Járda javítása kinek a kötelezettsége?


Mr. Teddy # 2010.12.03. 11:35

Tisztelt Fórumozók!

Úgy egy hónapja bejelentettem a II. kerületi Önkormányzatnak, hogy társasházunk előtti járda igen rossz állapotban van, legyenek szívesek megcsinálni. Igaz a járda maga autógarázsok előtt található, tehát autóval ki-be állunk rajta, de úgy gondolom ez nem befolyásol semmit, az utcában végig állnak autók járdákon, szóval mindenhol igénybe van véve autók általi terhelésnek a közterületi járda.

Mai kaptam választ az illetékes irodától, melyben ők is megállapítják, hogy a járda rossz állapotban van.

A levél további része nem tetszik nekem, inkább idézek:

"Tájékoztatom, hogy a gépkocsi bejáró karbantartási kötelezettsége az ingatlan tulajdonosait terheli (1988. évi I. törvény a közúti közlekedésről 30. paragrafus), a jelenlegi állapot megszüntetéséről nekik kell gondoskodni. Ezért nyomatékosan kérem, hogy a gépkocsi behajtó közterületi részének felújítását 2011. május 15-ig végezzék el."

Nos ez valahogy visszafelé sült el. Nem az, hogy megcsinálnák, hanem még ultimátumot is szegeznek, hogy a társasház csinálja meg. Én úgy érzem ez a válasz nem korrekt, több sebből vérzik. Először is, a határidő honnan jött? Hasára csapott az irodavezető?
Másik, hogy a gépkocsi bejáró közterületi része az maga a járda. Úgy tudom a járdát az önkormányzatnak kell karban tartania. Pár éve az utca elején megcsinálták a járdát, ahol autóbeálló van, ott rendesen laposan csinálták meg, ám a felújítás hozzánk már nem ért el. Nem értem, hogy az utca egyik részén megcsinálják ingyen és bérmentve a járdát, azt ha én jelentek be kárt, egyből rám terhelnék. Pofátlanságnak tartom.

Mielőtt válaszolnék a levélben, itt a fórumozók véleményét szeretném kikérni, milyen módon/stílusban tudnék eredményt elérni?

Köszönöm szépen a segítséget!

végrehajtó1 # 2010.12.03. 15:06

Szerintem ez a társasház feladata.

guba # 2010.12.03. 16:04

A 30.§ nem erről szól, szerintem elírtad.

Mr. Teddy # 2010.12.03. 16:45

Nem írtam el, ő is így írta. 30. paragrafus 3. bekezdés.
Megnéztem én is, és végül is megtaláltam, a 30. rendelet 3. bekezdésére gondolt. Az ír olyat, hogy a közterületen levő bekötőutat neked kell gondozni. De itt szerintem merőben más a helyzet.

Itt úgy néz ki, hogy utca, oldalt járda, járdától kifele magán telek. És én csak a járda részét kérvényeztem, hogy csinálják meg, mert a járdát nekik kell rendbe tenni, meg az közhasználatú útfelület is, nem csak miattam van ott, hogy kocsival átmehessek rajta.

Ja és a másik, ha úgy fogjuk fel közterületen levő bekötőút, akkor nem kötelezhetnek (szerintem) arra, hogy bármit is csináljak vele, mivel olyan állapotban tartom ahogy az nekem tetszik, és nincs pénzem rá, akkor max lassabban hajtok fel rá, nem az ő dolguk. Szóval nem értem az egészet.

Mr. Teddy # 2010.12.03. 16:45

Nem írtam el, ő is így írta. 30. paragrafus 3. bekezdés.
Megnéztem én is, és végül is megtaláltam, a 30. rendelet 3. bekezdésére gondolt. Az ír olyat, hogy a közterületen levő bekötőutat neked kell gondozni. De itt szerintem merőben más a helyzet.

Itt úgy néz ki, hogy utca, oldalt járda, járdától kifele magán telek. És én csak a járda részét kérvényeztem, hogy csinálják meg, mert a járdát nekik kell rendbe tenni, meg az közhasználatú útfelület is, nem csak miattam van ott, hogy kocsival átmehessek rajta.

