Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

Ingatlanszerzési illetékkel kapcsolatos kérdés

wers # e-mail 2020.09.17. 11:48

De hülyeség fizetni, ha vitatja addig, amíg a fellebbezését el nem intézték.

:) ezt értem

rigoz # e-mail 2020.09.17. 11:40

A kiszabás formálisan a fizetési meghagyás formájában kerül az adózó tudomására hozásra.

Ha a fellebbezés elkésett, azt az elsőfokú adóhatóság visszautasítja. E végzés ellen külön fellebbezésnek van helye.

A fellebbezési határidő nem attól függ, mikor szerezte az ingatlant, hanem a fizetési meghagyás közlésétől. kezdődik.

Egyébként pedig igazolási kérelemnek is helye lehet.

A fellebbezés halasztó hatálya a fizetési meghagyás ellen egészen addig tart, míg a fellebbezést véglegessé vált végzéssel el nem bírálták.

Jellegéből adódóan pedig a fizetési kötelezettség végrehajthatósága a fellebbezés elbírálásáig meg sem nyílik, hiszen a végrehajtás előttre a meghagyásban tűzött határidő sem indul meg addig.

Elbírálásnak számít a fellebbezés véglegessé vált végzéssel való visszautasítása is.

Nem kell megvárni a végrehajtást persze, ez egyértelmű, erre ezért nem tértem ki.

De hülyeség fizetni, ha vitatja addig, amíg a fellebbezését el nem intézték.

wers # e-mail 2020.09.17. 11:20

Vagyis ott akadtam el, hogy ez egyáltalán fellebbezés-e. Annak nem telt el a határideje? Lehet négy hónap után fellebbezni?

wers # e-mail 2020.09.17. 11:18

Egyre jobban nem értem.

A kiszabás megelőzi a végrehajtást

drbjozsef: „maga az illeték kiszabás a NAV részéről egy fizetési meghagyás

Talán eddig rendben.

Ez év májusban kaptam meg egy lakásvásárlás után kiszabott illetéket.

Most szeptember van. Meg fellebbezi. Szerinted halasztó hatályú. Szerintem ezt már be kell/kellet volna fizetni.

A végrehajtás nem akkor jön szóba, ha a fizetésre kötelezett nem teljesít önként? Miért tereled a végrehajtás felé a történetet? Szerinted meg kell várni a végrehajtást?

rigoz # e-mail 2020.09.17. 11:01

Amíg nincs jogerős fizetési meghagyás a NAV-tól, addig nincs végrehajtás sem.

A kiszabás megelőzi a végrehajtást, az előbbinek a jogerős "fmh-val" való kiszabás az alapja.

wers # e-mail 2020.09.17. 10:20

ja úgy, de vásárlást ír. Mindegy.

Akkor is kérdés, hogy miért jöhet szóba végrehajtás, ha halasztó hatályú a fellebbezés.

rigoz # e-mail 2020.09.17. 10:02

Úgy jön szóba a közjegyző, hogy abból indultam ki, hogy az öröklés a jogcíme az ingatlan "szerzésének". De ez elhanyagolható, az a lényeg, hoyg a fizetési kötelezettség közvetlenül a NAV fizetési meghagyásán alapszik.

Egy esetleges végrehajtás során is az lesz a végrehajtható okirat.

drbjozsef #   2020.09.17. 09:03

Azt én sem.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

wers # e-mail 2020.09.17. 08:00

:)

Akkor még kevésbé értem. De tudok ezzel együtt élni.

(hogy jön a képbe a közjegyző)

drbjozsef #   2020.09.17. 07:20

wers,

(maga az illeték kiszabás a NAV részéről egy fizetési meghagyás, azt lehet fellebbezni. Nem külön FMH.)

wers # e-mail 2020.09.17. 06:14

Most akkor van, vagy nincs?

Ha van, ahogy írod, akkor miért fog a nav fizetési meghagyást kibocsátani (ezt is írod) - nem occsón, amit az adósnak kell majd fizetnie. Ha van halasztó hatálya akkor ez szóba sem kerülhet. Ha szóba kerülhet akkor minek megvárni a fizetési meghagyást?

rigoz # e-mail 2020.09.16. 13:10

@wers: Dehogyis nincs halasztó hatálya a fellebbezésnek!

Akkor nem lenne, ha csak az indoklást fellebbezné, a rendelkező rész érintése nélkül vagy olyan rendelkezési részt támadna meg, vitatna, mely nem érinti az illetékfizetési kötelezettséget...

Amennyiben az adóhatóság fizetési meghagyást bocsát ki, az keletkezteti közvetlenül a fizetési kötelezettséget és nyitja meg a határidejét is.

Ami pedig ugye a közjegyző határozatán alapszik.

wers # e-mail 2020.09.16. 12:44

de ha nem tetted, akkor az illeték kiszabási levélen részletesen leírt fellebbezési lehetőséggel aszerint élhetsz,

Szerintem ennek nincs halasztó hatálya, tehát a kiszabott illetéket be kell fizetned. Ha pozitívan bírálják el a fellebbezést visszatérítik.

benö1 # e-mail 2020.09.15. 16:52

Köszönöm a választ drbjozsef!

drbjozsef #   2020.09.13. 22:03

Ha az az ingatlan lakás volt, akkor igen.

