Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

ingatlan eladás után fizetendő adó

Csillogpor # e-mail 2020.07.08. 16:45

hihetetlen...
de sajnos igazad van
köszi

drbjozsef #   2020.07.06. 12:28

Csillogpor,

Akkor ott még a CSOK se számít (legalábbis semmiképpen sem úgy, hogy az illetéknél).

Adózni kell, ha kell. Dátumoktól, összegektől függően.

Biztos, hogy megtaláltak volna, hiszen az ingatlanadásvételekről eleve adatbázis van. Ezt nem nagyon lehet megúszni.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Csillogpor # e-mail 2020.07.06. 12:00

sajnos ez tényleg szja
jobban jártam volna ha nem jelentem be az egészet
vagy rájöttek volna vagy nem...

drbjozsef #   2020.07.04. 18:37

Csillogpor,

Ha úgy érted, hogy egy lakást eladtál, és egy MÁSIK lakást vettél, akkor sehogy : a lakáscélra költés kedvezményét már vagy tíz éve eltörölték. Nem számít.

Ha drágábban adod el, mint amennyiért vetted, és a szerzést követő öt éven belül, akkor adózni kell utána. Pont.

Ha esetleg az illetékkel kevered össze, az megint mást sztori. Ott tényleg számít az eladott lakás forgalmi értéke (meg a CSOK is, szóval feltételezem mégis ez lesz). Ez esetben vagy beadsz kérelmet a NAV-nak, ezt kérdezd meg tőlük milyen formában szeretnék, vagy megvárod a NAV meghagyását, abban benne lesz hogyan kell fellebbezni, és megteszed, és kéred az eladott lakást figyelembevenni.

Csillogpor # e-mail 2020.07.04. 18:08

Üdvözletem!

Olyan problémám van hogy eladtam egy ingatlant melynek összege megegyezett a vásárolt ingatlannal
a szja bevallás után szja adom keletkezett
hogyan tudnám ezt sztornoztatni?

Az ugyved nem irta bele az adásvételibe mikor eladtam, hogy a kapott összeget másikra kívánom fordítani.
csak a csok van benne

köszönöm a válaszokat!

Dozie # e-mail 2020.05.31. 14:24

Természetesen az illeték is érdekel.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.31. 12:02

Ha nem utalja tovább, akkor is ez van.

Hacsak nem készült egy írásba foglalt ajándékozási szerződés, amelyben a vő a megajándékozott. De még azt is fel lehet bontani.
(Megjegyzem, nem illetéket kérdezett, hanem adót.)

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2020.05.31. 11:26

Azt írta : "az én számlámra utalt a vevő".

Ez egyáltalán nem ekvivalens szerintem azzal, hogy "nekem utalt a vevő".

Én nem lennék biztos abban az illetékfizetésben. Legalábbis könnyedén kikerülhetőnek.

Ha azt a pénzt továbbutalja a felesége számlájára, vagy a felhasználásából a feleség nevére kerül vagyon, akkor szerintem nem kell illetéket fizetni.

Rexor # e-mail 2020.05.31. 11:13

Igen, ajándékozási illeték (18%).

Dozie # e-mail 2020.05.30. 22:56

Tisztelt Szakértők!

Ez év márciusában feleségem szülei eladták lakásukat, amelynek árából 10.000.000,- forintot (a szerződés szerint) az én számlámra utalt a vevő. Az ingatlan értékesítéséből származó adókötelezettséggel természetesen kalkuláltunk, a kérdés, hogy a beérkezett összegből nekem származik-e adókötelezettségem? Ha igen, lehet e helyzetet utólag rendezni?