Ja és a másik, ha úgy fogjuk fel közterületen levő bekötőút, akkor nem kötelezhetnek (szerintem) arra, hogy bármit is csináljak vele, mivel olyan állapotban tartom ahogy az nekem tetszik, és nincs pénzem rá, akkor max lassabban hajtok fel rá, nem az ő dolguk. Szóval nem értem az egészet.

guba # 2010.12.04. 07:02

30. § Közút építése érdekében - az építtető kérelmére - az érintett ingatlanra belterületen legfeljebb öt évre, külterületen legfeljebb tíz évre építési tilalmat kell elrendelni. Az országos közúthálózat fejlesztési tervébe és a területrendezési terv közlekedésfejlesztési fejezetébe felvett közút esetén az építési tilalom - ha jogszabály másként nem rendelkezik - kivételesen, legfeljebb egy ízben öt, illetőleg tíz évvel meghosszabbítható. Az építési tilalom az ingatlan ideiglenes célú használatát nem akadályozhatja.

Ez ennyi, nincsen (3) bekezdés.

Mr. Teddy # 2010.12.04. 12:47

R. 30. § (1) E rendelet alkalmazásában építménynek minősül a külön jogszabályban
meghatározott építmény, továbbá a nyomvonal jellegű létesítmény, annak műtárgya, szerelvénye
és berendezése.224 225
(2) A közút területén, az alatt vagy felett levő építmények felújítását az út korszerűsítésével vagy
felújításával összehangoltan kell elvégezni. Út felújítása, korszerűsítése esetén a közút kezelője
(építtetője) az építményt, illetőleg az útcsatlakozást érintő munkákat az eredeti műszaki színvonal
mértékéig köteles elvégezni.
(3) Az ingatlan megközelítését szolgáló útcsatlakozás fenntartásáról annak az ingatlannak a
tulajdonosa (kezelője) köteles gondoskodni, amelyre az útcsatlakozás a járművek számára a
közútról való ráhajtást lehetővé teszi.

Én aztán ezt találtam, ebben:
http://www.kiksz.eu/…loads/58.pdf

Mr. Teddy # 2010.12.08. 00:49

Szóval ez alapján nekem kell rendbe hoznom a járdát?
És az Önkormányzat kötelességei hol vannak?

Mr. Teddy # 2011.04.25. 20:33

Esetleg valaki, aki hozzáértő? Lassan lejár a határidő, és még nem tudom mit tegyek.
Köszönöm!

Kenderice # 2011.04.26. 09:12

Szerintem a kulcsszó a 3. bekezdésben a "járművek számára". Mivel a járdán járművel közlekedni nem szabad, a bekezdés nem a járdára, hanem az útra vonatkozik.

Lyonee # 2011.04.26. 11:37

Mielőtt nagyon belemerülnétek, a tv. hatályos változata:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Lyonee # 2011.04.26. 11:49

És a végrehajtási rendelete:
http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…

Mr. Teddy # 2011.04.28. 10:18

Lyonee:
Sajna a második linkedet nem tudom megnézni, mert nincs jogosultságom. Ha nem tudod ide linkelni, esetleg el tudod küldeni:
mrteddy@citromail.hu
Köszönöm!

gregsmith # 2011.04.28. 10:57

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Egy községben 2 lakó előtt a járda jelentősen elhasználódott, feltehetően az ott lakók sózása miatt (ezt persze bizonyítani kell). Az önkormányzat fel szeretné újítani, mert az Ötv. szerint az kötelezettségei közé tartozik. Kötelezheti e az önkormányzat a lakókat a járda helyreállítására, illetve amennyiben maga állítja helyre, kifizettetheti-e azt a lakókkal? Kell-e bizonyítani a sózás tényét?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Mr. Teddy # 2011.05.01. 00:21

Sziasztok!
Lentebb írtam egy hosszabb postot, amiben a bajom az, hogy az önkormányzat nem csinálja meg a garázsbeállóm előtti járdarészt, sőt még fel is szólított hogy csináljam meg május 15-ig.

