"Előírás, hogy a hatóság köteles értesíteni az ügyfelet az eljárás megindításáról. Ez azért fontos, mert ha az ügyfél nem értesül arról, hogy vele kapcsolatosan (akár hivatalból, akár másik ügyfél kérelmére) eljárás indult, nem tud részt venni az eljárásban, nem képes már az eljárás kezdetétől képviselni a saját érdekeit (pl. nyilatkozatok, bizonyítási indítványok előterjesztésével).
A szabálysértési eljárás megindítása: - A szabálysértési eljárás, feljelentés, magánindítvány, illetve a szabálysértési hatóság észlelése alapján indul. - A magánindítványt attól a naptól számított harminc nap alatt lehet előterjeszteni, amelyen a sértett az eljárás alá vont személy kilétéről tudomást szerzett. A határidő elmulasztása
jogvesztő hatállyal bír, és igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye.
- A feljelentést és a magánindítványt, a sérelmet szenvedett fél szóban, vagy írásban teheti
meg.- A feljelentésnek tartalmaznia kell a szabálysértést elkövető személy személyi adatait (kivéve az ismeretlen elkövető) az elkövetett cselekmény helyének, idejének és lényeges körülményeinek leírását az ahhoz kapcsolódó bizonyítékok megjelölésével. A szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény, valamint a 218/1999. (XII. 28.) Kormányrendelet, illetve az önkormányzati rendeletek. - A szabálysértési hatóság a rendelkezésre álló iratok, illetve a különböző bizonyítási eszközök alapján dönt a szabálysértési ügyben. - A szabálysértési hatóság szükség esetén meghallgatást tart. - A szabálysértési hatóság az eljárás befejezésekor az ügyben határozatot hoz. A határozat marasztaló, vagy megszüntető lehet. Ügyintézési határidő: 30 nap, amely 30 nappal meghosszabbítható. Nincs helye felelősségre vonásnak, ha a cselekmény elkövetése óta 6 hónap eltelt(elévülés)