vádirat kézbesítése...


naszika # 2010.08.30. 16:18

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a következő. Yx ügyész elküldte a vádiratot a bíróságnak,s ezt írja benne: "Bejelentem, hogy a tárgyaláson nem kívánok részt venni. Indítványozom, hogy vádlottakat bocsássa próbára." Tárgyalás ettől függetlenül még lesz igaz? Ha igen, bizakodhatunk, hogy nem születik elmarasztaló bírói döntés? Ha mégis, mik lehetnek a kilátások? A vád maga: A BTk.... pontja szerint minősülő társtettesként elkövetett lopás vétségének kísérlete. (2fő) Valamint 1.számú vádlottal szemben már jelenleg is van folyamatban kábítószerrel való visszaélés vétsége miatt büntetőeljárás. De itt nem volt tárgyalás, "csupán" pártfogóhoz kellett járnia ún. elterelésre. Ez most szeptemberben le is jár. Ön szerint érdemes az időt "elhúznunk" legalább addig, amíg a másik ügy le nem jár? Nagyon nem szeretnénk galibát belőle. Nyílván ezt az elején kellett volna meggondolni, de most mindenképp szeretnénk megoldani.

Tisztelettel és köszönettel:
2 "okos..." fiatal

ObudaFan # 2010.08.30. 20:15

Hacsak az ügyész nem indítványozta a tárgyalás mellőzésével történő eljárást, akkor lesz tárgyalás. A bíró természetesen hozhat felmentő ítéletet, ha nem látja bizonyítottnak a vádlottak bűnösségét, de hozhat az ügyészi indítványnál súlyosabb ítéletet is.

guba # 2010.08.31. 08:46

de hozhat az ügyészi indítványnál súlyosabb ítéletet is

Ez a lehetőség azért inkább csak elvi szerintem. Egyszer megkérdeztem egy bírót erről, azt mondta, hogy 10 év alatt még soha nem hozott az ügyészi indítványnál súlyosabb ítéletet.

guba # 2010.08.31. 11:09

Olvasd az értelmező szótárt, és ne irkálj butaságokat!

guba # 2010.08.31. 11:57

Az, hogy egy másik bíró semmit nem mondott erről, az mennyit tesz hozzá, vagy vesz el a korábban idézett bírónak a véleményéhez/ből?

A_Mester_Sikolya # 2010.11.27. 22:15

szép estét, szép estét!
a kérdésem a következő: mikor fogom megkapni/mikor fogok hírt kapni arról, és legfőképp: hogyan, ha elkészült a vádirat az ügyemben? csak mert szeptember 29-e óta az ügyészségen van az ügyem, és még nem jött semmi értesítés (zaklatás, többrendbeli). mikorra várható? előre is köszönöm a választ!

Főlökött # 2010.11.28. 08:46

Tisztelettel :

A válasz, egyszer, csak nagy hírtelen.

De viccet félretéve :

" Intézkedés az iratok ismertetése után :
Be. 216. § (1) Az ügyész, ha a 193. § (1) bekezdése szerinti eljárási cselekményt maga végezte, ennek megtörténte után, ha pedig azt a nyomozó hatóság végezte, az iratok hozzá érkezését követő harminc napon belül az ügy iratait megvizsgálja, és ennek eredményéhez képest627

  1. további nyomozási cselekményt végezhet, vagy az elvégzéséről rendelkezhet,
  2. a nyomozást felfüggesztheti,
  3. a nyomozást megszüntetheti,
  4. az ügyet közvetítői eljárásra utalhatja, illetve a vádemelés elhalasztásáról határozhat,628
  5. vádat emel, vagy határoz a vádemelés részbeni mellőzéséről. "

........stb, adott, hol lehet megtekinteni a teljes szöveget.

Azaz nyitott a történet, lehetséges további nyomozati cselekmény elvégzése a nyomozó hatóság részéről ( erre történő utasítás-az ügyészségtől ), ki tudja, az ügyészhez mikor érkezett az ügyirat, javaslattal. Onnantól ketyeg a határidő, ha a tényállási elemek tisztázottak, ami bonyolultság függvényében hosszabítható határidő.

Így érdemi válasz ( azaz mikor ) kizárt az ügyben.

--------------
  • Lökött
Gabicsek # 2010.11.28. 13:19

Hát, először is, 2011-től minden tárgyaláson kötelező az ügyész részvétele, már pedig a most elkészült vádiratok ügyében biztos, hogy már csak jövőre lesz tárgyalás. Így már teljesen mindegy, hogy az ügyész mit írt a vádiratban, történetesen, hogy nem kíván részt venni a tárgyaláson. Részt fog venni, mire a tárgyalást kitűzik. A bíró nincs kötve az ügyészi indítványhoz, tehát azt szab ki, amit akar, de a gyakorlat azt mutatja, ha próbára bocsátást indítvány, azt is szab ki általában a bíróság. Valószínűleg csekély súlyú a bűncselekmény.

A Mester Sikolya!
Az ügyésznek 30 napja van a vádirat elkészítésére, mely 30 nappal meghosszabbítható. Ha vádirat lesz az ügyedben, a bíróság fogja kikézbesíteni, onnan fogod tudni, hogy már ott van az ügyed. Általában az ügyészségek egyébként kiküldenek egy értesítést, ha vádiratot nyújtottak be, melyben leírják, hogy mi miatt és hova lett a vádirat megküldve.

A_Mester_Sikolya # 2010.11.28. 13:37

nahát, köszönöm. akkor rághatom a körmeim még jó ideig, 30 nap már jócskán letelt...

