Járda javítása kinek a kötelezettsége?


Szomorú örökös # 2023.11.02. 04:41

PRoland38

Közterület, bárki bejelentheti.
Érdekes a hozzáállásod, hogy az előtted haladó járdát más jelentse be.

Nekem azzal lesz jobb, hogy az önkormányzat hibájából nem engem vesznek elő......De személyesen ki fog jönni az illetékes és eldönti, hogy a fát kivágják-e vagy sem. Viszont ha nincs vele dolgom akkor felelősségem sincs ezzel kapcsolatban.
Na ja, de te fogsz feküdni az ágyban hetekig, ha a te kezed-lábad eltörik. De nyugodt lehetsz, hogy ez nem a te feladatod és nem te vagy érte a felelős. Pedig de, nagyon is felelős vagy érte, mert legszívesebben várnál a sült galambra, hogy a szádba repüljön. De mindegy, te tudod, a te egészséged is legalább annyira veszélyben van így, mint bárki másé, aki nap mint nap ott közlekedik a járdán. Azt csinálsz, amit akarsz!

Majordomus # 2023.11.01. 21:06

Írásban jelentsd be a Vársüzemeltetési Osztálynak. Ajánlottan.

Több dolgod nincs vele.
Csak várni.
Én 2 éve jeleztem hogy félméteres puklit nyomott a fa gyökere a járdán.
Kaptam egy levelet hogy ütemezik a javitást. Két éve ütemezik.

PRoland38 # 2023.11.01. 20:19

"drbjozsef#Jelentem!2023.11.01. 19:57
„Az illető mondta, hogy nekem kell kijavítanom a hibát. Ezért írtam ide..”

Illető? Milyen illető?
Bejelentetted hivatalosan, írásban a balesetveszélyt a helyi jegyzőnek? Kaptál róla írásbeli választ?

Ha ez egy közterületi járda, akkor annak a javítása biztosan nem a te feladatod. Még ha a portád előtt van, akkor sem.
Tisztán tartani, síkosság mentesíteni igen. De javítani nem. Pláne, hogy a közterületi fához sem nyúlhatsz, főleg nem a gyökeréhez, több okból sem."

Szóban, telefonon. De személyesen ki fog jönni az illetékes és eldönti, hogy a fát kivágják-e vagy sem.
Viszont ha nincs vele dolgom akkor felelősségem sincs ezzel kapcsolatban.

drbjozsef # 2023.11.01. 19:57

Az illető mondta, hogy nekem kell kijavítanom a hibát. Ezért írtam ide..

Illető? Milyen illető?
Bejelentetted hivatalosan, írásban a balesetveszélyt a helyi jegyzőnek? Kaptál róla írásbeli választ?

Ha ez egy közterületi járda, akkor annak a javítása biztosan nem a te feladatod. Még ha a portád előtt van, akkor sem.
Tisztán tartani, síkosság mentesíteni igen. De javítani nem. Pláne, hogy a közterületi fához sem nyúlhatsz, főleg nem a gyökeréhez, több okból sem.

PRoland38 # 2023.11.01. 19:29

Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 17:13
PRoland38

„Tehát ha jól értem erre nem kötelezik az ingatlan tulajdonosokat mint ahogy más egyéb dologra igen”

Viszont gyanús, hogy nem úszod meg felelősség nélkül, mert bejelenteni neked kell feléjük.
Nem hinném, hogy naponta járják a területet és ellenőrzik.

Közterület, bárki bejelentheti. Amúgy már be lett jelentve. Az illető mondta, hogy nekem kell kijavítanom a hibát. Ezért írtam ide..

Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 17:11
PRoland38

„ha baleset történik akkor az nem az aktuális járdaszakasz mellett lévő ingatlan tulajdonosa lesz a felelős hanem az önkormányzat..”

És az mennyivel jobb lesz neked? Special te is ott közlekedsz és pl. mondjuk ha épp te fogsz eltaknyolni és kezed-lábad eltöröd? :-O

Nekem azzal lesz jobb, hogy az önkormányzat hibájából nem engem vesznek elő..

