adókedvezmény tanulásra


Sücy # 2005.11.08. 20:04

Nem vagyok jártas a témában, de gyanítom, hogy csak akkor, ha a számla a te nevedre szól... Tehát vagy az ex-munkáltatódnak kell továbbszámláznia feléd (amit kötve hiszek, hogy megtehet, mert nincs ilyen tevékenysége, hacsak nem továbbított szolgáltatásként...), vagy pedig vissza kell adnia a számlát, és sztorníroztatnod kell valahogy a kibocsátóval... Kérdés az időtáv...

leylus # 2005.11.08. 16:11

Sziasztok!
Egy nem államilag finanszírozott, távoktatásos főiskolára jártam 2 félévig, ( a tandíj 2x 146 e Ft) viszont a munkáltatóm kiállított egy tanulmányi szerrződést, és így az egészet ő állta. A számla is, ennek megfelelően természetesen a cég nevére lett kiállítva. Most ezt a tanulmányi szerződést fel kellett bontanom.Természetesen ennek következtében ezt a pénzt vissza kell fizetnem.A kérdésem az lenne, hogy létezik-e arra lehetőség, hogy ezután az összeg után a 30%-át visszaigényeljem?( a visszafizetést 12 havi részletben a fizetésemből fogják vonni)
Előre is kösz a választ!

kiki20 # 2005.07.15. 10:57

Kedves Szakértők!
Örömmel találtam rá én is erre a fórumra és felvilágosításra lenne szükségem a gyes alatti tandíj kedvezmény ill. mentesség tárgyában.

  • Mely intézményeknél vehető ez igénybe? (csak közoktatási és/vagy állami felsőoktatásban; akkreditált tanfolyamok - OKJ vagy nyelvtanfolyam)?
  • Meddig leszek jogosult rá?
  • Mi a vonatkozó jogszabály?

Előre is köszönöm a választ.

old-guy # 2004.02.08. 20:12

Oberon kérdésére

Az intézmények 10 hónapos oktatási évvel szoktak számolni. A zárójeles tanulmányi hónap kifejezés azt jelenti, amennyit hallgatói jogviszonyban igazol az intézmény. Ennek maximális mértéke a havi 6000.- Ft, ill. éves szinten a 60 eFt. A kiadott igazoláson feltüntetett adatok a mértékadók.

Bubó # 2004.02.08. 16:57

Ha jól értelmezem a leírtakat, az adókedvezmény a fél évre befizetett tandíj esetén max. 5 x 6 000 = 30 000 Ft.
Akkor volna 54 900 Ft, ha a 183 000 Ft tandíj egy évre vonatkozna.
Üdv.

Oberon # 2004.02.08. 11:11

"Az összevont adóalap adóját csökkenti a felsőoktatási intézmény hallgatójának tandíja és/vagy költségtérítése címén megállapított összeg 30 százaléka, de legfeljebb hallgatónként az adóévben 60 000 (tanulmányi hónaponként 6000) forint..."
Hogyan kell értelmezni a zárójelben lévő részt? Azaz mennyi adójóváírást vehetek igénybe, ha lányom tavaly ősszel kezdett a főiskolán, ahol 183 ezer Ft a féléves tandíj (5 hónapra!) - 30 000, vagy 54 900 Ft-ot?

glad # 2004.01.21. 22:37

Hálás köszönet az értékes információkért! :)

old-guy # 2004.01.21. 20:45

"...munkáltatói vagy ezzel egyenértékű elszámolást kérhet..."
azt jelenti, hogy munkaviszonyban állóknál a munkáltatói, más jogviszonyban állóknál (pl. társasági tagok személyes közreműködése) esetén az ezzel egyenértékű a helyes kifejezés - mukáltató hiányában. Ez csak szakmai megkülönböztetés.
Ha a munkáltató a törvény ellenére nem hajlandó (a feltételek fennállása esetén) a dolgozói adóelszámolásra, a cég székhelye szerinti APEH Ügyfélszolgálatánál lehet bejelentést tenni, ami igen hatásos...

