adókedvezmény tanulásra


Nightquest # 2011.05.18. 06:56

Tisztelt Szakértõk!

Szeretnék halasztott adókedvezményt érvényesíteni a régebbi tandíjam után, de nem tudom egészen pontosan, mit kéne beírnom az adóbevallásomba. A 2009. évi tandíjam 30%-a meghaladja a 60.000 Ft. A kitöltési útmutatót értelmezve az a. oszlopba beírtam a teljes összeget és a kitöltõ program a 30%-át írta be a c. oszlopba. Ez így rendben van, vagy az utóbbit írjam át 60.000-e, esetleg az alapot kéne csökkenteni?

Elõre is köszönöm a választ!

kmurof # 2010.02.19. 10:40

Újra én vagyok.Az e-mail címet nem állítottam be jól.

kmurof # 2010.02.19. 10:34

Segítség!

Én is hasonló helyzetben vagyok mint Petradomi.2009-től munkanélküli vagyok és szerettem volna a befizetett tandíjamból visszaigényelni , de nincs elég befizetett adóm.

  • kérhetek halasztást az iskolától a következő évre abban az esetben is, hogy 2010.januárjában államviszgáztam?
  • a férjem ezt az összeget visszaigényelheti a következö évben?(nem vállalkozó)
  • ha igen mi az ügyintézés folyamata?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Petradomi # 2010.02.02. 17:06

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, ha párom tartósan álláskereső, (regisztrált) és lenne 60.ooo.- Ft tandíj viszaigénylése, de nincs levont-befizetett adója,

1.) kérhet-e halasztást (most védi a diplomáját februárban) 2010-es adóévben

2.) mivel élettársak vagyunk (nekem csak különadózó jövedelmemből van befizetett adóm 25 % - ingatlan bérbeadásból) én visszaigényelhetem abból?

MissLujzika # 2010.01.28. 07:37

Hello!Akkor még amit 2009-ben befizettem, akkor azt most 2010ben utoljára visszaigényelhetem???Köszi!Szani

bigdady # 2010.01.21. 06:28

Kösönöm.

laeyer # 2010.01.20. 19:55

Igen! 2009. adóév az utolsó.

bigdady # 2010.01.19. 20:05

Nem tudjátok most az adóbevallásban el lehet még számolni 60 e Ft-ot főiskolai tandíjra igazolás alapján?

bigdady # 2010.01.19. 16:10

Sziasztok!
2009 évre lehet igénybevenni a mostani adóbevallásban főiskolai tandíj x%-át max 60 e Ft-ot igazolás alapján?
És 2010-es évre milyen változásról tudtok?

Lilyofvalley # 2006.11.21. 11:52

Kedves Fórumozók!

Én egy GYED-en lévő kismama vagyok és egy magánszemélyhez járok grafológiát tanulni, akinek ki van váltva a vállalkozói engedélye oktatás céljára. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben igénybe tudom-e venni a 30% adókedvezményt vagy sem? És milyen igazolást kell kiállítania? Mit tartalmazzon? Esetleg tudtok ajánlani egy olyan oldalt, ahonnan ezt le lehet tölteni? Az igazolás mellé kell számla is ugye?

Köszönöm a választ előre is:
Lily

Aballister # 2006.06.19. 13:56

Nézd, Monalisa1....

ha szerinted a boltban egy élelmiszer megvásárlása a felnőttoktatási tv. hatálya alá tartozik, és ezáltal leírható, akkor hajjaj... na EZ A NEVETSÉGES, már bocs...

A jogsi megszerzésére költött tandíj összeg 30%-a (ha akkreditált felnőttoktatási képzésről van szó) ugyanis visszaigényelhető az adódból az Szja tv. szerint.

Viszont Avitának igyaza van, én is megnéztem a jogszabályhelyet és igagzolásra van szükség az igényléshez.


Ab.
:->

monalisa1 # 2006.06.16. 09:19

Egy "B" jogosítványra nagyrészt magánügyből kifolyólag van szüksége valakinek, illetőleg az "prívát" is hasznosítható a további életút során.

Ezen az alapon a boltban adjanak adóigazolást a napi kenyér megvásárlásánál, hogy az éves adóból majd leírható legyen...

KONKRÉTAN NEM ISMEREM a lehetőséget, de nevetségesnek tartom a vezetői engedélynél feltett kérdést.

Avita # 2006.06.16. 06:31

Adókedvezményt igénbe venni csak az intézmény által kiállított adóigazolással tudsz.

Aballister # 2006.06.16. 05:33

B-kat lenne.

Tehát a kérdésem az volna, hogy létezik e olyan, hogy az iskola nem állíthat ki igazolást, amit az APEH felé kell benyújtani.

És amennyiben tényleg nem bocsájthat ki igazolást, csak számlát a tandíjról, akkor nem lehet visszaigényelni a 30%-ot az adóból?


Ab.
:->

monalisa1 # 2006.06.15. 20:53

C-től szerzed azt a jogosítványt?
Tehát nem csupán "úrvezetői" engedélyről lenne itt szó?

Csak kérdezem.

A hivatásos célból szerzett vezetői engedély költségeit a munkáltató valamikor teljes egészében megtérítette, illetőleg a tanfolyamot maga a munkahely szervezte és finanszírozta.

Aballister # 2006.06.15. 18:13

Üdv!

Egy kérdésem volna autóvezetési tanfolyammal kapcsolatban.

