Tartozás elévülés 5 év után létezik?


kovacsz # 2010.09.02. 09:21

Fizetni?

pinkfather # 2010.09.02. 09:10

Feleségem édesapja elhunyt 8 éve. Az általa lakott lakásban (társasházi közös tulajdon) most az elektromos művek és a gázművek tartozáskövetelést jelentett be. A lakás kb 6 éve lakatlan. A követelések az édesapa nevére érkeztek, de társasház minket szólított fel a követelés kifizetésre. Fogyasztás nem volt a laskásban, a tartozások alapdíjból adódnak. Feleségem 7 éve nincs azon a címen bejelentve, mint lakos.
Mit lehet tenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.30. 10:14

Nem jól érted. De ha gyakrabban, mint 5 évenként végrehajtási cselekmény történik, az mindig megszakítja az elévülést. Függetlenül attól, hogy van-e végrehajtási jog bejegyzve vagy nincs.

Indygo # 2010.08.30. 09:52

Kedves KBS!

Jól értem, ha egy tartozás rá van terhelve az adós ingatlanára, akkor soha nem évül el a tartozás?

Szép napot,

Indygo

Tina25 # 2010.08.26. 12:29

Köszönöm a gyors válaszát:D

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.26. 11:43

Akkor soha.

Tina25 # 2010.08.26. 11:38

Sziasztok

Nekem azt lenne a kérdésem:
Nagymamámnak tartozás van már 1994 óta. Sajnos ráterhelték az ingatlanára. Végrehajtási jog lett belőle. Volt is a végrehajtó 1999-ben és kitűzött egy árverést az ingatlanra. Ami sikertelen volt. Utána megint kb: 5 év múlva kitűzött egy újabbat. Sikertelen.
Ebben az esetben mikor lehet elévülésről beszélni?
Vagy ha végrehajtó minden 5-ik évben jön és árverez akkor soha nem évül el?

Indygo # 2010.08.26. 11:00

Köszönöm Nándi a választ.

A tartozó fél 2006-ban visszaadta a vállalkozását, tehát szerintem nem nyújtott be semmit az Apeh felé azóta.

Szóval ha jól értelmezem a választ, akkor 2006 óta ketyeg az 5 év elévülés és a 6 hónap végrehajtási hosszabbítás?

Köszönöm a választ.

Indygo

nandy # 2010.08.19. 15:58

Nem, az adótartozásnál azért kicsit másképp működik. Az éves egyenlegközlés nem szakítja meg az elévülést, azaz nem indul újra az 5 év.
A végrehajtási cselekmény is csak 6 hónappal hosszabbítja meg az elévülést.
Van még más befolyásoló tényező, pl. ha önellenőrzést ad be, mely az adózó javára módosítja a fizetendő adót.

De a leveleket azért illik átvenni, ha nem veszi át a leveleket, attól még a végrehajtás folytatódik.

Indygo # 2010.08.16. 10:27

Kedves Fórumozók,

Azt az infórmációt kaptam, hogy ha valakinek APEH tartozása van és átveszi az egyenleg értesítő levelet akkor nem él ez az 5 év 6 hónap elévülési idő.

A szóban forgó APEH tartozás már végrehajtónál van és már volt kétszer végrehajtás a tartozó fél házrészére.

A vállalkozásból eredő APEH tartozás 2005ben keletkezett, tehát 2006ba kellett volna befizetni.

Mit javasoltok? Akkor ne legyen átvéve semmilyen levél a végrehajtótól?

Köszi a válaszokat!

Indygo

kopter # 2010.08.11. 07:59

hogy egyértelműen tisztázódjon hogy érvényes vagy nem ha elavult követelés akkor lezáródjon végleg.

végrehajtó1 # 2010.08.10. 20:58

mit akarsz elintézni?

kopter # 2010.08.10. 15:32

ha tudtok valakit aki elfogadható áron elintézi,érdekelne mert leakarom záratni.Egyébként végrehajtásra tették,mert a földhivatali bejegyzés most érkezett.

nandy # 2010.08.03. 06:35

Látom, hogy te végrehajtóról írsz.
Biztos, hogy végrehajtó? Nem csak behajtó?

nandy # 2010.08.03. 06:34

Ha az eltelt 14 évben bizonyíthatóan egyszer sem szólítottak fel a fizetére, akkor az már tutira elévült.
Ne ess kétségbe, a behajtók sokszor próbálják megijeszteni az adóst! A közhiedelemmel ellentétben nem a követelés évül el (akár 100 év múlva is kérheti, hogy fizess), hanem a bírósági végrehajtáshoz való jog. Tehát kérheti, de az állam már nem segédkezik a behajtásban. Így minimális esélye van arra, hogy ténylegesen behajtsa a tartozásod, de ha önként teljesítesz (pl. mert megijedsz a felszólításról), akkor utólag nem követelheted vissza elévülésre hivatkozva.
Az önkéntes teljesítést ugyanis semmi nem tiltja!

