Követeléskezelés


drbjozsef # 2019.08.29. 16:12

DetZsu,

Azt kellene körbejárni, kinek a nevén meddig volt pontosan a mérőóra. Olyan nincs, hogy ő egyoldalúan bejelenti, hogy már nem az övén. Vagy megszünteti a szerződést, és akkor kikapcsolják az áramot, vagy átveszi valaki a mérőórát, és köt egy új szerződést.

Ha már az Intrumnál tart az ügy, akkor jó lenne az összes irattal felkeresni egy ügyvédet, és megmutatni neki. Ha látja, hátha érteni fogja, és tud jó tanácsot adni.

A fizetési meghagyásra meg ellent kell mondani, különben jogerőssé válik, és behajtják rajtatok. Főleg, ha azt gondolod, hogy tudsz bizonyítani. Amíg nem a Te neveden van a mérőóra, addig az nem a te tartozásod. Akkor per lesz. Esetleg elküldheted az Intrumnak is az álláspontodat, hátha rájönnek, hogy nem érdemes perelni. Már ha ez a helyzet, mert valami nem stimmel a dologgal az biztos, olyan nincs, hogy csak úgy ő lejelenti a óraállást, és akkor onnantól nem ő a szerződő.

Alapvetően, ha örököltök, akkor jogutódjai vagytok az ehunytnak, úgyhogy ha az ő nevén lett volna a mérőóra, akkor vita nélkül jogos lenne a követelés, amit ti utólag, ha tudtok bizonyítani, polgári perben követelhetitek a tényleges fogyasztón. De ebben az esetben, ha nem is az elhunyt nevén volt a mérőóra, akkor ez nem áll fent.

gerbera317 # 2019.09.01. 08:41

Én látok itt olyan mondatot is, ami alapján nem olyan egyértelmű, hogy a bérlő szerződött ügyfele lett volna az áramszolgáltatónak. Ilyen homályos tényállás mellett pedig nem könnyű értelmes tanácsot adni. Legfeljebb azt, hogy ügyvédet kell felfogadni.

drbjozsef # 2019.09.01. 13:03

DetZsu,

csatlakozva gerbera megjegyzéséhez, önmagában a

Akkor teljesen szabályszerű, kétoldalú átadás-átvétel lett aláírva - édesanyám és a bérlő részéről

mondat vagy pontatlan, vagy tényleg gond van : ez ugyanis pont így kevés, a szolgáltatónak is szerepelnie kell(ett volna?) benne. Ha a szolgáltatónál nem ment át a szerződő megváltozása, akkor problémás is lehet még ez a dolog.

De ez könnyen kideríthető : bemész a szolgáltató bármelyik ügyfélszolgálatára, az irataiddal, az édesanyád halotti anyakönyvi kivonatával, és esetleg a hagyatéki végzéssel. Gyorsan ki fog derülni mikor kinek a nevén volt az óra a szolgáltatónál.

delimano # 2019.09.01. 17:17

Tisztelt Fórumozók!

1996-ban vásároltam egy házat örökösöktől.A villanyóra az elhunyt nevén van azóta is.Sem az örökösök sem én nem kezdeményeztük az átírást.Nekem nem volt rá szükségem,mert nem laktam ott.Az E-on kikötötte az áramot,jelenleg sincs áram alatt.
Most szeretném lebontani a házat,leszereltetni az órát,véglegesen megszüntetni mindent.
Voltam az E-onnál,ahol arról tájékoztattak,hogy át kell íratni a nevemre az órát,mert addig nem tudják leszerelni,viszont ezt nem szeretném,mert továbbra sincs szükségem az áramra, felszámolnám mindennel együtt.

Kérdésem,hogy köteles vagyok-e átíratni emiatt vagy van más út is?

Valamint az ügyintéző szerint az E-on 1996-ig visszamenően kérné tőlem a készenléti díjat,mert az óra az ott van,akkor is ha nincs áram alatt.{Az oszlopról le van vágva}és én vagyok a ház tulaja,bár az óra nincs a nevemen.

Ez jogos lenne?És kit terhelne,az örököst vagy engem?

