Garázsadó,építményadó


gyulesz # 2022.12.08. 13:54

Tisztelt Jogi Fórum! Szülői házunk a szülő haláláig helyi kommunális és építményadó mentes volt majd hagyaték szemle alkalmával a ház szélére a lakóházhoz közvetlenül hozzáépített tárolóhelységet garázsnak minősítették annak ellenére,hogy közel 45 fokban lehetne behajtani egy képzeletbeli rövid autóval az udvarról ráadásul a falon végig csúsztatott lökhárítóval,hogy balra kitudjon a jármű vezetője szállni illetve balra van a pincelejáró is. A kérdéses tároló méretei 3,1x4,261m van egyátlagos szgk-m amit nem ott tárolok aminek 4,35m a hívatalos hossza azzal nem tudok fizikailag beállni.A szemlén vitattam,hogy ez garázs lenne bár 1970-ben amikor hozzáépült a házhoz akkor lehet,hogy annak jegyezték be nem tudom pici gyerek voltam de szüleimnek nem volt sem autójuk sem jogasítványuk én még a régi wartburggal megpróbáltam párszor beállni de a falon végig a vakolat le van horzsolva mert úgy lehetett egyenesbe állni és bezárni az ajtót.A következő a kérdésem: született az 1997/253 kormányrendelet egy építési rendelet ismétlem 1997-ben 25 éve mely úgy rendelkezett:(5) * Egy személygépkocsi tárolására szolgáló gépjárműtároló helyiség vagy terület legalább 2,70/5,00 m nagyságú legyen. Több személygépkocsi elhelyezésére szolgáló tároló tervezésénél és kialakításánál a 6. számú melléklet szerinti megengedett legkisebb méreteket és legnagyobb lejtéseket kell alkalmazni. Megszeretném érteni,hogy egy önkormányzat adóztathat-e az abban szereplő méretektől nem kissé eltérő méretű tárolóhelységet garázsnak nevezve?Nehezen hiszem,hogy egy 25 éven belül épült hasonlóan rövid helység nem garázs és nem tartozik garázsadó alá míg a 25-50 éve épült hasonló építmány mely garázsként lett bejegyezve anno az után kell fizetni?A törvény azért született mert más oldalakon úgy fogalmazzák meg,hogy a megváltozott járműmértek miatt ráadásul a 70-es években épült garázssori garázsok hossza lemértem egyet szintén 5-m mint a törvényben módosított hosszúság.Az lenne a kérdésem egy önkormányzati adótörvéénynek kell-e harmonizálnia egy régebbi kormányrendelettel vagy külön szabályok vonatkoznak az önkormányzatra?Még 2 mondat a szemle alkalmával először az volt a kifogás,hogy út vezet oda bár közel 45 fokban a második verzió,hogy valamikor ha leheggesztették az egyik ajtó reteszelőt elfogadták,hogy nem garázs majd most egy külön szemlét kélrtem ahol 12m2-nél nagyobb és építményadó alá tartozik bár a végső indoklás garázsnak nevezi és csak ha lebontanám akkor mentesülnáék az adó alól.Butaságokat is beszélnek,hoyg kiadhatnám másnak akinek kisebb autója van de az egséz városrészben nincs rá példa mert egyrészt lakatlan az ingatlan másrészt tűzveszély esetén a pince stb nem lenen megközelíthető.Tehát egy 25 éves építási törvény kormányrendelet fölött áll-e egy adóbehajtó szándékú önkormányzati adómegállapítás?