Szomorú örökös # 2023.11.01. 17:13

PRoland38

Tehát ha jól értem erre nem kötelezik az ingatlan tulajdonosokat mint ahogy más egyéb dologra igen

Viszont gyanús, hogy nem úszod meg felelősség nélkül, mert bejelenteni neked kell feléjük.
Nem hinném, hogy naponta járják a területet és ellenőrzik.

Szomorú örökös # 2023.11.01. 17:11

PRoland38

ha baleset történik akkor az nem az aktuális járdaszakasz mellett lévő ingatlan tulajdonosa lesz a felelős hanem az önkormányzat..

És az mennyivel jobb lesz neked? Special te is ott közlekedsz és pl. mondjuk ha épp te fogsz eltaknyolni és kezed-lábad eltöröd? :-O

PRoland38 # 2023.11.01. 16:31

"Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 13:49
PRoland38

„Továbbá az sem világos, hogy nekem jogom lenne-e megbontani az önkormányzat által épített járdát közterületen vagy nem.”

Sokan csinálják meg saját költségen a házuk előtti járdát, de még egyszer sem hallottam, hogy megbüntették volna őket.
Egy a lényeg, sokkal hamarabb rendben lesz a járda, ha te csináltatod meg, mint ha az önkormányzatra vársz."

A lényeg, hogy nem az én dolgom az önkormányzat területén munkát végezni. Tehát ha jól értem erre nem kötelezik az ingatlan tulajdonosokat mint ahogy más egyéb dologra igen.. ha baleset történik akkor az nem az aktuális járdaszakasz mellett lévő ingatlan tulajdonosa lesz a felelős hanem az önkormányzat..

Szomorú örökös # 2023.11.01. 13:49

PRoland38

Továbbá az sem világos, hogy nekem jogom lenne-e megbontani az önkormányzat által épített járdát közterületen vagy nem.

Sokan csinálják meg saját költségen a házuk előtti járdát, de még egyszer sem hallottam, hogy megbüntették volna őket.
Egy a lényeg, sokkal hamarabb rendben lesz a járda, ha te csináltatod meg, mint ha az önkormányzatra vársz.

PRoland38 # 2023.11.01. 12:05

"Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 11:18
Helyesbítenék: a tisztántartása a te dolgod. A javítás lenne az önkormányzat feladata"

Köszönöm szépen!
Akkor megnyugodtam. Én is így tippeltem, de nem voltam biztos ebben.

PRoland38 # 2023.11.01. 11:54

"Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 11:25
PRoland38

Viszont ha az önkormányzatra vársz, akkor még lehet jövőre se lesz kész.
Ezért írtam, hogy ha gyorsabb megoldásra vágysz, akkor csináltasd meg te.
De nyilván először a fa gyökerét is valahogy el kell távolítani onnan."

Igazából engem ez nem zavar. Azért érdekel, hogy perelhető vagyok-e ha valaki pl. elesik a kiálló kőben és megsérül. Továbbá az sem világos, hogy nekem jogom lenne-e megbontani az önkormányzat által épített járdát közterületen vagy nem. Ha elkezdeném megbontani a járdát az pl. -közüzem megzavarásának- minősül-e ? Ezért tettem fel a kérdést.

Szomorú örökös # 2023.11.01. 11:25

PRoland38

Viszont ha az önkormányzatra vársz, akkor még lehet jövőre se lesz kész.
Ezért írtam, hogy ha gyorsabb megoldásra vágysz, akkor csináltasd meg te.
De nyilván először a fa gyökerét is valahogy el kell távolítani onnan.

Szomorú örökös # 2023.11.01. 11:19

PRoland38

Igen, én írtam el, a tisztántartás a te feladatod, de a javítás az önkormányzat dolga lenne.

Szomorú örökös # 2023.11.01. 11:18

Helyesbítenék: a tisztántartása a te dolgod. A javítás lenne az önkormányzat feladata

PRoland38 # 2023.11.01. 11:18

"Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 10:42
PRoland38

„Családi házam előtti járda alá nőtt az egyik utcai fának a gyökérzete aminek következtében a járda néhány köve felnyomódott.
Ennek a helyreállítása -mint ingatlan tulajdonosnak- az én-, vagy a helyi önkormányzat kötelessége lenne?”

A járda tisztántartása jogilag szerintem az önkormányzat dolga lenne, de gyorsabban megoldódik, ha te magad csinálod-csináltatod meg."

