Közúti baleset okozása


Szomorú örökös # 2022.09.14. 17:34

maci4224

Ne erőltesd, nem áll jól neked a politika. ;-)

Majordomus # 2022.09.14. 19:48

És ez a fórum nem is erre való!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.09.14. 19:57

Te voltál a másik jelölt, maci? Engedd el, vesztett ügy már ez is.

pimre # 2022.12.29. 12:08

Bocs, hogy nem találok jobb témakört a kérdésemhez:

Ma átsétáltam a piroson, de egy rendőrkocsi utólért, és a rendőr felelősségre vont. Jogosan.
És azt is megjegyezte, hogy ez 50.000 Ft büntetési tételt jelenthet. Aztán nem büntetett, de kíváncsi lettem, hogy hol találhatók meg a gyalogosok által elkövetett szabálysértések büntetési tételei. Feltételezem, hogy valamelyik kormány-, vagy miniszteri rendeletben, de az njt.hu oldalon címszóra keresve nem találom, és az internetes keresők is csak az autós büntetéseket hozzák jogszabályi szinten.
Meg tudnátok mondani az idevágó jogszabályt?

drbjozsef # 2022.12.29. 14:06

pimre,

Véleményem szerint az ilyen szabálysértésre - amennyiben más ember testi épségét vagy egészségét nem veszélyeztetted vagy sértetted meg -, a Szabs. tv. 224.§ szerinti "Közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése" vonatkozik.
Ennek büntetési tételeire elvileg a 63/2012. (IV. 2.) Korm. rendelet szerinti 6. melléklet vonatkozik, és mivel a továbbiakban nincs kiemelve, a 1. és 2. pont jöhet szóba. (az, hogy itt egyiknél sincs külön nevesítve az 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendelet szerinti 8.§ megsértése mondjuk, az szerintem nem számít, ami nincs benne a 3-37 pontokban, arra ezek kellenek hogy vonatkozzanak).

Vagyis nem teljesen volt igaza, szerintem 10.000. és 30.000. forint között lehet a büntetési tétel.
De lehet, hogy tévedek, és csak nem találom konkrétan a kresz 8.§(2) "c" pont megsértésére vonatkozó rendelkezést. De szerintem konkrétan nincs ilyen.

Szomorú örökös # 2022.12.29. 15:26

pimre

kíváncsi lettem, hogy hol találhatók meg a gyalogosok által elkövetett szabálysértések büntetési tételei

Szerintem ezek nem kifejezetten csakis gépjárművekre vonatkozó tételek:

A közúti közlekedésre vonatkozó szabályok megsértése (amennyiben a Szabs. tv. 219. §-ban meghatározott közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértés nem állapítható meg) 10000 Ft - 20000 Ft

A közúti közlekedésre vonatkozó szabályok megsértése (amennyiben a Szabs. tv. 219. §-ban meghatározott közúti közlekedés rendjének megzavarása szabálysértés nem állapítható meg) 15000 Ft - 30000 Ft

pimre # 2022.12.29. 17:59

drbjozsef: Köszönöm.

Kogeza # 2022.12.29. 22:16

pimre

Az esetedre szerintem a Szabs. tv. rendelkezései alkalmazandók:
99. § (1) Helyszíni intézkedés során a szabálysértés elkövetését elismerő személlyel szemben helyszíni bírság kiszabásának van helye.
(2) A helyszíni bírság összege - a (2a) bekezdés kivételével - ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet.

Majordomus # 2022.12.29. 23:14

A rendőrt hívd meg egy sörre... rendes volt.

Traffic # 2022.12.31. 11:45

T. pimre!

Amit Kogeza írt, az történt az Ön esetében.

Annyival egészíteném ki, hogy Ön elkövette a KRESZ 8. § (2) bekezdés c) pontjába ütköző és a Szabs. tv. (2012. évi II. tv.) 224. § (1) bekezdése szerint minősülő közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése szabálysértést.
Feljelentés esetében a cselekmény ötezertől százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

A rendőr tényleg jó fej volt, de ezért ne söröztesse meg, mert az bűncselekmény lenne. :-)

Majordomus # 2023.01.01. 00:09

Szolgálaton kivűl...

pimre # 2023.01.03. 12:27

Kogeza, köszönöm. Ezt kerestem.

