Közalkalmazott, köztisztviselő, közszolgálat


avea # 2006.12.10. 11:26

A közalkalmazotti törvényben az alábbiakat lehet olvasni:
"i) az „I” fizetési osztályba

ia) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez és a munkakör betöltéséhez jogszabályban előírt szakvizsgát vagy jogszabályban azzal egyenértékűnek elismert vizsgát igazoló oklevélhez kötött munkakör,

ib) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez kötött munkakör és 1984. szeptember 1-je előtt doktori cselekmény alapján szerzett egyetemi doktori cím, vagy egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevél és 1984. szeptember 1-je után szerzett egyetemi tudományos fokozat (dr. univ. );

  1. a „J” fizetési osztályba

ja) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez kötött munkakör és a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 119. §-ának (1) bekezdése szerinti tudományos fokozat, illetve 120. §-ának (3) bekezdése szerinti mester (DLA) fokozat"

Gimnáziumi tanárként PhD-fokozattal én melyik kategóriába tartozom?

A másik kérdésem: jár-e nekem 13. havi fizetés, ha augusztus óta szülési szabadságon (TGYÁS) vagyok? Úgy tudom, hogy a közalkalmazotti jogviszonyban levőknek jár, ha 6 hónapnál kevesebb ideje van szabadságon/betegállományban?

Üdvözlettel,
avea

Lyonee # 2006.12.10. 12:36

avea
A kjt általad idézett szövege megváltozott, az 1993. évi felsőoktatási törvény hatályon kívül helyezve, új enharmadik havi illetmény a közalkalmazottat időarányosan illeti meg, ha a tárgyévben legalább háromhavi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik.
(2) Az (1) bekezdésbtv. "2005. évi CXXXIX. törvény a felsőoktatásról" , de te akkor is a "J" fiz. oszt.-ba sorolásra vagy jogosult.
j) a J fizetési osztályba
ja) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez kötött munkakör és a felsőoktatásról szóló törvény szerinti tudományos fokozat,

68. § (1) A közalkalmazott tizenharmadik havi illetményre jogosult, ha a tárgyévben tizenkét hónap közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik. A tizen meghatározott idő számításánál - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - nem vehető figyelembe a közalkalmazotti jogviszony szünetelésének időtartama.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott időtartamok számításánál a rendes szabadság és a szülési szabadság időtartamát, valamint - ha ezek együttes időtartama a hat hónapot nem haladja meg -

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség,
  2. a 30 napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság,
  3. a tartalékos katonai szolgálat időtartamát, valamint
  4. minden olyan munkában nem töltött időt, amely alatt a közalkalmazott átlagkereset, illetve távolléti díj fizetésben részesült

figyelembe kell venni.

Ezek szerint teljes összegű 13. havi juttatás jár neked.

Lyonee # 2006.12.10. 12:47

Elnézést, de az eleje számomra rejtélyes okokból összezavarodott miközben vágólappal MSWord-ből áttettem ide. Mégegyszer és remélem helyesen:
avea
A kjt általad idézett szövege megváltozott, az 1993. évi felsőoktatási törvény hatályon kívül helyezve, új tv. "2005. évi CXXXIX. törvény a felsőoktatásról" , de te akkor is a "J" fiz. oszt.-ba sorolásra vagy jogosult.
j) a J fizetési osztályba
ja) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez kötött munkakör és a felsőoktatásról szóló törvény szerinti tudományos fokozat,

68. § (1) A közalkalmazott tizenharmadik havi illetményre jogosult, ha a tárgyévben tizenkét hónap közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik. A tizenharmadik havi illetmény a közalkalmazottat időarányosan illeti meg, ha a tárgyévben legalább háromhavi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott idő számításánál - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - nem vehető figyelembe a közalkalmazotti jogviszony szünetelésének időtartama.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott időtartamok számításánál a rendes szabadság és a szülési szabadság időtartamát, valamint - ha ezek együttes időtartama a hat hónapot nem haladja meg -

  1. a keresőképtelenséget okozó betegség,
  2. a 30 napot meg nem haladó fizetés nélküli szabadság,
  3. a tartalékos katonai szolgálat időtartamát, valamint
  4. minden olyan munkában nem töltött időt, amely alatt a közalkalmazott átlagkereset, illetve távolléti díj fizetésben részesült

figyelembe kell venni.

