Köszönöm kedves József
ingatlan eladás után fizetendő adó
pzsofi,
Öröklés jogcímen szerzés esetén az ingatlan megszerzésének időpontja az örökhagyó halálának a napja.
Ha 2022-ben adjátok el az ingatlant 65M forintért, akkor nem kell adót fizetni. A 2017-es szerzés után azért nem, mert már letelt az 5 év, a 2021-es szerzés esetén pedig a szerzési érték és a vételár megegyezik, tehát nincs jövedelem, nincs adó.
Ha 2022-ben eladjátok 70M forintért, akkor az 5M forint (70-65) negyedének (tulajdronrészarány) a 15%-a a fizetendő adó. A 2017-es rész után nyilván itt sincs adó.
Tisztelt Cím!
Örököltünk egy ingatlan 2017-ben 1/4 részben, 2021-ben 1/4 részben így az ingatlan 1/2 része már a tulajdonunk.
Kérdésem, hogy mi számít az öröklés dátumának az a nap mikor az első elhalálozás történt vagy amikor a földhivatalba a tulajdonjog bejegyzésre került az első alkalommal?
Hogy alakul az adózás ha 2017-ben a házat összesen 40 m Ft-ra értékelték most 2021-ben pedig 65m Ft-ra értékelték és eladnánk még ebben az évben 65m Ft-ért?
Hogy kellene adózni abban az esetben ha 70m Ft-ért adnánk el a házat még ebben az évben?
Köszönöm a segítséget előre is.
Luca2016,
Igen. Az ingatlan külön adózó jövedelem, nem számít, van-e más mellette.
Egy sor az egész.
Ha idén adja el, akkor 2023 májusig kell beadni és befizetni.
Köszönöm.
Mi a helyzet ugyanilyen esetben, ha olyan személy érintett ingatlan eladással, aki nyugdijas már? Szja bevallasa mar nincs, ilyenkor be kell mégis adnia??
Igaz.
Igen.
Akkor 600.000 Ft az adóalap és akkor a fizetendő szja 90.000 Ft ?
Illetékmentes ajándékozás után a jövedelem a bevétel 25%-a, a szerzést követő negyedik évben eladás miatt ennek 30%-a az adóalap.
Szja tv. 62.§(2) 'gb' pont, valamint (4) bekezdés.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Utána olvastam itt-ott, de nem voltam biztos benne, azért írtam be ide a fórumba.
De akkor itt is eddig 2-ből 2 más vélemény... :)
(elrontotta a forummotor, szóval a 2018 és 2022 miatt)
- >2022)
Köszönöm a választ.
Kétmillió.
Tisztelt Fórumozók,
2018-ban ajándékozás jogcímen, vér szerinti szülőtől kaptam egy ingatlant. (4 millió Ft érték került rögzítésre) Most 2022-ben eladásra került 8 millió forintért. Kérdésem, hogy a hatályos előírások szerint mennyi az adóalapom, amely után fizetnem kell a 15% szja-t?
Köszönöm előre is a segítséget.
„Úgy értem az egész közjegyzői díjról egy számla készült mindösszesen, egy örökös nevére kiállítva.”
A közjegyző díjáról egyáltalán nem kaptatok számlát? Ki fizette a közjegyzőt?
Igen, az illetékalap 1,5 M/fő. Köszönöm szépen!
Igen.
(Ha az 1,5M illetékalap is per fő)
Némi megerősítésre lenne szükségem, hogy jól gondolom-e az ingatlan eladása után keletkező jövedelem kiszámítását és az utána fizetendő SZJA-t. Egy örökösre a lakás eladása után 1.666.665 ft bevétel jutott. Az illetéket kiaszabó határozatban alapként 1.506.556 ft szerepelt. A befizetett illeték összege 135.608 ft. Ha levonjuk a bevételből az illetékalapot és az illeték összegét, akkor mindösszesen 24.501 ft marad, mint jövedelem. Ennek 15 %-os adója 3.675 ft, ezt kell befizetni az ingatlanértékesítés után. (A közjegyző díja pedig nem levonható, mert nincs róla minden örökös nevére számla.)
Köszönöm szépen a gyors választ!
Helyesebben : ha volt illetékfizetés, akkor a vételárból az illetékalapként megállapított érték vonható le, ha az esetleg eltér a hagyatéki végzésben szereplő értéktől.
gabriell71,
Igen, öröklésnél levonható a hagyatéki végzésben szereplő érték is, és a kifizetett illeték is kifejezetten a szerzéssel kapcsolatos költség, az is levonható.
A közjegyző díja szintén levonható - lenne, ha lenne róla számlád. Ha egy örökös nevére van kiállítva, az hiba volt, az lényegében azt jelenti, hogy ő fizette (még ha a valóságban nem is). Azt én nem vonnám le.
Jó napot kívánok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy örökölt ingatlan értékesítése esetén a személyi jövedelemadó alapjának számítása során, vagyis a jövedelem kiszámítása során, a befizetett öröklési illeték a kiszabó határozat alapján levonható-e az ingatlan eladási árából? Nincs róla külön számla, csak a határozatot küldték és egy csekket hozzá.
Illetve a szerzéssel összefüggő kiadások között a közjegyző díja örökrész arányosan levonható-e akkor is, ha a díjról csak az egyik örökös részére állítottak ki számlát? Úgy értem az egész közjegyzői díjról egy számla készült mindösszesen, egy örökös nevére kiállítva.
Kavics1981,
A költséget számlával, okirattal kell igazolni.
Főszabályként a saját névre kiállítva, az szja tv.-ben az értéknövelő beruházásnál nincs kivétel (csak a megszerzésre fordított összeknél van egy kivétel).
Olyan sok ez, hogy számít? Egyikőtök több adót fizet, mint a másik? Vagy neked több a számla, mint amit egyáltalán el tudsz számolni? Csodálkoznék, azért az combos felújítás lenne. Ha nem olyan sok, akkor összesen ugyanannyi adót fizettek ketten, csak fejenként nem ugyanannyit. Számít?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02