Köszönöm a válaszokat

drbjozsef # 2019.09.02. 06:12

A villanyórát visszterhes vagyonátruházás után mind a vevőnek mind az eladónak kötelessége a törvény szerint bejelentenie (ma már praktikusan együtt, egy nyomtatványon megy).

Mindketten mulasztottatok, de az óra megszüntetését csak az kezdeményezheti, akinek köze van hozzá. Neked ugye nincs.

A szolgáltató a szerződőtől, vagy annak jogutódjaitól követelheti ha tartozás van a mérőórához kapcsolódóan. De ha ez a jogutód bizonyítani tudja, hogy nem őt terheli ez a kiadás - mert már eladta az ingatlant - akkor azt ő követelheti a tényleges fogyasztótól fizetési meghagyással, végső soron perben.

Eseted egy kicsit kacifántosabb, mert itt nem fogyasztási tartozás van. A készenléti díj nem terhelhetne, mert nem fogyasztottál, és az eladó is elmulasztotta a tulajdonosváltozás bejelentését.

Patthelyzetnek tűnik, mert ha az eladód nem fizeti ki a díjat és veszi a nevére az órát, akkor te nem fogod tudni megszüntetni. Ha meg a nevedre veszed, akkor ki kell fizetned.

A legjobb az lenne, ha még felkutathatók, hogy megkeresed az eladót és megegyeztek. Mindketten sárosak vagytok, meg kellene valahogy osztani ezt a tartozást, és elintézni minden papírmunkát az órával kapcsolatban.

Egyébként szerintem legfeljebb 5 évre visszamenőleg kellene fizetnie valakinek, az az előtti tartozások elévültek már minden bizonnyal.

Allanon # 2020.02.28. 19:25

Sziasztok!

Elsősorban lehet egyből ügyvédet keresnék, ha a lenti fizetési meghagyással kapcsolatos problémában lát fantáziát és megnyerhető az ügy ha bíróságra kerül. Tudom, hogy én is több ponton hibáztam, de aránytalanul már-már uzsora szerűnek tűnik a Főnix Faktoring Zrt követelése.
Elnézést a hosszú részletezésért, de próbálom ügy leírni, hogy ha egy ügyvéd lát benne fantáziát akkor képet kapjon róla.

2010.01.21.-én szerződést kötöttem az OTP Bank Nyrt-vel széf szolgáltatásra. Azonban ennek feltétele volt, hogy számlacsomagot nyitok náluk, egyfajta árukapcsolás. Minden rendben is ment, egészen egy krónikus betegségig és a válásomig.
Az ügy szempontjából kevésbé releváns, hogy ezt a széf szolgáltatást rendes felmondással felmondtam náluk, de a folyószámla szerződést meghagytam. Soha semmilyen formában kölcsönt nem vettem fel az OTP-től és folyószámla hitelem és hitelkeretem sem volt. A válás költözéssel is járt és itt óriásit hibáztam, mert nem tájékoztattam a cím változásról az OTP-t.
Az alap számlacsomag megmaradt, amit fizettem is 2014.12 hónapig rendszeresen. Sajnos itt ismét magánjellegű problémák történtek és elmulasztottam a fizetést. Fontos, hogy a válást követően szükségem volt állandó lakcímre, így a testvérem párjához jelentkeztem be. Ez az a cím, amiről az OTP-t nem tájékoztattam.
2017.01.23.-án kaptam egy levelet az új állandó lakcímemre az EOS KSI Kft.-től, mely szerint az OTP Faktoring felé 9599 Forint tőkével és 3936 forint kamattal tartozom. Felvettem velük E-mailben a kapcsolatot, hogy tájékoztassanak, miként jött ki ez a tartozás. Ezt részletesen meg is tették és kiderült 30%-os kamattal számolnak. Kértem tőlük a kamat elengedését, de erre válasz nem érkezett.
2019.04.16.-án az OTP Faktoringtól kaptam levelet, mely szerint 9599 Forint tartozást és 10407 Forint kamatot engedményeztek a Főnix Faktor Zrt-re. Ezt követően 2020.02.24.-én már fizetési meghagyás érkezett egy tatai közjegyzőtől.

