Kedves fórumozó társak!
Magánterületen kialakítandó piac -zöldség, gyümölcs stb.) kialakításának szabályai, előírásai érdekelnének.
Kisközségben élek,van egy saroktelkem, s ott szeretnék kialakítani piacterületet.
Előre is köszönöm a témába vágó segítségeket!
Üdv: Ycurka
piac magánterületen
Kedves Ycurka,
szerintem ezzel a kérdéssel eléggé szíven ütöttél mindenkit, ehhez nem nagyon hiszem, hogy sok gyakorló jogász ért.
én ennyit találtam Neked (a részletekért érdemes bóklászni az idézett jogszabályban)
35/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet
a vásárokról és a piacokról
1. § (1) A rendelet hatálya a vásárt rendezőkre, illetve piacot fenntartókra, valamint a vásáron, illetve piacon értékesítő tevékenységet folytatókra terjed ki.
(3) E rendelet alkalmazásában
- piac: általában napi, esetenként heti rendszerességű - rendszerint szabadtéri - adásvételi lehetőség, ahol elsősorban élelmiszereket, napi cikkeket árusítanak;
2. § (1) Vásár rendezésére és piac fenntartására csak az kaphat jogosítványt, aki az Európai Gazdasági Térség valamely tagállamában rendelkezik lakóhellyel vagy székhellyel. Vásárt, illetve piacot a helyi önkormányzat, továbbá gazdálkodó szervezet és gazdálkodó szervezetnek nem minősülő jogi személy rendezhet, illetve tarthat fenn, ha a vásár, illetve piac helye szerint illetékes település, a fővárosban a kerület jegyzője (a továbbiakban: jegyző) a vásár rendezőjét, illetve a piac fenntartóját nyilvántartásba vette.
(2) A nyilvántartásba vételre vonatkozó kérelemhez - az e) és h) pontban foglaltak kivételével, hiteles másolatban - csatolni kell:
- a cég (egyéni cég) bejegyzésére vonatkozó cégkivonatot;
- egyéb gazdálkodó szervezet esetén a cég bejegyzésére vonatkozó cégkivonatot;
- társadalmi szervezet esetén a bírósági nyilvántartásba vétel igazolását;
- alapítvány esetén az alapító okirat bírósági nyilvántartásba vételének igazolását;
- a gazdasági társaság vezető tisztségviselői, illetve az egyéni vállalkozó esetében azt az okiratot, amelyből megállapítható, hogy a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény 23. §-ában és 172. §-a (3) bekezdésében, valamint az egyéni vállalkozásról szóló 1990. évi V. törvény 5. §-ában meghatározott kizáró okok nem állnak fenn;
- a (4) bekezdés a) pontjában előírt feltétel meglétét tanúsító okiratokat;
- a területhasználat jogszerűségét igazoló okiratot;
- A kérelmező kötelezettséget vállaló nyilatkozatát arról, hogy - vásár, illetve piac befogadóképességének határáig - mindazok számára lehetővé teszi a vásári (piaci) árusítást, akik részére azt a jogszabály megengedi, továbbá érvényt szerez e jogszabályban meghatározott előírásoknak és tilalmaknak, valamint ellenőrzi a vásár, illetve a piac rendjét.
(4) A jegyző a vásár rendezőjét, illetve a piac fenntartóját nyilvántartásba veszi, ha az azt rendező, illetve fenntartó rendelkezik
- a rendezni kívánt vásár, illetve fenntartani kívánt piac szakmai jellegének (típusának) az (5) bekezdésben előírt feltételeknek megfelelő területtel és felszereltséggel;
- a szükséges szakhatósági engedélyekkel;
- egyéni vállalkozó esetében egyéni cégként történt cégbejegyzéssel; továbbá
- ha a megyei (fővárosi) állategészségügyi és élelmiszerellenőrző állomás élelmiszer-higiéniai kirendeltsége (a továbbiakban: élelmiszer-higiéniai kirendeltség) részére állandó jelleggel ingyenes helyiség használati jogot biztosít a vásár, illetve a piac területén.
(5) A terület akkor alkalmas vásárrendezésre, illetve a piactartásra, ha a településszerkezeti terv figyelembevételével alakították ki, illetve, ha a fővárosban a területet a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 63/A. §-ának alapján piactartásra kijelölték, továbbá, ha az - jellegétől függően - kielégíti a jogszabályban előírt közegészségügyi, élelmiszer-higiéniai, állat-egészségügyi, növény-egészségügyi, környezetvédelmi, kulturális örökségvédelmi, munkavédelmi és tűzvédelmi követelményeket, és rendelkezik az értékesítőhelyek számának megfelelő gépkocsiparkoló hellyel, valamint a tevékenység során jellemzően képződő hulladékok elkülönített gyűjtését biztosító edényzettel.
8. § (1) A vásár rendezője, illetve a piac fenntartója e tevékenységét csak a nyilvántartásba vételről szóló határozat jogerőre emelkedését követően kezdheti meg.
értelmezési kérdésekben szívesen segítek, ha tudok, de gyakorlati tapasztalatom nincs ezen a téren.
mindenesetre ahhoz, hogy Te működtesd a piacot, kell egy társaság. (meg még sok minden más is)
a jegyzőnél érdemes részletesen érdeklődni. ő tud segíteni abban is, hogy a településrendezési tervetek lehetővé teszi-e egyáltalán, hoyg a telked sarkában piacozz.
Vadalma
Ycurka !
Esetleg bővebben.
Mekkora a telked nagysága.
A szomszédok távolságát bekalkuláltad terveidbe?
Nem egyszerűbb lenne néhány üzlethelyiséget kialakítani, és bérbeadni?
A település fekvését környezét figyelembe vetted gazdasági számításaidhoz?
............. ....... ....... ....... Üdv P.
Polgár légy, ne alattvaló!
Köszönöm szépen az útmutatást mindenkinek! A község jegyzőjéhez fordulok; de ha még lesz "homályos terület", akkor újra jelentkezek itt.
Köszönettel és üdvözlettel: Ycurka
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02