Főlökött # 2010.11.28. 15:58

Tisztelettel :

Azt elfeledtem, így főleg ünnepek előtt ( de nincs ilyen korlát, csak ne úgy töltsük az ünnepeket-bizonytalanságban ), információt - tájékoztatást lehet kérni az Ügyésztől. Be kell menni és illedelmesen, visszafogottan megkérdezni, mi és mikor várható. Tájékoztatást meg fogják adni.
Így a körömrágás is elmarad, és nem ülünk bizonytalanságban Karácsonykor.

Amúgy Kellemes Ünnepeket.

--------------
  • Lökött
A_Mester_Sikolya # 2010.12.03. 10:44

köszönöm! azóta (szerencsére) nem kellett megkeresnem, nemrég megérkezett a vádirat, kézhez kaptam. rendkívül... lenyűgöző. 5 oldalas, tanúkkal, vallomásokkal, jól kifejtve - kiforgatva a tényeket. a kérdésem akkor csupán az, hogy ezek után mikorra várható a tárgyalás? és hogy zajlik? több várható, vagy csak egy?

A_Mester_Sikolya # 2010.12.03. 10:50

aműgy kellemes ünnepeket viszont, és kb. 20.000 lakosú az a város, ahol tartják majd a tárgyalást.

Főlökött # 2010.12.03. 11:37

Tisztelettel :

Azt nem tudom megmondani, mikorra várható, az a Bíróság leterheltségétől függ. Küldeni fognak idézést.

Tárgyaláson nagy vonalakban megismétlésre kerül a nyomozó hatóság általi eljárás, azaz meghallgatják az érintetteket, esetleg, ha szükséges a szakértőket, bizonyítékokat értékelnek, elénk tárják, ha még esetleg nem történt meg, stb..
Egy - vagy - több azt sem tudom megmondani, az ügy bonyolultságának, az érintettek megjelenésének függvénye.

---------------
  • Lökött
A_Mester_Sikolya # 2010.12.03. 14:32

köszönöm! most azt mondták, hogy van 15 napom rá, hogy bizonyítékokat szerezzek, vagy küldjek be. érdemes most ellőni az összes "muníciót", vagy inkább tartogassam majd a tárgyalásra? valamint én kikérhetem most az összes iratot, vagy legalábbis másolatot róla? gondolom, hogy akkor főként azokra kell majd reagálnom, ami a vádiratban van, vagy úgy az egészre (vallomások, pl)? bocsánat, hogy ennyit kérdezek, de -eddig- nem nagyon volt bírósági ügyem, és ha a szerencsecsillagom nem hagy el, nem is lesz többet.

végrehajtó1 # 2010.12.03. 14:56

Tartogasd a tárgyalásra.Kikérheted az összes iratot.Erről másolatot készíthatsz saját kézzel írottat.(ez illeték mentes.)

Ne csak az ügyész vádjaira reagálj.Ha nem világitsd meg hogy mi miért történt.

Gabicsek # 2010.12.03. 22:07

Iratismertetéskor nem kértél ki fénymásolatokat? Vagy nem is voltál? Ki lehet kérni a gyanúsítottnak az egész paksaméta iratot ingyen a nyomozás befejezésekor. Ha akkor nem kérted, gondolom, a bíróságtól is lehet fénymásolatokat kérni. Csak a sértett perkál oldalanként 100.-Ft-ot a fénymásolásért.

Főlökött # 2010.12.04. 08:00

Tisztelettel :

( sértett - tanu esetén )

200 Ft / az első oldal/ , s utána minden további oldal 100.-Ft.

Azért 200.-Ft mert hitelesített. Ki, mikor, kinek adta ki + pecsét. Ha szabályos a dolog, akkor 100.-Ft a másolat és 100.-Ft a hitelesítés, így lesz 200.-Ft.

--------------
  • Lökött
A_Mester_Sikolya # 2010.12.04. 14:28

köszönöm a válaszokat!! akkor csak megnéztem, ügyvéd azt mondta, hogy valószínűleg az ügyész nem fogja komolyan venni a helyzet bagatelságát - végül csak bírósági ügy lesz belőle, szóval azért akarom most. valamint, ahogy elnéztem az oldalszámot, jóval több lett, mint amennyi eredetileg volt. azaz, az enyémmel azonos, pedig az enyémnél jóval kevesebb volt mind. ügyész "kihallgattathat" sértetteket, mint ügyész, a gyanúsítottat pedig nem? mert rendkívül gyanús ez nekem, hogy lett több, mint amennyit láttam.

végrehajtó1 # 2010.12.04. 15:06

mert rendkívül gyanús ez nekem, hogy lett több, mint amennyit láttam.

tudnak mutyizni ott is.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.04. 20:40

hmm, értem. még egy utolsó kérdés: amikor a vádlottnak megérkezik a vádirat, akkor erről megtudnak valamit a sértettek, akár a tanúk? tehát elküldik nekik is a vádiratot, hasonló időben, vagy csak valami értesítőt ennek kapcsán? (nincs még tárgyalás kitűzve) ők kikérhetik ekkor az iratokat?

Gabicsek # 2010.12.04. 22:06

A bíróság a vádiratot a vádlottnak és ha van, a védőjének kézbesíti. Sértettnek nem.

Gabicsek # 2010.12.04. 22:07

ja, és tanú csak a saját jegyzőkönyvéről kérhet másolatot, sértett az iratokról, a másik topicban megírtam.

A_Mester_Sikolya # 2010.12.04. 22:33

köszönöm!

Gabicsek # 2010.12.06. 19:58

Nincs mit:)

xita # 2010.12.06. 20:10

Gyanúsítás ellen aznap, szeptember 25-én panaszt emeltünk, azóta se kép, se hang. Ilyenkor mi a helyzet?