pótmagánvád és okirathamisítás


ObudaFan # 2006.07.27. 18:24

A megjegyzésemmel nem bántani akartam, hanem tanácsot adni, hogy egy kilátástalan eljárást ne indíts, inkább egy olyat, ami sikerrel járhat.

Csak kettő közzétett eseti döntések közül.
BH1992. 737. A büntetôügyben eljárt bíró büntetôjogi felelôssége csak akkor állapítható meg, ha a határozat meghozatala során a hivatali kötelességét szándékosan megszegve járt el, és az a kötelességszegés a meghozott határozatra is kihatással volt [Btk. 13. §, 81/1945. (II. 5.) ME r. 13. § 3. pont, 15. § 2. és 3. pont].

BH1992. 103. Bírósági jogkörben okozott kár megtérítése iránt alaptalan igény érvényesítése azon az alapon, hogy a büntetôbíróság a bizonyítékokat tévesen értékelte [Ptk. 349. §].
Mindezekre figyelemmel a felperes keresete csak akkor lehetne alapos, ha megállapítható lenne, hogy a bûnösségét megállapító elsôfokú ítéleti döntés felróható okok miatt a bizonyítékok kirívóan okszerûtlen mérlegelésén alapult. A perbeli esetben azonban ez nem állapítható meg. A bizonyítási anyagot a büntetôbíróság meggyôzôdése szerint értékelte, és mérlegelését kellôen megindokolta. Az elsôfokú ítélet hatályon kívül helyezését, majd pedig másodfokú eljárásban a sértett visszavonta a vallomását, és bár az új eljárásban megint terhelô vallomást tett, szavahihetôsége megdôlt. Az új eljárásában tehát már nem ugyanaz a bizonyítási anyag volt a mérlegelés tárgya.

Ahhoz, hogy egyáltalán tippelni lehessen egy kártérítési per várható hosszára, nagyon jól kellene ismerni az ügyet. A kimenetel megtippeléséhez még inkább. Mivel semmit nem tudok az ügyről, nem tudom.

gondok # 2006.07.27. 17:35

Tudod, ObudaFan, anélkül, hogy bántani akarnálak, a megjegyzésed (nem Te magad) rendkívül szemét és alattomos: ugyanis azt az általános hozzáállást tükrözi, miszerint: X Y-nak ugyan kárt okozott, de Y jogait majd peres úton érvényesítse, ha tudja, X meg röhög és büntetlenül élvezi tettének hasznait.

Én nem csak a mások által jogtalanul bitorolt millióimat(!) szeretném végre visszakapni, hanem elvárnám a jogrend alapján, hogy a valódi károkozók valóban bíróság elé kerüljenek. Ezzel szemben az összes lehetséges és elképzelhető fórumon az általad hangoztatott gyönyörű választ kapom. Mondd csak, tudod, hogy meddig tarthat egy ilyen kártérítési per, és milyen kimenetel valószínűsíthető?

gondok # 2006.07.27. 17:16

Meg szabad kérdeznem, hogy miért? Persze, hogy megy tovább a polgári per, ez egyértelmű. Ami nem az, hogy miként fordulhat elő az, hogy egy ilyen sikkasztás elsikkad? Miért szabad még manapság is sajtpapírra hivatkozva felelős döntéseket hozni? Miért nem lehet ezt számonkérni? Mert ez a jogrend nálunk?

Hogyan lehet ezek után magát a bíróságot, mint intézményt komolyan venni?

ObudaFan # 2006.07.26. 18:20

De értem, és továbbra is azt mondom, hogy polgári perben próbálkozz. Persze, azt csinálsz, amit akarsz.

gondok # 2006.07.26. 17:52

De elmondom előről: alperest feljelentettem sikkasztásért, mert a felelős őrzése alatt lévő ingó vagyonommal együtt kiadta a volt lakásomat - aminek a tulajdonjogáért folyik az örökösödési per. A nyomozást végző rendőr szerint a feljelentés áll, ezzel szemben határozat születik a nyomozás megszüntetéséről azzal, hogy egy tiszt helyszíni szemlét tartott, és szerinte minden rendben volt. Hazudott, de ezt senki nem hiszi el nekem, pedig egyszerű: keverjük össze az új lakók és az én bútoraimat, és utána próbáljuk meg véges időn belül ellenőrizni - hivatalos leltár alapján -, hogy mi tűnt el, mi került idegen kézre stb. Mindezt kb. 150 m2-en, 8 helyiségben, a felperes tudta nélkül. A rendelkezésre bocsájtott fényképes dokumentáció pedig lesöpörve. Csak megjegyzés: az új lakó elismerte, hogy az alperes sajátjaként adta oda az ingóságokat.
Második menetben mindezt elmagyarázva szintén elutasítás született, mondván a meglévő tárgyak nam igazolják a lopást, az eltűntek meg a sikkasztást.
Idézték még az alperes állítását, miszerint minden cuccomat bármikor elvihetem (mégis mit akarhatnék mást?)
Erre föl jött a pótmagánvád, aminek a végzése közli, de azt már elmeséltem.
Baromira elegem van a mellébeszélésből és a szócsavarásból, és nem kívánom magamat meggyőzetni arról, hogy jogilag teljesen korrekt, hogy egy 4 tagú és jómódú család teljes ingó vagyonát egy tulajdoni lap miatt gyakorlatilag ingyen lenyúlni és szabadon hasznosítani!