Arra figyelj, hogy ha a bíróságtól jön levél, azt mindenképpen vedd át! Erre azért van szükség, mert a bíróság nem vizsgálja automatikusan az elévülést, és ha te erre nem hívod fel külön a figyelmet (nem mondasz ellent a fizetési meghagyásnak), akkor lesz egy végrehajtható okirat - az elévülés ellenére -, és innentől jöhet a végrehajtó.

kopter # 2010.08.02. 21:49

1992 a wvm lízing cégtől vásároltam egy telefont aminek az utolsó részlete nem lett akkor kifizetve.A céget felszámolták 1990 -ben a felszámoló eladta már végrehajtási joggal.1996 senki sem jelenkezett.Akkor a végrehajtó jelentkezett de addig nem volt tudomásom szerint semmilyen értesítésről.
Kértem hogy igazolja a jogosultságot de nem kaptam semmit vagy elkalodott.Naiv voltam hogy hagytam és nem jártam utána akkor.Most 2010 megint bejelentkezett a végrehajtó és a faktor cég is.
Mivel munkanélküli vagyok és a félárva unokáimat nevelem a gyerektartásból,padlóra vinne bennünket.Miket és hogyan ellenőrizhetek?
Köszönöm ha segítenni tudtok!

hlt83 # 2010.07.19. 18:41

Lenne még egy olyan kérdésem, hogy tavaly édesanyám a vaterán vásárolt egy autót, de az aki eladta, nem számolt be az autó rejtett hibáiról, bár a műszaki vizsgán még átcsúszott.
Ám de, megnézettem egy szakszervizzel édesanyám autóját, és az ő véleményük az volt, hogy ez az autó veszélyes közúti forgalomba, és kivonatták a forgalomból.
Mit lehetne tenni?
Az, aki eladta édesanyámnak az autót, az mennyire perelhető még?

Válaszotokat előre is köszönöm!

hlt83 # 2010.07.19. 18:12

Ezzel mindenkivel teljesen egyetértek, hogy az amit az ember bevállal, azt teljesítse is. Nálam nem az volt a probléma, hogy én nem akartam kifizetni, hanem mikor 4 és fél éve bementem a bankba, hogy rendezem az adósságomat, akkor ott közölték, hogy már nincs semmilyen adósságom, és feledésbe is merült! Hozzátenném, hogy több hitelem is volt már ennél a banknál, és vissza fizettem mindet!!! Tehát, pontosan ezért nem fogom az 1 millát kifizetni, még akkor sem, ha bíróságra került volna az ügy.
DE!
A probléma rendeződött, mert megegyeztem a behajtó céggel, és 380 ezret ki is fizetek nekik!

Megjegyzés!:
Okos diplomások (tisztelet a kivételnek) nem az számít amit mondasz, hanem az amit jogszabály ír elő!
Mivel ha már ott tartunk, hogy a bíró is csak a saját véleményére ad, akkor fölösleges a bíróság... :)

Bár ugyanezt a politikáról is eltudnám mondani... :D

Illetve, sajnos nagyon sok helyen, az egyik paragrafus üti a másikat, és egy adott ügyben, többféle értelmezésre is van lehetőség...

Bár erre mondanám azt, hogy ki milyen szemmel látja a világot :D

Köszönöm mindenkinek a hozzászólását, ezért is szeretek itt kérdést feltenni, mert mindenki szókimondó... :D

végrehajtó1 # 2010.07.19. 15:03

Nem KBS-ről beszéltem.

Sherlock # 2010.07.19. 15:01

végrehajtó1

És gondolod, hogy itt is erről van szó?

nandy # 2010.07.19. 14:28

rena23:

Teljesen mindegy, hogy kit "zaklatnak" és kit nem... A követelésük jogos, hát tessék kifizetni. Minél tovább húzzátok az időt, annál többe fog kerülni.

végrehajtó1 # 2010.07.19. 14:20

Egyébbként az Otp faktoring 4-5 évig ül a követelésén ,Aztán 5. évben ébred.

Ész nélkül küldözgetik a helyszini eljárásról szóló 5000ft-os csekket és számlát az adósoknak.Aztán a helyszín közelében sem jártak.

végrehajtó1 # 2010.07.19. 14:17

Sherlock

Nem akarlak elkeseríteni de én már annyi hozzá nem értő ügyvéddel találkoztam...de nagy mellük volt:)

nandy # 2010.07.19. 14:17

Bankról ezt nehéz elképzelni, ugyanis az egyenlegértesítő vagy a csekk megküldése is felszólításnak minősül.

Ha az OTP Faktoringról van szó, akkor nem is olyan nehéz elképzelni...

Arról viszont nem esett szó, hogy meddig kellett volna visszafizetni a hitelt. Könnyen lehet, hogy egy része még nem évült el (feltételezve, hogy tényleg nem kapott felszólítást, értesítést).

Sherlock # 2010.07.19. 13:39

"Mert egy behajtó cég vette át az én költségeimet, ami azt jelenti, hogy a cég már kifizette a tartozásomat, csak most rajtam akarja elverni a port…"

Nem felebaráti szeretetből vette meg, továbbá a cégnek is felmerültek költségei amikor megvette a követelést; evidens, hogy nem 400 ezerért akarnak pereskedni -még ha az 1 millióból engednek is.

Az pedig, hogy 4 törvénykönyvet fújsz nem jelent semmit, Ügyvéd Úr is nyilván így van vele, de megkockáztatom, hogy még többet is tud(...), ennek ellenére Te oktatod ki.