Ingatlan SZJA


old-guy # 2004.10.08. 16:27

BPO Kl felvetésére
Az üzletszerűség meghatározásához egy adalék:

A személyi jövedelemadóról szóló törvény 2004. január l-jétõl hatályos 63/ A. §-ában foglalt rendszeresség vagy üzletszerûség tényállás megvalósulása esetén nem alkalmazhatók az ingatlan átruházásnak a törvény 59-63. §-ában foglalt különös szabályai. Az üzletszerûség vagy a rendszeresség megállapítása esetén az önálló tevékenységre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. A személyi jövedelemadóról szóló törvény nem határozza meg sem a rendszeresség, sem pedig az üzletszerûség fogalmát, sõt ezeket a fogalmakat más adójogszabályok sem tartalmazzák, ezért az adott szó általános, köznapi értelmezését kell alapul venni, illetve - figyelemmel a Szja törvény 1. § (4) bekezdése, és az Art. 1. § (7) bekezdése és a 2. §-ában foglaltakra is - az eset összes körülményeinek, és a magánszemély tevékenységének alapos vizsgálatával kell eljárni. A közfelfogás szerint üzletszerû az a tevékenység, amelyet akár eseti alkalommal, akár ismétlõdõen vagy állandó jelleggel végez a magánszemély ellenérték fejében, haszonszerzés céljából. Ilyen gazdasági tevékenység például az, ha a magánszemély abból a célból vásárol meg egy rossz állapotban lévõ lakást, hogy azt felújítás után (az abba való beköltözés nélkül) jelentõs haszonnal továbbadjon. Eseti jellegû ugyan, mégis üzletszerûnek minõsíthetõ. Üzletszerûnek minõsül továbbá az az eset is, amikor a magánszemély azzal a szándékkal vásárol meg egy nagyméretû telek-ingatlant, hogy azt felparcellázás után akár egyedi lakóház, akár társasház építés céljára továbbadjon, függetlenül attól, hogy az értékesítés egyszerre, vagy részletekben történik-e. Ugyanakkor nem tekinthetõ üzletszerûnek az az eset, ha a magánszemély a családi körülményeiben bekövetkezett változások (pl. a gyerekszám megnövekedése, idõs szülõkkel való összeköltözés, haláleset stb.) miatt akár egy adóéven belül is többszörös lakásváltást hajt végre. A rendszeresség esetében ugyanakkor mindegy, hogy a tevékenységet nyereség vagy haszonszerzés céljából végzik-e, a hangsúly az ismétlõdésen van. Ez esetben sem mellõzhetõ az eset összes körülményeinek és a magánszemély tevékenységének a vizsgálata. Ezt a szabályt a 2004. január l-jétõl megszerzett jövedelmekre és keletkezett adókötelezettségekre kell alkalmazni. (PM Jövedelemadók fõosztály 5737/2004. - APEH Adójogi fõosztály 1227212289/2004.)

old-guy # 2004.09.13. 19:34

Pont, ahogy hivatkozol:

Jövedelem a ... bevétel egésze, vagy az e törvényben elismert költségekkel csökkentett része....
Maga az SZJA tv. nevesíti, hogy (több más mellett) a szerzéskori értéket le kell vonni a bevételből.

BPO Kl # 2004.09.13. 12:54

Ez eddig rendben is volna, csak az a baj, hogy a

SZJA tv. 4. § (1) Jövedelem a magánszemély által az adóévben bármilyen címen és formában megszerzett bevétel egésze, vagy az e törvényben elismert költségekkel csökkentett része, vagy annak e törvényben meghatározott hányada.

Szóval ez még nem segít mert, a megszerzett üzletrész bevétel és ugyanúgy jövedelemmé válik, azaz adózni kell utána.

63/A §. szerint átruházásba beleszámít az apport is.

Az ÁFA az oké. Ott biztos fizetnie kell.

old-guy # 2004.09.11. 19:36

Az üzletszerűséget az eset összes körülményeinek figyelembevételével lehet meghatározni, adott esetben már 2 ingatlan értékesítése/apportálása is minősülhet üzletszerűnek.
(A hivatkozott SZJA tv. 63/A §.)

A bevétel még nem jövedelem, (62.§.) adóalap a jövedelemnél keletkezik.

Ugyanakkor 2004.05.01. óta az ÁFA tv. szerint termékértékesítésnek minősül az apport (ÁFA tv. 6.§.), tehát az eladó adóalanyisága különös hangsúlyt kap.

BPO Kl # 2004.09.10. 09:17

Véleményetek szerint üzletszerűnek minősül-e az a tevékenység, amikor magánszemély a tulajdonában lévő telek-ingatlanokat apportálja egy ingatlanforgalmazó tevékenységet folytató Társaságnak, ami ezen ingatlanokat értékesíti. Az ingatlan apport értékét értékbecslő állapítja meg, amit könyvvizsgálói ellenjegyzés után a cégbíróság jegyez be.

Véleményünk szerint az apport a SZJA tv. 61. §. (1) értelmében külön adózó jövedelemnek minősül és 20% forrásadóval adózik.

SZJA tv. 61. § (1) Ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély az átruházásra tekintettel megszerez. Ilyennek minősül különösen az eladási ár, a cserében kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke, valamint az ingatlan, a vagyoni értékű jog gazdasági társaság vagy más cég részére nem pénzbeli hozzájárulásként (nem pénzbeli betétként) történő szolgáltatása esetén a vagyontárgynak a társasági szerződésben, más hasonló okiratban meghatározott értéke.

ART tv. 178. §. 29. vállalkozó: a magánszemély, ha belföldön saját nevében és kockázatára rendszeresen, haszonszerzés céljából üzletszerű gazdasági tevékenységet végez, és vállalkozói igazolvánnyal rendelkezik, továbbá az a magánszemély, akinek a tevékenységét törvény vállalkozási tevékenységnek minősíti, valamint a jogi személy, egyéb szervezet, amely rendszeresen üzletszerű gazdasági tevékenységet folytat.

Ha üzletszerű, akkor viszont összevonandó adóalapba kerül és progresszívan adózik. Jó nagy átverés lenne…

  • Innentől kezdve bárminemű apport üzletszerű lenne és minden összevonandó adó alapját képezné. Szerintem elég érdekes lenne.