Részletei:

Követelésrész kód: FKA/100
Követelés alapjául szolgáló jogviszony: 735- folyószámla szerződés
Érvényesített jog: kölcsönösszeg
A követelés beazonosításához szükséges adatok: XXX számú OTP szerződés tőke
Jogviszony létrejötte: 2019.04.01, követelés lejárata: 2019.04.16, Összeg: 9599

Követelésrész kód: FKA/101
Követelés alapjául szolgáló jogviszony: 735- folyószámla szerződés
Érvényesített jog: kölcsönösszeg
A követelés beazonosításához szükséges adatok: XXX számú OTP szerződés kamat
Jogviszony létrejötte: 2019.04.01, követelés lejárata: 2019.04.16, Összeg: 10407

Követelésrész kód: FKA/102
Követelés alapjául szolgáló jogviszony: 735- folyószámla szerződés
Érvényesített jog: kölcsönösszeg
A követelés beazonosításához szükséges adatok: XXX számú OTP szerződés költség
Jogviszony létrejötte: 2019.04.01, követelés lejárata: 2019.04.16, Összeg: 46750

Követelésrész kód: FMT/100
Kamatláb: 30%, 2019.04.17.-tól
Kamatperiódus: 1 év, Kamattípus jogcím: 4 - késedelmes szerződéses

Erre reagálva írtam a Főnix Faktornak, az OTP Bank Nyrt-nek, hogy próbáljak egyességre jutni, mivel ezt a 46750 Forintot rendkívül soknak tartom. A FŐnix Faktor Zrt válaszolt, melyben közölték röviden hogy tudtam a tartozásról mert átvettem a levelet és eszükben sem jut abból engedni. A következő levelemben még megpróbáltam egy alkut kötni a tőke tartozásra, kamatra és a közjegyzői díjra.
Ezt lehet nem kellett volna mert a következő ügyvezetői levelükben már 9599 forint tőke, 12916 a kamat és 54750 Forint a költség tartozás. Sajnos már arra sem kaptam választ, hogy a 46750 Forint költség miből adódik, pedig kérdeztem. Helyette megugrott az összeg.

A történethez hozzá tartozik, hogy az állandó lakcímemem a testvérem veszi át a leveleimet, sajnos Ő elég súlyos beteg és gyakran elfelejt szólni, hogy jött levelem, valójában a közjegyzői levél is elég nagy mázli, hogy eljutott hozzám. Így előfordulhat, hogy a Főnix Faktor küldözgetett leveleket, melyben 2019.04.16 - 2020.02.24 között eltelt időben tájékoztattak vagy írtak valamit, de az hozzám nem jutott el, én azt nem vettem át. Persze ez nem az Ő hibájuk.

A kérdésem az lenne, hogy jogosan követelhet szerződés költség összegen először 46750 Forintot, majd 54750 Forintot a Főnix Faktor Zrt tőlem, úgy hogy 20006 Forintot engedményezett az OTP Faktoring Zrt?

A tervem az lenne, hogy a fizetési meghagyásban szereplő 9599 Forintot befizetem (én is hibáztam elismerem). A kamatnál már nem tudom mi a helyes, mert a fizetési meghagyásban 10407 forint kamat van, de a Főnix Faktor levelében meg 12916 Forint. Befizetném ezt az összeget is nekik. Feltételezem ha nem ezt fizetem beadnak még egy fizetési meghagyást, hogy követeljék a 2509 Forint kamat különbözetet és erre is rájön 8000 Forint közjegyzői költség, valamint előre nem látható szerződés kezelési költség (számításaim szerint már 62750 Forint a közjegyzői díj miatt).
A fizetési meghagyásra írásos válaszomban viszont a 46750 forintos tartozást már nem ismerném el és erre a követelésre vonatkozóan ellentmondással élnék.

