birtokvédelem


Krigi # 2016.04.07. 08:19

Tisztelt Szakértő(k)!

1. A Ptk. 5:5 § (1) és a Ptk. 5:7 (1) alapján kérhető-e a bíróságtól az eredeti birtokállapot helyreállítása vagy a zavarás megszüntetése olyan szomszéddal szemben, aki elvileg el akar költözni?!...
A törvénytisztelő szomszéd egy éven túl zaklat, így az 5:8 § (1) bekezdése alaphelyzetben ki van zárva.
Ezzel kapcsolatosan azt kérdezném, hogy:
2. Ha a konkrét zaklatási tevékenység 1 éven túl folyamatos és tartósan elkövetett, akkor a nyomozás lezárása utáni időpontokban (kb. fél év) történt zaklatások miatt már lehet a jegyzőnél is birtokvédelmi eljárást kezdeményezni?

Előre is megköszönöm a válasz(oka)t!

Üdv. Krigi

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.07. 09:49

Pardon?

Krigi # 2016.04.07. 10:37

Volt egy zaklatás miatti feljelentés, amit a rendőrség lezárt. A határozatban a kérdésemben feltüntetett további lehetőségeknek fel vannak tüntetve az idézett jogszabályok.
A zaklatást szeretném megszüntetni, amit a szomszéd okoz. Eddig nem lehetett például a jegyzőnél kezdeményezni a birtokvédelmet, mert több éve zaklat a szomszéd, és csak egy éven belül történtek miatt lehet birtokvédelmet kérni. Most, amikor a rendőrség lezárta a büntetőeljárást lehet-e a jegyzőnél birtokvédelmet kérni a rendőrségi lezárás időpontjától napjainkig bezárólag elkövetett zaklatás miatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.07. 16:27

Nem lehetne konkrétan? A rizsa nélkül.

Krigi # 2016.04.07. 17:11

Nekem nem rizsa..., én kérek elnézést!

pir75 # 2016.05.17. 10:33

Megromlott a viszony a szomszédunkkal. Leskelődés, feljelentés a részéről. Kötelesek vagyunk elnézni hogy a páraelszivó felénk fuja a szagot? Ezenkivül a keritésén kivül a sövény magassága korlátozza a biztonságos ki állást gk.-val.

Stage # 2017.08.04. 03:40

Üdv!

Testvérként úgy, hogy öcsém a lakás tulajdonos megbízással én indíthatok birtok védelmi eljárást, vagy azt csak és kizárólag a birtokos teheti meg?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.04. 04:15

Meghatalmazással. (Megjegyzem, a birtokos nem feltétlenül a tulajdonos.)

Bea1 # 2017.08.04. 05:00

pl. legális bérlő is indíthat birtokvédelmet?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.04. 05:53

A "nem legális" is. Első sorban ő indíthat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.04. 05:54

(Akár a tulajdonossal szemben is.)

Sanya80 # 2017.08.07. 07:16

Tisztelt Szakértő/Szakértők!

A problémám a következő amiben a segítséget kérnék.
Nem régen költöztem egy Pestmegyei kis községbe.
A megvásárolt ingatlanom fölé belóg a szomszéd fűzfája elég nagy területen.
Vihar esetén rendszeresen rátörnek elég nagy ágak és a vízelvezető csatornát rendszeresen eltömítik a fa lehulló levelei. Most már ott tartunk hogy a takarításom ellenére szétnyomta a csatornát és az illesztésnél elkezdett folyni.
Jeleztem a szomszédnak aki az ingatlant nyaralónak használja hogy valamit ki kellene találni erre.
Erre azt a választ adta hogy mit izgulok ha rászakad a fa nagyobb ága a tetőmre úgy is fizet a biztosító.
És ezzel le tudta a problémát.
Voltam bent a jegyzőnél ez miatt és szóban kértem a segítségét ez fél éva volt de semmi nem történt.
A konkrét kérdésem az lenne hogy mi ennek a menete ha hivatalossá szeretném tenni a panaszomat.
Köszönöm a segítséget előre is.

Üdvözlettel
Mészáros Sándor

Rexor # 2017.08.07. 07:30

Miért nem vágod le a területedre áthajló ágakat?

Sanya80 # 2017.08.07. 08:10

Ami lefelé lóg és elérem azt levágtm de nem tudod elképzelni mekkora fáról van szó.
A nagyobb ágak kb a tetötől 15m magasan vannak és arról lógnak le a kissebb ágak.
Kár hogy nem lehet fényképet felrakni szivesen feltölteném mert nem mindennapi látvány.
Nem egy mai fa. Azt is mondta ismerősöm hogy szerinte pont ez miatt nem fogják nagyon bántani mert nagyon öreg fa lehet. A törzsének kerülete kb 8-10m

nonolet # 2017.08.07. 08:36

Az a fa és a ház évtizedek óta elvan valahogy...
El is lesz még sokáig.

Ne aggódd túl a dolgot.

Évente 1-2x rendet raksz és kész.

Sanya80 # 2017.08.07. 08:58

Mivel beépítettem a tetőteret és kapott egy új tetőt kompletten ez így nem olyan egyszerű.
Persze amikor megvettem akkor is láttam mondhatnánk de szerintem ez akkor sem megoldás.
Emelőkosárral le lehetne vágatni hívtam is szakembert de több mint 100.000ft lenne.
Ezzel meg az a bajom hogy ha már van egy nyaralója tartsa már rendben főleg úgy hogy le sem jönnek csak kertészt látom havonta.
Én sem szeretnék kötelező biztosítást fizetni az autómra mert sosem volt még balesetem de ettől még lehet.

Bea1 # 2017.08.07. 12:09

"Voltam bent a jegyzőnél ez miatt és szóban kértem a segítségét ez fél éva volt de semmi nem történt."

Birtokvédelmet írásban kell kérni. Viharok után dokumentálja, milyen és mekkora ágdarabok estek a kertjébe, egy egy kilós faág 20 méterről igencsak életveszélyes.

nonolet # 2017.08.07. 12:25

Az új tetőnél, akkor nyilván gondoltál a problémára... és megoldottad a várható gondot.

John # 2017.08.16. 06:24

T.Szakértő(k)!

Ezelőtt kb. 14 évvel leaszfaltoztattam önerőből az ingatlanom előtti járdát, és az útcsatlakozást is gondolván hátha egyszer lesz szilárd útburkolat az utcánkban. Most eljött az idő és az önkormányzat pályázaton nyert pénzből ezt most megvalósítja, de az örömbe egy kis üröm is vegyült! Ugyanis a járdát is elkezdték megcsinálni ami kb 25 cm-rel magasabb lett az eredetinél, és már 7. napja akadályoztatva vagyok a saját ingatlanomra való autóval történő ki-, és behajtásra! Igaz ebből 4 napig egy palló segítségével sikerült, de a járdaszegély lerakása után már nem!Az általam készíttetett útcsatlakozás egy részét fel is szedték , és azt nem hajlandók megcsinálni, kijavítani, illetve a járda megemelkedése miatt azt is megemelni!Rokkantnyugdíjas vagyok és elég sok betegségem van amik miatt sokat kell orvosokhoz járnom, most is mennem kellene kórházi leletekért, de sajnos nem tudok kiállni az autóval! Kérdésem az lenne hogy meddig kell elviselni ezt az állapotot, van-e rá valami törvényi szabályozás hogy meddig lehetek akadályoztatva? Illetve kötelezhető-e az önkormányzat az útcsatlakozás biztonságos közlekedéssé tételére, hogy az ingatlanomról az új járdán keresztül(bár a régi jobb volt) kijussak az utcára ?
Köszönöm a mihamarabbi segítséget

alfateam # 2017.08.16. 08:29

Az önkormányzat műszaki osztályán érdeklődj, a terv szerint tényleg meg kell emelni a járdaszintet a házad előtt vagy csak a kivitelező döntött így.

John # 2017.08.16. 09:44

Sajnos meg kellett emelni, mivel az út előtte készült el és a víz akkor a járdára folyt volna az útról is....

nonolet # 2017.08.16. 11:05

Akkor majd megoldják egyszer a szint különbséget is...

Ha szépen kéred a munkavezetőt, akkor talán előbb/azonnal is, mint az ütemezés.

nanemaaa # 2017.08.21. 08:03

John
Fordulj az útügyi hatósághoz.

Csabi_5 # 2018.07.23. 07:21

Tisztelt fórumtagok!

Az alábbi kérdésben szeretnék segítséget kérni:

A feltöltött szomszédos telek lejtése rávezeti az esővizet a lakóházamra, és ezért birtokvédelmet kértem a Jegyzőtől.

A birtokvédelmi eljárás megindítását a jegyző elutasította az alábbi indokkal:

"A jegyző hatásköre az egy éven belül történt birtoksértés vagy egy évnél rövidebb ideje
tartó zavaró állapot esetén kizárólag a birtoklás tényén alapuló birtokvédelemre terjed ki."

A kérdésem az lenne, hogy:

1.: Jogos-e ez a elutasítás, hiszen az esővíz minden nagyobb esőzéskor átfolyik a telekhatáron és a lakóházam alapját veszélyezteti.
=> A birtoksértés egy éven belűl történt - ill. jelenleg is folyamatosan történik - amit fotókkal is tudtam bizonyítani.

2.: Mivel a építési hatóságnál már hét éve húzodik az a ügy, hogy egyáltalán volt-e joga a szomszédnak feltölteni a telket, ezért a vízátfolyások több mint egy éve is történtek.
A különbség annyi, hogy ahogy tömörödik a szomszédban a feltöltött talaj, úgy egyre több vizet vezet rá a lakóházamra.

  • Önök szerint jogos volt-e a jegyző ezen érv alapján történő elutasítása?
  • Ha esetleg nem, akkor új fotókkal - mint új bizonyítékokkal - indíthatok-e új birtokvédelmi eljárást a jegyzőnjél?

Ez esetben melyik törvény melyik paragrafusára hivatkozzak?

Tisztelettel: Csaba

alfateam # 2018.07.23. 07:32