Ezek szerint teljes összegű 13. havi juttatás jár neked.

avea # 2006.12.11. 15:46

Kedves Lyonee!
Mivel tudnám egyértelművé tenni a munkáltatóm előtt, hogy én a J, nem pedig az I fizetési osztályba sorolásra vagyok jogosult? Szerintük én az I-be fogok tartozni a PhD-fokozatommal éppúgy, mint a szakvizsgával rendelkezők, amikor visszamegyek dolgozni.
Üdv,
avea

Lyonee # 2006.12.11. 19:09

2005. évi CXXXIX. Törvény a felsőoktatásról
67. §
(3) A doktori képzésben szerezhető oklevél által tanúsított tudományos fokozat a „Doctor of Philosophy” (rövidítve: PhD), a művészeti képzésben a „Doctor of Liberal Arts” (rövidítve: DLA). Az oklevelet a rektor és a doktori tanács elnöke írja alá.
149. § (1) Az 1984. szeptember 1-je előtt doktori cselekmények alapján szerzett, illetőleg e nap előtt engedélyezett doktori cselekmények alapján később megszerzett egyetemi doktori cím továbbra is viselhető.
(2) Az a személy, aki 1984. szeptember 1-je után egyetemi tudományos fokozatot (doctor universitatis) szerzett, továbbra is használhatja a „dr. univ.” megjelölést.

Kjt 61. §

  1. az „I” fizetési osztályba

ia) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez és a munkakör betöltéséhez jogszabályban előírt szakvizsgát vagy jogszabályban azzal egyenértékűnek elismert vizsgát igazoló oklevélhez kötött munkakör,
ib) az egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevélhez kötött munkakör és 1984. szeptember 1-je előtt doktori cselekmény alapján szerzett egyetemi doktori cím, vagy egyetemi végzettséget és szakképzettséget igazoló oklevél és 1984. szeptember 1-je után szerzett egyetemi tudományos fokozat (dr.univ.);

Az „I” - hez szükséges „dr. univ ” fokozatot 1984 szept. 1. előtt végzett, ill. engedélyezett (1996-ig befejezett) doktori cselekmények alapján lehetett megszerezni.
Te ehhez szerintem egy kicsit fiatal vagy!
Ha még mindig nem tudod meggyőzni a munkáltatódat, kérj az egyetemtől igazolást, hogy a PhD tudományos fokozatod nem ped.szakvizsga, ill. nem azzal egyenértékű, és nem dr. univ. fokozat.

avea # 2006.12.12. 08:04

Köszönöm a felvilágosítást. Igazából azt nem értettem, mi az az 1984. szept. 1. előtt és után megszerzett tudományos fokozat. Így most már érthető. Igazolásom van az egyetemtől, az alapján írattam át a személyimet. Rövidesen jelentkezem a fejleményekkel.

jamesz # 2006.12.13. 13:39

Hali! Most ugye az utolsó munkában töltött napon kell kifizetni a felmentési idejét töltő közalkalmazottat?(Ha mondjuk van még néhány hónap munkavégzés alóli mentesítési ideje is-gondolom ezt is a mentesítés előtti napon ki kell fizetni...ugye?). Jövőre viszont, ha jól figyeltem, akkor- ha működéssel összefüggő a felmentés, a munkavégzés alóli mentesítés idejére járó átlagkeresetre havonta egyenlő részletben jogosult. Mi van akkor, ha felmondás alapja az, hogy nyugdíjas a közalkalmazott? Akkor ugyanúgy megkapja egyben?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.12.13. 13:50

A végkielégítést nem.

jamesz # 2006.12.13. 15:35

Jah, mivel azt sehogy nem kapja meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.12.13. 16:04

Nem a nyugdíjasról beszéltem, hanem az első sorban lévő, kérdőjelre végződő mondatra reagáltam. Azt hittem, az egy kérdés...

jamesz # 2006.12.14. 09:44

Az valóban volt egy kérdés, de volt egy másik is.A nyugdíjasos.is.bocs.
Na mindegy a MÁK-osok szerint havonta fogják megkapni úgyis, nem egybe.

avea # 2006.12.15. 16:09

Kedves Lyonee!
Fel tudnánk venni e-mailben a kapcsolatot? Az én címem publikus.
Üdv,
avea

Lyonee # 2006.12.15. 18:38

E-mail ment.

maskara # 2006.12.17. 05:11

Üdv Mindenkinek

35 éves munkaviszony, 24 év a közszolgálatban (köztisztviselő) 87,- Ft nettó bér. Az új képviselő testület úgy döntött, hogy az adható 10-20 %-os + jöv. megvonja tölünk (a közalkalmazottaktól még nem) hivatkozva a költségvetési hiány bepótolására (11 főt érint). Kérdésem mennyi lehet a felmondási időm, mennyi lehet a munkanélküli időm (mint regisztrált munkanélküli) mennyi lehet a munkanélküli járadék?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.12.17. 11:05