Légy szíves ha van itt behajtásban jártas jogász, adjon tanácsot, hogy mit érdemes tenni ilyen esetben? Éljek ellentmondással a "szerződés kezelés összegére" (ami szerintem enyhén szólva is méltánytalan és rendkívül magas) és jó eséllyel megnyerem a pert mert ilyen szerződés kezelési díjak nem relevánsak, vagy fizessem be az egészet és tudjam be tanulópénznek?
Amit még találtam az OTP Nyrt.-nél egy hírdetményben (de még1x nem sikerülne megtalálnom :( ), hogy ők havi 852 Forintot számolnak fel ha tartozást kell kezelniük, lehet az évek során ez az az összeg, de nem igazán értem, hogy ha az OTP felmondta a szerződést, majd engedményezte az OTP Faktoringra, majd ők a Főnix Faktorra, hogyan kalkulálhat és mi szerint a Főnix Faktor szerződés kezelési díjat és miért nem mondják meg mi ez?

Előre is köszönöm a segítséget.

gerbera317 # 2020.02.28. 20:27

Ennek erős bukta-szaga van. Naiv ötlet az ellentmondás. És hogy valami használhatót is kapj: tartozni nem 'felé', hanem '-nak, -nek'. Gyúrj inkább arra, hogy ezt ne hibázd el többet. ;-)

Allanon # 2020.02.28. 22:40

Kedves gerbera317!

Ezek szerint szerződés kezelés jogcímen bármekkora összeget követelhet a Főnix Faktoring?

gerbera317 # 2020.02.29. 14:36

Igen. Egy pöcs 1800 forintos parkolási pótdíjnál is nagyjából ennyi szokott lenni a követelés. Végrehajtásban pedig már 60 ezer Ft fölött szokott lenni.
Egyébként nem a Főnix Faktor két ennyit, hanem a követelés jogosultja, aki a te esetedben a Főnix Faktor.

Allanon # 2020.02.29. 16:31

Kedves gerbera317!

Köszönöm! :) Eddig úgy olvastam, hogy az “extra” költségek mindig a tőketartozás összegéből számolódnak. A kamat és minden egyéb költség. Ez pedig jelen esetben úgy nézne ki, hogy a kamat évi 30% a “költségtartozás” pedig évi 570% :-D. Ez olyan Btk.381. :)
Amennyiben bíróságra kerül az ügy, ott meg kell indokolnia a Főnix Faktor-nak, hogy mégis mi alapján számolt ilyen aránytalan költséget? Illetve nincs ez sehol szabályozva az IM által, mint az ügyvédi költség? (Pld. 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet a bírósági eljárásban megállapítható ügyvédi költségekről)”
Szabályozás nélkül ezzel a lendülettel lehetne 10 milliárd is a “költségtartozás”

Off:
“Mai nyelvhasználatunkban valóban mindhárom forma létezik.
Hagyományosan a -nak, -nek ragos részeshatározós szerkezetet javaslolja a nyelvművelés, és ezt tartalmazzák szótáraink is: tartozom Gézának, tartozásom Gézának.
A hivatalos nyelvben igen gyakori a felé, ritkább a szemben névutóval alkotott kifejezés. A nyelvművelés és normatív szótáraink ezeket nem ajánlják.
Ezek alapján az első változatot részesíthetjük előnyben.
A válasz az 1984 és 2015 között érvényes 11. helyesírási szabályzat alapján készült.”

Szval majd igyekszem nem “felézni”, de bocsánatos bűn. :)

drbjozsef # 2020.02.29. 17:13

Eddig úgy olvastam, hogy az “extra” költségek mindig a tőketartozás összegéből számolódnak.

Rosszul. Mert nagyon nem, ezért értelmetlen itt a btk emlegetése.

Inkább keresd meg :

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Allanon # 2020.02.29. 18:04

Én olyasmire gondolnék, mint a 35/2015. (XI. 10.) IM rendelet
a bírósági végrehajtói díjszabásról.

“7. § (1) Ha a végrehajtás pénzfizetésre irányul, a munkadíj a végrehajtható okiratban feltüntetett főkövetelést, járulékot és költséget magában foglaló együttes összeghez (a továbbiakban: végrehajtási ügyérték) igazodik. Végrehajtási ügyértékként a végrehajtható okirat végrehajtóhoz történő érkezésének napján fennálló forintban meghatározott összeget kell figyelembe venni, a főköveteléshez társuló járulékok időközbeni változásától függetlenül.”
8. § (1) * A végrehajtási ügyértékhez igazodó munkadíj összege 100 000 forintot meg nem haladó ügyérték esetén 9 000 Forint.
stb...