Akarok írni egy választ nekik, amiben leírom, hogy nem fogadom el a tájékoztatást amit írtak nekem. Ezeket akarom beleírni, kérem, hogy erősítsetek meg benne, hogy igazam volna-e ebben:

  • A törvényhivatkozás hibás, nincs olyan törvény ami alapján felszólítanak engem a megjavíttatására az útszakasznak.
  • Én nem vagyok tulajdonos, csak bejelentést tettem, a társasháznak 6 tulajdonosa van, nekik nem küldtek levelet, hogy május 15-ig kell valamit csinálniuk is, tehát az, hogy nekem küldtek "felszólítást" kvázi semmis, mert nem vagyok kompetens anyagi téren a dolgoban.
  • Nem indokolták meg azt, hogy miért kell nekem felújítanom, és azt sem, hogy miért pont május 15 a határidő (anno decemberben írtam nekik levelet). Ezen időpontnál egy ügyintéző hasára csapott, semmi törvénybeli háttere nincs a dolognak, vagy legalábbis nem indokolták, hogy lenne.

Az lehet, hogy az én felelősségem lesz megcsináltatni, de nem indokolták miért köteleznek rá, ha nekem így jó még 3 évig és csak utána döntök úgy, hogy megcsináltatom, az én dolgom, de ne szabjanak találomra határidőket nekem, legfeljebb pontos indoklással (balesetveszélyes, akadályoz valakit a közlekedésben), ugyanakkor ez járda volt/még mindig járnak gyalogosok rajta, ha akadályoz valakit a közlekedésben oldják meg ők, nekem jó így ahogy van.

Az önkormányzattól kapott levél itt olvasható:
http://kepfeltoltes.hu/…ltes.hu_.jpg

Lyonee # 2011.05.01. 07:07

Mr. Teddy
Ezt próbáld meg, de ugyanaz van benne, mint amit beidéztél, csak az kb. 5 éves dokumentum.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
Szerintem a "Az ingatlan megközelítését szolgáló útcsatlakozás", nem a járdát jelenti. Megyei városban lakom, de az önkormányzat a járdák javításakor a kocsibejáró járdára eső részét is mindenhol javítja, illetve felújítja, csak a járda és az úttest közötti részt nem. Szerintem az a rész az útcsatlakozás.
Nem vagyok jogász, de lehet, ha bizonyítható, hogy az autók tették tönkre a járdát, a költséget a ház lakóira terhelheti az ÖK. Persze nem rád!

gregsmith # 2011.05.03. 07:00

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Egy községben 2 lakó előtt a járda jelentősen elhasználódott, feltehetően az ott lakók sózása miatt (ezt persze bizonyítani kell). Az önkormányzat fel szeretné újítani, mert az Ötv. szerint az kötelezettségei közé tartozik. Kötelezheti e az önkormányzat a lakókat a járda helyreállítására, illetve amennyiben maga állítja helyre, kifizettetheti-e azt a lakókkal? Kell-e bizonyítani a sózás tényét?
Válaszotokat előre is köszönö
m!

gregsmith # 2011.05.03. 07:00

Bocsi az ismétlésért meg a vastag betűért...

wookiee # 2012.08.10. 13:23

Szép jó napot,

Segítséget keresek illetékesség kapcsán (legalábbis így gondolom).
Az utcafrontunk (járda mellett) kb 30 m hosszú, ebből 8 m a ház rövid oldala, a többi kapu és masszív téglakerítés. A kaputartó oszlop és a kapu előtti járdalapok tavaly láthatóan megsüllyedtek, ez húzza a súlyos oszlopot is, ami viszont az egybeépített kertés miatt a házat is. A kapu és a kerítés kifelé kezdett dőlni, és elég komoly repedések keletkeztek a házon, amióta besüppedt a járda.

Ki illetékes ilyen közterületen, valószínűleg járda alatti üreg(ek) feltöltése ügyében? Mi vagy az önkormányzat?

Ha az önkormányzat, akkor a kerítésben és a házban keletkezett károk javítását is állniuk kell?

előre is köszönöm a választ!

