büntetőjog


Dr.Attika # 2018.10.12. 09:20

Ne jogászkodj már tovább. A szabs. tv. is egyértelműen mikor van helye perújításnak. Bízzad a továbbiakat a kérdezőre.

Vadsuhanc # 2018.10.12. 09:07

Ráadásul a Be-ben még az is szerepel, hogy befejezett büntetőeljárás esetén perújításnak van helye.

Itt nem volt büntetőeljárás.....

Vadsuhanc # 2018.10.12. 08:54

Tisztelt Dr.Attika!

Most megnéztem a Be.-ben is ott is azt írja a 637.§. (1) bekezdés, hogy .. " A bíróság jogerős ügydöntő határozatával befejezett büntetőeljárás esetén perújításnak van helye.."

Itt is azt írja a bíróság jogerős döntése ellen...

Mit nem találok vagy mit értelmezek rosszul?

Köszönöm esetleges válaszod.

Dr.Attika # 2018.10.12. 08:26

Tisztelt Vadsuhanc!
Volt helye perújításnak. Az ügyészség perújított. A kérdezőnek válaszoltunk. Nyilván ha nincs védője akkor ezek után meghatalmaz egyet. Ezt követően legyen az ő gondja a továbbiak.

Vadsuhanc # 2018.10.12. 08:08

Tisztelt Dr.Attika!

Ezzel a perújítással van egy kis gondom az adott ügyben, bár lehet rosszul látom és nem így van majd kijavítotok.

A kérdező ugyan nem írta, de a leírtakból az következik, hogy a szabálysértési eljárásban a rendőrség mint I. fokú szabálysértési hatóság határozata lett jogerős, ebből következtetve kifogást nem nyújtottak be a döntés ellen.

A szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény 127.§. (1) bekezdés alapján .." A bíróság jogerős végzésével elbírált cselekmény (alapügy) esetén perújításnak van helye.."

Itt szerintem nem a bíróság döntött így számomra kétséges, hogy perújításnak volt-e helye.

Lehet rosszul emlékszem és rosszul tudom majd után nézek jobban.

A többi meg majd, ha a kérdező válaszol........

Dr.Attika # 2018.10.12. 03:07

Nem kell kihallgatni gyanúsítottként. A perújítás eredményeként, mint vádlott ellen folyik az eljárás a büntetőeljárás szabályai szerint.

Vadsuhanc # 2018.10.11. 18:05

Egyébként mikor hallgattak ki gyanúsítottként?

Vadsuhanc # 2018.10.11. 17:42

Kedves Márk1234!

Három kérdésem lenne:

A szakértői vélemény magát a trombózist jelölte meg nyolc napon gyógyuló sérülésnek vagy esetleg más sérülést?

Ha a trombózist jelöli meg a szakértői véleményben szerepel pontosan, hogy mikor állapították meg mgát a trombózist?

Látszólag nem ide illő kérdés: Kisvárosban laksz?

Én küzdenék... de majd a válaszod után annak függvényében leírom miért.

Márk1234 # 2018.10.11. 16:44

Vadsuhanc: Az igazságügyi orvosszakértőt a rendőrség rendelte el a szabálysértési eljárás jogerőre térése után, indoklása pedig, hogy különleges szakértelmet igényel a megállapítása, hogy 8 napon belüli, avagy túli és maradandó fogyatékosságot okozott-e. Ez 4 hónappal volt a baleset után, rá 1 hónapra kellett az orvosnak a szakvéleményt elkészítenie, én pedig kb. 2 hónappal ezután kaptam meg. Az állt benne, hogy 8 napon túl gyógyuló a sérülés a baleset következtében, maradandó fogyatékosságot nem okozott.

Vadsuhanc # 2018.10.11. 13:22

Nekem meggyőződésem, hogy az " elütött fél " kezében a jogerős szabálysértési döntéssel már megjárta a biztosítót csak az nem volt hajlandó neki fizetni vagy nem annyit amennyit Ő gondolt. Vagy a trombózissal kapcsolatos orvosi papírokat nem fogadta el, amely megalapozta volna a "táppénzen" lévő időt. Szerintem a biztosító is kétségbe vonta, hogy a trombózis a baleset következménye vagy nem látta bizonyítottnak.

Nekiszaladt annak, hogy büntetőeljárást kezdeményez a már ismert okok miatt és amit a biztosító nem fizetett ki azt majd a kérdezővel megfizetteti vagy lesz a kezében egy olyan ítélet amely megállapítja azt, hogy a trombózis a baleset következménye.

Mi más oka lenne az öt hónapos késlekedésnek?

ThinkPad # 2018.10.11. 13:03

Ha egyezséget köt, akkor nem az van, hogy le van tudva a kártérítés, azaz a biztosítóhoz már nem fordulhat, mivelhogy nincs is ügy?

Vadsuhanc # 2018.10.11. 12:07

Kedves Márk1234!

Ki rendelte ki a szakértőt, mikor és milyen eljárásban?

A szakértői véleményben pontosan mi áll, a trombózis mikor lett megállapítva pontosan?

Ezeket tisztázni kell elsődlegesen.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.11. 11:55

Ha egyezséget kötsz, akkor nem a biztosító fizeti a kártérítést?

Márk1234 # 2018.10.11. 11:47

Köszönöm szépen a válaszokat.
Pár kérdésem felmerült a válaszokkal kapcsolatban.