Köszönettel,

Herrmann # e-mail 2020.05.27. 07:49

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.27. 07:28

Akkor elvileg nem kell adózni az eladás után.

www.kbs-ugyved.hu

Herrmann # e-mail 2020.05.26. 22:35

Ajándékozási szerződés felbontása eredeti állapot helyreállítása mellett.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.26. 21:26

Attól függ, hogy kell azt érteni, hogy "visszavettem".

www.kbs-ugyved.hu

Herrmann # e-mail 2020.05.26. 20:51

Tiszteletem!
Tizenöt éve vásároltam egy ingatlant, melyet később elajándékoztam. Az ajándékot három éve visszavettem, az eredeti állapot visszaállításával. Ha most eladom a szóban forgó ingatlant, kell-e adóznom?
Válaszokat előre is hálásan köszönöm!

sijubo # e-mail 2020.05.25. 16:26

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.25. 15:13

(Az eljáró ügyvéd miért nem tájékoztatja a feleket erről? Ha magától nem jut eszébe, miért nem kérdezik?)

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2020.05.25. 14:50

sijubo,

Ha 5 évnél régebben volt a tulajdonod (az év számít, nem a pontos dátum, a 2015-ben szerzett ingatlan idén már adómentesen adható el, hónap-nap-tól függetlenül), akkor semmi teendőd nincs.

Se bevallás, se adó. Csak rakd el a szerződést.

wers #   2020.05.25. 13:51

Bejelentési kötelezettség szerintem nem is volt eladáskor

Adóbevallásban kellett régebben akkor is, ha nem keletkezett megfizetendő adó de már azt sem. Csak ha fizetni kell azt kell bevallani, azt sem eladáskor.

sijubo # e-mail 2020.05.25. 13:45

Tisztelt drbjozsef!

Eladtam az ingatlanomat (több mint 5 éve volt a tulajdonomban, így adómentes, ha jól tudom) és az lenne a kérdésem, hogy van bejelentési kötelezettségem a NAV felé? Valahol azt olvastam, hogy ezt az ügyvéd megteszi, a földhivatali átiratással együtt, de nem vagyok ebben biztos. Tudna ezzel kapcsolatban mondani valamit?

Köszönettel

drbjozsef #   2020.05.11. 21:21

Ariadna33,

Talán.

Ha egyenes ágon, illetékmentesen örököltél, vagy pont ennyi volt az illetékalap is, akkor a jövedelmed alapja a 400.000.- forintnyi különbözet. Ebből levonhatod a szerzéssel és az eladással kapcsolatos számlával igazolható költségeidet : az illetéket ha volt, illetve az ügyvéd díját, az ingatlanközvetítő díját, hirdetési díjat, eljárási díjakat.

Ami közvetlenül összefügg a szerzéssel, vagy az eladással. Az örökhagyó tartozásai nem tartoznak ide, azok nem vonhatóak le.

És ha marad még a 400ezerből valamennyi, annak is csak 90%-a után kell 15% adót fizetned (a két év miatt).

Ariadna33 # e-mail 2020.05.11. 20:42

Tisztelt Szakértő !

2017-ben örököltem egy ingatlant. Értéke 11.600.000 ft-ra lett felbecsülve a hagyatéki végzés szerint. 2019-ben 12.000.000 ft-ért eladtam és kifizettem az örökhagyó közüzemi számlákból és végrehajtási eljárásból adódó 2.500.000 ft-os tartozását az ingatlanra. Kérdésem, kelettkezett e olyan bevételem ami után adóznom kell.

vujutka # e-mail 2020.05.08. 08:42

köszönöm szépen a segítségüket.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.05.08. 08:32
vujutka # e-mail 2020.05.08. 07:48

Tisztelt drbjozsef!
Időközben letisztázdott több homáylos rész is. Tehát a hölgy ugye felesben örökölt egy 7 000 000 ft értékű ingatlant ami után ugye mivel nem rokona volt fizetett vagyon szerzési illetéket. Ezt a házat eladták tavaly 6 700 000 ft ért.
Jelen esetben nem volt nyereséges az eladás plusz jövedelem nem keltkezett. Be kell vallani így is a 3 350 000 ft eldási árta és ezután fizetni?