Haszonélvezeti jog illetéke


Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.25. 19:01

a NAV az illetékszámításnál a vagyoni értékű jog értékével csökkentett forgalmi értéket számította ki.
Tessék? Eladásnál nincs illeték. Esetleg kihagytál egy lépést.

glitter # 2013.05.25. 12:49

T. Fórumozók!

Adásvételi szerződés során édesanyám ingyenesen lemondott a javamra a haszonélvezeti jogáról, azért hogy közösen vegyünk egy másik ingatlant. a NAV az illetékszámításnál a vagyoni értékű jog értékével csökkentett forgalmi értéket számította ki. Helyesen jártak el ebben az esetben? Mit tehetek, hogy az illetéket csökkentetni tudjam?

Köszönettel

zozo7703 # 2013.01.29. 05:51

Tisztelt Lyonne!

Nagyon köszönöm, "A vagyoni értékű jog és a lakás forgalmi értékének aránya: 5,4/13,5=0,4", ezzel a résszel nem voltam tisztába.

Lyonee # 2013.01.28. 22:29

Obudafan által leírtak alapján 5 400 000 Ft az illeték alapja, a haszonélvezeti jog értéke, ha a teljes ingatlanra vesszük.
(13,5mFt/20 )*8=5,4mFt
Ennek illetéke:
A vagyoni értékű jog és a lakás forgalmi értékének aránya: 5,4/13,5=0,4
A 4 MFT 0,4 része 1,6 mFt, ennek 2%-os illetékadója 32 000 Ft,
a fennmaradó 5,4mFt-1,6mFt=3,8 mFt 6%-os illetékadója
228 000 Ft, az egész ingatlanra vonatkozó illeték így 260 000 Ft. Ennek a fele pedig 130 000 Ft.

"lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzéséért 4 millió forintig 2%, illetve a felettes rész után 6% illetéket kell fizetni a haszonélvezeti jog értéke után. A 4 millió forintnak olyan hányadára alkalmazható a 2%-os illetékmérték, mint amilyen
arányt a vagyoni értékű jog értéke képvisel a lakás forgalmi értékében. "

ObudaFan # 2013.01.28. 20:33

Itv. 72. § (1) A vagyoni értékű jogok egy évi értékéül az ezzel terhelt dolog - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének egyhuszad részét kell tekinteni.

(4) Ha a vagyoni értékű jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed, annak értékét az illető személy életkorához képest a következő módon kell megállapítani:

a)384 ha a vagyoni értékű jog jogosultja:

25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,

25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,

51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,

65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese;

zozo7703 # 2013.01.28. 20:25

Tisztelt Lyonne!

Csak egy képlettel leírnád, hogy ez hogyan jött ki.

Köszönöm.

Lyonee # 2013.01.28. 19:55

Jól van kiszámítva, az egészre 260000Ft lenne a haszonélvezeti illeték.

marosandi # 2013.01.28. 19:27

Kedves Szakértők!

A következő kérdéssel fordulnék Önökhöz.
2012.11.20-án vásároltunk egy tömblakást édesanyámmal.
8.9 M volt a vételár, Én lettem a haszonélvező, melynek az összegét 3.560.000.- állapították meg /37 éves vagyok/. Nem igazán értem miért osztották meg az összeget 1600.000.- után 2%, 1960.000.- után 4% számoltak.
Nem 4M forintig 2% az illeték? Miét kell felosztani az összeget?

Köszönöm szépen a válaszukat.
Üdv M.Andrea

zozo7703 # 2013.01.28. 19:27

Tisztelt fórumozók!

2009-ben vettük egy házat 13,5 Mill ft-ért. Nekem 1/2 haszonélvezeti jogom van 35 éves vagyok.Emlékeim szerint 130 000 ft illetéket szabtak ki rám. Amit azért nem értek, mert ez az ingatlan egészének a haszonélvezetére vonatkozó illeték lenne. Nem csak a felét kellett volna kiszabni? Ez kb: 5,4 mill-ra vonatkozó illeték. Ha a tulajjal viszont eladásnál megegyeznék, akkor csak ennek a felét kérhetném (1/2 haszoné.) ha jól gondolom? Vagy nem? Azért nem mindegy, mert még az illetéket nem fizettem meg. 2009 évben írtam az APEH-nak levelet, kérelmezve a csökkentést és a részletfizetést.A csökkentést elutasították, a részletfizetésre pedig azt írták, majd egy másik levélben értesítenek. Hát ez azóta sem történt meg.APEH-hez bementem személyesen, látják a levelet a gépbe, és valóban nem válaszoltak még. Nekem nem sürgős, hátha elévül.

