szornyike,
1. Igaz is, nem is, de inkább nem. Az illetékalap az ingatlan forgalmi értéke, amelyet megállapíthat a NAV is, eltérhet az okiratoktól, de ez csak feltűnő értékaránytalanság, és magánszemély meghatározása esetén fordul elő (adásvétel, ajándékozás). Az adó- és értékbizonyítvány esetén szerintem még a NAV sem térhet el, az hatósági bizonyítvány, ellenkező bizonyításig mindenkinek kötelező elfogadnia azt. Pont ez a lényege.
Sajnos az önkormányzatoknál se idő, se pénz, se hozzáértés ahhoz, hogy akár csak törekedjenek a valós forgalmi érték meghatározására - ahhoz ugyanis elengedhetetlen lenne a helyszíni felmérés, hiszen két egyforma szomszédos ingatlan állapota között is lehet ég és föld a különbség. Sajnos ez ilyen : papírokból döntenek. És mivel hatósági bizonyítvány, ezért önálló fellebbezésnek nincs helye, panaszkodhatsz a jegyzőnél, ha irreális az érték, de ne nagyon számíts sokra. Ha rendes, esetleg segít, ha nem, nem.
A nem illetékmentes öröklés illetéke lakóingatlanra 9%, minden másra 18%.
2. Lásd 22/2018 rendelet. Ha kb. 22 millió az örökség értéke, akkor a 10.§ és a 26.§ szerint a munkadíja 58.000.- Ft. erre jön még pár változó tétel, készkiadás, költségáltalány, ezmegaz, ami az eljárástól függ, szóval olyan 80-100ezer körülire számíts kb.