TB fizetés


nandy # 2008.12.14. 23:06

Szia happycat!

Fogalmam sincs, hogy miért hívják be.
Lehet, hogy kapcsolódó ellenőrzést tartanak (a felszámolandó cég miatt), bár ez nem jellemző.

Lehet, hogy nem jelentették be, vagy elkeveredett valahol a papír, és a biztosítási jogviszony meglétét akarják ellenőrizni.

happycat # 2008.12.13. 14:02

Szia nandy!

Lenne egy újabb számomra érdekes kérdésem. Egy felszámolás alatt levő cégnek, a volt dolgozóját miért hívja be az ,Apeh végelszámolás és felszámolás nevű osztálya. És persze vigyen be minden iratot ami kapcsolatos volt a munkaviszonnyal, mire lehet itt számitani?? vagy mi akar ez lenni?? ha tudol írjál valami okosságot, tőled már sok jót kaptam,ami hasznomra vált.

köszönöm előre is happycat kellemes napot

deejay # 2008.12.13. 13:34

Szia nandy nagyon szépen köszönöm a segítséged még lenne egy kérdésem hogy a halasztást kb mennyi időre szokták adni?Ja és még valami a mérséklés az valójában mit takar és hogy működik?Előre is köszönöm!!!

nandy # 2008.12.13. 12:03

Kérj részletfizetést, vagy halasztást, vagy mérséklést.

deejay # 2008.12.13. 09:18

sziasztok!Visszamenőleg 100.000Ft-ot akar velem kifizettetni az Apeh de semmi jővedelmem nincs nem tudom kifizetni!Mit csináljak kitől kérjek segítséget??

nandy # 2008.11.14. 21:48

ikke:

A saját gépkocsi használatért kapott költségtérítés nem bér.
Nem vonnak belőle 2% eü.járulékot sem. Így táppénz nem jár utána (nyugdíj sem).

nandy # 2008.11.14. 21:46

Akár magázhatnál is :)

Nézd, alig múltam huszonéves, még emlékszem, mit gondoltam annyi idősen, mint te. Azóta lett egy gyerekem, ha magam miatt nem is, de miatta rákényszerültünk már párszor az orvosi, kórházi segítségre. Plusz volt még táppénz, TGYÁS, GYED.
Mostmár nem kérdezem, minek fizettem, míg nem volt bajunk...

Erről ennyit, nem sértésnek szántam.

Bogi26 # 2008.11.14. 20:14

Kedves Nandy!

Ha már Te így "leszólod" a huszonéveseket, akkor ne csodálkozz, ha hamarosan megkapod a visszamaradt öreg jelzőt...
Ha visszaolvasol, akkor láthatod, hogy azt írtam:hazánkban nem voltam még orvosnál.
Más, tőlünk fejlettebb országban így működik és furamód mégis többre jutnak, mint mi.
(Nem kell visszavágni, hogy miért nem megyek akkor vissza oda. :) )
Sok minden fura és új, érthetetlen számomra, mert nem tartom logikusnak őket, Ezért kérdezek és nem azért, hogy lehurrogjanak, mert "huszonéves vagyok"...

ikke # 2008.11.13. 19:49

Segítséget szeretnék kérni,
nem egyértelmű számomra, hogy rendszeres vagy nem rendszeres jövedelemként kezelik, ill kell-e egyáltalán annak venni (táppénz alaphoz)azt a jövedelmet amikor külföldi kiküldetés esetén gépkocsi használatért (adózótt jövedelem) kaptam munkaviszonyban álló dolgozóként bért?
nagyon fontos lenne, mert nem mindegy, hogy mennyi lesz a táppénzem, köszönöm a választ előre is.

nandy # 2008.11.13. 15:57

És lenne más hátulütője is a te javaslatodnak:

Ha nem kötelező az eg. biztosítás, akkor a biztosítottaknak többet kellene fizetniük. Ezt lenne, aki nem tudná vállalni, tehát még több nem biztosított lenne.
Aztán jön egy váratlan betegség, ami anyagilag tönkreteheti egy pillanat alatt a családot.

nandy # 2008.11.13. 15:53

Ha már ennyire változtatnak, akkor ne tegyék kötelezővé és mindenki csak magának fizessen. Olyan lehetne, mint egy biztosítás: nem kötelező, csak időnként jobban jársz, ha van.

