„brgr 2019.01.22. 10:13
Tisztelt Szakértő!
Az első gyermekem születésének várható időpontja 2019.07.13-ra esik.
Két jogviszonnyal rendelkezem jelenleg:
- 2016.09.15-től határozatlan időre szól,
- 2018.10.01-től szól határozott időre.
Jelen esetben miként számolják a CSED, GYED összegét?
A két munkaviszonyomban való helytállás jelen állapotomban megterhelő, így szeretném megkérdeni, hogy melyik a legkorábbi időpont, amikor úgy tudok táppénzre menni, hogy „előnyös” legyen a CSED, GYED számításánál?
Válaszát előre köszönve,
brgr
”
T. Kérdező!
- Jelen fórum keretein belül nem foglalkozunk a „hogyan járnék jobban” kérdések megválaszolásával.
(Aki látatlanban, pontos és hiteles adatok hiányában ilyenre vállalkozik az nyilvánvalóan felelőtlen.)
Önnek is javasoljuk, hogy éljen személyes konzultáció lehetőségével.
Ennek módját bővebben lásd a hozzászólás végén.
Egyebekben táppénzre akkortól mehet, amely naptól az orvosilag indokolt.
- Az Ebtv. 43. § (2) értelében egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén a keresőképtelenséget és a táppénzre való jogosultságot, azok időtartamát, az ellátás mértékét, illetőleg összegét mindegyik jogviszonyban külön-külön kell megállapítani.
E rendelkezés vonatkozik arra az esetre is, ha a több biztosítási jogviszony ugyanannál a foglalkoztatónál áll fenn.
Az Ebtv. 42. § (8) értelmében a csecsemőgondozási díjra, ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
Fentiek figyelembevételével annak, akinek a táppénz, csed, gyed igénylésének napján egyidejűleg két jogviszonya van jogviszonyonként külön-külön kell megvizsgálni azt, hogy jogosult-e ellátásra.
(Azaz táppénz, csed-et és gyed et –ha a jogosultsági feltételekkel rendelkezik- akár több jogviszony alapján is kaphat.)
Amennyiben a jogosultság több jogviszonyban is fennáll az ellátás alapját, illetve összegét is jogviszonyonként külön-külön –az általános szabályok szerint- kell megállapítani.
Amennyiben bármelyik ellátás igénylésekor csak egy jogviszonnyal rendelkezik, úgy ez esetben csak az igényléskor fennálló jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni, a másik, időközben megszűnt jogviszonyban elért keresetet nem lehet figyelembe venni (hozzáadni).
Azt írja, hogy a 2. jogviszonya 2018.10.01-től szól határozott időre, azt viszont bölcsen elhallgatja, hogy a határozott idő mely napon jár le, így kérdéseire érdemi választ adni nem áll módunkban.
(Az azonban látszik, hogy az Ön által megjelölt 2019.07.13-i időpontig ebben a jogviszonyában nem fog rendelkezni 365 biztosításban töltött nappal, ezért ebben a jogviszonyában csed és gyed ellátásokra nem lesz jogosult. (Táppénzt kaphat, de legfeljebb csak addig amíg meg nem szűnik a jogviszonya.)
Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.
Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://aktaforum.hu/showthread.php?…
vagy ha a közszférában dolgozik itt: