Gondnokság alatt vagyon kezelése


Matteo # 2006.06.15. 09:46

A történet a következő:

Adott 50-50% ban apa és lánya által örökölt ingatlan. Az idős apa egészségi állapota (folyamatos kórház, magát ellátni nem tudja), tehát biztosan nem beszámítható állapota miatt gondnokságra szorul. (hogyismondják, cselekvőképtelen?)

A lánya nem veheti gondnokság (gondolom) a fenti érdekeltség miatt.(?)

Lényeg a lényeg: Az örökölt (fél)ingatlan árából szeretne venni gyermekeinek lakást.
Kérdéseim:

  1. A kijelölt gondnok dönthet e úgy, hogy eladják az ingatlant. (rá lehet/kell beszélni?)
  2. Ha eladják az ingatlant, a gondnok felelőssége kezelni a vagyont, dönthet e úgy, hogy a fiatalok lakásába fekteti be? (ugye hogy ne kelljen adózni másik lakást kellene venni belőle...)

A történethez hozzátartozik, hogy az apa örököse amúgy is a lánya lenne, tehát úgyis oda kerülne a vagyon, de addig is jó lenne kezdeni vele valamit. (mindeni érdekében)
(ez sajnos szintén szomorú de pár éven belül elég valószínüleg aktulis lesz...)

Remélem érthetően írtam le a szitut, és tisztelettel kösznöm a tanácsokat!

Főlökött # 2006.06.15. 15:01

Tisztelt Matteo

Először is kell egy orvosi szakvélemény a cselekvőképességről, illetve cselekvő képtelenségről.

Az illetékes gyámüggyel karöltve a bíróság kinevez egy gyámot. Ezen gyám lehet hivatásos gyám és saját hozzátartozó ( gyám ) is, ha vállalja.

Ingatlan értékesítés :
Az ingatlant a gyámügy is felbecsülteti ( önkormányzat építésügyi hatóságát keresi meg levélben a felbecsültetésre ) és az eljárása során megállapítja, hogy az ingatlan áron, ár alatt került értékesítésre. Ha minden rendben, a gyámügy engedélyével, ami az ingatlan adásvételi szerződésre is felkerül, tudja átíratni az új tulajdonos az ingatlant.

Vételár : A gyámügy által vezetett, elkülönített, cselekvőképtelen személy nevére nyitott számlára kell átutaltatni - befizetni, a rá eső részt. Ehhez csak a gyámügy jóváhagyásával lehet nyúlni, arról összeget leemelni ( pl. adóbefizetés, új lakás vásárlás....stb. ).

Remélem tudtam segíteni

Tisztelettel

----------------------
  • Löki
Matteo # 2006.06.16. 07:33

Nyilván kell szakvélemény, de nézzük csak azt a verziót, hogy biztosan cselekvőképtelen, mert ez 100%

Amennyit utánaolvastam eddig, a gondnokság és gyámság közt különbség van, és itt majd gondnokságról fogunk beszélni aszem, de lehet, hogy tévedek. Valamint ez a gondnok (vagy ha tévedek gyám) nem lehet saját hozzátartozó, mivel itt az öröklésnél érdekelt a hozzátartozó...

Végülis csak az érdekelne, ha kijelölt gondnok lesz, elképzelhető e, hogy a vagyon kezelője úgy (legyen az gyámügy vagy akárki) döntsön, hogy az említett leány az apja részét is hozzátehesse az ingatlan vásárlásához? Erkölcsileg abszolút nem problémás szerintem, hiszen a bácsi nem tud vele mit kezdeni, és úgyis a leány örökölné...

ObudaFan # 2006.06.17. 09:45

A helyzet az, hogy a gondnok a leány lesz, az adott ügyre viszont - érdekellentét miatt - eseti gondnokot fognak kirendelni. Ez az eseti gondnok véleményem szerint nem járhat el így, mert ezzel a gondnokolt vagyonát csorbítaná.

Matteo # 2006.06.19. 11:53

Igen, köszi! Ezaz, eseti gondnok!

Igazából ennek lényegét nem értem, ha az adott illető "vegetál" miért kell "jegelni" a vagyonát.

kocka76 # 2008.03.12. 19:22

Kis segítséget szeretnék kérni.
Adott a házam, 50-50% tulajdonban édesanyámmal.
Édesanyám állapota miatt megkerestem a gyámhatóságot, a szükséges pszihológiai vizsgálatot elvégeztettem, de a papírokkal még nem mentem vissza a gyámügyre.
A ház viszont felújításra szorul, és ahoz hitelt kell felvennem, ami jelzáloggal jár.
Kérdés, hogy ebben a gyámügy már érintett-e(egyátalán szerepel náluk valahol erről valami, mert papírt még semmit nem írtam alá sehol), vagy utólag, mikor elé kerül az ügy, bele szólhat-e?
Érdemes-e inkább csak az én tulajdoni hányadomra terhelni az egészet, már ha egyátalán lehetséges ilyen?
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.12. 19:49

