Magánszemélyek közötti kölcsön


JTJLM # 2015.03.29. 19:26

Kedves Fórumozók!
Kölcsönadtam egy ismerősömnek, a visszafizetés 2 hónapja volt esedékes, de megkereséseimre nem reagál.
Kintlévőségkezelő cégektől is kértem árajánlatot. Egyikük azt állítja, a sikerdíj az adóson jogszerűen követelhető. Ez igaz?
A sikerdíjak általában 20 % vagy e feletti értékek. Tényleg lehet ezt követelni?
(2 tanúval aláírt szerződés van a kölcsönről.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.31. 20:57

Nem végrendelet ez.

feri20 # 2015.05.23. 09:32

Kedves Fórumozok!
Segítségre van szükségem.
2012.októberben kölcsönadtam 1 millió 700 ezer forintot.(rokonnak)
Nekem le volt kötve a pénzem 8%-os kamatra,és azt mondta,hogy ő is fizet annyit.
2 évet vártam,nem szóltam de most kellene a pénzem de csak 150 ezret kaptam vissza.
Úgy volt,hogy házat akar venni de nem volt tehermentes és azt kellett lefizetni ,hogy megkapja az állami támogatást. De se pénz se ház.
Mindig a hitegetés megy és ebből már elegem van.
Írtunk egy papírt de nem tudom az mire elég.kivettem a pénzt a bankból és kaptam egy elismervényt,arra a hátuljára írtuk meg h ennyi összeget átadtam ekkor..és ennyi.
Röviden tömören ennyi.
Tudok valamit csinálni?
Köszönöm a válaszokat.

Sherlock # 2015.05.23. 10:30

Fizetési meghagyást tudsz kérni egy közjegyzőnél, ha annak ellentmond, akkor perben bizonyítod hogy kölcsönadtad, ő meg azt, hogy mennyit fizetett vissza. Ha nincs ellentmondás, akkor az illetékes végrehajtótól kéred a végrehajtást és ő megpróbálja behajtani. Ha van jövedelme vagy vagyona, akkor jó eséllyel megtérül.

Grave7 # 2015.05.23. 11:18

Nem a végrehajtótól kell kérni végrehajtást, hanem amikor jogerős a fizetési meghagyás, az azt kiállító közjegyzőnél kell benyújtani a végrehajtási kérelmet. Ezután fog a végrehajtóhoz kerülni az ügy.

Help22 # 2015.06.16. 16:53

dvözlök mindenkit.
Érdeklődni szeretnék egy ismerősömnek adtam kölcsönt,azt állította hogy örökségre vár de ez nem igaz.Közel 2.5 éve tart ez.
Beszéltem állítólagos rokonával is de szerintem ő saját maga volt,másnak ki adva magát.
Ígérgeti a pénzt hogy meg kapom de még se úgy van.
Ha be bizonyosodik hogy átvertek s hazudtak nekem 10 millió felett van a kölcsön összeg milyen büntetést kapnak,ha kapnak?
S mivel tudnak védekezni?
Nem megfelelő anyagi háttér s bizonytalan életükre?
Tényleg nem valami fényes a helyzet nála szülei sem foglalkoznak vele.
Várom mi hamarabbi válaszukat.

feri20 # 2017.07.16. 08:35

Kedves Fórumozók! Segítséget szeretnék kérni. 1 millió 700 ezer forintot kölcsönadtam rokonnak. 22 éves voltam..(Külföldön mosogatok) Nem sokára lejár az 5 év,fizetés meghagyást kell kérnem..mert mivel elévül. Ha perré alakul mennyi esélyem van egy elismervénnyel? az adós írta a papírt. Én xy (Tőlem) x időpontban x összeget átvettem, kézpénzben történt meg. Dátum és a két aláírás.(Bankból vettem ki a pénzt és a pénztári kifizetés bizonylat hátulján áll) Nagyon köszönöm a segítséget,nagy szükségem lenne arra a pénzre,ennyit tudtam várni,muszáj lépnem.

Dr.Attika # 2017.07.16. 09:44

Kedves Feri!
Pont a lényeget nem írta le. Mikor adta a pénzt és mi volt a visszafizetési határidő. Utóbbitól számít az elévülési idő.

feri20 # 2017.07.16. 10:03

Kedves Dr.Attika! Fizetési határidő szóbeli megegyezésben történt. Sajnos..De soha nem gondoltam volna. 2012.novemberben került átadásra.Elvileg a saját kezűleg írt papírra nem kell tanu ha jól tudom.

Dr.Attika # 2017.07.16. 10:16

A leírtak alapján a kölcsönadás bizonyított, viszont a visszafizetési határidő nem. Mondja fel írásban a kölcsönszerződést. határozzon meg 15 napos visszafizetési határidőt a bankszámla konkrét meghatározásával. Ennek eredménytelen eltelte után indítson polgári pert.

feri20 # 2017.07.16. 10:44

Köszönöm,kicsit megnyugtatott!

nonolet # 2017.07.16. 11:30

Help22

Ha az örökség történet nem volt igaz,
akkor szerintem megáll a csalás, azaz
feljelentheted.

HA igaz volt az örökség történet,
akkor
nem lehet szó bűncselekményről,
szerintem.

Akkor csak szerződés szegésről lehet szó.

Arról is csak akkor, ha az örökséget már megkapta
és mégsem fizetett neked a szerződés szerinti időben.

-

Egyébként
Milyen

  • visszafizetési határidő

és/vagy

  • visszafizetési feltétel

van a szerződésben?

Lejárt már a határidő vagy a feltétel bekövetkezett már?

1.
Ha nem akkor mire föl pattogsz?

2.
Ha, igen akkor kezdd el a behajtást, azaz

  • felszólítás fizetésre, ésszerű (30 nap) határidővel

HA fizet oké!