Ugyebár 30% visszaigényelhető a jogsi tandíjából. Milyen igazolást kell az APEH felé beküldeni a cégtől? Elég a tandíj számlája?

Mi van akkor, ha csak számlát tud adni az iskola, "igazolást" pedig nem. Kell ilyen igazolás az adóvisszaigényléshez?


Ab.
:->

Lildikó # 2006.03.11. 19:03

Vinnie kérdéséhez valamelyest hasonló az enyém is. Gyermekem tandíjat fizetett a mostani tanév első félévében. Nem kértük az egyetemtől az adóigazolást, mert már más jogcímen összejött a 100000 Ft és nem tudtam volna úgysem érvényesíteni a saját adóbevallásomnál. Arról sajnos csak mostanában értesültünk, hogy a gyermek saját magának is kérhette volna halasztott formában az adójóváírást. Az SZJA törvényben csak azt láttam leírva, hogy a felsőoktatási intézmény január 31-ig kiadja az igazolást. Én ezt úgy értelmezem, hogy ez az adózó érdekét szolgálja, hogy mielőbb beadhassa az adóbevallást. Nem értelmezem úgy, hogy ez egyben tiltás a későbbi kiadásra. Megtagadhatja-e az egyetem az igazolás kiadását most?

vinnie # 2006.02.17. 00:18

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy van-e lehetőség a 30% visszaigénylésére utólag, a korábbi tanulmányi évekre? A tanulmányi osztályon nekem azt mondták, hogy azért nem, mert az adott évben nem jeleztem, hogy halasztva kívánom igénybe venni az adóvisszaégénylést és erről ők az adott évben már elküldték a papírt az APEH-nek. Az APEH-nél biztos utána tudnak nézni, hogy azadott években nem igényeltem vissza a 30%-ot, így nem értem, hogy ennek utólag milyen akadálya lehet. Nincs arra mód, hogy ez a lehetőség ne vesszen el? Köszönöm a választ!

Kobun # 2006.01.30. 12:03

Szia!

Az lenne a kérdésem, hogy felnőttképzési szerződést az intézmény köteles kötni, vagy ez csak lehetőség, és ő szabadon dönt erről?

Kobun # 2006.01.30. 09:50

Köszi a gyors választ.

Szóval egyértelműen van akkreditálva az intézmény.Esetleg mi lehet az oka, hogy nem kötöttek felnőttképzési szerződést.
Azt tartom furcsának, hogy más jellegű képzésre viszont adnak...

Rexor # 2006.01.30. 09:34

Adókedvezményt akkor lehet igénybe venni, ha van felnőttképzési szerződés akkreditált intézménnyel. Az adókedvezményről szóló igazolást az intézmény állítja ki. Szerintem ha tényleg akkreditált intézményről van szó a felnőttképzési szerződés kötelező (a felnőttképzésről szóló tv. 20. paragarfusa alapján). Van egy másik adókedvezménytípus, ha első alapképzésben veszel részt és felsőoktatási intézmény hallgatója vagy (de félek ez Rád nem vonatkozik).

Ha 4 millió Ft felett van az éves jövedelmed egyáltalán nem veheted igénybe a kedvezményt (3.400 eFt-tól arányosan csökken),, ugynakkor más érvényesítheti (pl. nagyszülő, házastárs), ha az ő jövedelme nem éri el ezt a határt és ő volt a befizető.

Kobun # 2006.01.30. 09:22

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni olyan ügyben, hogy én egy felsőfokú munkavédelmi szakmérnöki képzésre járok,magam fizetem a tandíjat, a pénzügyi előadó viszont azt mondta, hogy erre a képzésre nem lehete adókedvezményt kérni.
Ez kb. 4 tanulót érint, a többiek esetében a cég fizeti a tandíjat.
Az intézet akkreditált, viszont nem kötöttek velünk felnőttképzési szerződést.???
Úgy tudom,hogy felnőttképzési szerződést jelen esetben kötelesek kötni a hallgatókkal.
Az zavar a leginkább, hogy nem indokolták meg, hogy miért nem tudom az adókedvezményt igénybevennei, csak azt mondták, hogy erre nem kaphatok ilyen papírt.

Bogie # 2005.11.14. 12:22

Szerintem nagyon nem boríthatja még ez sem, mert ha jóváírtak volna bármit is, akkor önrevíziót kell eszközölniük, amennyiben visszafizettetik a munkavállalóval. A munkavállaló pedig egyébként sem tudja az adókedvezményt érvényesíteni jövő májusig. Szóval időben sem ütközik a kettő.

Karika # 2005.11.14. 12:18

Itt egy kérdés merült fel bennem. Az, hogy a tanulmányi költségekkel kapcsolatban, a munkáltatóknak nincs adójóváírási lehetőségük? Mert, ha van, az bonyolítja a helyzetet. Ezt tisztázd a munkáltatóddal.

Bogie # 2005.11.14. 10:53

Leylus, egyszerűen kérj a helyileg illetékes APEH-től állásfoglalást. Szerintem amennyiben igazolni tudod az APEH felé, hogy kifizetted a tanulmányaid költségét és egyébként is jogosult lennél az adókedvezményre, akkor valószínűleg minden probléma nélkül igénybe veheted. Mivel elég kacifántos az ügy magadtól ne döntsd el, mert ha véletlenül kihalásznak és jogtalannak ítélik meg, akkor sokkal többet fogsz rajta bukni, mint a kedvezmény összege.

Egyébként is van időd elintézni, mert a legközelebbi bevallás határideje május 20.