Gyed melletti munkavégzés


drbjozsef # 2020.10.06. 06:48

epaska,

Igen. De kötelezni nem lehet. Ha akarja.

Ha én jól értelmezem, akkor a KBS által linkelt 113.§ rád nem vonatkozik.

epaska # 2020.10.05. 15:20

Köszönöm, így már világos.
Ezek alapján jól gondolom, hogy ha éppen nem kívánnak uraskodni, akkor akár eleget is tehetnének a kérésemnek?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.05. 15:06

Látom, nem érted: a munkaidő beosztása a munkáltató urasága. (Uraság=egyoldalú hatalom. Egyoldalú hatalom=jog valamely feltétel, körülmény egyoldalú meghatározására.)

epaska # 2020.10.05. 15:00

A kórházi osztálynak, ahol dolgozom is az lenne az érdeke, hogy tudjak éjszakás műszakot, vagy akár túlórát vállalni. Az igazgatóságon nem akarnak hallani sem róla.

A alábbiak alapján támadható lenne a kórház ha vállalnék "korlátlanul" munkát?
Nem értem melyik az a pont, amelyik rám nézve tiltja.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.05. 13:09

Egyébként meg a munkabeosztás a munkáltató egyoldalúan határozza meg. Ha nem oszt be éjszakai műszakba, hétvégére, nem rendel el rendkívüli munkavégzést, akkor mindegy, hogy amúgy tilos-e vagy nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.05. 13:08

Mt. 113. § (1) a), (2) c) és (3). Eltérés még egyéni munkaszerződéssel sem lehetséges. (Csak kollektívvel, és abban is csak a munkavállaló javára.)

epaska # 2020.10.05. 10:25

Kovács_Béla_Sándor 2020.10.05. 11:29
A GYED biztosan nem akadály. A háromévesnél fiatalabb gyerek már lehet.

Háromévesnél fiatalabb gyermek miért lehet akadálya? Anya van otthon a gyerekekkel és ő is marad.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.05. 09:29

A GYED biztosan nem akadály. A háromévesnél fiatalabb gyerek már lehet.

epaska # 2020.10.05. 08:59

Tisztelt fórumozók!

Apaként ismét élnék a lehetőséggel és GYED mellett dolgoznék teljes munkaidőben. Közalkalmazottként dolgozom egy kórházban.
2 évvel ezelőtt a munkáltató közölte velem, hogy GYED esetén nem vállalhatok túlórát és éjszakás műszakot.
Ismerőseim körében többen, korlátozás nélkül dolgoznak, éjszaka, hétvégén és túlórát vállalva.
Akkor én kértem őket, mutassák meg, hogy hol van ez leírva...érdemi választ nem kaptam rá még arra sem vették a fáradtságot, hogy megnézzék az erre vonatkozó szabályokat. Én magam kértem ki a kórházban dolgozó ügyvéd véleményét, aki azt mondta, nem látja akadályát a korlátozás nélküli munkavégzésnek.

Apukaként én nem voltam várandós és nem is nevelem egyedül a gyermekeimet, akkor erre még is mi lehet a magyarázat?

Köszönöm szépen a segítséget!
Üdv.: Gábor

Jusztasz # 2020.05.05. 09:10

Napsugar2019 2020.05.04. 15:07
Tisztelt Fórum! Egy olyan kérdéssel fordultam önökhöz, hogy Gyed mellett hogyan tudnék napi bejelentéssel dolgozni más munkahelyen!?
Egészségügyben dolgoztam onnan jöttem el szülni első gyermekemmel!
Még 2021 jan. Leszek gyeden!
Adódott egy alkalom, hogy napi bejelentéssel itthon végezhető internetes munkát végezhetnék! Az lenne a kérdés hogy ez lehetséges-e??Szólnom kell az eü főnökömnek erről ( aki a majd a 2. Baba után várna vissza) Illetve ugyan úgy kapom a gyedet? Vagy így az megszakad???Előre is köszönöm

T. Kérdező!

Lehetséges.

Főszabály szerint igen, tájékoztatni kell.

Igen, a gyed mellet „korlátlanul”, bárhol, bármilyen jogviszonyban végezhet keresőtevékenységet.

Nem, nem szakad meg csak akkor, ha Ön ezt kifejezetten kéri.

