Közúti baleset okozása


Szegednapfény # 2009.08.21. 07:40

Sértettként, teljesen vétlenül közúti balesetet szenvedtünk.A vádlottat a bíróság gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértéssel vádolja, de úgy látjuk, hogy csak legfeljebb vétségként.( a tárgyalás menetéből kiderült, hogy még pénzbüntetést sem akarna kiszabni legszívesebben, sőt semmilyen büntetést...) Az I. fokú tárgyaláson kiderült, hogy feltehetőleg maradandó fogyatékosság keletkezett a sértett részéről, ezért a bírónő kénytelen volt igazságügyi szakértői vizsgálatot elrendelni, illetve felhívta a vádlottat közvetítői eljárásra.

Kérdésem: az igazságügyi szakértői vizsgálat megtörtént, de nem kaptunk belőle egy példányt. Kérhetem-e az I. bíróságot, hogy a következő tárgyalás előtt küldje meg részemre a vizsgálat eredményét, illetve közölhetem-e vele, hogy a vádlott semmilyen jóvátételi kapcsolatot nem vett fel a közvetítői eljárás alapján.
Vagy csak az I. fokú Ítéletből fogok értesülni az igazságügyi szakértői eredményről?
Választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2009.08.21. 12:20

Megküldeni nem fogják, ez nem polgári per a két peres fél között, hanem a terhelt ellen folyó büntetőeljárás, ahol azért a sértett nem "főszereplő". A sértett megpróbálhat saját költségen másolatot kérni róla. A büntető kezelőirodán lehet az igényt előterjeszteni.

Szegednapfény # 2009.08.21. 13:41

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Köszönöm gyors válaszát;
Kérem arra is szíveskedjen választ adni, hogy a második tárgylás előtt " van-e értelme" közölni a bíróval, hogy a vádlott semmilyen jóvátételi kapcsolatot nem vett fel a közvetítői eljárás keretében a bíró előírásának megfelelően.
Köszönettel.

ObudaFan # 2009.08.22. 19:21

Elvileg erről a mediátor már tájékoztatta a bírót, de a sértett majd a tanúkihallgatásán elmondhat ilyesmiket is.

ObudaFan # 2009.08.22. 19:47

Speciel a gondatlan sts az éppen vétség (mint minden gondatlan bűncselekmény), de a kérdés szempontjából mindegy is, hogy a vád gondatlan sts, vagy közúti baleset okozása.

Szegednapfény # 2009.08.24. 09:48

Sajnos a tanú kihallgatáson a sértett nem tudja elmondani, azt, hogy a vádlott illetve ügyvédje nem kereste meg a "jóvátétel" keretében közvetítő eljárssal kapcsolatban, ugyanis a bíróág közölte az I. tárgyalás végén,hogy a sértettet már meg sem idézi a második tárgyalásra. Tehát a második tárgyalásra már elmenni sem tudunk, így véleményünket sem mondhatjuk el.
Furcsának tartom a bírói hozzáállást továbbra is... Ezért gondoltuk, hogy legalább írásban tájékoztatnánk a bíróságot, hogy a vádlott semminemű kapcsolatot nem vett fel a sértettel, mert hát ugye a vádlott aki viszont ott lesz a második tárgyláson " bármit" mondhat.
Mi a vélemény erről?!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.08.24. 09:52

Mintha ObudaFan már válaszolt volna: a közvetítő tájékoztatja a bíróságot az eljárás eredménytelenségéről. Egyébként levelezni szabad. Az nem igaz, hogy idézés hiányában nem lehet elmenni a tárgyalásra. Akár én is elmehetnék - pedig sértett se vagyok.

Szegednapfény # 2009.08.24. 13:14

Köszönöm a megerősítést

nem tündér # 2009.09.07. 16:59

Üdv mindenkinek!
Szeretnék választ kapni a következő kérdéseimre.
Az előzmény:jogosítvány nélküli vezetés közbeni közúti baleset okozása(az autó is más nevén..),majd rendőrségi feljelentés.Az okozott kár elég tetemes,ellenben a biztosítás még friss.Az okozott kárt vajon milyen módon,és kin akarják majd behajtani?Továbbá milyen következményei lehetnek az ügynek,annak tudatában,h más nevén szereplő kocsival jogosítvány nélkül történt az eset?
Valószínű lesznek még kérdéseim,a válaszokat előre is köszönöm.

guba # 2009.09.07. 17:20

Ha volt érvényes kötelező biztosítás a kocsira, a biztosító követelni fogja az általa megtérített kárt a biztosítottól, amennyiben a vezetőnek nem volt jogosítványa, kivéve, ha alapos okból feltételezhette a biztosított, hogy a vezető rendelkezik érvényes vezetői engedéllyel.