ObudaFan: "A szakértői díjat meg kell fizetned." -
  • > a szabálysértési eljárásban felmerült igazságügyi orvosszakértői vélemény díját?
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?… Ebben a jogszabályban azt találtam, hogy 5000 forint lenne ez a díj ilyen esetben?Kovács_Béla_Sándor: "Tegyük hozzá, hogy a kártérítési igényt akkor is érvényesítheti a sértett, ha nem egyezel meg vele." -
  • > tehát akkor IS, ha megegyezek vele?
Kovács_Béla_Sándor: "Könnyen lehet, hogy a várható pénzbüntetés, a megítélt kártérítés és a perköltség több lesz, mint az a 800K, amit most kér." -
  • > Miért lenne több, mint 800K? Ha a bírság pl. 50.000 Ft (avagy x eFt) és a kártérítést a biztosító fizeti, akkor mi fog többe kerülni, mint 800.000 Ft, mi merülhet még fel? Ha - tegyük fel - az orvosi szakértői díj 100.000 Ft, akkor is még csak 150.000 Ft-nál járunk.

Vadsuhanc: kb. 5 hónappal a baleset után jött szóba az igazságügyi orvosszakértő, aki megállapította 8 napon túli sérülést. Szerinted mit lehetne ezzel csinálni? Gondoltam én is rá, de ugye egy újabb orvosszakértő megint pénz, ami csak nőne az én kontómra.

További kérdéseim:

  • mennyi ideig szokott eltartani a büntetőeljárás ilyen esetben a szokások alapján?
  • a biztosítóval nekem kell intéznem a kártérítést, vagy a büntetőeljárás után neki kell a biztosítóval intéznie?

Köszönöm!

Vadsuhanc # 2018.10.11. 07:13

Nem tudom, de én erősen kétségbe vonnám minimum vitatnám azt, hogy a trombózis kialakulása a baleset következtében szerzett sérülés miatt alakult-e ki.

Időpontokat ugyan nem ír a kérdező de a trombózis kialakulása a sérült személy magatartása következtében is kialakulhatott ( nem tartotta be az orvosi utasítást ) és nem feltétlenül a szerzett sérülés következménye lehet kizárólag.

Mondjuk a szakértői vélemény általam nem ismert, de azért érdekes, hogy a szabálysértési eljárás jogerős befejezéséig nem merült fel, hogy a sérülés nyolc napon túl gyógyuló.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.11. 06:39

A "tevékeny megbánás" büntethetőséget megszüntető körülmény.

Dr.Attika # 2018.10.11. 06:38

Az ügyészség nyújtott be perújítást. Annak eredményeként helyezték hatályon kívül a szabálysértési határozatot. Most a bíróság már büntető ügyben bírálja el.

drbjozsef # 2018.10.11. 06:33

Értem, köszönöm.
Azt hittem, ha a szabsértés helyett elindul a büntetőeljárás, akkor annak mindenképpen van valami büntetése a végén. Mert ezt nem a sértett indította, ha jól értem.

ObudaFan # 2018.10.11. 05:33

Ha megegyezik vele, nincs pénzbüntetés.
Viszont ha nem egyezik meg, a biztosító fizeti a kártérítést.

drbjozsef # 2018.10.11. 05:19

Ha megegyezik vele, nincs pénzbüntetés sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.11. 05:15

Tegyük hozzá, hogy a kártérítési igényt akkor is érvényesítheti a sértett, ha nem egyezel meg vele. Könnyen lehet, hogy a várható pénzbüntetés, a megítélt kártérítés és a perköltség több lesz, mint az a 800K, amit most kér.

ObudaFan # 2018.10.10. 19:29

Ha nem egyezel meg vele, leginkább pénzbüntetés lehet ebből, továbbá némi járművezetéstől eltiltás. A szakértői díjat meg kell fizetned.Valóban hozhat tárgyalás mellőzésével végzést. Ha vitatni szeretnéd, tárgyalást kérhetsz. Ha nem egyezel meg, a biztosítód fizet, te pedig veszítesz a bonus-maluson.

Márk1234 # 2018.10.10. 18:11

Üdv!
2017. júliusban lakott területen belül gyalogátkelőhelyen egy gyalogost elütöttem motorkerékpárral, először megállapították 8 napon belül gyógyuló sérültnek, majd többszöri próbálkozása után kirendeltek egy igazságügyi orvosszakértőt, mely megállapította, hogy 8 napon túl gyógyuló sérülése lett (trombózis alakult ki a lábában). A szabálysértési eljárásban 30 ezer forint és 6 büntetőpont büntetést szabtak ki, de mivel áttért az ügy büntetőeljárássá, a jogerőre emelkedett szabálysértési ítéletet visszavonták. Mivel az elejétől kezdve elismertem a felelősségem, így közvetítői eljárásra terelődött a dolog, ahol a sértett most 800.000 forintot szeretne tőlem.
A kérdésem, hogy ha nem állapodok meg az illetővel és folytatom a büntetőeljárást, akkor mi lehet a gondatlanságból elkövetett közúti vétség legsúlyosabb ítélete a bíróságon, továbbá, hogy mennyi ideig szokott eltartani átlagosan egy ilyen büntetőeljárás? (hallottam olyat is, hogy mivel egy sima közúti vétségről van szó, így akár tárgyalás nélküli bírói ítélet is lehetséges)
Továbbá érdeklődnék afelől, hogy az orvosszakértői vélemény és az eljárás díját meg kell-e fizetnem?
Ha lezárult a büntetőeljárás, hogyan fogja a kártérítést igényelni az illető? A KGFB-on keresztül? És még az érdekelne, hogy ebben nekem bármi módon részt kell-e vennem, vagy a sértettnek kell a biztosítómmal lebonyolítania?
Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

Palcsi24 # 2018.09.20. 06:56

Köszönöm!Hol tudnák utánanézni a feltételeknek?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.20. 06:34

Kirendelést csak feltételekkel. De bármikor megbízhatsz egy védőt magad.