Csak bíróság helyezhet valakit cselekvőképességet korlátozó vagy kizáró gondokság alá - a gyámhatóság nem.

gyulesz # 2020.01.07. 15:31

Teljesen kizáró gondnokság alatt lévő és intézményben élő felnőtt testvéremmel megörököltünk fele-fele arányban az elhunyt szülők után egy családi házat.A testvérem gondnoka én vagyok másik testvérünk nincs.Az ingatlanhoz belül ötven éve nem volt nyúlva ezért szeretném megtartani felújítani és majd a jelenleg kiskorú gyermekeimre hagyni halálunk esetén esetleg addig is lakni.Arra gondoltam,hogy ajándékozás kereteiben a testvérem részét átvehetném-e természetesen csak a törvényes lehetőségek keretein belül úgy,hogy a részére haszonélvezeti jogot vezetnénk be hiszen az ingatlan a családunkban maradna és nem terveznénk az eladását?Természetesen abban az esetben ha a törvények és a gyámügy engedélyeznék ezt a verziót.Van-e erre ma jogi lehetőség és ha igen milyen illeték stb vonzata volna?A tulajdonrész megvásárlása az egyrészt anyagiak hiányában és a későbbi öröklésnél a 18%-os bankbetét (megváltott vételár) öröklési illeték miatt sem lenne gazdaságos döntés.Illetve a ráfordítások számláit gyűjteni kellene a majdani öröklés pillanatáig mert a majdani öröklés utáni illetékfizetéskor az akkor felértékelt ingatlanból az addigi ráfordításokat le kellene majd vonni ami akár évtized(ek) múlva lenne majd.Esetleg van valami korrektebb megoldása az esetünkre?

Burn Out # 2020.01.07. 16:04

Gyulesz: ezt a gyámhatóság így biztos nem fogja jóváhagyni. Másrészről érdekellentét van közted és a testvéred között.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.07. 17:16

+1
Az ajándékozás ingyenes juttatás. Ahhoz a gyámhatóság nem járul, nem is járulhat hozzá.

drbjozsef # 2020.01.07. 18:43

gyulesz,

Ezt a dolgot le kellett volna rendezni időben az örökhagyók életében. Most már csak úgy kerülhet hozzád, ha megveszed, és ki is fizeted a testvérednek, a gyámhivatal erre ügyelni fog.

Ha nincs pénz, akkor már csak az marad, hogy vagy Te megöröklöd tőle, vagy, ha ő él tovább, akkor a gyerekeid megöröklik majd tőle.

Ha addig lakod, abba talán a gyámhivatal nem fog beleszólni, de ha pénzt költesz rá, és pl. a testvéred ellátásának költségeit máshogy nem tudod fedezni, a gyámhivatal akár el is "adhatja" a részét, és akkor a belefektetett pénzedet is bukhatod (vagy csak hosszadalamas pereskedéssel szerezheted vissza). Mindenesetre amit a házra költesz, annak minden számláját rakd el, még jól jöhet.

gyulesz # 2020.01.07. 18:47

Tehát akkor nincs semmi megoldás?Mert kifizetni nem tudnám a testvéremet azzal tisztában vagyok,hogy ügygondnok kell érdek ellentétkor mert a hagyatékin is kijelöltek ügygondnokot mert a temetési költségeket a közjegyző összeszámolta majd amikor jeleztem,hogy szeretném ha közösen fizetnénk a testvéremmel ahhoz kellett ügygondnok ami sajnos nem volt számomra ingyenes. Tehát a gyámügy sem engedélyezheti az ajándékozását a gondnokolt személynek még halálig tartó haszonélvezeti jog bejegyzése mellett sem?Illetve egy ügyvéd azt mondta,hogy ilyen esetben nem lehet ajándékozni tehát ügyvéd sem készíthet ilyen szerződést?Az illetékes gyámhivatali ügyintéző azt sugallta,hogy ajándékozhat a gondnokolt mert a gyámügyi számla megnyitásához is személyesen megjelentette az irodájában 1,5 órás tájékoztatóra aláírásokkal stb. Azért kérdezem mert olyan jogharmonizáció van az országban,hogy ahány azonos hivatalt kérdezek annyiféle választ adnak.Például ezen a héten megkérdeztem egy fővárosi gyámhivatalnál dolgozó illetőt ő talált valami jogszabályt a haszonélvezettel való ajándékozásra.De telefonon elhadarta a talált jogszabályt nem tudtam feljegyezni,hogy utána nézzek.

Köszönöm a további válaszokat!

drbjozsef # 2020.01.07. 19:00

gyulesz,

Igen valószínűtlen, hogy egy intézményben élő ember javára a gyámhivatal elfogadna egy haszonélvezeti jogot. Minek? Ha úgysem használja, mire menne vele?

