Öröklés kijátszása


shade3 # 2015.10.16. 13:41

Tisztelt Ügyvéd úr!

Nagynéném utám édesapám örökölne, de nagynéném élettársa a hagyatéki ügyintézőnek úgy nyilatkozott, hogy semmilyen vagyonnal nem rendelkezett,
emiatt nem indult hagyatéki eljárás. Viszont közös bútorok, családi ékszer, külön vagy együttes bankszámla ahová a nyugdíja érkezett biztos hoyg volt.
Ezeket gondolom nem egyszerű bizonyítani, de valamilyen módjának kell lennie. A hagyatéki ügyintézővel kell utánajáratni ilyen esetben,
vagy ügyvéddel peres úton lehet ezt kideríteni/felvetni, esetleg más módon?

Nagynénémnek az élettársával közös tulajdonukba tartozott egy ház, amit azonban vmilyen szerződés keretében haszonélvezetre és járulékra váltottak.
Ilyen esetben nincs köteles rész, vagy a járulékból vmilyen összeg ami jár?

Nagynéném sajnos nem értett a pénzügyekhez és úgy tűnik az élettárs arra játszott/játszik hogy semmit ne lehessen örökölni.

Előre is köszönöm a választ!

brünhilda92 # 2015.10.16. 19:23

Úgy látszik mostanában ez megy. Sógornőm is -testvérem halálakor- a közjegyzőnek azt nyilatkozta, nem volt semmi közös vagyon.Pedig volt: családi ház, nyaraló, telek, autó.Így a gyerekek ki lettek semmizve. Minek akkor TAKARNET, ha bemondásra mindent elhisznek????

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.16. 19:59

Nem hiszik el bemondásra.

wers # 2015.10.17. 05:27

miért lenne ez hasonló eset?

Immaculata # 2015.10.17. 07:48

Teljesen elhiszik bemondásra. Én is tudok ilyen esetről.

SzemeZsoka

Nem kellene tanácsokat osztogatnod. Véleményt nyilvánítasz, amit a kérdező nem tudhat, mert ontod magadból a blődségeket. A jogászoknak nincs energiája a tévedéseidet kigyomlálni.

Olyat állítasz, ami nem igaz, ráadásul nyilatkozatod általánosan vádaskodó minden közjegyző eljárásával szemben.

Tedd magad takarékra, amit teszel becsületsértés az állami igazságszolgáltatási rendszerrel szemben.

groszfater@gmail.com # 2015.10.17. 08:43

Immaculáta!

Mintha egy picit megint eltévedtél volna.
Senki nem várja el Tőled ,hogy itt gyomlálj.
Írd le ha van véleményed és ennyi, majd eldönti a kérdező kinek a véleményére figyel.
És ha észrevételt teszel(véleményt nyilvánítasz) miért ilyen arrogánsan...

groszfater@gmail.com # 2015.10.17. 09:14

SzemeZsoka!

Az állami igazságszolgáltatást Tőled féltik komoly jogerők,
húzd ki Magad. :)))

ObudaFan # 2015.10.17. 09:18

Egy esetleges perben is neked kell igazolni, hogy az a bizonyos vagyon a hagyatékba tartozik. Tehát az első lépés annak a felmérése, hogy milyen vagyon létezhet. A következő az, hogy a közjegyzőnél kérsz hagyatéki eljárást. Ha van bankszámlapénz is, akkor annak a hagyatékba tartozása könnyen igazolható. (Ha semmilyen hagyatéki vagyontárgy nem igazolható ennyire könnyen, akkor nem hagyatéki eljárást, hanem csak egy öröklési bizonyítványt kérsz.) És ha maradtak vitás pontok, akkor jöhet a per.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.17. 14:43

Hülyeségeket beszélsz, Zsóka. De azt legalább nagyon magabiztosan.

groszfater@gmail.com # 2015.10.17. 14:50

Csak egy picit keveri a jegyző által készítendő hagyatéki leltárt a közjegyző által lefolytatott hagyatéki eljárással...

Immaculata # 2015.10.17. 16:08

:) Minden lehetsz, akár minden nap más, és más.

Immaculata # 2015.10.17. 16:15

Azt tudom, hogy pasi vagy.

Immaculata # 2015.10.17. 16:20

Egyébként azért nem mondjuk el, mert kötelező. Az ember szívességből segít, de ez a pszichológiai kényszer, amit elemzőnk tesz, az ellenállásra késztet.

