Adószámos magánszemély (számlakiállítás)


Krisztin-ka # 2018.11.13. 20:47

Miért aggódsz miatta? Ha az ő kötelezettsége lenne a levonás, őt terheli a mulasztási bírság is.

Szomorú örökös # 2018.11.03. 10:27

Protonpumpa

Hát akkor fizess be te helyettük!

Protonpumpa # 2018.11.03. 07:13

Kedves Fórumozók!

Adószámos magánszemély vagyok. Mi a teendő olyankor, ha a kifizető NEM HAJLANDÓ levonni utánam a járulékokat, és a teljes összeget akarja odaadni? Próbáltam neki elmagyarázni, mi a szabály ilyenkor, de meghazudtolta a szavaimat, és csak azt hajtogatta, hogy ők nem vonnak utánam semmit, mi közük az én járulékaimhoz.

Egy elvégzett munkáról van szó. Az elején jeleztem, hogy adószámos magánszemély vagyok, és ilyenkor máshogy mennek a dolgok, de nem foglalkozott vele.

Megadtam nekik a könyvelőm elérhetőségét, hívják fel, ha nekem nem hiszik el.

Hogyan lehet rávenni a kifizetőket, hogy a szabályok szerint járjanak el?

Szomorú örökös # 2018.09.19. 08:06

Balee

Erre kb. akkor van esélyed szerintem, ha az adószámos tevékenységet mellékállásként végzed és a főállásod fizeti utánad alapból a kötelező fizetnivalót. Akkor nyilatkozhatsz, hogy majd önadózóként intézed év elején mindezt. De ez nem biztos, hogy így van, én csak laikusként tudom így. Volt néhány barátom, aki így rendezte le.

Balee # 2018.09.18. 14:40

Kispal Hangához hasonló problémám van nekem is.
Tehát akkor jól értem, hogy van módja annak, hogy ne a kifizetőt, hanem engem terheljen az SZJA, TB, és hasonlók befizetése? Mert azt tudom menedzselni, hogy én mit és mennyit fizetek be.

nonolet # 2018.08.01. 20:40

Kispal Hanga

Elszámolható az .... ha tartalmilag OKÉ-san van kiállítva.

Csak több melójuk van vele.

Plusz HA NEM nyilatkoztál az adóelőlegről,
akkor még szívatod is őket extra adminisztrációval.

De ezeket TUDNOD KÉNE!!!! ám, ha már ilyesmit művelsz.

Javasolt neked némi okosodás a google-val.

pl. http://drvilmanyi.eu/…i-hatranyai/

--
Mit akarnak a számla helyett, zsebből kifizetni?
Szomorú örökös # 2018.08.01. 16:48

Kispal Hanga

Ha elfogadod az én laikus válaszom - régen én is adószámos magánszemély voltam és ezt nem nagyon szerették - akkor íme:

Mivel az előzetes egyeztetés során a megbízó nem jelezte, hogy ilyen számlát nem tud elszámolni, én nyugodt szívvel küldtem el a számlát.

Nyilván előzetesen nem mondtad nekik, hogy te adószámos magánszemély vagy, azonban az adószámod ezt egyből elárulta nekik.

Arra hivatkozva mondja,hogy nem elszámolható, hogy plusz adminisztrációs terhei vannak. A kérdésem az lenne, hogy milyen adminisztrációs folyamat kíséri az adószámos magánszemély által megküldött számla feldolgozását, milyen plusz terhet ró ez a megbízóra?

A sima adószámos magánszemély számlája nem azonos egy egyéni vállalkozó által kiadott számlával. Utóbbi szimplán költségként elszámolható, előbbit viszont adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli, amit a kifizetőnek kell bejelenteni és befizetni. Nyilván ennyivel kevesebb a pénz, amit megkapsz belőle, mert ezt levonják belőle.

Javaslom nézz utána, mert bizonyos nyilatkozattal el lehet kerülni ezt az adminisztrációt, de adót és járulékot tudtommal akkor is fizetni kell, csak éppen neked és nem a megbízónak.

Ez régen csak akkor volt buli, amikor létezett még az ún. szellemi tevékenység jövedelmének levonhatósága az adóból. Ugyanis így a tevékenység ebbe a körbe tartozott, viszont ha már ugyanezt egyéni vállalkozóként végezte az ember, akkor az már egyéni vállalkozásból származó jövedelemnek minősült.

Kispal Hanga # 2018.08.01. 14:14

Tisztelt Fórumozók/Szakértők!

