megbetegedés tényét a háziorvos kezdeményezésére az OMMF állapítja meg.
Az eljárás a következő:
A foglalkozási megbetegedés az a betegség, egészségkárosodás, amely a biztosított foglalkozásának különös veszélye folytán keletkezett. A foglalkozási megbetegedés általában hosszabb tartamú behatás következtében kialakuló egészségi állapotromlás.
Ha a munkavégzéssel összefüggésben nem baleset éri a munkavállalót, hanem a munkavégzés körülményei miatt tartós egészségkárosodást szenved, akkor lehetséges orvosszakmai eljárást követően foglalkozási megbetegedést megállapítani.
A foglalkozási megbetegedés speciális esetei például:
• A hosszabb ideig végzett bányászati tevékenység során bekövetkező megbetegedések: a szilikózis, amely esetén külső anyag részecskék, gázok okozzák a tüdő megbetegedését.
• Vibráció, ahol a géppel, légkalapáccsal végzett munka közvetlen hatása során alakul ki a betegség.
• A mezőgazdasági és erdőgazdálkodási területen dolgozók esetében előforduló fertőzéses megbetegedések foglalkozási megbetegedésnek minősülnek.
• Vitatott kérdés volt, hogy a kullancs által okozott encephalitis (agyvelőgyulladás) és a Lyme kór foglalkozási megbetegedésnek, vagy balesetnek minősül-e. A joggyakorlat a kullancscsípést balesetnek tekinti, és ha az üzemi baleseti jellege megállapítható, a csípés nyomán annak következményeként fellépő agyvelőgyulladás alapján a csípést elszenvedett személy baleseti ellátásra való jogosultságát el kell ismerni.
A foglakozási megbetegedés megállapítása orvosszakmai feladat.
A bejelentést a megbetegedést észlelő orvos (foglalkozás-egészségügyi orvos, fekvőbeteg gyógyintézet orvosa, háziorvos) köteles megtenni.
Az orvosi tevékenység körében észlelt foglalkozási betegséget, valamint vegyi anyagok, továbbá zaj okozta fokozott expozíciós esetet a munkáltató telephelye szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatalhoz, mint munkavédelmi hatósághoz (a továbbiakban: munkavédelmi hatóság) kell bejelenteni az ehhez szükséges formanyomtatványon.
A foglalkozási megbetegedés és fokozott expozíciós eset keletkezésének körülményeit a munkavédelmi hatóság kivizsgálja és a hozzá érkezett bejelentéseket az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (a továbbiakban: OTH) részére döntés céljából továbbítja.
A döntésről az Országos Tisztifőorvosi Hivatal 30 napon belül tájékoztatja a munkavédelmi hatóságot, aki értesíti a társadalombiztosítási kifizetőhelyet, ennek hiányában az egészségbiztosítási pénztári feladatkörében eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalt (továbbiakban: kormányhivatal).
A foglalkozási megbetegedés tényét az ún. értesítéssel (27/1996. (VIII.28.)NM rendelet 6. sz. melléklet) kell bizonyítani.
Ezen értesítés alapján bírálja el társadalombiztosítási kifizetőhely, illetve a kormányhivatal, hogy a foglalkozási megbetegedés baleseti ellátásra jogot adó üzemi balesetnek minősül-e.
http://www.oep.hu/…zemi_baleset
További kérdéseivel a kormányhivatal családtámogatási és társadalombiztosítási főosztályához fordulhat.
Ügyféljogokról, hasznos tudnivalókról, illetve a személyes konzultáció kezdeményezésének lehetőségéről és módjáról -CSED, GYED, GYÁP, táppénz és baleseti táppénz igénylése esetén- az alábbi linkre kattintva olvashat:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez:
http://staff.aktaforum.hu/…iewtopic.php?…
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos panasz és fellebbezés mintákat itt talál:
http://staff.aktaforum.hu/…iewforum.php?f=22