Immaculata # 2015.10.17. 16:23

.....meg azt sem szeretném, hogy egy hosszas kifejtésem után annyit mondj, hogy egyetértek veled.
Nem akarok közös nevezőre jutni veled.

brünhilda92 # 2015.10.17. 20:24

A házastársi közös vagyon feltüntetése című topikban már áprilisban leírtam a történetemet. De ezen kívül is tudok a olyan esetet, hogy a közjegyző bemondás alapján intézte a hagyatékot.

Immaculata # 2015.10.18. 06:08

Hagyjuk már ezt a bemondást. Ha valaki írásban nyilatkozik a hatóságnak és eltitkolja a hagyatéki vagyont, az vagyon elleni bűncselekményt követ el. Feljelentést lehet ellene tenni.

A közjegyzőnél is be lehet jelenteni a hagyatékot bárkinek, ezen kívül a közjegyző megkereséseket is végez közhiteles nyilvántartásokban.

Ha az elhunyt hagyatéka, közhiteles nyilvántartáson kívüli, de a házastársi közös vagyon része, azt bizonyítani kell bíróság előtt, tulajdoni igényre kell a pert megindítani.

SzemeZsoka

Tovább kellene fejlesztened a pszichológiai tudásodat, mert ez a féltudás jelen állapotában nagyon-nagyon veszélyes, mert manipulatív. Nem tudsz uralkodni felette.

brünhilda92 # 2015.10.18. 06:28

Kedves Immaculata! Én felhívtam a gyámhatóságot és a közjegyzőt is. A gyámhatóság azt mondta, hogy mivel a kisebbik a gyerek 1 hónap múlva nagykorú nem foglalkozik vele, különben is a közjegyző felelőssége. A közjegyző meg azt közölte velem, hogy én mint az elhunyt testvére, mivel nem vagyok örökös nincs közöm a hagyatékhoz. Akkor ha írásban is bejelentem a közösen szerzett ingatlanokat,lehet, hogy örökölnek a gyerekek?

Immaculata # 2015.10.18. 07:17

A közjegyző meg azt közölte velem, hogy én mint az elhunyt testvére, mivel nem vagyok örökös nincs közöm a hagyatékhoz.

Mint hozzátartozó, az öröklésben érdekelt vagy, ún. kiesési örökös. Nyugodtan jelentsd be az általad ismert hagyatékot.

Kérni kell a gyámhatóságot, hogy eseti gyámot rendeljen ki a kiskorú érdekében, mert érdekellentét áll fenn a gyermek és és törvényes képviselője között. Jelentős vagyon tulajdoni igényét kell érvényesíteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.18. 07:34

Azt próbáljátok már megérteni, hogy a hagyatéki leltárt készítő személy (a hagyatéki ügyintéző a jegyző hatáskörében eljárva - és nem a közjegyző) minden esetben megvizsgálja az ingatlan-nyilvántartást. Amely ingatlan a nyilvántartás szerint az örökhagyó tulajdona, azt beleveszi a leltárba, ami a nyilvántartás szerint nem az örökhagyó tulajdona, azt nem veszi bele. Nem veheti bele.
Nincs semmi jelentősége annak, hogy ki mit "mond be".

Éppenséggel akkor járna el az ügyintéző, ha azt csinálná, amit ti szeretnétek: hogy tudni illik, olyan ingatlant vegyen be a leltárba, amely a telekkönyv szerint nem az örökhagyóé. Na, az lenne "bemondásra"!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.18. 07:35

"Akkor járna el jogsértő módon..." Bocsánat.

Immaculata # 2015.10.18. 07:49

2010. évi XXXVIII. törvény
a hagyatéki eljárásról
21. §
(2) A leltározást a közjegyző végzi, ha a leltár felvételének vagy kiegészítésének szükségessége a jegyző vagy a jegyző által megbízott ügyintéző eljárása után merült fel. A közjegyző a leltár felvétele vagy kiegészítése céljából az illetékes jegyzőt is megkeresheti.
22.
(2) Ha a hagyatéki leltárt a közjegyző maga készíti el, azt a hagyatéki tárgyalási jegyzőkönyvbe is foglalhatja.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.18. 07:59

Ezt most minek kellett? Eddig azt hittem, te érted.

Immaculata # 2015.10.18. 08:02

Mert azt hittem, hogy Brünhildának adott a válaszomat kifogásoltad.

Immaculata # 2015.10.18. 08:07

SzemeZsóka miatt elszabadulnak az indulatok.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.18. 08:14

Mert azt hittem, hogy Brünhildának adott a válaszomat kifogásoltad.
Dehogy is!