Az a helyzet, hogy nem a járda tisztántartásáról van szó hanem a járda karbantartsásáról. Az utca egyik fájának gyökere felnyomott néhány követ a járdán és az lenne a kérdés, hogy ezt az Önkormányzatnak kell kijavítania, vagy a ház tulajdonosának aki előtt ez a járdaszakasz megsérült..

Szomorú örökös # 2023.11.01. 10:42

PRoland38

Családi házam előtti járda alá nőtt az egyik utcai fának a gyökérzete aminek következtében a járda néhány köve felnyomódott.
Ennek a helyreállítása -mint ingatlan tulajdonosnak- az én-, vagy a helyi önkormányzat kötelessége lenne?

A járda tisztántartása jogilag szerintem az önkormányzat dolga lenne, de gyorsabban megoldódik, ha te magad csinálod-csináltatod meg.

PRoland38 # 2023.11.01. 10:12

Tisztelt Hölgyem / Uram!

Családi házam előtti járda alá nőtt az egyik utcai fának a gyökérzete aminek következtében a járda néhány köve felnyomódott. Ennek a helyreállítása -mint ingatlan tulajdonosnak- az én-, vagy a helyi önkormányzat kötelessége lenne? (A járda nem magánterületen helyezkedik el)

Üdvözlettel!

wers # 2013.01.15. 13:30

Projektje válogatja, van, amikor beveszik a költségekbe a pályázatkor, de van, ahol közlik az ott lakókkal, hogy saját költségen kell a bejutást megoldani, de olyan is van, hogy egy ingatlanhoz egy csövet biztosítanak, akinek ez kevés, saját költségen nagyobbíthat (itt egy falu három utcájáról van szó)

-ATTILA- # 2013.01.15. 10:27

TISZTELT FÓRUM.A PROBLÉMÁM EGY EU-S PÁLYÁZAT KIVITELEZÉSÉVEL KAPCSOLATOS.A FALUBAN KÖZTERÜLET HELYRE ÁLLITÁST VÉGEZTEK ENNEK KAPCSÁN AZ INGATLANOK MELLETT EGY MÉLY ÁRKOT "VIZELVEZETŐT HOZTAK LÉTRE,EZ AZ ÁROK KÉT KÜLÖMBÖZŐ HELYRAJZI SZÁMMAL RENDELKEZŐ TELKET HATÁROL.A TELKEIM AZ EGYIK OLDALRÓL SZOMSZÉDDAL HATÁROLT,A MÁSIK OLDALRA KAPTAM AZ ÁRKOT AZ EU-TÓL DE BEJÁRÁSI LEHETŐSÉGET RÉSZEMRE NEM BIZTOSITOTTAK HOLOTT A RÉGI KAPU AHONNAN MEGKÖZELITETTÜK EZIDÁIG AZ INGATLANT LATHATÓ HELYEN ÁLLT.AZ ÖNKORMÁNYZATNÁL SZÓBENI ESZREVÉTELT TETTEM HOGY SZÜKSÉGÜNK VAN A"GAZDASÁGI"BEJÁRATRA AKI KÖZÖLTE HOGY SAJÁT KÖLTSÉGEMEN VEHETEK BETONGYŰRŰT ÉS CSINÁLHATOK MAGAMNAK BEJÁRÁST.EBBEN AZ ORSZÁGBAN EZ VALÓBAN IGY MŰKÖDIK?KÖSZÖNÖM VÁLASZUKAT.

wookiee # 2012.08.10. 13:23

Szép jó napot,

Segítséget keresek illetékesség kapcsán (legalábbis így gondolom).
Az utcafrontunk (járda mellett) kb 30 m hosszú, ebből 8 m a ház rövid oldala, a többi kapu és masszív téglakerítés. A kaputartó oszlop és a kapu előtti járdalapok tavaly láthatóan megsüllyedtek, ez húzza a súlyos oszlopot is, ami viszont az egybeépített kertés miatt a házat is. A kapu és a kerítés kifelé kezdett dőlni, és elég komoly repedések keletkeztek a házon, amióta besüppedt a járda.

Ki illetékes ilyen közterületen, valószínűleg járda alatti üreg(ek) feltöltése ügyében? Mi vagy az önkormányzat?

