Megbízási szerződés felmondása


ObudaFan # 2009.06.22. 18:16

Nincs. Leginkább az ügyvéd fogja megírni. Ha ügyvéd(jelölt) vagy és mégis sikerült ezt a kérdést feltenned, akkor nem biztos, hogy ez a pálya lesz neked való.

Zita() # 2009.06.22. 14:33

Tisztelt fórumozók! Tudna nekem valaki segíteni? Ha lehet gyorsan. Bocsánat a sürgetésért, de ma délutánig feltétlen meg kellene tudnom. Az ügyvédi megbízói szerződésnek van valamiféle formanyomtatványa? És hol érhető el? Vagy milyen formátumban kell megírni? Miket tartalmazzon? Köszönettel: Zita()

Kovács_Béla_Sándor # 2009.01.21. 14:36

Jól emlékszel. És minden más ügyletnél is szokásos, ahol közreműködő megbízottnak kifizetett díj csak később, a szerződés tartós fennállása során térül meg.

Csipke # 2009.01.21. 14:27

Rexor,

szerintem ő arra gondol, hogy a megbízása arra szólt, hogy kössön szerződéseket, és azokat mondták fel, és azt akarják vele kifizettetni. Vagy nem jól értettem?

Nekem inkább az lenne a kérdésem, hogy mikor az elszámolás volt, akkor készült-e dokumentum az elszámolásról? (azaz a felek elszámoltak, egymással szemben nincs követelésük). Ha igen, akkor a válaszom a kérdésre, nem.

Ha nincs ilyen, vagy nem ilyen egyértelmű, akkor meg kell nézni, hogy akár a felmondásban, akár a megbízási szerződésben vállalt-e olyan kötelezettséget, hogy ha köt egy szerződést, és azt a megbízója felmondja, akkor vállalja x összeg megfizetését?

A biztosítási ügynökökkel szemben a biztosítónak szokott általában ilyen kitétele lenni, ha jól emlékszem.


Csipke

Rexor # 2009.01.21. 13:49

Mi van a megbízási szerződésben? Van arra valami utalás, ha felmondanak neked, akkor fizetned kell?

julka # 2009.01.21. 13:45

Kedves Fórumozók!

Szeretném kikérni a véleményeteket! 2007-ben kötöttem egy megbízási szerződést egy pénzügyi tanácsadó céggel. Pár hónapig dolgoztam, ezután passzív státuszban voltam szintén pár hónapig. Tavaly májusban felmondták a megbízási szerződésemet. Most decemberben küldtek egy számlát miszerint be kellene fizetnem x összeget, azért mert a kötött szerződéseimet felmondták. Szerintetek ez jogos követelés?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.22. 12:04

Közös megegyezésre mindig van mód. Már csak a szerződési szabadság miatt is...

Ági185 # 2008.04.22. 11:57

Tisztelt Fórumozók!

Megbízási szerződést szeretnék megszüntetni, a megbízó oldaláról. Azt szeretném kérdezni, hogy itt van-e lehetőség a közös megegyezéssel történő megszüntetésre, vagy csak felmondással lehet élni?

Segítségeteket előre is köszönöm.

derill # 2005.06.04. 18:32

Na azért ez nem egészen igy van.

Ugyanis határozott idejü szerződéskötésnél, ha nem a megbizott adott okot a felmondásra, köteles vagy a felmondással okozott kárát megtériteni.

Nézzük ugyanis a megbizott helyzetét. Köt egy határozott idejü szerződést, majd azért, hogy az abban foglaltaknak eleget tudjon tenni, bizonyos más ügyeket nem vállal el, abban a tudatban és reményben, hogy a szerződésben meghatározott ideig fenn áll a megbizása.

Ha nem lenne kártéritési felelősség és bármikor fel lehetne mondani bármilyen indokkal, értelmét vesztené a határozott, illetve határozatlan idejü megbizási szerződés közti megkülönböztetés.

Azzal, hogy határozott időre kötöttél szerződést, vállaltad ugyanis, hogy addig az időpontig foglalkoztatod az ügyvédet.

Az a szabály, hogy "felmondás jogának korlátozása vagy kizárása semmis", csak azt jelenti, hogy érvényesen nem lehet kizárni a felmondás jogát és nem lehet korlátozni sem, tehát nem lehet feltételhez kötni, kivéve folyamatos megbizási jogviszonynál, viszont ez nem jelenti azt, hogy a felmondással okozott kárt sem kell megtériteni.

