Eu és az Alkotmány


ObudaFan # 2005.08.09. 11:55

Természetesen kell ratifikálni minden tagállamban bármilyen új EU-szerződést, ez nem sikerült az EU Alkotmány esetében. Ennek egyébként semmi köze a monista-dualista rendszerekhez. Monista rendszerben külön belső jogszabályban nem kell már kihirdetni (promulgálni) az egyébként ratifikált egyezményt.

A stare decisis elve egyszerűen a precedenshez kötöttséget jelenti.

derill # 2004.08.07. 16:00

köszi a tájékoztatót. Viszont ezek szerint uniós jogban elég jól el vagy. Azóta egyébként már megtudtam, csak azt nem tudtam, hogy pontosan mikor. A könyv utalt rá, hogy 2002-ben lesz majd a népszavazás, de korábbi volt a könyv, igy már nem tudta megirni mi lett az eredmény.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Koltai Mónika # 2004.07.28. 23:52

Derill!

Ha még nem kaptál választ a Nizzsi Szerződéssel kapcsolatos kérdésedre, akkor remélem, hogy én hozzájárulhatok ehhez.

A Nizzai Szerződést anno Írország kivételével mind a 14 EU-tagállam elfogadta (nem is kellett ratifikálni, hiszen az EU-jog monista-ként viselkedik a tagállamokban) Írországban azonban, fontos nemzeti érdekre hivatkozva (úgy látták, hogy a bevezetendő intézményi reformok sértik a nemzeti érdekeiket - meg aztán veszélyeztetettnek érezték az ír kocsmákat az uniós befolyástól :) népszavazást tartottak 2001-ben, amely első körben elutasította a NSZ-t. Majd hosszas diplomáciai csatározások eredményeképpen a következő, 2002-es népszavazás már zöld utat engedett a NSZ- intézményi reformjának, és ettől kezdve az EU 15-ben hatályos. A 10 új tagállam értelemszerűen - az acquis communataire részeként - az alapító szerződésekkel együtt elfogadta a NSZ-t és a jogharmonizációs kötelezettség értelmében ahhoz igazítja nemzeti jogrendjét.

A stare decisis kötőerőről fogggalmam sincs, mert nem jogászhallgató vagyok, így aztán a római jog is sajna kimaradt az életemből.


mon

derill # 2004.07.13. 15:04

Madar: tényleg nincsenek zavargások? Én olyan ritkán nézek tévét, de akkor ezek szerint mindig rosszkor.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Madar # 2004.07.09. 19:33

Törökországban nincsenek állandó zavargások. És 4%-a Európában van (szerintem a lakosságnak egy nagyobb része). de egy olyan EU ahova Bulgária beférhet oda Törökország is. Csakhát az az EU már nem az az EU lesz ami volt 10 éve. Mint ahogy már most sem az

derill # 2004.07.01. 08:48

Meg ha már eu. Szeretném a véleményeteket kérni törökország eu-s csatlakozásáról. Törökország 96 százaláka ázsiában van. Ráadásul állandó zavargások vannak ott. Mi a véleményetek? Csatlakozhatnak valaha is?


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

derill # 2004.07.01. 08:42

De jó:)) Örülök, hogy ilyeneket is lehet kérdezni:))
Tudja valaki, hogy életbe lépett-e a Nizzai szerződés?
Meg azt, hogy mi a pauzálé? ideiglenes birság?
Meg mi a stare decisis kötőerő. Biztos tanultuk rómaiból, de nem emlékszem rá - őszintén szólva arra sem, hogy tanultuk volna.

Köszönöm annak, aki tudja, és segit.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Leiterjakab # 2004.05.10. 08:56

A legfontosabb EU-joghoz kapcsolódó módosításokat az Alk. 2/A. § tartalmazza, de az Alkotmány több fejezetét is módosították.

2002. évi LXI. tv.

http://www.complex.hu/…t0200061.htm

Az Alkotmány:
http://www.mkogy.hu/…y/alkotm.htm


Leiterjakab

Leiterjakab # 2004.05.10. 08:53
Persze, nem is kevés

Csütörtökön Várnay t. úr mellett Gedeon tanárnő volt valamint Blutmann László, aki az előzetes döntéshozatalról írt egy jó könyvet.


Leiterjakab

Asus # 2004.05.10. 08:44

Az lenne a kérdésem,hogy történt e alkotmánymódosítás az eu csatlakozás jegyében?