Sziasztok!
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségeteket kérni!
Adott egy ingatlan, melyen X személynek szerződéssel keletkezett holtig tartó haszonélvezete van. Az ingatlant azonban évek óta nem lakja, hanem azt a tulajdonos használja. A közüzemi szerződések is az Õ nevén vannak és a díjakat is Õ fizeti ennek megfelelően.
A tulaj az ingatlant értékesíteni szeretné és arra kéri a haszonélvezeti joggal bíró X személyt, hogy mondjon le e jogáról.
Kérdéseim:
1. Egyedül X döntése, hogy lemond-e a haszonélvezetről vagy a tulaj pert indíthat ellene a haszonélvezet megszüntetése miatt?
(Azt olvastam, hogy szerződésen alapuló haszonélvezet esetén nincs lehetőség a bíróság általi módosításra, megszüntetésre. Igaz ez?)
2. Amennyiben hajlandó lemondani e jogáról, úgy azt megteheti ellenérték fejében vagy ingyenesen is?
3. A gyakorlatban mennyi szokott lenni a haszonélvezeti jog ellenértéke? (Gondolom a felek megállapodásának kérdése, de nyilván van egy általánosan elfogadott norma, pl. az ingatlan lakatlan és lakott forgalmi értékének különbözete, stb.)
4. Külön szerződésbe kell foglalni a megállapodást, vagy elegendő, ha vevőt keresnek a lakásra, majd a haszonélvezetre jogosult mint az egyik eladó jelenik meg az adás-vételi szerződésen, amelyben rögzítik e jogról való lemondást és a vevő fizeti ki tulajdonképpen ezt az összeget. A vételárat kvázi megosztják a tulajdonos és a haszonélvezeti jog gyakorlója között.
Köszönöm.
Julius