Nem terhelem a fórumot a többi bemásolásával, de végrehajtás esetén is meg vannak határozva az összegek, melyek egy része a főköveteléshez igazodik, míg más előre meghatározott díj.

Nem látok fiktív hasamra ütöttem 570% lesz összeget. :) Olyat meg végképp nem, amihez nem tartozik valamilyen cselekmény melynek árai szabályozottak.

Az én esetemben van egy 54750 forintos “költségkezelés”, melyhez nincs semmilyen magyarázat kérés esetén sem, csak úgy lett. A 46750 forint feletti 8000 forintot tudom beazonosítani, ami a közjegyzői díj. Azonban ezt sem a Főnix Faktor írta meg, hanem én találtam ki. :-) (mondjuk nem volt nehéz).

Ha perre viszem az ügyet, kötelesek legalább azt elmondani hogyan és mi alapján számolták ki ezt az összeget? Kérhetek erről a díjról számlát?

Maga az összeg olyan mint a méh csípés, fáj de kárt nem okoz. Viszont egyre kíváncsibb vagyok miből és hogyan számolták.

gerbera317 # 2020.02.29. 20:11

Figyu, akkor mondj ellent azzal, hogy a követelést részben vitatod. Az fmh a nem vitatott követelésrészek vonatkozásában jogerős lesz, a vitatott követelésrészek vonatkozásában pedig perré alakul. Aztán lesz, ami lesz. A követelés jogosultja nem köteles peren kívül referálni neked, mi miért annyi.

helyettes_017 # 2020.02.29. 20:24

http://www.fonixfaktor.hu/?… 1. sz. mellékletben található a díjjegyzék

Allanon # 2020.02.29. 20:55

Kedves helyettes017!

Köszönöm! Ezt nem találtam! Telefonon sajna nem működik, de megnézem majd PC-n. :)

Kedves gerbera317!

Eredetileg ez a tervem, ha a díjjegyzékükbe sincs információ, vagy aránytalan a követelésük. Valóban ha már 9599 Forint helyett 77.000-et kell fizessek, legalább tudjam miért. A bíróság meg már szabályozott költségekkel működik, még ha el is vesztem a pert. Ügyvédi költségre sem tud a Főnix Faktor fiktív összegeket kitalálni. :)

drbjozsef # 2020.02.29. 21:08

Fiktív összegeket nem, az is szabályozva van.
De az ügyvédi költség is lehet több tízezer, ami egy négy számjegyű követelésnél már aránytalannak tűnhet.

Nekem meg a vízszerelő nyolcvanezre sok, mert kijött és egy perc alatt beállított valami szelepet. De hát ez van.

Allanon # 2020.03.01. 08:45

Persze a vízszerelő drága, ezért hívhatsz fel többet, kérhetsz árajánlatot és a számodra legkedvezőbbet választhatod. Az ügyvédnél is megállapodsz egy összegben, amennyiért az ügyvéd képvisel. Ha aránytalanul drágát sikerül választanod, annak a költségét nem tudod behajtani. Nem fogja elismerni a bíróság, mert szembe megy az IM rendelettel.

Allanon # 2020.03.01. 10:18

Kedves helyettes017!

Sikerült megnéznem az üzletszabályzatukat és a mellékletet. A követelést 2019.04.16.-án vették át, az ártáblázatuk szerint a követeléskezelési díj mértéke a Kötelezett engedményezett tőketartozásának függvényében alakul 0-200.000 Forintig (mondjuk itt a 0 elég érdekes kezdő összeg :-D ) 10000 Forint a követeléskezelési díj és 10000 Forint + ÁFA az ügyvédi munkadíj. Fizetési meghagyás esetén a követeléskezelési díj 5000 Forint, az ügyvédi munkadíj 15000 + ÁFA.
Ebben a mellékeltben még az is érdekes, hogy a Főnix Faktor mindenképp úgy határoz, hogy polgári peres eljárás során igénybevett jogi képviselő díja szintén a Kötelezettet terheli. Mondjuk ezt azért vesztes per esetén megnézném. :)
Még a Főnix Faktor árlistáját tekintve is mindent kicsit több mint duplán számoltak nálam. :-D

oligaliga # 2020.03.01. 18:58

Allanon

A sok irományod között elvész a lényeg: a 6(!) éve nem fizetett tartozásodra a 3(!) éve kapott felszólítás óta nem fizettél egy forintot se. Rádásul az összeg még a bank levelekor sem volt vészes, sőt. Ehhez képest most keresed fel a fórumot, csuklóztatsz mindenkit, aki hajlandó hozzászólni.

