elidegenítési és terhelési tilalom


Dr.Attika # 2018.08.28. 09:35

Mélyedj el a haszonélvezeti jog tartalma vonatkozásában. Nagyon nem mindegy a gyakorlatban, hogy ki a tulajdonos.

drbjozsef # 2018.08.28. 09:30

Én nem értek hozzá, de logikailag én se értem. Á lá józan paraszti.

Ez volt a kérdés:

lehet alapítani elidegenítési és terhelési tilalmat haszonélvezeti jog biztosítására?

Erre az nem válasz, hogy :
Nem magát a haszonélvezeti jogot biztosítja, hanem azt, hogy a tulajdonos személye ne változzon. Ezt akkor lehet ha szerződésen alapul a haszonélvezet jog.

Hiszen pont az volt a kérdés, hogy a "haszonélvezet biztosítására". Márpedig azt hogy biztosítaná egy TULAJDONOSRA vonatkozó elidegenítési tilalom?

Biztos lehet szerződésben elidegenítési tilalmat bejegyeztetni, de hogy az a haszonélvezetet nem fogja biztosítani, az biztos.

Dr.Attika # 2018.08.28. 09:05
Egzoticside # 2018.08.28. 08:47

Köszönöm mindenkinek, továbbra sem értem, hogy logikailag haszonélvezet esetén ennek lenne helye, de ha a földhivatal bejegyzi...

Dr.Attika # 2018.08.28. 06:15

Leszkóven László is lehetségesnek tartja az elidegenítési és terhelési jog tartási szerződés biztosítékaként.

"Az új Ptk. hatályba lépésével a gyakorlat várhatóan meg fog változni. Egyrészt a vételi jog biztosítéki célú alkalmazása megszűnik majd – bár magam részéről tartok kerülő utak igénybevételétől – de továbbra sincs akadálya annak, hogy a tilalom a hitelezőnek valamilyen, a dologra vonatkozó jogát biztosítsa (pl. zálogjogát, de egyéb jog is szóba jöhet, pl. tartási jog vagy az ajándék visszakövetelésének joga stb.). Erre az új Polgári Törvénykönyv is lehetőséget ad (5:31–5:32. §§). Másrészt megszűnik az a korlátozás, hogy ilyen tilalmat csak az átruházással egyidőben lehet létesíteni, illetőleg az új kódex az elidegenítési és terhelési tilalom mellett megadja a (puszta) elidegenítési tilalom kikötésének lehetőségét is."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.28. 05:48

És bejegyeztétek?

Dr.Attika # 2018.08.28. 03:53

Pl. a tartási szerződésnél biztosítékként kiköthető a haszonélvezeti jog és elidegenítési és terhelési tilalom.

Dr.Attika # 2018.08.28. 03:38

Szerződéssel alapított haszonélvezeti jog esetén a felek megállapodásán múlik, hogy jegyeztetnek-e be elidegenítési és terhelési tilalmat.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.27. 19:06

A Nagykommentár azt mondja: „Az elidegenítési és terhelési tilalom célja kettős: (a) a dolog tulajdonjogát egy későbbi dologi várományos részére biztosítani (például az öröklési szerződés esetében): (b) a tulajdoni helyzet rögzítésével, valamint a terheléstől való megóvással valamely követelés kielégítését biztosítani.
És egyébként is csak a hitelezők érdekeiről beszél, haszonélvezőt még csak nem is említ.
De könnyen meg tudsz győzni: mutass egy tulajdoni lapot, ahol a haszonélvezetet elidegenítési tilalom biztosítja.

Dr.Attika # 2018.08.27. 17:56
Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.27. 16:46

Nem lehet.

Dr.Attika # 2018.08.27. 15:27

Nem magát a haszonélvezeti jogot biztosítja, hanem azt, hogy a tulajdonos személye ne változzon. Ezt akkor lehet ha szerződésen alapul a haszonélvezet jog.

Egzoticside # 2018.08.27. 14:32

Sziasztok,

Kedves jogászok:

lehet alapítani elidegenítési és terhelési tilalmat haszonélvezeti jog biztosítására?

mert nekem nem érthető, hogy hogy lehet ezzel biztosítani a haszonélvezeti jogot, ami ugye független az ingatlan tulajdonosától, de egy ügyvédi iroda honlapján olvastam, hogy ilyet lehet...nekem ez meredek..

Köszönöm,

Egz