Ha az önkormányzat, akkor a kerítésben és a házban keletkezett károk javítását is állniuk kell?

előre is köszönöm a választ!

gregsmith # 2011.05.03. 07:00

Bocsi az ismétlésért meg a vastag betűért...

gregsmith # 2011.05.03. 07:00

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Egy községben 2 lakó előtt a járda jelentősen elhasználódott, feltehetően az ott lakók sózása miatt (ezt persze bizonyítani kell). Az önkormányzat fel szeretné újítani, mert az Ötv. szerint az kötelezettségei közé tartozik. Kötelezheti e az önkormányzat a lakókat a járda helyreállítására, illetve amennyiben maga állítja helyre, kifizettetheti-e azt a lakókkal? Kell-e bizonyítani a sózás tényét?
Válaszotokat előre is köszönö
m!

Lyonee # 2011.05.01. 07:07

Mr. Teddy
Ezt próbáld meg, de ugyanaz van benne, mint amit beidéztél, csak az kb. 5 éves dokumentum.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
Szerintem a "Az ingatlan megközelítését szolgáló útcsatlakozás", nem a járdát jelenti. Megyei városban lakom, de az önkormányzat a járdák javításakor a kocsibejáró járdára eső részét is mindenhol javítja, illetve felújítja, csak a járda és az úttest közötti részt nem. Szerintem az a rész az útcsatlakozás.
Nem vagyok jogász, de lehet, ha bizonyítható, hogy az autók tették tönkre a járdát, a költséget a ház lakóira terhelheti az ÖK. Persze nem rád!

Mr. Teddy # 2011.05.01. 00:21

Sziasztok!
Lentebb írtam egy hosszabb postot, amiben a bajom az, hogy az önkormányzat nem csinálja meg a garázsbeállóm előtti járdarészt, sőt még fel is szólított hogy csináljam meg május 15-ig.

Akarok írni egy választ nekik, amiben leírom, hogy nem fogadom el a tájékoztatást amit írtak nekem. Ezeket akarom beleírni, kérem, hogy erősítsetek meg benne, hogy igazam volna-e ebben:

  • A törvényhivatkozás hibás, nincs olyan törvény ami alapján felszólítanak engem a megjavíttatására az útszakasznak.
  • Én nem vagyok tulajdonos, csak bejelentést tettem, a társasháznak 6 tulajdonosa van, nekik nem küldtek levelet, hogy május 15-ig kell valamit csinálniuk is, tehát az, hogy nekem küldtek "felszólítást" kvázi semmis, mert nem vagyok kompetens anyagi téren a dolgoban.
  • Nem indokolták meg azt, hogy miért kell nekem felújítanom, és azt sem, hogy miért pont május 15 a határidő (anno decemberben írtam nekik levelet). Ezen időpontnál egy ügyintéző hasára csapott, semmi törvénybeli háttere nincs a dolognak, vagy legalábbis nem indokolták, hogy lenne.

Az lehet, hogy az én felelősségem lesz megcsináltatni, de nem indokolták miért köteleznek rá, ha nekem így jó még 3 évig és csak utána döntök úgy, hogy megcsináltatom, az én dolgom, de ne szabjanak találomra határidőket nekem, legfeljebb pontos indoklással (balesetveszélyes, akadályoz valakit a közlekedésben), ugyanakkor ez járda volt/még mindig járnak gyalogosok rajta, ha akadályoz valakit a közlekedésben oldják meg ők, nekem jó így ahogy van.

Az önkormányzattól kapott levél itt olvasható:
http://kepfeltoltes.hu/…ltes.hu_.jpg

gregsmith # 2011.04.28. 10:57

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Egy községben 2 lakó előtt a járda jelentősen elhasználódott, feltehetően az ott lakók sózása miatt (ezt persze bizonyítani kell). Az önkormányzat fel szeretné újítani, mert az Ötv. szerint az kötelezettségei közé tartozik. Kötelezheti e az önkormányzat a lakókat a járda helyreállítására, illetve amennyiben maga állítja helyre, kifizettetheti-e azt a lakókkal? Kell-e bizonyítani a sózás tényét?

Válaszotokat előre is köszönöm!