Egész egyszerű az eredeti kérdésedre a válasz: ne mondj ellent, mert el fogod veszíteni a pert, és a meghagyás szerinti tartozásod növekedni fog a peres eljárás költségével meg a Főnix Faktor ügyvédi vagy jogtanácsosi költségével. Nincs értelme a jogosult üzletszabályzatát böngészgetned. Fogadd el, hogy ezt a sunnyogást bebuktad, állapodj meg részletfizetésben és fizesse.

OFF
Az igazi Allanon nem így viselkedne.
ON

Allanon # 2020.03.01. 23:50

Kedves oligaliga!

Köszönöm a segítséget. Bár dorgálásnak indult, de az a 6 év valójában az 5-nél mindenképp több. Így ez az egész egy lejárt követelés, pontosítva jelentős része. Meg is világosodtam, hiszen ezt próbálja kompenzálni a Főnix Faktor Zrt a “46750” majd “54750” Forint ”költséggel”, mint teljesen új 2019-ben generálódott “tartozás”. A tartozás jelentős és egyben meg nem határozott része 5 éven túl keletkezett. Így sem a kamat, sem a tőke nem valós. Ráadásul az sem véletlen, hogy az OTP Faktoring nem adott rá be fmh-t, mert valójában már a 9599 Forint is támadható, még az OTP saját ÁSZF-je szerint is. Történetesen egy 2014.12.13-án 2544 Forint pozitív egyenlegű számlából, pénzmozgás nélkül negatívat csináltak és azt 5 hónapon túl vitték 2015.09.08-ig. (Ez is ellentétes a saját szabályaikkal). Kiszámláztak úgy bankkártya díjat 2015-ben, hogy már 2013-ban leállították a kimutatások küldését banktitokra hivatkozva, mert visszament hozzájuk nem kereste jelzéssel a kimutatás is.
Ehhez képest a bankkártyát legyártották, kiküldték és aktiválás nélkül felszámították rá a díjat, majd a szerződést 2015.06.01-én lezárták, de 2015.09.08-ig még számláztak tartozás kezelési díjat.
Korábban ezért tartottam a 30% kamatot méltánytalannak és kértem az elengedését, amire nem is válaszoltak. Ugyanakkor a 9599 Forintot nem vitattam, hiszen nem jelentettem be, hogy megváltozott a címem. Így elfogadtam úgymond “büntetésnek”.
A kifizetéssel annyi a probléma, hogy ha úgy állnak hozzá az itt lévő jogászok is, hogy ez így jogos, akkor soha nem lehet vége.
A számított kamat változása miatt, nem lehet befizetni a pontos összeget (már most sem az fmh-ban jelölt összeget követelik, rádobtak gyorsan 10509 Forintot, lehet örömükben hogy valaki válaszolt nekik), így a 66756 Forintból csináltak 77265 Forintot. Azonban még ha ezt befizetem is lehet X Forint kamattartozás maradvány, mert a 77265 Forint 2020.02.28.-án volt érvényes.
Ez pedig a Főnix Faktor számításai és díjszabása alapján (ami szerinted is jogos) 5 Forintnál is 20000 Forint költség mert megtehetik, szerinted is mindenféle szabály nélkül és a díjtáblázatukban is benne van.
Aztán lehet újra kezdeni az fmh-t, ami megint 5000+8000 Forint, valamint 5000+15000 Forint így 5 Forintból tudnak 53005 Forint ”tartozást” csinálni mindez törvényes keretek között.
Ez egy kutya közönséges üzletszerű csalás. Maximálisan a létező összes kompetens bevonható felügyeleti szervnél és a rendőrségnél is megismerik ezt az elég furmányos módszert. Egyébként őszintén szólva nem rossz.