Adószámos magánszemélyként fordítási tevékenységért állítottam ki számlát, amelyet a megbízó két hónappal a munka elvégeztét követően sem hajlandó kifizetni, mert állítása szerint a számla "nem elszámolható". Mivel az előzetes egyeztetés során a megbízó nem jelezte, hogy ilyen számlát nem tud elszámolni, én nyugodt szívvel küldtem el a számlát. Arra hivatkozva mondja,hogy nem elszámolható, hogy plusz adminisztrációs terhei vannak. A kérdésem az lenne, hogy milyen adminisztrációs folyamat kíséri az adószámos magánszemély által megküldött számla feldolgozását, milyen plusz terhet ró ez a megbízóra? Köszönettel: Kispal Hanga

drbjozsef # 2018.07.11. 07:03

Nem. De ha nem üzletszerűen csinálja, akkor nem is kell.

Magánszemélyként írhat adásvételi szerződést, és magánszemélyként adózik ha kell.

Bár ahogy írod a nagyságrendeket, azért ez már sokkal inkább gazdasági tevékenység lesz, mint hobby.

dobaym # 2018.07.10. 20:33

drbjozsef

De adószám nélkül nyugtát és számlát sem tud adni nem?

drbjozsef # 2018.07.10. 07:28

NE keverd a kettőt, az egyik jövedelem, a másik bevétel.

Én nem értek hozzá, de ha nem üzletszerűen csinálja, akkor adószám sem kell, rendesen 15% adófizetéssel letudhatja, ha túlmegy valamelyik fenti határon.

dobaym # 2018.07.10. 06:22

Kedves drbjozsef!

Köszönöm hozzászólását!

Lehet, hogy 200 000 alatt lesz egész évben, de ideális esetben meghaladja az éves 600 000 forintot.

drbjozsef # 2018.07.10. 05:11

dobaym,

mekkora nagyságrendben tervez eladni?

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
...
11. §
...

  1. Az (1)-(2) bekezdésben foglaltakat nem kell alkalmazni, ha a magánszemély az adóévben egyáltalán nem szerzett bevételt, vagy kizárólag olyan bevételt szerzett, amelyet nem kell bevallania. Nem kell bevallani azt a bevételt,

...

  1. amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított összes jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot;
dobaym # 2018.07.09. 17:16

Kedves #nonolet!

Köszönöm a választ, de nem egészen egyértelmű számomra. Kérdésem tömören:

7-es adószámos nyugdíjasként nincs adózási kötelessége egyáltalán, csak eladás után?

Ha így van, akkor úgy gondolom felesleges bármi másban gondolkozni.

nonolet # 2018.07.09. 15:48

"akkor is kell e havonta fizetnie a 7-8000 közötti összege"

Mi a francért kéne?!
A öregségi nyugdíjas már alapból biztosított!!!

(elég vacakul kerestél, ha ez sem derült ki számodra)

- -

"Ha jól értem, akkor 7-es adószám a legcélszerűbb út, mivel nem rendszeres bevételről van szó."

Nem a rendszeresség a fő szempont, hanem az ÜZLETSZERŰSÉG!!!

HA ELEVE azért fest, hogy eladja az már 1 darabnál is üzletszerű...

Ha festeget(ett) magának és elad belőle, mert megunta.
Az meg ingóság értékesítés.

- -

"Feleségemmel van egy Kft.-nk, van e olyan hivatalos mód, amivel a Kft. állíthatna ki számlát-nyugtát, ha neki nincs bejelentett viszonya a Kft-vel?"

Ehhh... ezt azért kft tulajként illene tudni!!!

Segítek...

Alapban nyilván nem de!!!

De,
a kft lehet vevő vagy bizományos a forgalmazás során
HA a tevékenységi körébe felveszi ezt is.

dobaym # 2018.07.09. 13:38

Kedves Fórumtagok!

Kerestem, de nem találtam választ a kérdésemre, minden segítséget hálásan fogadok!

Édesapám nyugdíjas festőművész.
Amennyiben el szeretne adni festményt, akkor milyen módon teheti azt hivatalosan?

Ha jól értem, akkor 7-es adószám a legcélszerűbb út, mivel nem rendszeres bevételről van szó.

A kérdésem az, hogyha nyugdíjas, akkor is kell e havonta fizetnie a 7-8000 közötti összeget, vagy létezik e olyan forma amiben csak a képei eladása után kell fizetnie?

Feleségemmel van egy Kft.-nk, van e olyan hivatalos mód, amivel a Kft. állíthatna ki számlát-nyugtát, ha neki nincs bejelentett viszonya a Kft-vel?

