Adózás értelmezés segítség kérése.


kissildi # 2024.03.03. 13:50

Ezt elírtam
nem heti 26 órát meg nem haladó, hanem heti 36 órát meg nem haladó

kissildi # 2024.03.03. 13:48

Szomorú örökös

Igen elolvastam
Kérdést tettünk fel a NAV-hoz, melyben azt kérdeztük, hogy asztalos KATA-s egyéni vállalkozó elhelyezkedhet -e asztalos munkakörbe, természetesen heti 26 órát meg nem haladó munkaidőben. Szó szerint ez a válasz érkezett, amit belinkeltem.
"A fentiek együttes olvasata szerint egy, az Evectv. szerinti egyéni vállalkozó olyan esetben teljesítheti adókötelezettségeit a Kata tv. rendelkezései szerint, ha az egyéni vállalkozói nyilvántartásba rögzített tevékenységeit kizárólag főfoglalkozású egyéni vállalkozóként végzi. Ebből következően, ha a katás egyéni vállalkozó kéri egy adott ÖVTJ-kód alá sorolt tevékenységnek az egyéni vállalkozói nyilvántartásba történő bejegyzését, akkor ezt a tevékenységet kizárólag egyéni vállalkozóként folytathatja, nincs arra lehetőség, hogy e tevékenység végzésére egyes kifizetőkkel munkaszerződést kössön.

Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerinti atipikus munkaviszony, vagyis arra sincs mód, hogy a katás egyéni vállalkozó valamely, az egyéni vállalkozói nyilvántartásban rögzített tevékenységet egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony keretében végezzen."

Szomorú örökös # 2024.03.03. 12:29

kissildi

Katá-s egyéni vállalkozó magányszemélyeknek tart edzéseket (ÖVTJ 855101).
Kifizetővel köthet-e napi 2 órára munkaszerződést, vagy létesíthet-e munkavégzésre irányuló jogviszonyt
(megbízási szerződést) edzői munkakörben (FEOR 2717)?

Ha a heti 36 órát nem éri el ez a foglalkoztatás még együttesen sem, akkor miért ne? Elolvastad azt, amit belinkeltél?

A kisadózó vállalkozók tételes adója szerinti adózás választására tehát kizárólag az az Evectv. szerinti egyéni vállalkozó jogosult,
aki az egyéni vállalkozói nyilvántartásban rögzített tevékenységeit főfoglalkozású egyéni vállalkozóként folytatja.
.....
nem főfoglalkozású az egyéni vállalkozó, ha a tárgyhónap egészében heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll
(a heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani)

kissildi # 2024.03.03. 11:36

Mi a véleményetek az alábbi linken található tájékoztató írásról? Helytálló-e a következtetés?
Konkrétan Katá-s egyéni vállalkozó magányszemélyeknek tart edzéseket (ÖVTJ 855101). Kifizetővel köthet-e napi 2 órára munkaszerződést, vagy létesíthet-e munkavégzésre irányuló jogviszonyt (megbízási szerződést) edzői munkakörben (FEOR 2717)?
https://kata.jogkoveto.hu/…abalyok-2024

Majordomus # 2023.01.14. 20:41

Nem vagy egyedül.

pappkri # 2023.01.14. 15:02

@osztap: " Ez neked (gondolom) jó hír." - sajnos nem, mert csak akkor tartozott volna a régi kata alá a bevétel, ha belépek az új katába (amire viszont nem vagyok jogosult..).

Majordomus # 2022.11.12. 22:12

Jogos.
.
Ez "kétharmadom van,azt csinálok amit akarok" esete.

drbjozsef # 2022.11.12. 16:42

Söralátét, mi... viccország.

Szomorú örökös # 2022.11.12. 06:19

Azért valljuk meg őszintén, hogy nem lett túl egyszerű.
Parragh "mester" ötletelésének köszönhetően jól megkavarták a sz...rt így évközben.
Könyvelő legyen a talpán, aki eligazodik rajta. :-O

osztap # 2022.11.12. 05:56

pappkri,

Köszönöm, hogy feltetted a NAV válaszát. Ez neked (gondolom) jó hír. Tedd el ezt a levelet, ha később esetleg ellenőriznek emiatt.

Majordomus # 2022.11.11. 22:36

Na,legalább a Nav egyetért velem...

pappkri # 2022.11.11. 20:50

Majordomus: igen, valóban kiléptem.

Azóta ezt az állásfoglalást kaptam a NAV-tól:

"Tisztelt Ügyfelünk!

Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.

A kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló 2022. évi XIII. törvény (a továbbiakban: KATA tv.) 13. § (1) bekezdés szerint, a kisadózói adóalanyiságot megelőzően a kisadózó vállalkozások tételes adója hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak az adóalanyisága megszűnésének utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekinteni minden olyan ellenértéket, amelyről kiállított bizonylat szerinti teljesítési időpont a kisadózó vállalkozások tételes adója szerinti adóalanyiság időszakára esik.

Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó 2022. szeptember 25. napjáig a „régi” kata alól az „új” kata alá bejelentkezett, úgy a fentiekben idézett átmeneti rendelkezés értelmében a 2022. szeptemberben kiállított számlának a teljesítési időpontja alapján szükséges meghatározni a bevételszerzés időpontját.

Ha a teljesítési időpont 2022. szeptember 1. napját megelőzi, akkor az még „régi” kata bevételnek fog minősülni, tehát a 2022. szeptember 30. napjáig benyújtandó 22KATA bevallásban kell feltüntetni.
Ha a teljesítési időpont 2022. szeptember 1., vagy ezt követő időpont, akkor az már „új” kata bevételnek minősül, tehát a 2023. február 27. napjáig benyújtandó 22KATA bevallásban kell szerepeltetni.

Végezetül felhívjuk a figyelmét, hogy a tételes adó teljes összegét az adóalanyiság fennállásának minden megkezdett naptári hónapjára kell megfizetni [KATA tv. 7. § (2) bekezdés].

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.

Tisztelettel:

Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály"

Majordomus # 2022.10.29. 19:40

Igen. Kilépett.
.
Ha nem tette volna, a kérdésnek nem lenne most jelentősége

osztap # 2022.10.29. 18:54

Szomorú örökös - Szerintem elbeszélünk egymás mellett... A kérdező meg majd megmondja, hogy kilépett-e aug. 31-gyel.

Szomorú örökös # 2022.10.29. 14:56

osztap

Az e) pont miatt tartozik alá, azzal a feltételezéssel, hogy aug. 31-gyel kilép a Kata alól,

Viszont itt csakis a teljesítés időpontja augusztus végi. A számlát már szeptemberben írta, szerintem ezért nem.

osztap # 2022.10.29. 09:56

Szomorú örökös,

Szerintem meg nem.

Az e) pont miatt tartozik alá, azzal a feltételezéssel, hogy aug. 31-gyel kilép a Kata alól, amint lentebb írtam.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.29. 07:17

Szerintem meg nem.
De igen. Legalábbis az idén, és azoknak, akik abbahagyták a katázást.

Szomorú örökös # 2022.10.29. 01:01

pappkri

aug. 31-i teljesítésű, szept. 5-i kiállítású számla a régi kata alá tartozik-e, vagyis katás tételes adót kell-e fizetni utána

Hogy tisztábban láss, a KATA bevételi nyilvántartásban kell egy számlát szerepeltetni, hogy fel kell tüntetni a bevétel megszerzésének időpontját, ami nem más, mint a számla kiegyenlítésének a napja. Az pedig egyértelműen már szeptember hónapban történt.

osztap

Ha kiállítottad volna még aug. 31-én, akkor a régi KATA alá tartozna a bevétel.

Szerintem meg nem. Max. ez akkor igaz, ha mondjuk készpénzes a számla vagy átutalással ki is egyenlítik aznap.

Szomorú örökös # 2022.10.29. 00:55

Majordomus

A teljesítés időpontja!