A köztisztviselő lemondási ideje 2 hónap; a felek ennél rövidebb időben is megállapodhatnak.
Az álláskeresési támogatást - ha az egyéb feltételek fennállnak - 270 napon át fogják folyósítani; de csak a munkaviszony megszűnését követő 90. naptól kezdve. Mértékének kiszámításakor az előző négy naptári negyedévben elért átlagkeresetet veszik alapulvétel. A havi átlagkereset harmincadának 60%-át - de legfeljebb a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér 120%-át - fizetik az első 91 napra, ezt követően azonban már csak a jogosultság kezdőnapján érvényes minimálbér 60%-át.

jamesz # 2006.12.19. 12:46

Sürgős: hogyan számolom ki, hogy szeptember 25-én mennyi az átlagkeresetem?(Pont ezen a napon)

jamesz # 2006.12.19. 12:46

Bocsánat: havi átlagkeresetm, nem a napi.

csufi99 # 2006.12.25. 23:40

Kérdezz pontosabban. Melyik szeptember 25-én, ami elmúlt? S mihez? Nem mindegy, az átlagkereset számítása attólis függhet mihez kell kiszámítani, vannak eltérő szabályok.

Általánosan egy adott előző időszak összes keresete, beleértve mindent, akár jutalmat, jubileumi jut-at stb. , s ezt osztod az adott időszakkal, ez az átlag.

avea # 2007.01.04. 12:03

Kedves Lyonee!
E-mail ment!

aghe73 # 2007.01.06. 13:51

Üdvözlet!
A kérdésem a következő lenne. Amennyiben 2006. 07. 03-tól 2006. 08.19-ig rendes szabadságon, 2006. 08. 20-tól szülési szabadságon vagyok egész 2007. 01. 20-ig (ha jól számoltam), akkor jár e január 15-ével a 0. vagy 13. havi illetmény. Ismerem a törvény szövegét, és ha néhány nappal is de ez összeségében nem haladja meg a 6 hónapot.
Az utolsó ledolgozott munkanap 2006. 06. 30. péntek (07. 01-02. szombat vasárnapra esett, ez még a munkával töltött időnek számít ha jól gondolom).

Jól értelmeztem e hogy ebben az esetben nekem is jár ez a juttatás.

A választ előre is köszönöm!

Lyonee # 2007.01.06. 18:25

Az össz. 6 hónapos korlát a kjt.68.$. (3) a, b, c, d pontjában felsoroltakra vonatkozik.

aghe73 # 2007.01.07. 12:24

Lyonee köszönöm a gyors választ, egy kicsit tétováztam amikor a törvényt olvastam, számomra nem volt teljesen egyértelmű az értelmezése, így a számomra kedvezőtlenebb lehetőség alapján számoltam.
Nagyon jó hogy létezik ez a fórum, és még egyszer köszi.

bunora # 2007.01.09. 09:08

Nyugdíjba mentem,de továbbdolgoztam egy évet.Most február 9-én dolgozok utoljára,és már 2 hónapja a felmentési időmet töltöm.Kérdésem,hogy a felmentési időt mikortól kell számolni,utólag vagy beleszámít a rendes szolgálati időbe?Közalkalmazott vagyok.Köszönöm a válaszokat

Marika

Lyonee # 2007.01.09. 20:26

bunora!
A felmentésed kezdő időpontját nézd meg a határozaton, amit kaptál és aláírtál. A nyugdíjadat a szolgálati időből és az azalatti keresetből számították ki. A nyugdíjasként végzett munkavégzésre kapott fizetésből nyugdíjjárulékot nem fizettél,(mert nem is kellett) így a szolgálati idődbe sem számítható be. Ennek az időszaknak csak a jubileumi jutalom és a 13. havi juttatás szempontjából lehet jelentősége . A felmentés ideje is munkaviszonynak számít.
Nem egészen értem a kérdésedet. Erre gondoltál?

stutu # 2007.01.10. 04:46

Remélem valaki tud segíteni!
2006.dec elbocsájtottak létszámleépítés miatt.(Határőrség).2007 juniusig állományban vagyok.A juttatásokat(2007-re 6 havi alapfizetés+végkielégítés) megkaptam.Most a felmentési időm töltöm.
A kérdésem az lenne ,ha elhelyezkedek a Rendőrségen(nem a Határőrség intézi!!!),akkor vissza kell e fizetnem pénzt.

KÖSZÖNÖM a segítséget!