Előre is köszönök minden segítő választ!

nonolet # 2018.05.19. 13:39

jabba335

Mármint a sorszám mind a 3 példánya üres?

Akkor pl. csakhoyg megnyugodj.

Írsz pár betűt a vevő nevéhez...
Aztán az egész lapot áthúzod és ráírod: rontott

(mondjuk ily kevés logikával-kreativitással-ésszel nem szívesen lennék vállalkozó a helyedben)

nonolet # 2018.05.19. 13:35

Patrik1973

Nem nyugta kell a cégnek, hanem SZÁMLA!

Vajon az internet nincs nálad bevezetve vagy csak a google nem működik éppen neked?!

pl.

https://ado.hu/…ek-adozasa-i
https://ado.hu/…k-adozasa-ii
https://ado.hu/…asa-iii-resz

jabba335 # 2018.05.19. 13:26

Üdv!

Olyan problémával fordulok a fórumozókhoz, hogy számlaadáskor véletlenül átugrottam egy sorszámot(mármint a 3 példányt) a számlatömbömben.Hogy lehetne ezt korrigálni(sztornó-érvénytelenítés stb.)?
Előre is köszönöm a válaszokat.
Imre.

Patrik1973 # 2018.05.14. 13:47

Üdv!

Adószámos magánszemély vagyok, fotós szolgáltatással foglalkozom. Cég kért fel munkára. Milyen módon tudok neki nyugtát adni? Az adó részét le kell vonnia a megrendelőnek az árból? Köszönöm előre is!

nonolet # 2018.04.05. 18:58

Seld Tamás

Vagy eseti megbízás...
Adószámos magánszemélyként.

De ezt se nagyon szeretik a megbízók.
Sok vele az adminisztráció.

nonolet # 2018.04.05. 18:56

Egyéni vállalkozás...

Alighanem KATA adózással.

De! ÁFA körösen.
(a cégek tipikusan nem csípik az alanyi ÁFA mentes számlákat)

- -

Főállásban ...

A fix havi költség úgy 70-75 eFt, akkor is ha nemvolt bevételed.
(KATA, IPA, Bankszámla, könyvelő, kamara)

Mellékállásban a KATA 25 eFt-al kevesebb lesz.

Bár ekkor szóba jöhet a nem KATA-s normál egyéni vállalkozás is, sőt.
Mivel ekkor nincs fix havi díja.

- -

Főállás egyéni vállalkozó valahol 90-100 eFt/hó fix havival indul.

De ebben már ki van fizetve egy minimálbér minden közterhe is (azaz kivhető, ha van rá bevétel).

- -

Számolgatni kell...

Ami biztos, hogy főállásban havi 70-100 eFt+ÁFA bevétel FÖLÖTT kezdődik a jövedelem képződés.

De inkább 150-200 eFt+áfa havi bevételtől.

Azaz napi átlag (15 fizetős nap/hó) 10 eFt/áfa bevétel elérendő....

Seld Tamás # 2018.04.05. 15:33

Tiszteletem,

Projekt alapú, fix munkaviszony nélküli grafikusi munkát szeretnék végezni, az egyetlen feltétel a számlaképesség ami jelenleg még nem rendezett. Átolvastam a téma eddigi hozzászólásait, de nem találtam használható választ, ilyen esetben mi a legcélszerűbb módja a számlaképesség elérésének? A munkát adó számára a lehető legkevesebb ügyintézési terhet szeretném.

Válaszukat előre is köszönöm,
Seld Tamás

nonolet # 2018.03.29. 17:03

Rendszeres, üzleti célú tevékenység ....
Ez már NEM adószámos magánszemély kategória.
Hanem rendes vállalkozói kell hozzá.

Nyugta CSAK akkor adható, ha a vevő

  • készpénzzel fizet

ÉS!!

  • nem kér számlát

- -

Járj utána jobban a feltételeknek és a működésnek.

Mia0503 # 2018.03.29. 16:08

Alkalmanként eladásra készítek harisnyavirágot. Szeretnék kérni adószámot úgy, hogy főállás mellett csinálom. A kérdésem az lenne, hogy elég nyugtát adni és azzal beszámolni adóbevalláskor vagy venni kell számlatömböt? A számla kiállításkor mi szerepljen a számlán? A bevételem és a kiadásom különbözete után fogom fizetni a 15% adót. Mit kell a számlára írni? Az adótartalmat hogyan jelöljem meg, hisz áfát nem kell fizetni utána. Bocsánat, ha hülyeséget kérdeztem.Könyvelőt is kell fogadni vagy elég, ha én bevallom évente?
Köszönöm előre is a segító választ.