„Adri3300 2019.06.05. 19:57
Nekem az lenne a kérdésem, hogy pontosan mi után számolják és mennyi időre a gyest, mi lenne a legcélszerűbb dolgoznom, vagy tanulnom? Most szerzem a diplomám mesterképzésben, van visszamenőleg 5 év aktív hallgatói jogviszonyom. Most járok a 9. hónapban, a gyermek 2020 január 8-ra van kiírva. Folytathatom a tanulmányaim, de ez esetben fix, hogy diplomás gyest kapok, ami csupán egy évig jár. Ám, ha a terhességem alatt, munkát vállalok körübelül júliustól decemberig bejelentve dolgozom, akkor az után kapok támogatást 2 évig? Mi lenne a legcélszerűbb megoldás az esetemben?
”
T. Kérdező!
Hozzászólása tartalmaz némi ellentmondást, ami megnehezíti a válaszadást.
A homo sapiens (ember) gesztrációs (kihordási) ideje 9 hónap.
Azt írja, hogy most jár a (terhessége) 9. hónapjában, ugyanakkor a szülés várható ideje 2020.01.08., ami önmagában ellentmondás.
Ezen túlmenően nyilvánvaló az is, hogy a TB ismeretei is hiányosak.
Állítja: fix, hogy diplomás gyest kapok, ami csupán egy évig jár.
A TB jog ilyen elnevezésű ellátást nem ismer.
Diplomás GYED van, aminek a folyósítási ideje 2 év.
Jelen fórum keretein belül a hogyan járnék jobban, mi lenne a legcélszerűbb típusú kérdésekre felelősséggel válaszolni nem tudunk. Javasoljuk, hogy éljen a személyes konzultáció lehetőségével.
Egyebekben:
Ebtv. 42/E. § (1) A 42/A. § (1) bekezdésében foglaltakon túl gyermekgondozási díjra jogosult az a szülő nő is, aki az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:
- a 42/A. § alapján gyermekgondozási díjra nem jogosult,
- a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben a külföldi állampolgárok számára hirdetett, idegen nyelven folyó képzés kivételével teljes idejű képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe,
- a gyermeke a b) pont szerinti hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik,
- a gyermeket saját háztartásában neveli,
- magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampolgára, és
- a gyermek születésének napján rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel.
(2) Az (1) bekezdés alapján megállapított gyermekgondozási díj a gyermek születésének napjától a gyermek 2 éves koráig jár.
(5) Az (1), illetve a (3) bekezdés alapján megállapított gyermekgondozási díj havi összege
- a felsőfokú alapképzésben, felsőfokú szakképzésben vagy felsőoktatási szakképzésben, valamint a szakirányú továbbképzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes kötelező legkisebb munkabér,
- a mesterképzésben, egységes, osztatlan képzésben vagy doktori képzésben részt vevő hallgató esetén a jogosultság kezdő napján érvényes garantált bérminimum 70 százaléka.
Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.
(A nemzetgazdasági miniszter 28/2017. (X. 31.) NGM utasításának (MÁK SZMSZ) 46. § (2) bek. 10. értelmében a Magyar Államkincstár az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatosan tájékoztatja a biztosítottakat, valamint segítséget nyújt az igény
érvényesítéséhez, lakossági megkeresés alapján szakmai tájékoztatást nyújt.)
Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.
Javasoljuk, hogy a jövőben lehetőleg ne különböző fórumokon, közösségi, vagy egyéb internetes oldalakon, hanem az erre a célra létrehozott, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező, jól képzett és jól fizetett társadalombiztosítási szakembereket foglalkoztató közigazgatási szervnél tájékozódjon.
Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:
http://aktaforum.hu/showthread.php?…
vagy ha a közszférában dolgozik itt: