Németországban kettős állampolgárság?


Spas12 # 2014.06.03. 06:01

Elnézést kék mindenkitől, valóban, elkerülte a figyelmemet! ttip és szivas-nak igaza van.

(Abból indultam ki, h. tudtommal a német jog nem ismeri el a kettős állampolgárságot és ezt láttam megerősíteni a 10. § (4)-ben. A kivételekről nem tudtam.)

Még egyszer bocsánat.

szivas # 2014.06.02. 13:35

Kedves Spaß, csak egy kicsit kellett volna továbbolvasni a 12. § Abs 6.-ig és nem halálra rémíteni a gyanútlan érdeklödöt:
(2) Von der Voraussetzung des § 10 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird ferner abgesehen, wenn der Ausländer die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedsstaates der Europäischen Union oder der Schweiz besitzt.

Viel Spaß noch!

ttip # 2014.06.02. 13:25

Ugyanezen törvény 12. § (2) bek. szerint az EU-tagállamok állampolgárai kivételt képeznek. Ők megtarthatják a korábbi állampolgárságukat:

"Von der Voraussetzung des § 10 Abs. 1 Satz 1 Nr. 4 wird ferner abgesehen, wenn der Ausländer die Staatsangehörigkeit eines anderen Mitgliedstaates der Europäischen Union oder der Schweiz besitzt."

Spas12 # 2014.06.02. 11:57

Természetesen a németek nem köteleznek lemondásra, legfeljebb annak hiányában nem szerzed meg a német áp-ot.

Spas12 # 2014.06.02. 11:55

Röviden: nem.

8 év jogszerű németországi tartózkodás után - kérelemre - csak akkor honosítanak Németországban, ha a másik állampolgárságodról lemondasz vagy azt elveszíted.

Forrás: StAG (Állampolgársági Törvény) 10. § (1) bek. 4. pont. Ide bemásolom az eredeti német szöveget (kivastagítva a lényeg):

(1) Ein Ausländer, der seit acht Jahren rechtmäßig seinen gewöhnlichen Aufenthalt im Inland hat und handlungsfähig nach Maßgabe des § 80 des Aufenthaltsgesetzes oder gesetzlich vertreten ist, ist auf Antrag einzubürgern, wenn er...seine bisherige Staatsangehörigkeit aufgibt oder verliert.

hókuszpók100 # 2014.06.01. 16:15

T. Fórumozók,

Magyar állampolgárság megtartása mellett lehetséges német állampolgárságot felvenni 8 év után?
Vagy ilyenkor köteleznek a magyar állampolgárság lemondására.
Mi a helyzet 2014-ben?

Kösz
hókuszpók