Válaszokat előre is köszönöm.

Vadmacs # 2012.12.19. 17:49

Nagyon szépen köszönöm a választ!


Üdv néktek

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.18. 17:01

Nem.

Vadmacs # 2012.12.18. 16:38

Igen úgy, akkor jól sejtettem! Köszönöm a választ! Még annyit kérdeznék a témával kapcsolatosan, hogy az ajándékozás egyenesági leszármazók között illetékmentes, de ettől függetlenül a vagyongyarapodás ezen tényét az szja adóbevallásban be kell-e vallani?


Üdv néktek

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.18. 15:49

Úgy érted, a maga számára fenntartott haszonélvezet után? Az illetékmentes.

Vadmacs # 2012.12.18. 14:54

Kedves Szakértő!
Ingatlan (jelen esetben építési telek) ajándékozása esetén (apa és anya a fia részére) kell-e illetéket fizetni az ajándékozónak a maga számára alapított haszonélvezeti jog után?


Üdv néktek

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.09. 10:08

Neked biztosan nem kell fizetni. Az illeték kötelezettje a vagyonszerző.

Ició # 2012.12.09. 09:53

T. Ügyvéd.hu

Nem nem.
Abban az időben az egyik lányomnak akinek ajándékoztam, kijött a nevemre 52.600,-Ft ot, ezt ki is fizettem.
Azt nem értem, hogy azt milyen címen kellett.
A másik lányom meg vette a lent említett negyed részt.
Ő a napokban hívott fel telefonon, hogy az APEH tőle is kéri ugyan ezt az 52.600,-Ft mint hátralékot és ezt be kellene helyette is kifizetnem. Lehetséges ez??? Vagy ez csak valamilyen tévedés. Az egészet nem értem.
A lent leírt esetben mit miért kell nekem fizetni.

Köszönettel várom a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.07. 16:34

Ugye nem akarod azt mondani, hogy a 2007-es ügyletre még nem vetették ki az illetéket?

Ició # 2012.12.07. 12:32

Tisztelt fórumozók!

Volt egy ingatlan aminek a 2/4 részében én voltam a tulajdonosa.
1/4 részben az egyik lányom
1/4 részben pedig a másik lányom volt a tulajdonosa.
A két lányom részén pedig az én haszonélvezeti jogom volt bejegyezve.

2007-ben az én 2/4 részem a következő képen rendeztük.
Az egyik lányomnak neki ajándékoztam az 1/4 részt a másik lányom pedig meg vette a másik 1/4 részt.

Az lenne a kérdésem, hogy kinek milyen illetéket vagy adót kell így fizetnie???

Köszönettel várom a választ.

Yang # 2010.11.12. 11:31

Üdv Mindenkinek!

Választ szeretnék az alábbi kérdéseimre:

  1. A feleség automatikusan örökli házastársa tulajdonát képező ingatlanra a haszonélvezeti jogot, megválthatja-e azt és milyen feltételekkel, milyen áron? Az özvegynek az ingatlanra nincs bejegyzett tulajdonjoga.
  2. A közjegyzői díjat mi alapján számolják ki és jelenleg milyen szorzók vannak érvényben. Fix összeg vagy függ az ingatlan árától? Az ingatlan ára kb. 8,000,000.-Ft.

