Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


pazs # 2012.02.13. 16:03

Ha a közös gazdálkodáson kívül van közöttetek érzelmi közösség is (például mindketten számítotok közös jövőre), akkor igen. Ha csak úgy egy lakásban éltek és felezitek a rezsit (mint mondjuk lakótársak), akkor nem.

Peret # 2012.02.13. 16:05

Végstádiumú rákbeteg,én ápolom....ez számít érzelmi szálnak?

pazs # 2012.02.13. 16:16

Számíthat.
Miért van jelentősége, hogy élettársak vagytok-e? Az özvegyi nyugdíjhoz 10 évi élettársi viszony kell.

Peret # 2012.02.13. 16:53

Igen,ezért kérdeztem.

pazs # 2012.02.13. 17:41

Nektek az nem lesz meg, hacsak még nem él kilenc évig (sajnálom).
Egyébként amíg ezt nem vitatja senki, addig járni fog az özvegyi nyugdíj. Közös gyerek van?

Gabicsek # 2012.02.14. 09:55

Egy éve elváltunk

Előtte házasok voltatok?

Peret # 2012.02.14. 10:02

Igen,előtte házasok voltunk hat évig...Közös gyerek nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.23. 13:37

Jegyző. Ő pedig vagy tudja magától, vagy viszel neki tanúkat.

monalisa1 # 2013.07.23. 14:44

Esetleg ha volt közös bankszámla az segítséget jelent.

WWallace # 2013.07.23. 16:32

Hatósági bizonyítvány a jegyzőtől. Vagy az általad megjelölt két tanúval jegyzőkönyvet vesznek fel a nyugdíjbiztosító nyugdíjellenőrei. Azért az nem hátrány, ha olyan tanúkat jelölsz meg, akikkel hozzátartozói viszonyban nem állsz. És egyébként ha közös gyerek született, akkor csak 1 év együttélést kell bizonyítani, nem 10-et az elhalálozás előtt.

Zsolti45 # 2013.09.10. 22:35

Üdv!
Azt szeretném megkérdezni hogy 6 éve élek élettársi viszonyba páromnak sok adóssága van előző házasságából nekem az ingatlanomra rá terhelhetik az ő adósságát ? Köszönöm a válasz előre !!

kata111 # 2014.03.29. 22:39

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Én azzal a kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy hogyan tudom bizonyitani, mennyi éve élünk együtt a párommal, most Ő sujjos beteg, ápolásra szorul,azt mondták 10 év eggyüttélés után kaphatok özvegyi nyugdijjat.Közös gyerek nincs. Elvenne ő feleségül már rég, de szerintem már nincs hova kapkodni, meg aztán a sok iratok átirása is probléma, és az első férjem nevéről nem akartam lemondani soha. Kézzel akar végrendeletet irni, nem tudom, hogy ezt nem e támadják meg, mert van egy fél háza, de 2-fia is, 2-házasságból, akikkel nem tartja a kapcsolatot évek óta.

Várom válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 08:10

Leginkább tanúkkal.

monalisa1 # 2014.03.31. 09:07

kata111

Ami az esetleges özvegyi nyugdíj dolgát illeti csak egy picit olvasson vissza itt. / A végrendelet bár írható kézzel de tartalma miatt előtte nagyon javasolt ügyvéddel és / vagy közjegyzővel konzultálni. Szinte nincs az a végrendelet amit utóbb meg ne támadnának...

A jogász kérésre házhoz megy.

monalisa1 # 2014.03.31. 09:09

Az hogy nem tartja a kapcsolatot a fiaival az nem kizáró ok az örökségből...

Zsani84 # 2014.05.13. 08:01

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Azért fordulok Önhöz, mert a segítségét szeretném kérni. 10 éve voltam együtt a párommal, 7 éve együtt éltünk, 5 éve a közös házunkban. De nem voltunk összeházasodva, nem voltunk bejegyzett élettársi viszonyba, hanem csak együtt éltünk, tényleges élettársak voltunk.

Azonban április 2-án elhunyt.

Az a kérdésem, hogy ez esetben az öröklés témában van e valamire jogosultságom. A ház 3/4, 1/4 részben van megosztva, a ksiebb rész az enyém, viszont a házra felvett hitel az én nevemen van, ő adóstárs benne.

Illetve ezt az élettársi viszonyt kell e és lehet e egyáltalán valahogy bizonyítani, vagy ez nem jelent ebben az esetben semmit.

Válaszát megköszönve

Zsani84

ObudaFan # 2014.05.13. 12:50

Öröklési jogcímen csak akkor lehet igényed, ha van nevedre szóló végrendelet.
Egyébként esetleg élettársi közös tulajdon címén lehet igényed, abban az esetben, ha valójában nagyobb mértékben járultál hozzá a szerzéshez, mint ami a bejegyzett tulajdonjogod.
Ilyesmit általában tanúkkal lehet igazolni.

lalka33 # 2014.06.24. 12:07

Üdvözlöm!
Olyan kérdésem lenne, hogy hitelre vettem most lakást a nevemre amit 6 évig fizetni fogok, hamarosan beköltözök barátnőmmel akivel ugye élettársak leszünk, amennyiben nem úgy alakulnak a dolgok és nem leszünk együtt tarthat igényt a lakás bizonyos részére, vagy a hitelt mivel az én számlámról vonják az összeget, különvagyonnak számít e? Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.24. 13:52

Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.
(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.
(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene.

A lakáshasználat rendezése akkor is szükséges lehet, ha az ingatlan a különvagyonod.

Ha esetleg házasságot köttök, az megint csak új helyzetet teremt.