OFF:

Allanont abban a vicc Shannara – A jövő krónikája sorozatban nem ismerhetted meg. Egyáltalán nem csak jó volt.

ON

oligaliga # 2020.03.02. 05:00

Allanon

Végre érted a lényeget.

OFF

Nem vagyok annyira fiatal, hogy csak a sorozatból ismerjem az egyik legfurább mágust. Megvannak a könyvek - már ami megjelent magyarul.

ON

Tefortun # 2021.01.06. 10:37

Kedves Fórumozók!
2019 júniusában megrendeltünk egy vállalkozótól egy termék elkészítését. Többszöri e-mailes és telefonos halogatás után 2020 júniusában rendőrséghez fordultunk, akiktől azt a felvilágosítást kaptuk, hogy mivel a vállalkozó elismerte a tartozását, ők semmit sem tudnak tenni. A kérdésem az lenne, hogy ha egy 250.000 Ft-os előleg visszatérítéséről van szó és bírósághoz fordulunk, és esetleg az az eset áll fenn, hogy az illetőnek semmilyen tulajdon sincs a nevén - valószínűleg bejelentett munkahelye és jövedelme sincs -, egyáltalán érdemes-e bírósághoz fordulni? Attól tartok, hogy a végén sokkal nagyobb lesz a veszteségünk.
Előre is köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2021.01.06. 12:34

Tefortun,

Ha az az eset áll fent, hogy se vagyona nincsen, se jövedelme ÉS a jövőben sem várható hogy ez megváltozik, akkor teljesen felesleges végrehajtani. Csak a költség lesz.

Ha viszont nem akarod, hogy a követelés elévüljön, és látsz rá halvány esélyt, hogy a fentiek változzanak (munkába áll, nyugdíjat kap, örököl, csak kimentette a vagyont), akkor talán érdemes rászánni és kockáztatni, és figyelni, rendszeresen megszakítani az elévülést (=végrehajtási cselekmény).

Sajnos ez ilyen. Ha nincs mit végrehajtani, akkor az eljárás költségei is bukó.

AandreaA # 2021.02.24. 08:33

Sziasztok!

Szerződéskötés 2006
lejárat 2008

Az ügy köv.kez. cégnél van. Nincs vh alatt.

Azt értem, hogy attól mert lejárt, még nem szűnt meg.
Azt is értem, hogy az elévülés csak a bírósági úton való behajtást akadályozza, de attól még a követelés érvényesíthető a jogosult részéről.
Az is ok, hogy a régi ptk. az irányadó.

A kérdéseim:

  1. Iratbetekintést kérek, de nem rendelkeznek engedményezési szerződéssel, és egyéb iratok bemutatását sem tudják részemre bocsátani (arra hivatkozva, hogy nagyon régi ügy). Ez elegendő arra, hogy megszüntetésre kerüljön az ügy?
  2. Amennyiben a jogosult nem tudja bizonyítani, hogy a követelés nem évült el (pl. tértivevénnyel), kell-e elévülésre hivatkozva megszüntetési kérelmet írnom és ha igen kinek? Jogosultnak
  3. Abban az esetben ha a jogosult nem tud bizonyítani, de nem is ismeri el a tartozás elévülését, mindenképp a bíróság a megoldás?
  4. KHR státusz fennálló, lejárat 2008, megszűnés dátuma nincs kitöltve, mulasztás rublika szintén nincs kitöltve. Vagyis lejárt, nem szűnt meg, és nincs mulasztás.

Az aktív, passzív státuszt, az 1 év utáni törlést értem. Viszont ezt így ebben a formában nem. Ezért kérdezem: Jogos hogy fent vagyok a KHR-en, vagy 13 év után törölni kellett volna? Ha igen, kihez fordulhatok ez ügyben? Jogosult vagy BISZ?

A segítséget előre is köszönöm

gerbera317 # 2021.02.24. 08:47

Ha "érted" az elévülés joghatását, akkor miért kérdezed ezeket úgy, mintha nem értenéd? És miért rögtön több helyen is?