Szerintem még mindig jobban jársz a havi 4.350,-Ft fizetésével, mintha többszázezres kórházi számlát kapnál... mondjuk egy baleset, vagy szívkatéterezés után. (Ez az, amire a huszonévesek még csak nem is gondolnak, az ő fejükben az van, hogy sosem voltam -még- orvosnál, minek fizessek...)

yerma1 # 2008.11.13. 15:46

laurea!
tb-fizetés a topik címe, természetesen a járulékokat vonják, nem a 4.350 Ft-ot
(ezúton kérek bocsánatot a suta fogalmazásaimért, amelyek nyilván minden földi halandó számára értelmetlenek voltak)

Bogi26 # 2008.11.12. 18:22

Nálunk kell fizetni a tüdőszűrésért. 1.000 Ft
Üzemorvosi: 6.800 Ft

Én nem kapok "behívót"tüdőszűrésre, mivel még nem múltam 30. A fölött ingyenes ha a behívóddal jelentkezel évente 1X.

Az, hogy miért kell visszamenőleg fizetni az eü.-t csak költői kérdés volt. :) Tudom, hogy mindenkinek kell, csak sok szelete ennek számomra érthetetlen és értelmetlen.
Ha már ennyire változtatnak, akkor ne tegyék kötelezővé és mindenki csak magának fizessen. Olyan lehetne, mint egy biztosítás: nem kötelező, csak időnként jobban jársz, ha van.

laurea # 2008.11.12. 06:11

nandy!
nem szolgálati időről és nyugdíjról volt szó, hanem arról, hogy kell-e eü-szolgáltatási járulékot fizetnie.

akkor folytatom az 1997.évi tv.-t

16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult - az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl - az, aki...........

a Tbj szerint az álláskeresési támogatás gyűjtő fogalom(Tbj 4.§ a) 4.pont), bele tartozik az álláskeresési segély is.
Így az álláskeresési segélyben részesülő személy is biztosított (Tbj 5.§ (1) d)), ezért egészségügyi szolgáltatásra jogosult(16.§ (1)).

Ayber # 2008.11.11. 23:34

Részeiben ismerem a problémádat és tudnék pontos választ adni.
Alkalmi munkavállalói könyvvel nem jár automatikusan az eü ellátás, tehát nem válsz biztosítottá. Álláskeresésési járadék nem is jár azon napokra, amikor a kék kiskönyvvel dolgozol és beragasztják a közteherjegyet.
Az álláskeresési járadék folyósítása nem minősül szolgálati időnek, ..és itt jön amit a Munkaügyi hivatal tud pontosan megmondani, de szerintem SAJNOS nem is fizet utánad semmilyen járulékot. Hiszen dolgoznod kellene. (persze nincs mit, szép nagy Magyarország). A korábbi munkaviszonyra tekintettel meghatározott ideig valószínű, hogy biztosítotti ellátásra jogosult vagy.
A tüdőszűrésre tudtommal meghatározott időnként kapsz behívót, az akkori szűrés ingyenes, mint más alapellátásos szűrés, DE a munkához való alkalmassági vizsgálat az teljesen más kategória! Az fizetős, éppúgy mint a járművezetési igazolvány kiadásához szükséges háziorvosi. DE legalábbis részlegesen térítendő ellátás.

Ezért kellett fizetni.

Amúgy aki nem biztosított, azt az orvos járóbeteg és alapellátásban is el kell hogy lássa, ha a körzetébe tartozó betegek ellátását nem hátráltatja, kivéve minden esetben a terhes nő (és szülést követő 90 napban), a 18 év alatti, 60 év feletti és sürgősségi személy,( technikai ellátást nem számítva), csak jelzik a páciens felé, hogy nem biztosított és hogy rendeznie kell.