Napsugar2019 # 2020.05.04. 13:07

Tisztelt Fórum! Egy olyan kérdéssel fordultam önökhöz, hogy Gyed mellett hogyan tudnék napi bejelentéssel dolgozni más munkahelyen!?
Egészségügyben dolgoztam onnan jöttem el szülni első gyermekemmel!
Még 2021 jan. Leszek gyeden!
Adódott egy alkalom, hogy napi bejelentéssel itthon végezhető internetes munkát végezhetnék! Az lenne a kérdés hogy ez lehetséges-e??Szólnom kell az eü főnökömnek erről ( aki a majd a 2. Baba után várna vissza) Illetve ugyan úgy kapom a gyedet? Vagy így az megszakad???Előre is köszönöm

K.Viki83 # 2020.02.07. 11:16

Tisztelt Zengőbérci
Köszönöm szépen! Édesanyám munkaviszonyban áll, meg hogy egy városban kell laknunk! Csak az aggodalom az hogy mind a ketten nem lehetünk fizetésnélkülin amikor Én lemondok az Ő javára a Gyedről! Én a régi munkakörömbe nem tudok visszamenni, de onnan szeretnék fizetésnélkülin maradni, egy másik munkahelyen meg tanulmányi szerződésem lenne, és arra voltam vagyok kíváncsi hogy ez lehetséges e törvényileg vagy sem!
Köszönöm a segítséget!
Üdv.: Viki

Zengőbérci # 2020.02.07. 09:00

Egy kis pontosítás:

A nagyszülő csak akor kaphat GYED-et, ha a szülők a Tbj. 5. § szerinti jogviszonyban KERESŐTEVÉKENYSÉGET végeznek!

Lásd az Ebtv. 42/G. § (1) bek. b) pont előírásait.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.06. 17:10

Egyezséggel mindent lehet.

K.Viki83 # 2020.02.06. 10:49

Tisztelt Szakértő!

Olyan kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy édesanyám átvenné a Nagyszülői Gyed keretében a gyed-et tőlem, viszont a munkahelyemen nem tudnak jelenleg munkakört ajánlani, így Én arra gondoltam hogy ott maradnék fizetésnélkülin, ha ez lehetséges? De viszont máshol ajánlottak munkakört igaz tanulmányi szerződéssel, hogy azt elvállalhatom-e ha a jelenlegi munkáltatómnak bejelentem?
Édesanyám fél attól hogy mind a ketten nem lehetünk fizetésnélkülin!
Lehetséges ezt véghez vinni vagy sem?
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: Viki

Zacki # 2020.01.22. 07:42

Nagyon jó ötlet a gyermeke mellett dolgozni, különösen akkor, ha a gyermekéhez közel kell lennie. Ajánlom ezt a platformot https://www.instaforex.com/…orex_traders Segítségével bármikor távolról, bármilyen helyről dolgozhat.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.20. 22:47

Miért ne? Valaki azt mondta, a vezető beosztású szülők ki vannak zárva a juttatásból?

Memme # 2020.01.20. 20:04

Kedves Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok, de hamarosan vissza megyek dolgozni, közalkalmazottként de mint vezető. A kérdés hogy így is igényelhetnek a GYED melletti munkavégzést (GYED Extra)? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 17:08

A.agi, az adókedvezményt - ahogy a nevéből kiderül, nem "jövedelemből" érvényesíted, hanem adóból. Az adó meg adó, akárhány helyről jön össze az alapja.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.19. 17:07

Nincs olyan szabály, hogy egyszerre csak egy munkaviszonyod lehet. A gyed egy ideje nincs a fizetés nélküli szabadsághoz kötve.
(Más kérdés, hogy szerintem annak, aki fizetés nélküli szabadságon van, nem nagyon illik a munkáltatója hozzájárulása nélkül másik munkaviszonyt létesíteni, és abban dolgozni.)

Laura98 # 2020.01.19. 16:58

Tisztelt Szakértő!
Február 1-jével lejár a szülési szabadságom és gyeden leszek. Állományban vagyok és kaptam egy visszautasíthatatlan állás ajánlatot, amit szeretnék ki is használni. A kérdésem az lenne, hogy előbb megkell szüntetnem a jelenlegi munkaviszonyomat, hogy új állást tudjak betölteni? Illetve, hány órát dolgozhatok hivatalosan és azzal, ha munkaviszonyt kezdek azzal megszűnik a gyedem folyósítása?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel: Dede Laura

A.agi # 2020.01.18. 17:36

Kedves Szakértő!

Arra a kérdésre szeretnék vàlaszt kapni,hogy gyed mellett dolgozva a csalàdi adókedvezmênyt mindkét jövedelememből lehet érvényesíteni 2gyerek esetében ha egyedül szeretném igénybe venni?Vagy csak a munkabérből?

Ha csak az egyik esetén érvényesíthető a nyilatkozatot a munkàltatómhoz adom le vagy a kormányhivatalhoz küldöm el annak van jelentősége?

