Meddig jár a gyerektartás?


Majordomus # 2023.11.11. 20:48

Elég sok pénzről van szó...

laczza1 # 2023.11.11. 09:16

Köszönöm a kiigazítást...

Majordomus # 2023.11.10. 21:53

De családjogi ügyvéddel minden további nélkül..

drbjozsef # 2023.11.10. 17:16

Nem tudom.
De nem hinném.

laczza1 # 2023.11.10. 13:03

Van lehetőség arra, hogy egy családjogásszal akár Skype-n privát fogadóórán beszéljek? Van ugyanis több kérdésem is

drbjozsef # 2023.11.10. 12:22

laczza1,

Nincs korlátozás az iskola tekintetében. Ha nagykorú, akkor kérhető. Azért azt érdemes tudni, hogy ez is csak egy szempont, minden körülményt megvizsgálnak, de ha többször fordult elő a vizsgakötelezettség nem teljesítése, és nem igazolja, hogy ez önhibáján kívüli okból következett be, akkor jó esélyed van a tartási kötelezettség megszüntetésének.

laczza1 # 2023.11.10. 11:53

Ez a mentesség kérhető középiskolai hanyagság, bukdácsolás esetén is?

drbjozsef # 2023.11.10. 09:26

Hozzátenném : a Ptk. 4:220.§ (3) "b" pont alapján, ha annyira "henyél" a gyerek, akkor mentesülhetsz a főszabály, vagyis a tartási kötelezettség alól.

4:220. § (3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha
...

  1. a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget
Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.10. 07:11

Laczza: főszabályként igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.11.10. 07:05

Richard:

  1. Igen.
  2. Igen.
  3. Nem.

(De ez főszabályszerint értendő, vannak kivételek.)

laczza1 # 2023.11.10. 05:04

Tisztelt Fórum!
A fiam nagykorú, februárban tölti a 19. évét. Szakközépiskolába jár, most a második osztályba. Tanulmánya nem egy sikertörténet, mert bár az agya jó, egyáltalán nem tanul, ami az eredményeiben is tükröződik. Ha a huszadik életévét betöltötte, kell fizetnem gyerektartást akkor is,
ha az első szakma megszerzésétől még fényévek választják el? Én szeretem a gyerekemet, de a henyélését nem akarom még évekig finanszírozni. Köszönettel: László

Richard # 2023.09.19. 16:00

Tisztelt Fórum!

Fiam 22 éves, egyetem nappali tagozatán alapképzésre jár. Tervei szerint a BSc után egyből szeretne folytatni tanulmányait az MSc megszerzése érdekében.
Kérdésem, hogy az BSc oklevél megszerzése után is köteles vagyok tartásdíjat fizetni?
Amennyiben tovább is fizetnem kell, akkor itt érvényes a 25 éves korhatár? Vagy addig kell fizetni, ameddig az MSc oklevelét megszerzi?

Köszönöm!

Majordomus # 2023.09.15. 21:09

Nem vagytok beszélőviszonyban?

Egy kérdés telefonon?

"miért nem tetted meg amit vállaltál?"

gerbera317 # 2023.09.15. 20:20

Habár a legutolsó téma félbeszakad, mert az agyatlan kérdező nem tudta kivárni hogy kibogozzuk rendesen, hogy mi történt valójában, ö maga meg képtelen volt érthetően előadni. Ezért nem találtuk meg, mit rontott el, s azt hogyan lehetne rendbe hozni.

drbjozsef # 2023.09.15. 13:20

kisgergo456,

Valóban? Meglepődnék.

De hát ha tévedés, akkor tévedés, ez esetben olvasd el az "öröklés és családjog" fórumcsoportban a "gyermektartásdíj fizetési kötelezettség megszüntetése" topik utolsó kb. 3 oldalát időrendben.

dr Dobos # 2023.09.15. 12:48

kisgergo456

Kérni kell a gyerektartásíj fizetési kötelezettség megváltoztatását/ megszüntetését indokolva, hogy a megállapodás a szerződésszegés miatt nem hatályosult.

kisgergo456 # 2023.09.15. 12:33

Ez tévedés

drbjozsef # 2023.09.15. 11:00

Szerintem ugyanazok, mint a másik nickeden.

kisgergo456 # 2023.09.15. 10:21

Tisztelt Fórum!

Az alábbi kérdésben kérnék segítséget.
Írásos megegyezést (szerződést) kötöttem gyerektartásdíjra a volt feleségemmel aki a tartásdíjra már nem jogosult, mert a gyerek elmúlt 20 éves, de még középiskolában tanul. Szeptembertől a második szakmáját. Kötelezettséget vállaltam, hogy fizetem a gyerektartásdíjat amennyiben kéri a gyerektartásdíj végrehajtásának megszüntetését. Kötelezettséget vállalat a végrehajtás megszüntetésére, de a megszüntetést nem kérte. A tartásdíjat továbbra is letiltással vonják a fizetésemből. Szeretném a végrehajtást megszüntetni.
Mit tudok tenni? Elállhatok a szerződéstől szerződésszegés miatt? Úgytudom ezt a Ptk. nem engedi meg. Kértem a végrehajtás megszüntetését de a bíróság a megállapodásra hivatkozva elutasította. Milyen lehetőségeim maradtak?
Köszönöm!

Majordomus # 2023.09.04. 20:00

Ha külön költözött az anyjától akkor valószínűleg önállóan fenntart egy lakást(albérlet?). Talán már nem szorul rá a gyermektartásra.

De fogadd meg drb.. tanácsát. Azzal kell elindulni.

zsoltimehesz # 2023.09.04. 14:41

Nagyon szépen köszönöm a választ!

drbjozsef # 2023.09.04. 14:37

zsoltimehesz,

A volt feleségednek nem jár már, ha életvitelszerűen a gyerek nem vele lakik, nem az édesanyja tartja el.
Ha bírósági végzés rögzíti a tartást, akkor az exed kötelessége bejelenteni a bíróságon a tartási körülmények megváltozását, és azt, hogy már nem jogosult a tartásdíjra. Figyelmeztesd erre, mulasztása esetén jelentsd be te.

A gyermeknek járhat, akkor is ha levelező, akkor is, ha van jövedelme, ha ez az első felsőfokú képzése. Legfeljebb ezek figyelembevételével állapítják meg esetlegesen a tartásdíjat. Azért levelező mellett, ha képes eltartani magát, ritkán állapítják meg a tartási kötelezettséget, de elvileg 25 éves koráig ez lehetséges. Ha kéri a gyermek.

zsoltimehesz # 2023.09.04. 13:23

Tisztelt Ügyvéd Úr! Gyermekem betöltötte a 20. évét, érettségi után munkát vállalt, és életvitel szerűen külön költözött az anyjától. Munka mellett levelezőn kezdi az egyetemet. Érdeklődöm, hogy innentől kezdve köteles vagyok-e a volt feleségemnek gyerektartást fizetni. Köszönöm!

jeg # 2022.09.05. 11:42

drbjozsef!

Köszönöm szépen a válaszát!

drbjozsef # 2022.09.05. 11:37

jeg,

Főszabály szerint ha továbbtanul és rászorul, akkor 25 éves koráig. Utána csak különösen indokolt esetben.

A tartásra érdemtelenségre lehet hivatkozni, de mivel a gyermeknek joga, de a szülőnek joga ÉS kötelezettsége a kapcsolattartás, ezért a tartás megszüntetése csak akkor lehetséges, ha a kapcsolattartás elmaradása egyértelműen a gyerrmeknek felróható okból történik.