glad # 2004.01.21. 19:21

Ma újra leadtam a cégemnél az adózáshoz szükséges papírokat és mellékeltem a korábban megadott törvényt, ami alapján jogosult vagyok a munkáltatói adóbevallásra.
Sajnos csak egy ügyintézővel tudtam beszélni akki azt igérte, hogy utánna nézz a lehetőségeknek.
Sajnos tartok tőle, hogy megint visszadobják és továbbra is önadózásra szólítanak fel.
Ebben az esetben milyen (felügyeleti)szervezethez fordulhatok jogorvoslatért?

glad # 2004.01.20. 22:36

Köszönöm a segítséget!
Lenne még egy kérdés ezzel kapcsolatban.
A törvényben van az a kifejezés:
"...munkáltatói vagy ezzel egyenértékű elszámolást kérhet..."
Azt felajálották, hogy segítenek az önbevallás elkészítését, de azt is csak azért mert így nem az Õvüké a felelőség (undorító).
Az "egyenértékű elszámolás" úgye nem ez a fajta "segítségnek" megfelelő? Ugye ez nem kiskapu nekik?
Köszönettel!
Glad

old-guy # 2004.01.20. 21:10

glad kérdésére

A munkáltató által a 2003. évi személyi jövedelemadó megállapításánál figyelembe vehető adókedvezmények:
– súlyos fogyatékosság miatt a magánszemélyt megillető kedvezmény,
– önkéntes kölcsönös biztosítópénztárba befizetett összeg kedvezménye,
– megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulék kedvezménye,
– megállapodás alapján fizetett magánnyugdíj-pénztári tagdíj kedvezménye,
– magánnyugdíj-pénztári tagdíjat kiegészítő befizetés kedvezménye,
– szellemi tevékenység kedvezménye,
– lakáscélú hiteltörlesztésre befizetett összeg kedvezménye,
– felsőoktatási tandíjként befizetett összeg kedvezménye,
– felnőttképzés díjának kedvezménye,– oktatásban résztvevők egyes eszközbeszerzési kiadásainak (számítógép, számítástechnikai eszközök) kedvezménye (Sulinet),
– az élet- és nyugdíjbiztosítás díjaként befizetett összeg kedvezménye,
– közcélú adományként befizetett összeg kedvezménye,
– közcélú adományként kiemelten közhasznú szervezet részére befizetett összeg kedvezménye,
– családi kedvezmény.

Nem számolhat el munkáltató azzal a magánszeméllyel, akinek 2003. december 31-én adókedvezmény érvényesítése miatt, adóhitel-állománya van vagy az adóévre befektetési adóhitel visszafizetésére köteles.

Lásd még:
http://www.apeh.hu/…szjakedv.htm

glad # 2004.01.20. 18:20

Bocsánat ha nem teljesen ide vágó, de nem akartam újabb témát nyítni.

A problémám a következő:
Alkalmazott vagyok és tavaly végeztem egy akreditált (felnőt képzéses) iskolát, amelyről kaptam is igazolást, hogy az adó alapból leírható.
A gond az, hogy a válalatom nem hajlandó benyújtani az adómat, hanem arra akarnak kötelezni, hogy önadózó legyek.
Megtehetik?
Ha nem akkor mire hívatkozam?
Előre is köszönöm a segítséget.
Üdv!
Glad

old-guy # 2003.11.14. 12:07

Tisztelt enima,

Az idézett felnőttképzési tv. szerint:

(1) A törvény hatálya - a (4) bekezdésben foglalt kivételekkel - kiterjed

  1. a felnőttképzésben részt vevő, illetve a felnőttképzéshez kapcsolódó szolgáltatást igénybe vevő felnőttre,
  2. a (2) bekezdésben meghatározott tevékenységükkel kapcsolatosan a
  • közoktatási intézményekre,
  • szakképző intézményekre,
  • felsőoktatási intézményekre,
  • közhasznú társaságokra, egyesületekre, köztestületekre, alapítványokra, közalapítványokra, továbbá
  • egyéb jogi személyekre, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra, egyéni vállalkozókra, valamint ezek felnőttképzési tevékenység folytatására létrehozott társulásaira.

