adókedvezmény tanulásra


vinnie # 2006.02.17. 00:18

Sziasztok, az lenne a kérdésem, hogy van-e lehetőség a 30% visszaigénylésére utólag, a korábbi tanulmányi évekre? A tanulmányi osztályon nekem azt mondták, hogy azért nem, mert az adott évben nem jeleztem, hogy halasztva kívánom igénybe venni az adóvisszaégénylést és erről ők az adott évben már elküldték a papírt az APEH-nek. Az APEH-nél biztos utána tudnak nézni, hogy azadott években nem igényeltem vissza a 30%-ot, így nem értem, hogy ennek utólag milyen akadálya lehet. Nincs arra mód, hogy ez a lehetőség ne vesszen el? Köszönöm a választ!

Lildikó # 2006.03.11. 19:03

Vinnie kérdéséhez valamelyest hasonló az enyém is. Gyermekem tandíjat fizetett a mostani tanév első félévében. Nem kértük az egyetemtől az adóigazolást, mert már más jogcímen összejött a 100000 Ft és nem tudtam volna úgysem érvényesíteni a saját adóbevallásomnál. Arról sajnos csak mostanában értesültünk, hogy a gyermek saját magának is kérhette volna halasztott formában az adójóváírást. Az SZJA törvényben csak azt láttam leírva, hogy a felsőoktatási intézmény január 31-ig kiadja az igazolást. Én ezt úgy értelmezem, hogy ez az adózó érdekét szolgálja, hogy mielőbb beadhassa az adóbevallást. Nem értelmezem úgy, hogy ez egyben tiltás a későbbi kiadásra. Megtagadhatja-e az egyetem az igazolás kiadását most?

Aballister # 2006.06.15. 18:13

Üdv!

Egy kérdésem volna autóvezetési tanfolyammal kapcsolatban.

Ugyebár 30% visszaigényelhető a jogsi tandíjából. Milyen igazolást kell az APEH felé beküldeni a cégtől? Elég a tandíj számlája?

Mi van akkor, ha csak számlát tud adni az iskola, "igazolást" pedig nem. Kell ilyen igazolás az adóvisszaigényléshez?


Ab.
:->

monalisa1 # 2006.06.15. 20:53

C-től szerzed azt a jogosítványt?
Tehát nem csupán "úrvezetői" engedélyről lenne itt szó?

Csak kérdezem.

A hivatásos célból szerzett vezetői engedély költségeit a munkáltató valamikor teljes egészében megtérítette, illetőleg a tanfolyamot maga a munkahely szervezte és finanszírozta.

Aballister # 2006.06.16. 05:33

B-kat lenne.

Tehát a kérdésem az volna, hogy létezik e olyan, hogy az iskola nem állíthat ki igazolást, amit az APEH felé kell benyújtani.

És amennyiben tényleg nem bocsájthat ki igazolást, csak számlát a tandíjról, akkor nem lehet visszaigényelni a 30%-ot az adóból?


Ab.
:->

Avita # 2006.06.16. 06:31

Adókedvezményt igénbe venni csak az intézmény által kiállított adóigazolással tudsz.

monalisa1 # 2006.06.16. 09:19

Egy "B" jogosítványra nagyrészt magánügyből kifolyólag van szüksége valakinek, illetőleg az "prívát" is hasznosítható a további életút során.

Ezen az alapon a boltban adjanak adóigazolást a napi kenyér megvásárlásánál, hogy az éves adóból majd leírható legyen...

KONKRÉTAN NEM ISMEREM a lehetőséget, de nevetségesnek tartom a vezetői engedélynél feltett kérdést.

Aballister # 2006.06.19. 13:56

Nézd, Monalisa1....

ha szerinted a boltban egy élelmiszer megvásárlása a felnőttoktatási tv. hatálya alá tartozik, és ezáltal leírható, akkor hajjaj... na EZ A NEVETSÉGES, már bocs...

A jogsi megszerzésére költött tandíj összeg 30%-a (ha akkreditált felnőttoktatási képzésről van szó) ugyanis visszaigényelhető az adódból az Szja tv. szerint.

Viszont Avitának igyaza van, én is megnéztem a jogszabályhelyet és igagzolásra van szükség az igényléshez.


Ab.
:->

Lilyofvalley # 2006.11.21. 11:52

Kedves Fórumozók!

Én egy GYED-en lévő kismama vagyok és egy magánszemélyhez járok grafológiát tanulni, akinek ki van váltva a vállalkozói engedélye oktatás céljára. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben igénybe tudom-e venni a 30% adókedvezményt vagy sem? És milyen igazolást kell kiállítania? Mit tartalmazzon? Esetleg tudtok ajánlani egy olyan oldalt, ahonnan ezt le lehet tölteni? Az igazolás mellé kell számla is ugye?

Köszönöm a választ előre is:
Lily

bigdady # 2010.01.19. 16:10

Sziasztok!
2009 évre lehet igénybevenni a mostani adóbevallásban főiskolai tandíj x%-át max 60 e Ft-ot igazolás alapján?
És 2010-es évre milyen változásról tudtok?

bigdady # 2010.01.19. 20:05

Nem tudjátok most az adóbevallásban el lehet még számolni 60 e Ft-ot főiskolai tandíjra igazolás alapján?

laeyer # 2010.01.20. 19:55

Igen! 2009. adóév az utolsó.

bigdady # 2010.01.21. 06:28

Kösönöm.

MissLujzika # 2010.01.28. 07:37

Hello!Akkor még amit 2009-ben befizettem, akkor azt most 2010ben utoljára visszaigényelhetem???Köszi!Szani

Petradomi # 2010.02.02. 17:06

Tisztelt Szakértők!

Szeretném megkérdezni, ha párom tartósan álláskereső, (regisztrált) és lenne 60.ooo.- Ft tandíj viszaigénylése, de nincs levont-befizetett adója,

1.) kérhet-e halasztást (most védi a diplomáját februárban) 2010-es adóévben

2.) mivel élettársak vagyunk (nekem csak különadózó jövedelmemből van befizetett adóm 25 % - ingatlan bérbeadásból) én visszaigényelhetem abból?

kmurof # 2010.02.19. 10:34

Segítség!

Én is hasonló helyzetben vagyok mint Petradomi.2009-től munkanélküli vagyok és szerettem volna a befizetett tandíjamból visszaigényelni , de nincs elég befizetett adóm.

  • kérhetek halasztást az iskolától a következő évre abban az esetben is, hogy 2010.januárjában államviszgáztam?
  • a férjem ezt az összeget visszaigényelheti a következö évben?(nem vállalkozó)
  • ha igen mi az ügyintézés folyamata?

Segítségeteket előre is köszönöm!

kmurof # 2010.02.19. 10:40

Újra én vagyok.Az e-mail címet nem állítottam be jól.

Nightquest # 2011.05.18. 06:56

Tisztelt Szakértõk!

Szeretnék halasztott adókedvezményt érvényesíteni a régebbi tandíjam után, de nem tudom egészen pontosan, mit kéne beírnom az adóbevallásomba. A 2009. évi tandíjam 30%-a meghaladja a 60.000 Ft. A kitöltési útmutatót értelmezve az a. oszlopba beírtam a teljes összeget és a kitöltõ program a 30%-át írta be a c. oszlopba. Ez így rendben van, vagy az utóbbit írjam át 60.000-e, esetleg az alapot kéne csökkenteni?

Elõre is köszönöm a választ!