Azért ha jól látom, az ötezer és ötvenezer közötti bírság megállapítása teljes mértékben az intéezkedő rendőr mérlegelésére van bízva. Nincs iránymutatás, hogy ezen belül hogyan mérlegeljen?

pimre # 2023.01.03. 12:32

Majordomus, a rendőr nem teljesen érdemli meg a sört (na jó, egy fél korsót talán:-)), mert megkérdezte, hogy szerintem mennyi a büntetés, bizonytalankodva válaszoltam, hogy 5000, mire rávágta, hogy ötvenezer. Ez barátságtalan dolog volt. Ha azt mondta volna, hogy ötezetől ötvenezerig, akkor megérdemelné:-)))

Majordomus # 2023.01.03. 22:34

Felső határt mondott.
Abból kijön pár korsóval.

M.Györgyi # 2023.02.21. 06:28

Az ügyészség nem adott helyt a méltányossági kérelmemnek "csatolva lettek a mozgásommal kapcsolatos reumatológi igazolások, stb." , Egy közuti baleset volt es bevonták a jogositványomat.. Mivel az ügyészség nem formai határozatban küldte a választ, hanem egy tájékoztató levelben utasitotta el a méltányossági kérelmemet. Kérdésem: jogorvoslattal ennek ellenére élhetek e? Választ előre is köszönöm

M.Györgyi # 2023.02.21. 06:29

Az ügyészség nem adott helyt a méltányossági kérelmemnek "csatolva lettek a mozgásommal kapcsolatos reumatológi igazolások, stb." , Egy közuti baleset volt es bevonták a jogositványomat.. Mivel az ügyészség nem formai határozatban küldte a választ, hanem egy tájékoztató levelben utasitotta el a méltányossági kérelmemet. Kérdésem: jogorvoslattal ennek ellenére élhetek e? Választ előre is köszönöm

drbjozsef # 2023.02.21. 07:56

M.Györgyi,

az ügyészség nem formai határozatban küldte a választ
Feltételezem, a kérelmedet sem "formai" keretek között, mondjuk fellebbezésként adtad be, hanem te is "sima" levélben, ugye?
Ez esetben nem feltétlenül kell konkrét határozatot hoznia szerintem.
Jogorvoslatot? Tekintve, hogy ez nem határozat, egy újabb "sima" kérelemben bármit is kérhetsz - de tartok tőle, hogy azonos eredménnyel.

(Megjegyzem, a "méltányossági kérelem" már eleve olyan műfaj a neve alapján is, amire nem pontos, konkrét előírt szabályok vonatkoznak. Mert ha lenne ilyen, akkor pontosan aszerint kellene kérni és eljárni, így nem lenne mérlegelési lehetőség, ha adottak a szabályok, akkor aszerint is kell dönteni. De méltányosság esetén ilyenről szó sincs, tehát a formális fellebbezés is fogalmilag kizárt.)

groszfater@gmail.com # 2023.02.21. 11:52

"Ez esetben nem feltétlenül kell konkrét határozatot hoznia szerintem."
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2023.02.21. 12:28

Pontosabban?
Nem találom a méltányossági kérelemre vonatkozó passzusokat.

groszfater@gmail.com # 2023.02.21. 15:07

És a kérelemre vonatkozót sem találod.?
Azért ha képes vagy gondold át, hogy ezt-a szerencsétlen Nőt milyen helyzetbe hoztad ezzel a te pökhendi modoroddal....

drbjozsef # 2023.02.21. 17:52

Sajnos nem. Nemcsak pökhendi, de ostoba is vagyok.

Szerencsére van itt valaki, aki válaszol helyettem a "szerencsétlen Nőnek", és nem fejtörőket ad fel... oh wait...

Apropó : tegyük fel hipotetice, hogy pöcsétes illetékbélyeges igazi géppel írt fellebbezést adhatna be. Véleményed szerint, az elutasított méltányossági kérelmének úgy szemmel is látható százalékkal nagyobb lenne az esélye...?

M.Györgyi # 2023.02.21. 20:58

drbjozsef és groszfater@gmail.com Köszönöm a választ.

Majordomus # 2023.02.21. 21:12

Sajnos a hibát nem lehet visszaforditani...

drkatona # 2023.03.27. 09:46

Tisztelt M. Györgyi!

Ha esetleg aktuális még a kérdése, itt bővebb információkat talál:

https://www.drkatonacsaba.hu/…esi-baleset/

Üdvözlettel,

dr. Katona Csaba ügyvéd

1ügyfél # 2023.11.30. 14:21

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!
Történt, hogy előzés közben az előzött gk. vezetője (Ő a kapaszkodó sávban haladt ) hirtelen mozdulattal rám húzta az autóját, az ütközést, hogy elkerüljem elrántottam a kormányt, vesztemre, mivel ennek következtében ütköztem a szembejövővel. Nyolc napon túl gyógyuló sérülések keletkeztek.
Mire számíthatok?
Köszönettel várom a hozzáértő válaszokat.