gondok # 2006.07.26. 17:28

bocsánat, nem vagyok jogász, természetesen ezért nem vagyok elég precíz. Mindamellett azt látom, hogy a bíró talált egy igen átlátszó ürügyet, hogy az ügyet lesöpörje az asztalról. Ész, értelem és jog nélkül. Megtehette mindezt kockázat nélkül, mivel pótmagánvád esetén a végzés ellen nincs több lehetőség, tehát azt csinál, amit akar - egyedül szakmailag illetve büntetőjogilag lehetne felelősségre vonni, de ki meri?

gondok # 2006.07.26. 17:20

Nem érted, vagy én nem értem. A bíró egy sajtpapírt használt indoklásul, hogy egy többmilliós sikkasztást jogosnak ítélhessen. Nem vagyok jogász, de ha ez jogos, akkor nagy a baj.
Továbbra is az a kérdés, hogy milyen jogi alapja van ennek, és nem az, hogy mennyi az időm. Mellékesen a polgári perben sincs semmi esélyem, ha ilyen húzásokkal bármit meg lehet csinálni!

ObudaFan # 2006.07.26. 17:11

Csak a pótmagánvádat végzésben utasítják el, nem ítéletben, ez egy. A bíró maga bűncselekményt nem követett el, viszont neked meg későn jut eszedbe, hogy tanúd is van, ez kettő. Intellektuális közokirat-hamisítást persze a bíró a saját okiratával nem követhet el, hanem hiv. személy által elkövetett okirat-hamisítást, de azzal, hogy megállapít egy tényállást, aligha. Azért próbálkozz, ha ilyen sok időd van, de én inkább a polgári perre mennék rá így ezek után.

gondok # 2006.07.26. 16:55

látod, ez az. De ha az ítéletet hozó bíró az ítélet meghozásával bűncselekményt követ el, akkor azért más az ábra, minimum újratárgyalás kérhető. És ez igen erősen annak néz ki. Kérdés, hogy pontosan minek. Láttam a másik hozzászólás -folyamban valami ilyesmit Főlökött-től: "a hamis magánokirat tartalmát, felhasználták-e, illetve, közokiratba foglalták-e. Ez a lényeg, mivel akkor intelektuális közokirathamisításról beszélünk, ha megtörtént"

ObudaFan # 2006.07.26. 16:46

Lehetne, csak a pótmagánvád elutasítása ellen meg nincs jogorvoslat. Esetleg egy újabb feljelentést lehet megpróbálni.

gondok # 2006.07.26. 16:40

Az ingatlan per alatt áll, ahol a szóban forgó ingóság "eltulajdonítása" megtörtént. A tulajdonos az alperes, a felperes az örökségét szeretné megkapni. Alperes aláírta az ingó vagyon felelős őrzését - 3 éve. Jelenleg se ingó, se ingatlan vagyon, se ellenérték.
Az adott papírról se ajánlott levél, se egyéb nincs, de a pótmagánvádnál mégis elfogadták döntő érvként. Maximum "hús-vér" tanúkat lehet utólag keríteni, hogy látták, amikor átadta.

Vadalma # 2006.07.26. 16:30

és uo. a (3) bekezdés alapján megkaptad az ellenértéket?

197. § (1) Ha a jogosult a dolgot megfelelő határidő alatt felszólításra nem szállítja el, és annak máshol való elhelyezése aránytalan nehézséggel vagy a költségek előlegezésével járna, a felelős őrző a dolgot értékesítheti vagy felhasználhatja.
(3) Az értékesítésből befolyt összeg, illetőleg a felhasznált dolog ellenértéke a jogosultat illeti meg.

ObudaFan # 2006.07.26. 16:25

Hát azért itt a válaszhoz látni kellene az iratokat. Ha legalább egy ajánlott szelvénnyel tudja valószínűsíteni, hogy elküldte ezt a levelet, akkor egy büntetőügyben a bíróság ezt el fogja fogadni.

gondok # 2006.07.26. 16:21

Jobb híján, mert nem tudom milyen címet adjak neki.
Volt egy feljelentés, sikkasztás, amit az első és másodfok elutasított, így maradt a pótmagánvád. A "nyomozás" során az elkövetők előadtak egy papírt, miszerint 3 éve felszólítottak, hogy az (általuk is elismerten saját) ingóságaimat vigyem el tőlük 8 napon belül, különben ptk 197 (1) alapján elveszik. Ezt a papírt senki nem írta alá - az elkövetőt kivéve.
A pótmagánvádat pedig pontosan ez alapján a papír alaján utasították el, vagyis szerintük az elkövető semmi rosszat nem tett (miközben közölték, hogy az első és másodfok is rosszul döntött!).
Mi ez? legalizált okirathamisítás, bűnpártolás, vagy van valami szebb neve is?

Nem szeretnék kitérni a többi részletre, kizárólag ez az egy kérdés izgat jelenleg: milyen alapon hozhatott a bíróság ilyen döntést?