Már az is valami, hogy használati díjat nem kell majd fizessél a testvéred számára, ha használod az ő részét is, amíg ki nem találja ezt is valaki a gyámhivatalnál (persze, amit a testvéredre költesz igazolhatóan, az értelemszerűen beszámítható lenne).

gyulesz # 2020.01.08. 06:37

A haszonélvezet az egyébként nem az ingatlanban való bennelakásról szól a közhiedelem szerint hanem egy pénzben is kifejezhető jogról és az elidegenítéskor is egy korlátozás értékcsökk. tényező lehetne ami részemről inkább egy garanciát jelentene. Illetve megkönnyítené az egyik fél ráfordítását az ingatlanra.Tulajdonrész arányában egyébként tudomásom szerint lehet használni arányosan a közös ingatlant.Tehát ez nem fehér és nem fekete de még bonyolítva a dolgot még a csok felújítási verziója is felmerült mert kiskorúak a gyermekeim és még soha semmire nem kaptam támogatást az életben. De persze akik véleményt formálnak és törvényt hoznak azok nem úgy érzik mint aki benne van a helyzet közepébe.

Noaemy # 2021.04.20. 02:00

Kedves Fórumozók!

Az alábbi eset kapcsán szeretném a véleményetek kikérni:
Adott egy ingatlan, melynek 1/4-ed tulajdoni hányada a gondnok és 1/4-ed tulajdoni hányada a gondnokolt nevén van.
Az ingatlant szeretnék eladni. A gondnok az adásvételi szerződés megkötése során képviselheti a gondnokoltját is?

Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.20. 05:27

Szerintem igen. Azonos az érdekük. De a gyámhatóság hozzájárulása úgyis kell.

Noaemy # 2021.04.20. 17:23

Kedves Béla!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat és a segítségedet! :)

Paffi # 2021.09.23. 11:50

Üdv Mindenkinek!
Segítséget szeretnék kérni egy hasonló ügyben. Adott egy gondnokság alá kerülő személy, akinek ha úgy sikerül elintézni, a felesége lenne a gondnoka. Jelenleg a gondnokság alá kerülő személy kórházban tartozkodik, majd pedig tervek szerint szociális otthonba kerülne, mert 24 órás felügyeletet igényel amit a család nem tud vállalni, a szociális otthon a beteg nyugdíjából lenne fedezve. A gondnokság alá kerülő személynek van két ingatlanja, az egyik teljesen az ő nevén, a másik pedig a feleségével, 50-50%-ban megosztva.
Abban az esetben ha a feleség lesz a gondnok, eladhatóak-e az ingatlanok? Az ingatlanok azért lennének eladva, mert a feleség nem tudná fentartani a keresetéből az ingatlanokat, és kisebbet vásárolna. Esetleg az egyiket eladná, hogy a másikat felújítsa. Van arra esély, hogy ilyen indoklás mellett belemenjen a gyámügy az eladásba? Amennyiben beleegyezne a gyámügy az eladásba és új ingatlan kerülne megvételre , akkor az a rész amely a gondokság alatt lévő személy pénzéből lett vásárolva, az ő részére szólna vagy a feleségére ruházódna?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 12:16

Amit a végén írsz, az semmiképpen. Hiszen az gyakorlatilag ajándékozás lenne.

Jveronika20 # 2021.10.29. 19:31

Adott egy olyan szituáció, hogy Apukám a testvérének a gyámja aki cselekvőképtelen (szellemi fogyatékos). 50-50%-ban megörökölték a családi házukat, ami most eladásra kerül. A testvérére eső pénzösszeg a gyámhatósághoz kerül? Vagy ilyenkor, hogy van ez?
Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.30. 06:58

Csak ha elrendelik. De el szokták.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.10.30. 06:59

(De jobb lenne, ha elárrulnád, miért kérdezed; nehogy belecsússzatok egy bűncselekménybe.)

viktortamas # 2021.11.07. 14:42

Sziasztok!
Anyukám gondnokságom(hitelügyben és ingatlanügyben) alá helyezése jogerőre emelkedett júniusban, és augusztusban az én tudtom nélkül felvett fél millió hitelt a budapest banktól.(Azt mondja ruhákra költötte de szerintem a cigány jósnőnek is adott).Mit tegyek?Pereljem be a budapest bankot, hogy úgy adtak neki hitelt hogy a gondnoka(vagyis én) nem adta hozzá a beleegyezését?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.11.07. 17:06

Honnan kellett volna azt a banknak tudnia, hogy gondnokság alatt áll?

Ettől függetlenül a szerződés érvénytelen, de az nem azt jelenti, hogy nem kell visszafizetni legalább a tőkét. Választhatsz: visszafizeted a tőkét egyösszegben, aztán várod, vajon beperelik-e anyádat kamatokra, kártérítésre - vagy nyelsz egyet, és szépen törlesztetek szerződés szerint.

viktortamas # 2021.11.07. 18:42

Akkor mi ertelme a gondnoksag ala helyezesnek?Eppen azert csinaltuk hogy ne tudjon hitelt felvenni az engedelyem nelkul.