Nagyon köszönöm a segítséget előre is!

Zengőbérci # 2020.01.16. 09:10

Mirikec 2020.01.16. 08:24
Tisztelt szakértő!
2020 májusában szeretnék visszamenni dolgozni.
A pici 2029.02-ban,született, én 2018. Szeptemberétől táppénzen voltam.
Voltam a munkáltatómnál, ahol megkérdezem hogy a benn maradt szabadsága után az emelt vagy a régi béremet fogom-e kapni, ahol rögtön rávágták, hogy, a régit mert ez idő alatt én ténylegesen nem végeztem munkát, és a munkatörvénykönyvében is ez van meghatározás.
2018. Augusztusában volt béremelés amit én már nem kaptam meg, mert tudták hogy 20 hetesen el akarok jönni táppénzre. A bérminimummal vagyok bejelentve de jóval a felett volt a keresetem. 2018ban 170 nettoval jöttem el táppénzre, azóta 3x volt béremelés a cégnél.
Érdeklődnék, hogy tényleg igaz-e amit mondtak?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel. Mirikec

T. Kérdező!

Nem, nem igaz.

A Munka Törvénykönyve világosan fogalmaz.

A szabadság idejére távolléti díjat kell fizetni.

148. § (1) A távolléti díjat

  1. az esedékessége időpontjában érvényes alapbér (136. §), pótlékátalány (145. §),
  2. az esedékesség időpontját megelőző utolsó hat hónapra (irányadó időszak) kifizetett

ba) teljesítménybér (150. §),

bb) bérpótlék (151. §)

figyelembevételével kell megállapítani.

(2) Az esedékesség időpontja

  1. a távollét kezdő időpontja.

Ha tehát a szabadságot pl. a mai naptól veszi igénybe, úgy a távolléti díjat
az esedékessége időpontjában (azaz a mai napon) érvényes alapbérének a figyelembevételével és nem a 2018-as bérének az alapulvételével kell meghatározni/kifizetni.

Mirikec # 2020.01.16. 07:24

Tisztelt szakértő!
2020 májusában szeretnék visszamenni dolgozni.
A pici 2029.02-ban,született, én 2018. Szeptemberétől táppénzen voltam.
Voltam a munkáltatómnál, ahol megkérdezem hogy a benn maradt szabadsága után az emelt vagy a régi béremet fogom-e kapni, ahol rögtön rávágták, hogy, a régit mert ez idő alatt én ténylegesen nem végeztem munkát, és a munkatörvénykönyvében is ez van meghatározás.
2018. Augusztusában volt béremelés amit én már nem kaptam meg, mert tudták hogy 20 hetesen el akarok jönni táppénzre. A bérminimummal vagyok bejelentve de jóval a felett volt a keresetem. 2018ban 170 nettoval jöttem el táppénzre, azóta 3x volt béremelés a cégnél.
Érdeklődnék, hogy tényleg igaz-e amit mondtak?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel. Mirikec

Jusztasz # 2020.01.15. 08:24

cst243 2020.01.15. 09:02
Tisztelt Címzett!
Sok keresgélés után eléggé képbe kerültem az apa által fel kívánt venni gyeddel kapcsolatban, viszont egy kérdésemet még homály fed.

A csedet anyukaként 2019.08.07-től vettem fel, ami 2020.01.21-el jár le (ugye ez 169 nap), viszont a gyermek 2019.08.21-én született vagyis 2020.02.04-én lesz 169 napos.

Úgy tudom, hogy apa csak a gyerek 169-ik napjától igényelheti a gyedet. Ebben az esetben van 2 hét (2020.01.21 - 02.04ig) amikor nekem kellene megigénylenem és 02.05től, lemondani majd beadni az apának az igényt? Vagy nem a gyerek születésétől számítják a 169 napot?
Válaszát előre is köszönöm

T. Kérdező!

Nem feltétlenül, ezt rosszul értelmezi.

  1. Ha az anya a szülés előtti időponttól (pl. a szülést megelőző 28 nappal korábban) igénybe vette a csed-et az apa a csed lejártát követő naptól (a csed-et 168 napig adják, azaz az annak lejártát követő 169. naptól és nem a szülést követő 169. naptól) igényelheti a gyed-et.
  2. Ha az anya a szülés napjától vette igénybe a csed-et az apa akkor is a csed lejártát követő naptól igényelheti a gyed-et.
  3. Ha az anya nem vette igénybe a csed-et, mert nem volt munkaviszonya, hanem GYES-t kap, akkor az apa a gyermek féléves korától veheti igénybe a gyed-et.