Illett volna ezt mondani az ügyvédnek a vásárláskor, és úgy kitölteni a B400 nyomtatványt, de ha nem tetted, akkor az illeték kiszabási levélen részletesen leírt fellebbezési lehetőséggel aszerint élhetsz, csatold az adásvételi (az eladott lakásról) másolatát, és kérd, hogy csak a különbözet után állapítsák meg az illetéket.

benö1 # e-mail 2020.09.13. 18:35

Tisztelt Szakértő!
Ez év májusban kaptam meg egy lakásvásárlás után kiszabott illetéket.
Mivel 2018 ban értékesítettem egy ingatlan ami beszámítható lett volna,van-e lehetőség revizióra?

Kopali # e-mail 2020.01.26. 19:39

Kovács_Béla_Sándor Köszönöm válaszát !!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.01.26. 13:45

Nem így fogalmaznék, de az illeték is a megszerzés költsége. (Még az ügyvédi munkadíj is. Csak legyen róla számla.)

www.kbs-ugyved.hu

Kopali # e-mail 2020.01.26. 12:09

Tisztel Szakértő Forumozók !

Öröklési szerződéssel örökölt ingatlant ,1 éven belül eladtam. A kérdésém az lenne, hogy a szerzési érték és az eladési érték közti különbségből levonható e, a vissztehes vagynszerzési illeték vagy a teljes különbség után kell e adó fizetnem !
Köszönöm válaszukat !

drbjozsef #   2020.01.19. 12:33

dgabesz,

Nem.
A 1996. évi CXIII. törvény a lakástakarékpénztárakról felsorolja, mi számít lakáscélú felhasználásnak. Maga a vagyonszerzési illeték kifizetése nem az.

Természetesen, ha az állami támogatást bent hagyjátok, akkor a befizetett összeggel azt csinálhattok, amit akartok.

dgabesz # e-mail 2020.01.19. 10:51

Kedves Szakértő Fórumtársak!

Nem tudom, hogy korábban esett-e szó róla, ezért elnézést, ha ismétlődő kérdést teszek fel. Szóval... Vásároltunk egy ingatlant párommal, ezután kell fizetnünk ugyebár az illetéket. A kérdés: Lejárt LTP-nk megtakarítási részét be lehet-e forgatni a lakásvásárlási illeték fizetésébe valamilyen módon?

Előre is köszönök bármilyen választ!

üdv, dgabesz

drbjozsef #   2019.09.06. 10:21

hobbyhippy,

Nincs ilyen szabály.
Csak lakóingatlannál, és csak MÁSIK lakás eladása esetén van kedvezmény. (rész)továbbértékesítésnél nincsen. A teljes után fizet, hiszen megszerezte. Utána, saját kontójára, azt csinál vele amit akar.

hobbyhippy # e-mail 2019.09.06. 09:48

Ha egy éven belül ajándékozza tovább, akkor is a teljes 4 %-ot kell fizetnie a felnőttnek, ha vásárolta?

Ha mondjuk eladná, akkor csak a ingatlanvagyonának növekedése esetén, a különbözet lenne a 4 % vetítése alapja.

Ezt logikusan a továbbajándékozás esetén is fennál nem? Hiszen azzal csökkent a vagyona...

Még akkor is, ha egyenes ágon ajándékoz és a megajándékozott nem fizet illetéket.....

A vásárláskor bejelenti az adóhatóságnak, hogy egy éven belül az ingatlant vagy részeit tovább akarja ajándékozni. Mi történik ezáltal?

drbjozsef #   2019.09.06. 09:37

"Felnőtt magánszemély szerzett tulajdont egy ingatlanban."
Milyen jogcímen szerezte azt?
Ha vásárolta, akkor a forgalmi értéke 4%, ha ajándékba kapta, akkor egyenes ági rokontól és házastárstól 0%, mástól 9%.

(1) Annak egy részét (1/8) édes gyermekének ajándékozza.
Illetékmentes.

(2) Egy másik részét (1/8) társa gyermekének ajándékozza, aki tehát nem a saját gyermeke.
A rész forgalmi értékének 9%-a.

Említett gyermekek kiskorúak, a részeik értéke 15 M Ft alatti éppen. Első ingatlanszerzők.
Egyik sem számít, mert a teljes ingatlan forgalmi értékének kellene 15 millió alatt lennie (és csak lakástulajdonnál).

hobbyhippy # e-mail 2019.09.06. 08:56

Felnőtt magánszemély szerzett tulajdont egy ingatlanban.

(1) Annak egy részét (1/8) édes gyermekének ajándékozza.

(2) Egy másik részét (1/8) társa gyermekének ajándékozza, aki tehát nem a saját gyermeke.

Említett gyermekek kiskorúak, a részeik értéke 15 M Ft alatti éppen. Első ingatlanszerzők.

A felnőtt személy és a gyermekek milyen mértékben fizetnek illetéket?