Ez tehát azt jelenti, hogy ülj le az ügyvéddel, és beszéljétek meg, hogy milyen összeget kell részére megfizetned annak érdekében, hogy közöt megegyezéssel bontsátok fel a megbizási jogviszonyt és az ügyvéd ne forduljon birósághoz kártérités iránt. Amennyiben ugyanis birósághoz fordul, neki kell bizonyitania, hogy kára keletkezett - ami nem biztos, hogy sikerül, de az sem, hogy nem. Ha sikerül, neked sokba fog kerülni.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

lucilla # 2005.06.02. 11:33

Nos, igen, köszönöm mindenkinek a hozzászólást, valóban én is így gondolom, hogy semmiképp sem kell kifizetnünk a hátralévő időt. Elvileg lehetne korlátozni a felmondási jogot, ami annyit jelentene, hogy felmondási időt kötnénk ki, de ebben az esetben ez nem áll fenn, így azonnali hatállyal is fel lehet mondanki a megbízási szerződést.

Saska # 2005.05.20. 12:06

Szia Lucilla ! Brilliáns az ügyvéd úr érvelése, csak az alapok nem stimmelnek, azokat úgy látom, nagyvonalúan átlépte. El ne hidd, amit mond ! A helyzetedre a Ptk. kommentár a következőket rögzíti:
" A megbízó a saját céljánal elérése végett, a saját érdekeinek szem előtt tartásával ad másnak megbízást meghatározott ügy ellátására...A megbízásnak ebből a jellegéből következik, hogy a tv. megadja a jogot a megbízónak arra, hogy a megbízási szerződést bármikor, bármilyen okból azonnali hatállyal felmondja. " Úgyhogy sok sikert !

Banyamancs # 2005.05.20. 11:17

Tök jó, tetszik az ötlet! :-))))))

A kamaránál azért megérne egy bejelentést...

Két Lotti # 2005.05.20. 11:08

Ügyvédi megbízást bármikor fel lehet mondani.

Most mit akar, hogy fizessétek ki még 7 hónapra?


Ügyvéd - Társasági szakjogász

pixel # 2005.05.19. 22:04

"a szerződésben nincs korlátozása a felmondási jognak".

Ez mindent kizár.
Ha felvesznek egy melohelyre határozott 3 hónapra és nem vagy alkalmas vagy sűlyosan hibázol KIRUGNAK!

lucilla # 2005.05.15. 10:48

Adott egy határozott időre szóló ügyvédi megbízási szerződés (1 év időtartamra), amelyből még 7 hónap hátra van. Olyan körülmények álltak be, ami miatt ügyvédet kell cserélnünk. Felmondtunk az ügyvédnek, ám őszerinte ezt határozott idejű szerződésnél nem lehet megtenni, mindenképp meg kell várni a szerződés lejártát. A Ptk és az ügyvéd törvény nem különbözteti meg a határozott és a határozatlan időre kötött megbízási szerződést, ellenben rögzíti, hogy a megbízó azonnali hatállyal, indoklás nélkül felmondhatja a szerződést, bármikor. Az ügyvéd szerint ez határozott idejű szerződésre nem vonatkoztatható. Megjegyzem, a szerződésben nincs korlátozása a felmondási jognak (szintén Ptk: főszabály szerint a felmondási jog korlátozása, kizárása semmis, ám folyamatos megbízás esetén mód van eltérni ettől, ám kizárni ekkor sem lehet).
A másik érve, hogy míg a feltétel bekövetkezése függõben van (tehát itt a lejárati idő bekövetkezése), egyik fél sem tehet semmit, ami a feltétel bekövetkezése, illetõleg meghiúsulása esetére a másik fél jogát csorbítja vagy meghiúsítja. Ez a szabály harmadik személy jóhiszemûen és ellenérték fejében szerzett jogát nem érinti. (Ptk 229 §). Én azt gondolom, hogy a felmondási jog gyakorlása nem jelentheti a másik fél jogának csorbítását.

Nos, szerintem egyértelmű, hogy fel lehet mondani az ügyvédnek, de mivel jöhet még elő az ügyvéd???