Köszönettel.

vendég # 2010.08.18. 13:13

Üdvözlön Önöket!
Az alábbiakról szeretnék információt kérni:

30M.-ért eladtunk egy ingatlant.
Vásárlási szándékunk viszont a lányunk nevére szólna,tehát ő lenne a köv.ingatlan Vevője 12M.értékeben.
Mi csak mint haszonélvezők lennénk jelen az adásvételben.
Ez esetben hogy számoljunk az illetékkel???

a két ingatlan között 18M.ft van,ez tiszta.
a normál illeték kiszámítása is egyértelmű,4M.ig 2%,felette 4%lenne az illeték amennyiben mi lennénk a Vevő/Tulajdonosok.Ez nem kevés pénz!:)

Namármost
a lányom,mint első lakásvársárló azt hiszem még esetleges kedvezményt is kaphat az illetékben,de azt nem tudom,hogy a haszonélvezetünkre milyen illetéket szabnának ki?-netán fizet a lányom IS?ééés MI IS?

  • mert akkor ezt át kell még gondolni...

Mi van akkor ha pl.a lányom a Vevő,és csak a Férjem a haszonélvező,én nem!(Én papíron nem vennék semit tképpen abból ami az én részem az eladott inagatlanból.)
A férjemnek jóval kisebb volt ugyanis a tulajdoni hányada az eladott ingatlanban,mint nekem -a feleségének-,és így az illeték mértéke is jóval kevesebb lenne!

Szíves válaszikat megköszönném!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.16. 04:54

Felesleges az illetéken gondolkodni. Ugyanis a gyámhatóság nem fog hozzájárulni, hogy saját javadra megterheld a gyermek vagyonát.

viktor79 # 2010.08.15. 19:40

Tisztelt Fórumozók.

Segítségre lenne szükségem!
3éve vásároltam egy telket a kiskorú gyermekem nevére, most szeretném hogy a haszonélvezeti jog rákerüljön. De az illeték törvényben egy kicsit elvesztettem a fonalat, nem vagyok biztos benne hogy jól értelmezem!

Példa:
ingatlan értéke 6,600,000-
egy évi értéke 330,000-
30 éves vagyok tehát X8 2,640,000-

ezt idáig értem, de hány százaléka az illeték?

Köszönöm a segítséget előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.28. 07:19

Ez nem jogi kérdés, hanem szakkérdés. (A bíróság is mindig szakéertőt rendel ki a vizsgálatára.)
De igazából ez itt nem is számít, mert nem feltétlenül a valós értékén fogtok szerződést kötni, hanem azon azáron, ami neked is, meg az eladóknak is elfogadható. Ha nincs ilyen ár, akkor nincs üzlet.

E.M.T # 2010.07.28. 04:15

Tisztelt Ügyvég Úr!

A kérdésem a következő:
Szeretném megvásárolni a szomszéd ház(ikerházról van szó) tulajdonjogát a benne élő két idős személy (akik jelenleg tulajdonosok) holtig tartó haszonélvezeti jogával. A házat 9,5 millió forintra beszülték fel kb. egy éve. A kérdésem az lenne, hogy a két idős személy haszonélvezeti joga mennyivel csökkenti az ingatlan értékét, szóval így két haszonélvezővel, lakottan mennyit ér az ingatlan!
Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel: E. Tímea

-Fruzsi # 2010.01.29. 12:57

Tisztelt Fórumozók!

Hozzáértő(k) segítségét szeretném kérni!

A párommal tervezünk lakást venni(még nem vagyunk házasok).A lakást egy az egyben Ő fizeti ki készpénzre, mely az édesanyja nevére fog kerülni.(Ezt nem is akarjuk másképp)
Én ragaszkodnék hozzá, hogy a haszonélvezeti jog kettőnké legyen(már, ha lehet 2 főre).Mármint a páromé és az enyém.
Első kérdés:
Ha mindez sikerül, miénk a haszonélvezeti jog, de az édesanyja meghal, akkor mi történik?(Van férje és még egy gyermeke-tehát a párom apukája és testvére)
Második kérdés:
Mennyi illetéket kell fizetnünk?(Azt is a párom fogja fizetni)Mert ugye az édesanya lesz a tulaj(akinek már kb 20 éve van közös lakása a férjével) és 2 haszonélvező?
A lakás ára kb 7.5 millió Ft.
Harmadik kérdés:
Ha mindez valami miatt nem megvalósítható, akkor szerintetek mit tehetnék, hogy ha(ne adj'Isten) a párommal történik valami, ne maradjak "fedél nélkül".
(Persze, ha már lesz gyermekünk Őt akarjuk haszonélvezőnek.)

Előre is köszönöm a segítségeket!