-ATTILA- # 2013.01.15. 10:27

TISZTELT FÓRUM.A PROBLÉMÁM EGY EU-S PÁLYÁZAT KIVITELEZÉSÉVEL KAPCSOLATOS.A FALUBAN KÖZTERÜLET HELYRE ÁLLITÁST VÉGEZTEK ENNEK KAPCSÁN AZ INGATLANOK MELLETT EGY MÉLY ÁRKOT "VIZELVEZETŐT HOZTAK LÉTRE,EZ AZ ÁROK KÉT KÜLÖMBÖZŐ HELYRAJZI SZÁMMAL RENDELKEZŐ TELKET HATÁROL.A TELKEIM AZ EGYIK OLDALRÓL SZOMSZÉDDAL HATÁROLT,A MÁSIK OLDALRA KAPTAM AZ ÁRKOT AZ EU-TÓL DE BEJÁRÁSI LEHETŐSÉGET RÉSZEMRE NEM BIZTOSITOTTAK HOLOTT A RÉGI KAPU AHONNAN MEGKÖZELITETTÜK EZIDÁIG AZ INGATLANT LATHATÓ HELYEN ÁLLT.AZ ÖNKORMÁNYZATNÁL SZÓBENI ESZREVÉTELT TETTEM HOGY SZÜKSÉGÜNK VAN A"GAZDASÁGI"BEJÁRATRA AKI KÖZÖLTE HOGY SAJÁT KÖLTSÉGEMEN VEHETEK BETONGYŰRŰT ÉS CSINÁLHATOK MAGAMNAK BEJÁRÁST.EBBEN AZ ORSZÁGBAN EZ VALÓBAN IGY MŰKÖDIK?KÖSZÖNÖM VÁLASZUKAT.

wers # 2013.01.15. 13:30

Projektje válogatja, van, amikor beveszik a költségekbe a pályázatkor, de van, ahol közlik az ott lakókkal, hogy saját költségen kell a bejutást megoldani, de olyan is van, hogy egy ingatlanhoz egy csövet biztosítanak, akinek ez kevés, saját költségen nagyobbíthat (itt egy falu három utcájáról van szó)

PRoland38 # 2023.11.01. 10:12

Tisztelt Hölgyem / Uram!

Családi házam előtti járda alá nőtt az egyik utcai fának a gyökérzete aminek következtében a járda néhány köve felnyomódott. Ennek a helyreállítása -mint ingatlan tulajdonosnak- az én-, vagy a helyi önkormányzat kötelessége lenne? (A járda nem magánterületen helyezkedik el)

Üdvözlettel!

Szomorú örökös # 2023.11.01. 10:42

PRoland38

Családi házam előtti járda alá nőtt az egyik utcai fának a gyökérzete aminek következtében a járda néhány köve felnyomódott.
Ennek a helyreállítása -mint ingatlan tulajdonosnak- az én-, vagy a helyi önkormányzat kötelessége lenne?

A járda tisztántartása jogilag szerintem az önkormányzat dolga lenne, de gyorsabban megoldódik, ha te magad csinálod-csináltatod meg.

PRoland38 # 2023.11.01. 11:18

"Szomorú örökös#Jelentem!2023.11.01. 10:42
PRoland38

„Családi házam előtti járda alá nőtt az egyik utcai fának a gyökérzete aminek következtében a járda néhány köve felnyomódott.
Ennek a helyreállítása -mint ingatlan tulajdonosnak- az én-, vagy a helyi önkormányzat kötelessége lenne?”

A járda tisztántartása jogilag szerintem az önkormányzat dolga lenne, de gyorsabban megoldódik, ha te magad csinálod-csináltatod meg."

Az a helyzet, hogy nem a járda tisztántartásáról van szó hanem a járda karbantartsásáról. Az utca egyik fájának gyökere felnyomott néhány követ a járdán és az lenne a kérdés, hogy ezt az Önkormányzatnak kell kijavítania, vagy a ház tulajdonosának aki előtt ez a járdaszakasz megsérült..

Szomorú örökös # 2023.11.01. 11:18

Helyesbítenék: a tisztántartása a te dolgod. A javítás lenne az önkormányzat feladata