Üdv, A.

monalisa1 # 2008.11.11. 23:12

A háziorvosom tájékoztatása szerint a tűdőszűrési "tarifa" 800 Ft, ellenben külön beutaló nem szükséges.

nandy # 2008.11.11. 22:26

(a mi városunkban az idén nem volt un. behívó a tüdőszűrőre, aki mégis elment, 2.000 Ft-ot kellett fizetnie)

Ez elképzelhető, mivel csak bizonyos szűrések ingyenesek.
Pl. nemrég voltam nőgyógy. rákszűrésen, ott is fizetni kellett - mivel az OEP csak 3 évente egyszer támogatja.

nandy # 2008.11.11. 22:08

laurea:

Nagyon érdekes, amit írsz, csak az a kár, hogy pl. az álláskeresési segély (a járadékkal ellentétben) szolgálati időt sem eredményez - ami ugye a nyuddíjhoz kellene...

Szóval keresgéljünk csak tovább.

laurea # 2008.11.11. 20:20

csakhogy tisztán lássunk:
1997.évi LXXX.tv.
4. § E törvény alkalmazásában:

  1. Foglalkoztató:

4. az álláskeresési járadékban, álláskeresési segélyben, keresetpótló juttatásban, vállalkozói járadékban, valamint munkanélküli-járadékban, álláskeresést ösztönző juttatásban, nyugdíj előtti munkanélküli segélyben (a továbbiakban együtt: álláskeresési támogatás) részesülő biztosítottnak minősülő személy esetén az ellátást folyósító szerv,
5. § (1) E törvény alapján biztosított

  1. az álláskeresési támogatásban részesülő személy,

Ergo: míg a korábbi munkaviszonyára tekintettel (jelen esetben 90 napig) ellátást kap a munkaügyi központtól, addig biztosított és nem kell fizetnie a havi 4350 Ft-ot. Az AM könyves foglalkoztatás valóban nem keletkeztet biztosítási jogviszonyt, csak baleseti ellátásra jogosít.
Tüdőszűrésért egyébként lehet hogy kell akkor is fizetni, ha van biztosítási jogviszony.
(a mi városunkban az idén nem volt un. behívó a tüdőszűrőre, aki mégis elment, 2.000 Ft-ot kellett fizetnie)

yerma1
ki vonja tőled a 4.350 Ft-ot, és milyen juttatásból?

yerma1 # 2008.11.11. 17:51

az űrlapot az ügyfélkapun apehnak küldöd be közvetlenül, tudni fognak róla, max az oep még nem, biztos kaptál valami érkeztető mailt-t arról, hogy fogadták a bejelentő lapodat, jelen esetben azzal tudod igazolni magad (már ha helyesen töltötted ki)
külön pénzt behajtani nem fognak, mert az A-lapon megjelölt időponttal biztosított leszel

Bogi26 # 2008.11.11. 17:45

Köszönöm a hozzászólásokat.
Még tegnap este beküldtem ügyfélkapunk keresztül azt a bizonyos apeh űrlapot.
Holnap elmegyek dokihoz és meglátom mi lesz majd.
Gondolom így is jelentik majd az apeh felé, de így talán már nem fognak érte pénzt behajtani külön, hiszen folyamatban van az igénylés...

yerma1 # 2008.11.11. 17:44

bogi!

a gyakorlatban annyit kell tenned, hogy bemégy a hozzád legközelebbi apeh-ügyfélszolgálatr, kitöltöd a nyomtatványt (T1011), azt ott lepecsételik, és amíg a rendszeren nem vezették át az oep-ben (tényleg kb 30 nap), te a lepecsételt nyomtatvány másolattal igazolod, hogy jogosult vagy
figyelj arra, hogy ha más címen biztosított vagy mentes leszel, neked kell kijelentkezni is

(zárójeles megjegyzés: a 4.350 Ft fizetése nem válaszható lehetőség, ez kötelező, tőlem is vonják minden hónapban, holott nem voltam orvosnál)

nandy # 2008.11.11. 14:05

Asika:

A járadék fizetése keletkeztet biztosítási jogviszonyt.
A segélyé nem.

Asika # 2008.11.11. 11:56

Bogi! Ha a munkaügyi fizet neked álláskeresési segélyt, az biztosítási jogviszonynak számít, és nyugodtan mehetsz a 90 nap alatt orvoshoz.

nandy # 2008.11.11. 08:16

(Megkértelek már arra, hogy szállj ki ebből a témából. Mert adózásban, járulékokban nagyon nem vagy jártas, az tisztán látszik..)