Nem igaz! Épp itt, ezen a fórumon okosítottak ki, hogy akkor számít jövedelemnek, ha már ki is egyenlítették a számlát. Ergo a bevétel megszerzésének időpontja a kiegyenlítés napja. És ezt igazolhatom, mert most is a könyvelőm csak azt számítja be a havi jövedelmembe, amit már kiegyenlítettek.

osztap # 2022.10.28. 19:27

pappkri,

Szerintem nem tartozik a régi Kata alá.

Miért: az új Kata törvény 2. § szerint: „5. bevétel megszerzésének időpontja:
(a) pénz, dolog, értékpapír, váltó, csekk és más hasonló okirat esetében az átvétel vagy a számlán való jóváírás napja;
(b) igénybe vett szolgáltatás esetében az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának vagy igénybe vevőjének az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény rendelkezései szerint adófizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne;
(c) jog esetében az a nap, amelytől kezdődően az adóalany a jog gyakorlására, átruházására, átengedésére vagy megszüntetésére jogosult;
(d) elengedett követelés és átvállalt tartozás esetében az a nap, amelyen az adóalany kötelezettsége, tartozása megszűnik;
(e) az adóalanyiság megszűnésének napja, amennyiben az általa kiállított bizonylat ellenértékét az adóalanyiság utolsó napjáig nem szerezte meg;

Ez a szabály ugyanez volt a régi Kata-törvényben. Te a számládért gondolom pénzt kapsz, tehát az a) és az e) vonatkozhat rád. A fizetés gondolom, csak a számla kiállítása után történt, tehát az a) kiesik. Az e) meg azért esik ki, mert ha aug. 31-én megszűnt a KATA-alanyiságod, akkor még nem volt számla kiállítva. Ha kiállítottad volna még aug. 31-én, akkor a régi KATA alá tartozna a bevétel.

Majordomus # 2022.10.28. 19:04

A teljesítés időpontja!

Szomorú örökös # 2022.10.28. 18:37

pappkri

aug. 31-i teljesítésű, szept. 5-i kiállítású számla a régi kata alá tartozik-e, vagyis katás tételes adót kell-e fizetni utána

Gyanús nekem, hogy a számla dátuma számít, nem a teljesítés dátuma.

pappkri # 2022.10.28. 09:45

Üdv! Annak szeretnék utánajárni, hogy aug. 31-i teljesítésű, szept. 5-i kiállítású számla a régi kata alá tartozik-e, vagyis katás tételes adót kell-e fizetni utána (amennyiben a vállalkozó nem haladta meg a katás bevételi keretet). Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.26. 17:58

Egyszerűbb ez ennél. Az kereskedik, aki azért vesz dolgokat üzletszerűen, hogy aztán másoknak eladja.

csbazso # 2022.07.26. 13:04

Köszönöm a választ, akár igaz is lehetne amit ír, a bújtatott foglalkoztatásra vonatkozóan minden egyéb információ ismerete nélkül, ha már felmerült, hogy mi alapján volt a kérdés, emiatt a passzus miatt:
2006. évi XCVIII. törvény [ Gyftv. ]

...
kereskedelmi gyakorlat: gyógyszer, tápszer, illetve gyógyászati segédeszköz rendelésének, beszerzésének, értékesítésének vagy fogyasztásának előmozdítására irányuló vagy arra alkalmas szakmai, tudományos vagy bármely egyéb tájékoztatás, tevékenység, megjelenítési mód, marketing vagy egyéb kereskedelmi kommunikáció. A közforgalmú gyógyszertárak, az intézeti gyógyszertár közvetlen lakossági gyógyszerellátást végző egysége és a fiókgyógyszertárak, valamint gyógyászatisegédeszköz szaküzletek esetében nem minősül kereskedelmi gyakorlatnak a gyógyszerek, gyógyászati segédeszköz kiszolgáltatásakor, valamint a gyógyszerekkel kapcsolatos jogszabályban előírt tájékoztatás nyújtása során végzett egészségügyi szolgáltató tevékenység, továbbá a gyógyszerészi gondozás;

...
A vizsgálat nélkül nincs megrendelés és termék ajánlás sem, a kiszolgáltatási folyamatban(ha ez a szemüveg átadását jelenti) már nem veszek részt amire a szövegrész második fele vonatkozik az én értelmezésemben.