Ha nem, akkor fizetési meghagyás a közjegyzőnél.
HA fizet oké!
HA csak elismeri de nem fizet,
akkor kéred a végrehajtást ellene.

Ha nem ismeri el, akkor perré alakul az ügy
(ha te úgy akarod) és idővel lesz ítélet.
HA fizet oké!

Ha nem akkor kéred a végrehajtást ellene az ítélet alapján.

3.
Ha netán nincs is határidő
és/vagy
feltétel a szerződésben,
akkor pedig

  • mondd fel a kölcsönt azonnal

és
adj egy ésszerű visszafizetési határidőt.
(mondjuk 30 nap)

  • aztán kezdd el behajtani a pénzed (lásd fentebb).
nonolet # 2017.07.16. 11:32

feri20

...és ne várj már sokat, intézkedj!
Mert mindjárt itt a november, elévülhet a tartozás.

majsztro82 # 2017.07.18. 10:35

Üdvözletem!

Nekem egy olyan problémám lenne, h egy családi ismerősünknek 2012. szeptemberében nagyobb összeg került átadásra. Az elmúlt évek alatt kisebb-nagyobb összegekkel ez a tartozás részéről csökkentve lett, mikor mennyit tudott adni. Tavaly megromlott a kapcsolat a család és közte, ezért ügyvéd előtt lett írva egy tartozás elismerés a még fennálló tartozásáról, viszont határidő nem lett bele írva, h mikorra kell a teljes összeget visszafizetnie. Minden hónapban törlesztgeti a tartozását azóta is, viszont ilyen ütemben a tartozásának a rendezése kb. 15 évet venne igénybe. Milyen módja lenne annak (már, ha van egyáltalán), h minél hamarabb viszontlássuk a pénzünket és ne kelljen rá 15 évet v. még többet várni? Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.18. 10:51

Felszólítás, (fizetési meghagyás), per.

nonolet # 2017.07.18. 12:19

majsztro82

Ott a válasz kettővel alattad ...olvasd el és alkalmazd a te esetedre.

majsztro82 # 2017.07.18. 14:02

Igen, azt elolvastam, mielőtt írtam volna, csak nem voltam biztos benne, h ez nálam is megállja a helyét

majsztro82 # 2017.07.18. 14:12

Lévén, h nálam van havi törlesztés az adós részéről, csak akkora a tartozás, h ebben az ütemben nagyon sokáig elhúzódik. Felszólítást küldhetek, de beljebb nem leszek, mert nem fog többet fizetni. Max annyival, h akkor már lesz egy határidő, ami most nincs. Fizetési meghagyás utána kb. ugyanez. Elismerte a tartozás tényét ugyebár, de nem tud többet adni. Ezután per jön ugyebár. Mi esélyem van ott, h kötelezni tudják, h többet fizessen? Bankoknak is tartozik, azt is vonják, a nevén gyakorlatilag semmi, csak a havi fizu van, amit kap, az is elmegy mindenfele, a tartozások törlesztgetésére. Ha a perben javamra ítélnek, h fogják kötelezni, h a mostanitól többet fizessen, mikor a banki hiteleket is vonják a szlájáról?

wers # 2017.07.18. 14:30

Miért jönne mindenképpen per? KBS nyugtass meg kérlek.

nonolet # 2017.07.18. 14:44

"h többet fizessen? "

Az, hogy tud-e ...más kérdés!

HA magad is belátod, hogy

  • nem tud

és

  • nem akarsz végrehajtást vagyonára

akkor
fölösleges zargatnod.

Gyorsabban behajtani kb. 3 módon tudod a tartozást.

1.
A MÉG SZABAD vagyonára végrehajtást indítasz.
Erről szól a felmondás-felszólítás-végrehajtás módszer.

2.
Rákényszeríted, hogy vegye fel másik hitelt amiből téged kifizet és azt törleszti majd, helyetted.

3.
Eléred nála, hogy keressen többet és akkor többet tud törleszteni is...

-

A bonus pedig az, hogy levonod a tanulságot: fedezet/kezes nélkül nincs hitel, senkinek.
Családi ismerősnek se...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.18. 15:27

Miért jönne mindenképpen per? KBS nyugtass meg kérlek.
Ha egyszer nem fizet önként. Persze, ha a fizetési meghagyásnak nem mond ellent, akkor az lesz jogerős és végrehajtható.

wers # 2017.07.18. 15:34

Köszi a választ. Ha jól olvasom a tartozást elismete ügyvéd előtt, nem sok értelme lenne perre vinni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.18. 16:27

Adósok nem mindig gondolkodnak racionálisan , ha perbe kell bocsátkozni.

wers # 2017.07.18. 16:33

Végülis az ügyvédeknek, bíróknak stb. is kell munkát adni. Ha nem elég, amivel jelenleg tartozik.

majsztro82 # 2017.07.18. 18:40

nonolet

Mindenképp az lenne a cél, h minél hamarabb rendezze a fenálló tartozását. Hogy milyen módon, az nekünk mind1, csak hamarabb legyen, mint a jelenlegi ütem. A három módszerből az elsőt kifejtenéd bővebben? A felmondás része érdekelne főként a dolognak. 2. módszer: hogy lehet vkit rákényszeríteni, h akarata ellenére újabb hitelt vegyen fel? 3. módszer: nem én vagyok a munkáltatója, nem tudom, mennyi a havi bevétele, ergó nem is tudom rákényszeríteni, h többet keressen a hónapban. De ha vannak ötleteid ezekre, szivesen veszem őket. Ahogy írtam is, bmilyen megoldás érdekel, mindenre vevő vagyok, ami előbbre visz. Köszi