nem tündér # 2009.09.07. 17:45

Tisztelt guba!
Először is köszönöm a gyors választ.
Ismét kérdés:Ha a biztosított tudatában volt annak,h az autót vezetői engedély nélkül fogják használni,az milyen kihatással van rá nézve,tehát mennyire veszélyezteti az ügy az ő vezeti engedélyét?Továbbá minden esetben a biztosítottat terheli az adott esetben behajtandó károkozás összege?Hogyan mentesíthető ő ezalól?
A válaszokat előre köszönöm!

guba # 2009.09.07. 18:37

A jogosítványa nincsen veszélyben, nem ő vezetett. A megtérített kárt a biztosító a biztosítotton fogja követelni, ő pedig esetleg a károkozón.

jack4 # 2009.09.07. 18:54

Engedély nélküli vezetés szabálysértés elkövetése miatt azonban az átengedő 100.000 Ft-ig terjedő bírsággal sújtható.

nem tündér # 2009.09.08. 12:36

Ismét köszönöm a válaszokat.
Érdekelne még továbbá,hogy van-e bevett szokás az esetleges bírságok részletre történő megfizetését illetően,illetve nagy összegű kár esetén,amit jelen esetben a biztosító valószínű követelni fog lehetséges-e a szintén részlet(ek)ben történő fizetés?
Válaszukat előre is köszönöm.

jack4 # 2009.09.08. 20:27

A bírságra lehet részletfizetést kérni. Az okozott kárt a biztosító rendezi (volt kötelező).

nem tündér # 2009.09.09. 08:42

Igen,volt,de ahogy a jármű,úgy a kötelező biztosítás is nem az én nevemen,jelen esetben pedig én voltam a károkozó(...).Ezek tükrében kérdezem: a biztosító (gondolom jogosan) követelni fogja-e az általa megtérített kárérték részemről történő megfizetését?

ObudaFan # 2009.09.09. 15:28

Valószínűleg követelni fogja.

jack4 # 2009.09.09. 16:56

A biztosító a biztosítottól követelheti vissza a kifizetett kártérítési összeget, mivel vele áll jogviszonyban. Több esetben is van rá lehetősége. Ilyen lehetőség, ha a gépjármű vezetője gépjárművezetésre jogosító engedéllyel nem rendelkezett, illetve a gépjármű vezetését ilyen személynek adták át.

ObudaFan # 2009.09.09. 16:59

Ez így van, majd pedig a biztosított attól, aki ténylegesen vezetett.

csgabor # 2009.09.15. 09:33

Segítséget szeretnék kérni!Egy velem szemben szabályosan közlekedő motorosnak nem adtam meg az elsöbbséget(kikanyarodtam elé).Sajnos az ütközés miatt(pedig ő és én is 20-25km/h sebességgel haladtunk)8 napon túli személyi sérülést okoztam.Ittas nem voltam!Hál isten a motoros már jól van,és azóta is tartjuk a kapcsolatot.Elismertem,hogy én voltam a híbás,és ezt már a helyi rendörkapitányságon jegyzőkönyvbe is vették.Kérdésem,csak az lenne,hogy mire számíthatok?Úgyanis bírósági ügy lesz belőle.A jegyzőkönyvbe beleirtuk,hogy most lettem munkanélküli,és a jogosítványomra családi okok miatt nagy szükségem lenne.Mit tehetnék még?

ObudaFan # 2009.09.15. 17:06

A legvalószínűbb, amit el tudsz érni, hogy csak járműfajtáól, vagy kategóriától tiltsanak el, ha többféle kategóriára van jogsid.

sunny88 # 2009.09.16. 16:27

üdv!ma hivtak a rendőrségről h menjek be kihallgatásra közuti veszélyezetés miatt!!elözöleg rendszám nélkül mentem motorral és megprobálam elmenni de végül megálltam kaptam is papirt szabálysértésről megis kaptam a büntetést!!erre ma hivnak h veszélyeztetés miatt menjek be kihallgatásra!!de én ezt nem ismerem el mert sztem nem veszélyezettem senkit!!mit tegyek mit mondjak a kihallgatáson h a javamra döntsenek!!irjatok üdv

ObudaFan # 2009.09.16. 16:54

Önmagában a rendszám nélküli vezetés nem közúti veszélyeztetés.

sunny88 # 2009.09.16. 17:34

hát ezt nem értem megkaptam a szabálysértés papirt ebben levolt irva pontosan minden de erröl egy szo sem volt h én közuti veszélyeztettem!!de kit?állitolag van kamera a motoron és ott látszik h kielöztem a rendőrtés h a szembejövö forgalmat irányvcáltoztatásra késnyszeritettem de ez nemigaz nem mentem át a felező vonalon!nemtom mit tegyek!most meek majd kihallgatásra és utánna döl el h pert inditanak e!persze tagadni fogok mindent!!remélem ezt kell tennem?:DD

ObudaFan # 2009.09.16. 19:09

Hogy a szabálysértési határozatban nincs erről szó, az nem csoda, az lenne furcsa, ha lenne. A kihallgatáson nagyjából ki fog derülni, hogy mi a gyanú.