E törvény alkalmazásában felnőttképzési tevékenység

  1. a rendszeresen végzett iskolarendszeren kívüli képzés, amely célja szerint lehet általános, nyelvi vagy szakmai képzés, továbbá
  2. a felnőttképzéshez kapcsolódó szolgáltatás.

    (1) A felnőttképzést folytató intézmény és a képzésben részt vevő felnőtt felnőttképzési szerződést köt.

(2) A felnőttképzési szerződés tartalmazza:

  1. a képzéssel megszerezhető képzettséget vagy kompetenciát,
  2. a rész vevő teljesítménye ellenőrzésének, értékelésének módját,
  3. a képzés helyét, időtartamát, ütemezését,
  4. a képzési díj - beleértve a vizsgadíj - mértékét,
  5. a részt vevő felnőtt és a felnőttképzést folytató intézmény szerződésszegésének következményeit,
  6. mindazt, amit jogszabály előír.

Tehát a kérdésben leírtakra: a fenti feltételek megléte esetén a tandíjat befizető igénybeveheti a felnőttképzési adókedvezményt (a befizetett díj 30 %-a, de max. 60 ezer Ft)

Üdv.
(és elnézést, hogy nem vettem előbb észre a kérdését)

enima # 2003.10.13. 09:16

Tisztelt Szakemberek!

Nagy volt az öröm, hogy rá találtam e fórumra, de úgy látom HIÁBA!
Van értelme várni a válaszra? Senkit sem érdekel ez a téma?
Kérem, ha egy mód van, legyenek szívesek válaszoljanak nekem, mert ennek most van aktualitása, és tényleg fontos lenne megtudni az előzőekben feltett kérdésekre a válaszokat.
Nem akarom magam ismételni, csak kérni, hogy legyenek szívesek válaszolni. Előre is köszönöm.

enima # 2003.10.02. 11:14

Tisztelt Jogászok!

Én még csak most találtam e fórumra és nagy örömöm, hogy pont e téma érdekel engem is, de a session ID válaszára hivatkozva tovább kérdeznék mivel még mindig nem értem. A szakközépiskola, gimnázium iskolai rendszerű képzésnek számít?! Akkor ezekre a képzésekre vonatkozik-e a 2001. évi CI. Felnőttképzési törvény, ha felnőttként veszi igénybe? Tehát e résztvevőknek van lehetőség a személyjövedelemadó-kedvezményt igénybe venni?

Továbbá ugyan ezzel kapcsolatos kérdés, hogy gyesen/gyeden lévők kaphatnak tandíjmentességet szakközépiskolai tanulmányok elvégzéséhez.

szultány # 2003.09.09. 11:54

köszönöm a választ. további kérdésem az, hogy ebbe mi értendő bele, a beiratkozási díj, a tankönyvek díja is? (a jog nyelve sokszor más, mint amit mi, hétköznapi emberek értünk egy-egy kifejezésen.)

és ha az élettársa vett egy számítógépet, annak a megfelelő összegeit leírhatja a tanulást vállaló az adóalapjából?

köszönöm előre is.

sessionID # 2003.09.09. 10:29

Akkreditált felnőttképzési intézményben folytatott tanulmány esetén, a képzési díj 30%-a, de max. 60.000 ft írható le az szja-ból.

szultány # 2003.09.09. 09:44

kedves hozzáértők,

a ismerősöm élete úgy alakult, hogy a szakmunkásiskola után csak több évi szorgos munkavégzéssel a háta mögött - most kezd neki a gimnáziumnak (természetesen munka mellett).

ez nagyon jó dolog.
viszont az egyik mai újságban olvasom, hogy 2003. január 1-től a rendszeres képzésben (amely általános, nyelvi és szakmai képzés lehet) részt vevőknek személyjövedelemadó-kedvezmény jár (ja, és felnőttképzésről van szó).

ez vajon érvényes lehet az ő esetére is?

előre is megköszönöm a válaszokat!