Bichter # 2014.09.29. 14:03

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2008-2012. május végéig élettársi kapcsolatban éltünk a szüleim nevén levő házban.

A szüleimnek nem fizettünk albérletet. Minden rezsi számla az én nevemen van a mai napig.
Nekem van munkahelyem, ő az utóbbi időszakban a gerincműtétjei miatt rokkant nyugdíjassá vált. Előtte ő is dolgozott, míg volt munkahelye, aztán csak alkalmi munkákat talált.
Betegségéből kifolyólag, minden kórházi- és gyógyszer ellátását az én TEMPO pénztáramból fedeztem.

A saját házát a beleegyezésem nélkül eladta – én nagyon ragaszkodtam ahhoz, hogy ne adja el, mert biztosabbnak éreztem ha megtartja. Nem hallgatott rám, potom összegért 1.200.000.-ért eladta – ebből anyukájáé volt a fele összeg. Tehát kb. 600.000.-Ft az ő hozománya volt” , megjegyzem a cuccain kívül sok minden értéket nem hozott magában.

Ezzel szinte párhuzamosan, én is kaptam a szüleimtől egy 800.000.-Ft-os összeget, amit a szüleim lakásába forgattam vissza.

Közös kasszán éltünk, tehát tartott a fizetésem és minden más plussz bevétel ameddig tartott.
Akkor még nem merült fel, hogy kinek a pénzét költöttük épp el!!!

2012. május végén elköltözött – közös megegyezéssel – és mindent vitt” amit gondolt. Nem volt megkötésem, hogy mit hagyjon a házban. Rá volt bízva, hogy mit akar elvinni. Ő viszont inkább a pénzét kérte volna!, de mivel van egy kiskorú gyermekem is és minimálbérből élek, nem tudtam kifizetni amire annyira áhítozott!

2012. decemberében Ügyvédet keresett, mely szerint x napon belül fizessek neki 600.000.-Ft-ot, mert számolása szerint, neki annyi jár.

Megválaszoltuk a levelet, hogy mutassuk be a bíróságon a bevételeket és a névre szóló kiadásokat. Ki mit fizetett és főleg mennyi volt a bevétele és majd meglátjuk mit mutat a mérleg. Erre már nem jött válasz.

Viszont a mai napon megint felmerült ez a kérdés, hogy én ezt meg azt adjam oda még neki: mert azt ő vette!! 2014. szeptember 29-e van!! Én viszont már nem akarok adni semmit sem. Lezártnak tekintem és gondolom ezt a témát!
Az elköltözése után még töltöttem a telefonkártyáját, és amennyire tudtam utaltam még neki összeget is segítségként!

Állhat-e még elő újra követelésekkel? Gondolok egy bírósági perre!?? Perelhet még és követelhet még tőlem akár forintálisan is 2 év után??

Köszönöm a választ: Bichter

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.29. 16:12

Azt lehet elosztani, ami van. Ha nincs vagyonszaporulat, akkor fel sem merül az osztozkodás problémája.

ObudaFan # 2014.09.29. 16:16

Tudni kellene, hogy volt-e vagyonszaporulat, ebből a kérdésből ez nem egyértelmű szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.29. 16:29

Ha jól értem, ingókat szereztek esetleg.

Bichter # 2014.09.30. 06:36

Az én tulajdonomat képezte a hűtő, mosógép, kanapé, televízió, fagyasztó szekrény, mikró, számítógép és egyéb használati tárgy.

Ezekből a hűtőt és a mosógépet cseréltük le, valamint egy bejárati ajtót és egy ablakot cseréltünk ki a lakásban. Valamint vettünk még egy hintaágyat. A betegsége miatt egy DORMEO fedőmatracot, egy izom-stimulátort, gyógycipőket… és a kazal gyógyszerek stb. is vettünk.
Továbbá a kémény béléscsövezését készítettük el és egy öntöttvas kandalló került beállításra és egy x mennyiségű q tűzifa került vásárlásra 2 éven keresztül. Volt még egy tisztasági meszelkedés és egy kisebb szekrény is vételre került a gyerekem javára.
Valamint a fürdőszoba tusolója került leszigetelésre.

A volt férjemnek és nekem van egy közös zártkerti ingatlanunk, melyen egy félkész ház is áll. Abban a mai napig az ő fáit őrzöm ingyen és bérmentve. Fedett és zárt helyen. Bérleti díjat nem kértem még az elmúlt 2 év alatt tőle, de tehetném… mert még mindig ott tárolja a fákat.

Ebből azt vitt el amit kiválasztott.
Elvitte a számítógépet, a kandallót, a kanapét és egy szekrényt valamint más apróbb használati tárgyakat is. A többire azért nem tartott igényt, mert pénzben gondolta, hogy én majd kifizetem az ő házának az árát!

Mint írtam közös kassza volt és minden bevétel egybemosódott. Nem volt olyan, hogy kinek a pénzét költjük épp! És legszebb az egészben, hogy ehhez ő ragaszkodott. Én mindig is elleneztem a kezdetektől fogva.

Mi a vélemény Ügyvéd Úr?

ObudaFan # 2014.09.30. 10:20

Gondolom, a volt férj az elírás.
HA volt közös szerzemény - márpedig úgy tűnik, hogy azért valamennyi volt - akkor természetesen annak van jelentősége, hogy a szerzésben ki milyen arányban vett részt, másrészt esetleg nem árt tudni igazolni, hogy egyes vagyontárgyak már megvoltak az együttélés előtt, illetve az együttélés előtt megvolt egyes vagyontárgyak értéke bekerült újabb ingóságok értékébe.